Dabar populiaru
Publikuota: 2021 rugpjūčio 29d. 10:59

Penkios priežastys, kodėl Lietuvos rinktinės nebematome krepšinio elite

Jonas Valančiūnas ir Domantas Sabonis 15MAX
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Jonas Valančiūnas ir Domantas Sabonis
Daug metų didžiavomės savo krepšinio mokykla ir tradicijomis, bet galbūt pradėjome nebespėti žingsniuoti paskui besikeičiančio šiuolaikinio krepšinio madas?

Lietuvos krepšininkai, per pirmuosius 25 Nepriklausomybės metus surinkę įspūdingą apdovanojimų kolekciją, mus įpratino prie pasiekimų.

Tris kartus laimėta olimpinė bronza (1992, 1996, 2000 m.), Europos čempionato auksas (2003), trys sidabro (1995, 2013 ir 2015 m.) bei bronzos (2007 m.) apdovanojimai, taip pat pasaulio pirmenybių trečioji vieta (2010 m.).

„Scanpix“ nuotr./Lietuvos krepšinio rinktinė 2010 metais pasaulio čempionate iškovojo bronzą.
„Scanpix“ nuotr./Lietuvos krepšinio rinktinė 2010 metais pasaulio čempionate iškovojo bronzą.

Bet pastaruosius šešerius metus apdovanojimų kolekcija nesipildo, nes Lietuvos krepšinis vis labiau tolsta nuo šiuolaikinio krepšinio madų.

1. Šiuolaikinis krepšinis yra į gynėjus orientuotas žaidimas

NBA arenose aukštaūgiai nustojo dominuoti tuomet, kai 2004 metais buvo panaikinta hand check taisyklė, leisdavusi gynėjams pristabdyti puolančius perimetro žaidėjus ištiestomis rankomis; įvedus 3 sekundžių taisyklę, neleidžiančią žaidėjui užsibūti ilgiau nei tris sekundes baudos aikštelėje puolimo metu bei įvedus 3 sekundžių gynybos pažeidimo taisyklę, kuri neleidžia besiginančiam užsibūti baudos aikštėje ilgiau nei 3 sekundes, nedengiant konkretaus krepšininko.

Tai itin apribojo aukštaūgių dominavimą ir išlaisvino gynėjų veiksmus puolime.

FIBA arenose aukštaūgiams dominuoti yra dar sudėtingiau dėl to, jog čia nėra ribojama zoninė gynyba, taigi besiginanti komanda gali spaustis baudos aikštelėje, neutralizuodama dominuojančius aukštaūgius. FIBA aikštės yra ankštesnės nei NBA, taigi ir baudos aikštelėje aukštaūgių manevrams vietos yra mažiau, o pagalba gynyboje yra lengviau įgyvendinama nei erdviose NBA aikštelėse. Be to, FIBA krepšinis yra šiurkštesnis ir fiziškesnis nei NBA, kur vyrauja atletiškumas, o ne fizinis kontaktas. Todėl retam NBA dominuojančiam centrui pavyksta FIBA aikštėse daryti tokią pat įtaką žaidimui kaip NBA.

Lietuvos rinktinė, deja, šiuo metu negali pasigirti elitinio lygio žvaigždėmis gynėjais. Taigi tai yra pagrindinė dabartinės rinktinės problema.

Ž.Vingelio nuotr./Lietuvos krepšinio rinktinės treniruotė
Ž.Vingelio nuotr./Lietuvos krepšinio rinktinės treniruotė

2. Šiuolaikiniame krepšinyje dominuoja metikai

Šiuolaikiniame krepšinyje vis labiau tirpsta ir niveliuojasi ribos tarp krepšininkų pozicijų, todėl įsivyrauja positionless basketball. Nesvarbu, ar esi gynėjas, ar vidurio puolėjas, jei nori būti itin paklausiu žaidėju, privalai sugebėti mesti iš toli. Jei stretch 4 pozicija jau seniai nieko nebestebina, tai šiandien kalbame ir apie stretch 5 (tritaškius metančius vidurio puolėjus kaip K.Porzingis ar N.Jokičius).

Itin patrauklia preke pastaruoju metu tapo 3 and D stiliaus žaidėjai, kurie specializuojasi mesdami iš toli bei pasižymėdami gera gynyba perimetre.

Lietuvos rinktinėje šiuo metu trūksta metikų. Nors gerais procentais metant iš toli Eurolygoje gali pasigirti ir Marius Grigonis, ir Rokas Giedraitis bei dar keli žaidėjai, tačiau jie nėra tokio kalibro snaiperiai, kokius stebėdavome Lietuvos rinktinei kovojant dėl prizinių vietų olimpinėse žaidynėse.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:20
02:37
01:14:11

Esports namai

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Kiekvienas gali

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 24sek