Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 2d. 07:31

Su mamos palaiminimu – kodėl vietoj ateities „Ryte“ dvyniai pasirinko studijas JAV?

Dvyniai Ąžuolas ir Tautvilas Tubeliai nusprendė, jog profesionalų kontraktai palauks ir vietoj to pasirinko studijas bei nemokamą krepšinį Arizonos universitete. Gal kažkas strateguotų kitaip, bet krepšininkų motinai toks sūnų pasirinkimas atrodo logiškas.

Valentina Tubelienė rengiasi ilgam atsisveikinti su savo abiem sūnumis.

Jie išlaikys egzaminus Vilniuje, o rudenį pasitiks kitoje Atlanto pusėje – praėjusią savaitę paskelbta, jog Tautvilas ir Ąžuolas atstovaus Arizonos universiteto „Wildcats“ – vienai pajėgiausių JAV studentų krepšinio (NCAA) komandų.

Kitoje svarstyklių pusėje buvo Vilniaus „Rytas“ – per pastaruosius penkiolika metų tris kartus Europos taurės finale žaidęs ir dusyk laimėjęs klubas.

Su juoda raudona balta spalvų apranga 206 cm ūgio Ą.Tubelis jau debiutavo Europos taurės varžybose ir LKL čempionate, o 200 cm T.Tubelis atstovavo to paties klubo sistemos Vilniaus „Ryto-MRU“ ekipai.

Nėra abejonių, Ą.Tubelis būtų gavęs svarbų vaidmenį kito sezono „Ryto“ komandoje, bet brolių telefonuose pastaraisiais metais daugėjo ir žinučių su pasiūlymais žaisti ir studijuoti JAV universitetuose.

Ne vienas jų siūlė priimti abu brolius, bet iš pradžių Ąžuolas, o paskui Tautvilas apsisprendė, kad kitas krepšinio etapas vyktų Arizonoje. Sūnų pasirinkimą sveikino mama.

„Čia, Lietuvoje, Ąžuolas jau eitų į pagrindinę komandos sudėtį ir žaistų kaip profesionalas, – sakė krepšininko mama Valentina Tubelienė, tvirtai pritarusi sūnų sprendimui keliauti į JAV. – Mano tikslas nėra, kad jis dabar išbėgtų ir žaistų profesionaliai, uždirbtų pinigus.

Jis dar vaikas, jam ką tik suėjo 18 metų. Aš visada buvau „prieš“, kad viskas vyktų anksčiau, nei reikia.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Ąžuolas Tubelis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Ąžuolas Tubelis

Mačiau vaikus nuo pirmos klasės, kai jie pradėjo sportuoti. Tai, kas ne laiku ir ne vietoje, – nėra gerai. Pavyzdžiui, Ąžuolas visada žaidė per 2–3 čempionatus, – tai nelengva. Mokslas tada lieka šone.

Jie yra vaikai, pirmiausia turi pabaigti mokyklą. Aš manau, kad pirmiausia, jie yra mokiniai, o tik paskui krepšininkai.

Kai ateis laikas, ateis ir karjera. Dabar nereikia peršokti laiptelių.“

Krepšinio studijų mada grįžta?

Prieš tris dešimtmečius JAV universitetus užtvindė talentingi lietuviai, kai po Artūro Karnišovo mokytis ir žaisti į JAV išvyko Šarūnas Jasikevičius, Rimantas Kaukėnas, Darius Songaila, Mindaugas Timinskas, Marijonas Petravičius.

Lietuvių skaičius NCAA buvo susitraukęs, nors pavieniai talentai ir toliau rinkosi amerikietišką kelią (Linas Kleiza, Antanas Kavaliauskas, Martynas Pocius).

Pastaraisiais metais tik Domantas Sabonis buvo ryškus pavyzdys Lietuvos talentams mažiau populiariu tapusio maršruto.

Bet laikai keičiasi ir su broliais Tubeliais Arizonos universitetas skaičiuoja jau penkių šalių šešis užsieniečius, tarp kurių bus ir Kerras Kriisa – Kauno „Žalgiryje“ šį sezoną debiutavęs estas.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Kerr Kriisa
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Kerr Kriisa

„Užėjo mada išvažiuoti į universitetus, – sakė Kauno „Žalgirio“ sporto direktorius Robertas Javtokas, 1999 metais pats žaidęs ir studijavęs Arizonos universitete, bet iš ten greitai persikėlęs į Vilniaus „Rytą“. – Iš dalies tai galima suprasti, nes ten krepšinis suderintas su mokslais, tuo atžvilgiu jiems gerai.

