Dabar populiaru
Publikuota: 2016 rugsėjo 6d. 16:55

Komentatorius Vladislovas Janiūnas: „Žalgirio“ sirgaliai yra fenomenas Europoje

Vladas Janiūnas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Vladas Janiūnas

Sporto komentatoriui Vladislovui Janiūnui šiemet sukako 75-eri. 16 metų dirbęs treneriu, tiek pat metų praleidęs prie mikrofono komentuodamas rungtynes, šiuo metu jau 15 metų vadovauja Kauno Gedimino sporto ir sveikatinimo gimnazijai, kuri yra vienintelė tokio tipo ilgoji gimnazija Lietuvoje.

„Laba diena“, „Sveiki“, netyla vaikų pasisveikinimai koridoriuje išvydus V.Janiūną.

„Kodėl sukritę į fotelius? Išsitieskite, nesėdėkite, pasivaikščiokite“, – jaunimą ragina pro šalį eidamas direktorius ir sustoja prie mokyklos garbės lentos, kurioje išrikiuoti laimėjimai, taurės ir prizai, o šalia ant sienos kaba geriausių mokyklos sportininkų fotografijos. Ekskursiją po savo vadovaujamą mokyklą surengęs legendinis komentatorius V.Janiūnas prisėda mokyklos kieme, kuriame už nugaros aidi vaikų balsai, į grindinį stuksena kamuoliai. Apie mokyklos auklėtinius ir jų pasiekimus direktorius pasakoja su dideliu pasididžiavimu. Rugsėjo 1-osios iškilmėse mokyklą pagerbė buvusi mokyklos auklėtinė Donata Vištartaitė, kuri Rio olimpinėse žaidynėse iškovojo bronzos medalį.

Vizitine kortele tapęs V.Janiūno pasisveikinimas „Sveiki sporto mėgėjai“ šį kartą skamba kauniečiams ir visiems neabejingiems „Žalgirio“ krepšinio klubo aistruoliams.

„Visi žinome, dar sovietiniais laikais „Žalgirio“ krepšininkų žaidimas ir pergalės buvo mūsų mažos valstybės išraiška, protestas.

Kai „Žalgiris“ žaisdavo sporto halėje ir atvažiuodavo kitos komandos buvo slepiama, kad Kaune yra sovietų kariuomenė. Kareiviai atvažiuodavo į sporto halę labai anksti ir užsiimdavo pirmas eiles“, – senuosius laikus prisiminė V.Janiūnas.

Kuomet „Žalgiris“ turėjo žaisti su Madrido „Real“ Europos taurės rungtynes, ispanų žurnalistai atvažiavo anksčiau ir pamatė, kaip sovietų armijos kareiviai su apranga tampo suolus, stato krepšius. Ispanai to nepraleido pro akis, pridarė nuotraukų.

Vėliau, V.Janiūnui nuvykus komentuoti rungtynes į Ispaniją vietos žurnalistai parodė žurnalus, kuriuose buvo išspausdintos karių nuotraukos ir parašyta visa tiesa.

„Kai manęs paklausia, kokį „Žalgirį“ geriau vertinate, tą kuris buvo anksčiau, ar dabartinį, tegu nesupyksta dabartinio „Žalgirio“ vadovai, jie įdeda daug pastangų burdami aistruolius, bet anksčiau to daryti nereikėjo. Žmonės suvažiuodavo iš visos Lietuvos patys.

Tenka kalbėti su vyresniais žmonėmis ir dažnai girdžiu sakant, kad ankstesnės pergalės buvo svaresnės tautai“, – tuometinį ir dabartinį „Žalgirį“ palygino V.Janiūnas.

„Žalgirio“ fenomenas

Prieš sporto rungtynes himnai giedami dažnai, tačiau tik Kaune jis giedamas taip, kaip niekur kitur. Prieš kelerius metus pakeitus Eurolygos taisykles dingo oficiali taisyklė sugiedoti himną prieš rungtynes. Visoje Europoje ši taisyklė buvo paisoma, tik ne Kaune. Kauniečiai – miesto patriotai, todėl ir be muzikos savo komandos palaikymui kaskart sugieda tautišką giesmę.

„Tokio atvejo neteko matyti niekur, kad prieš klubinio krepšinio rungtynes būtų giedamas himnas. Atvykę varžovai jau įprato ir žino, kad Kaune prieš rungtynes giedos visa arena.

„Žalgirio“ fanai yra fenomenas Europoje, gal ir visame pasaulyje“, – prisipažino V.Janiūnas.

Paklaustas, kodėl „Žalgiris“ dažnai vadinamas daugiau nei tik komanda, V.Janiūnas prisiminė 1944 metais, dar tebevykstant Antrajam pasauliniam karui, įkurtą Kauno „Žalgirio“ sporto draugiją.

„Tais laikais tribūnose kelti plakatus buvo draudžiama. Tačiau žmonės pasigamindavo ant popieriaus užsirašę atskiras raides iš kurių sėdėdami šalia sudėdavo žodį „Žalgiris“. Aišku milicija tuoj pat puldavo į tribūnas bandydama atimti plakatus, tačiau žmonės raides vieni per kitus pasiųsdavo ir užrašas iškildavo jau kitoje tribūnų vietoje, – pasakojo V.Janiūnas. – Žmonės pajuto, kad „Žalgirio“ vėliava tapo protesto simboliu“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie 24sek