Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 4d. 19:59

Karas aikštėje ir tribūnose: futbolo šalyje Urugvajuje – dviejų Lietuvos išeivių istorijos

Pablo Mačanskas – nuo karo bėgusių lietuvių palikuonis Urugvajuje, aktyvus lietuvių bendruomenės narys, švenčiantis visas lietuviškas šventes, kadaise šokęs „Ąžuolyne“, dukart viešėjęs Lietuvoje, o kartą spaudęs ranką ir pačiam Šarūnui Marčiulioniui. Žygimantas Riauka – būdamas aštuonerių metų iš Klaipėdos į Čikagą su šeima išvykęs lietuvis, svajojantis apskrieti pasaulį. Šie abu krepšininkai petys į petį grumiasi Montevidėjaus „Olimpia“ klube bei siekia tapti čempionais „Liga Uruguaya de Básquetbol“, kurioje aikštelėse vyksta bekompromisė kova, liejasi kraujas, o tribūnose šaudomi fejerverkai.

Urugvajus – ilgametes tradicijas menanti futbolo valstybė, kurios lopšyje užgimė ne viena pirmo ryškumo žvaigždė, pavyzdžiui, Edinsonas Cavani, Luisas Suarezas, Diego Forlanas, Alvaro Recoba ar Diego Godinas, garsinusi vos 3,5 mln. gyventojų turinčią šalį pasaulinėje scenoje.

Ši Lietuvos dydžio Pietų Amerikos šalis triumfavo tiek pirmosiose istorijoje pasaulio pirmenybėse 1930-aisiais, kurios vyko būtent Urugvajaus sostinėje Montevidėjuje, tiek po 20 metų Brazilijoje.

Nors futbolas ligi šiol diktuoja madas prie La Platos estuarijos įsikūrusioje valstybėje, krepšinis ten irgi sparčiai stiebiasi į viršų.

Tokių ryškių vardų, kokių yra futbole, Urugvajaus krepšinio gėlių darželyje dar nėra sužydėję.

Bene garsiausias visų laikų krepšininkas yra 70 mačų „Atlanta Hawks“ komandoje bei 85 rungtynes Eurolygoje sužaidęs vidurio puolėjas Estebanas Batista, antroje vietoje – Berlyno ALBA gynėjas Jaysonas Grangeris, turėjęs solidžią karjerą Eurolygoje.

„Liga Uruguaya de Básquetbol“ rungtyniauja 12 komandų, visos jos atstovauja Montevidėjaus miestui. Taigi, sutrumpinto, tris mėnesius truksiančio, sezono nugalėtojas bet kokiu atveju bus klubas iš sostinės.

Šioje egzotiškoje krepšinio šalyje galime rasti ir dvi lietuviškas pavardes, atstovaujančias tai pačiai „Olimpia“ komandai, – Pablo Mačanskas ir Žygimantas Riauka.

15min tinklalapyje – dviejų lietuvių išeivių krepšininkų istorijos bei Urugvajaus krepšinio apžvalga – biudžetai, atlyginimai, vyraujantis krepšinio stilius bei sirgalių kultūra.

Unikali Pablo Mačansko šeimos istorija

Urugvajų nuo Lietuvos skiria daugiau nei 12 tūkst. kilometrų, tačiau kovo 3-ąją dieną Montevidėjuje skambėjo lietuviški gimtadienio sveikinimai – 28-ojo gimtadienio proga Žygimantui Riaukai juos sudainavo komandos draugas Pablo Mačanskas su šeima.

Lietuvių bendruomenė Urugvajuje visada buvo gausi, dar kai po Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų į šį tolimą Pietų Amerikos kraštą patraukė ne vienas nuo karo ir skurdo bėgęs Lietuvos gyventojas.

Taip prasidėjo ir P.Mačansko šeimos istorija Urugvajuje.

„Mano tėvo vardas – Mindaugas Mačanskas, motinos – Elvira Lamauskas. Jie abu gimė Urugvajuje. Močiutė iš tėčio pusės į Urugvajų persikėlė 1930-aisiais, kai jai buvo penkeri, o senelis atvyko po 20 metų, 1950-aisiais, kai jam buvo 15-ka. Senelis iš mamos pusės gimė Urugvajuje, bet jo tėvai – vieni pirmųjų lietuvių, dar 1920-aisiais atvykusių gyventi į Urugvajų. Prasidėjus pasauliniams karams, abi mano giminės pusės bėgo iš Lietuvos“, – 15min pasakojo P.Mačanskas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Temos: 2 Urugvajus MAX

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 24sek