Kai kuriems žaidėjams iš tiesų labiau verta išvažiuoti ten, o ne blaškytis keliaujant iš vienos komandos į kitą, šokinėti iš NKL į LKL, o kartais ir atgal į NKL. Siekiant norimo krepšinio lygio dažnai nukenčia mokslai, o ten nuvažiavus gauni ketverių metų nemokamų studijų garantiją ir gero lygio krepšinį. Kai kuriems net pats patariu važiuoti ten. Dėl kitų manau kitaip, bet vėl – dar yra tėvai, agentai, patys krepšininkai turi savų norų. O mums reikia prie to prisitaikyti.“

Broliai stoja vienas už kitą

Tubeliai pateks į vieną stipriausių JAV krepšinio universitetų komandų.

Daug jos žaidėjų paskui persikėlė į NBA, pradedant nuo karjeras jau baigusių Damono Stoudamire'o, Steve'o Kerro, Mike'o Bibby, Gilberto Arenaso, baigiant dabartiniais NBA žaidėjais Andre Iguodala, Aarono Gordonu, Lauri Markkanenu, DeAndre Aytonu. Dar ir 2011 metų NBA čempionas Jasonas Terry kaip tik šiomis dienomis prisidėjo prie savo buvusio universiteto trenerių štabo.

Per pastarąjį dešimtmetį Arizonos „laukinės katės“ tris kartus įšoko tarp aštuonių geriausių NCAA ekipų, nors trijų šimtų komandų čempionate tai nėra taip paprasta.

O pats oficialiai prisistatydamas Ą.Tubelis paminėjo tokioje pačioje sunkiojo puolėjo pozicijoje NBA žaidusį, o dabar Eurolygoje pritapusį Derricką Williamsą.

„Jų universitetas yra nuostabus, jie turi puikius sirgalius, jie yra tarp stipriausių komandų universitetų krepšinyje, – sakė Ą.Tubelis. – Arizona turėjo panašių žaidėjų kaip Derrickas Williamsas, pavyzdžiui, kuriuos treneris Seanas Milleris išugdė, o aš tikiu, kad tai padės ir man. Jų asistentas treneris Jackas Murphy mane stebėjo nuo „Krepšinis be sienų“ stovyklos Čikagoje ir sukūrė tvirtus santykius su mumis.

Tikiu, kad lyga gerai man tiks, o aš gausiu šansą žaisti drauge su savo broliu. Tai puiki galimybė jam, manau, kad jis nusipelnė jos. Pritapti JAV man bus lengviau su broliu, tad aš esu labai sužavėtas, kad galiu žaisti drauge su juo vėl.“

Tubelių keliai pastaruoju metu buvo išsiskyrę, nes savo žaidimo stiliumi ir pajėgumu jie skiriasi labiau nei broliai Darjušas ir Kšištofas Lavrinovičiai, pasižymėję ne tik identiška išvaizda, bet ir labai panašiu krepšiniu.

Tačiau ryšys stiprus ir tarp dvynių Tubelių.

„Kaip vyrai jie nelabai parodo daug, bet iš tiesų labai išgyvena vienas dėl kito, jei būna atskirai, visada susirašo, – pasakojo krepšininkų mama. – Jiems abiem būti yra labai gerai. Pavyzdžiui, dabar per karantiną visi buvome namie, bet pastebėjau: nors jie ir užaugo, jie kaip ir visi dvyniai sutaria labai darniai.

Jei pamokslaučiau vienam, kitas užbėga už akių ir siūlo nepriekaištauti, bando sušvelninti situaciją. Jie stoja vienas už kitą.“

Ūgiu žemesnis Tautvilas rungtyniauja 3–4 pozicijose, geriau pataiko iš toliau, bet nėra toks atletiškas ir stiprus po krepšiu kaip Ąžuolas.

Kita vertus, sunku prilygti, kai šis laikomas talentingiausiu savo kartos krepšininku Lietuvoje.

FIBA nuotr./Ąžuolas Tubelis
FIBA nuotr./Ąžuolas Tubelis

Ą.Tubelis išsiskiria ypač aukštu krepšinio IQ, kuris jam padeda rasti būdų pelnyti taškų – šių metų pradžioje kairiarankis aukštaūgis pelnė po 20,5 taško, atkovojo po 12,5 kamuolio per Eurolygos jaunimo atrankos turnyre, kur su „Ryto“ jaunimu įveikė Kauno „Žalgirio“ dublerius ir buvo pripažintas turnyro naudingiausiu žaidėju.

VIDEO: EB ANGT Kaunas MVP Highlights: Azuolas Tubelis, U18 Rytas Vilnius

Pernai Europos jaunimo (iki 18 metų) pirmenybėse Ą.Tubelis pelnė po 14,9 taško ir atkovojo 12,6 kamuolio, o fiksavęs 21 naudingumo valo vidurkį buvo trečias visame čempionate, kur lietuviai finišavo septinti.

„Jis charakteriu krepšiniui labai tinkamas, – apie Ą.Tubelį sakė jo mama Valentina, dažnai stebinti sūnų rungtynes salėje. – Gyvenime gal kiek sunkiau, bet sportui labai gerai – jis ramaus būdo, daug nekalba, pagal Zodiaką yra Avinas, tad užsispyręs – jei užsispiria, nieko nepadarysi.

Jis niekada nepanikuoja. Ir per varžybas labai retai išvysite emocijas – atrodo, lyg būtų abejingas tam, kas vyktų. Jis tiesiog ramus.

Tautvilas panašus, bet daugiau kalba nei brolis. Iš pradžių mąsčiau, kad vieno Ąžuolo į JAV gal ir neišleisčiau. Bet brolis yra labiau komunikuojantis, kiek atsakingesnis.

Aišku, jam visą gyvenimą reikia siekti lįsti iš Ąžuolo užnugario, nes visada lyginamas su broliu. Bet aš tikiu, kad Tautvilas savo lygmenyje krepšinio aikštėje irgi nepagadins reikalų. Be to, gaus gerus mokslus.“

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Ąžuolas Tubelis
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Ąžuolas Tubelis

Mokslai visada buvo nešalutinis Tubelių šeimoje, nors derinti rytines treniruotes ir pamokas sudėtingas reikalas.

„Jie anksčiau pradėjo lankyti mokyklą ir dabar pabaigė anksčiau, – sakė V.Tubelienė. – Kaip sportininkai– mokėsi normaliai. Vidurkis virš 7 balų, tai aš manau, kad neblogai.“

Su Vilniaus klubu atsisveikino taikiai

Tubeliai mandagiai atsisveikino su Vilniaus „Rytu“, kurio sistemos komandoms atstovavo pastaruosius metus.

„Teko priimti kol kas bene sunkiausią sprendimą gyvenime. Po labai ilgų svarstymų nusprendžiau neskubėti su profesionalo karjera ir nuo ateinančio sezono ginsiu Arizonos komandos garbę NCAA. Manau, kad šiuo metu tai yra tinkamiausias sprendimas mano ateičiai, – savo feisbuko paskyroje parašė Ą.Tubelis. – Ačiū Vilniaus krepšinio mokyklai, kurioje žengiau pirmuosius žingsnius savo svajonės link. Ačiū kiekvienam treneriui už įdėtą darbą ir suformuotus ne tik krepšinio, bet ir gyvenimo pagrindus. Ačiū kiekvienam komandos draugui, su kuriais kartu džiaugiausi pergalėmis ir mokiausi iš pralaimėjimų.

Ypač noriu padėkoti visai Vilniaus „Ryto“ organizacijai už praleistą laiką kartu. Atmintyje visuomet išliks ne tik pergalės jaunimo Eurolygoje su Vilniaus „Ryto“ antra komanda, bet ir mano debiutai tiek LKL, tiek Europos taurės turnyruose vilkint pagrindinės gimtojo miesto komandos marškinėlius. Tikiu, kad mano karjera sostinės komandoje dar nėra baigta ir mūsų keliai ateityje dar susitiks! Pirmyn, vilniečiai!”

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Ąžuolas Tubelis
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Ąžuolas Tubelis

Vilniaus „Ryte“ profesionalo karjerą pradėjęs Jonas Valančiūnas į NBA įšoko iš sostinės komandos, kuri susiderėjo solidžią išpirką, o kitas NBA lygoje žaidžiantis Lietuvos krepšininkas D.Sabonis į elitinę pasaulio krepšinio lygą pasibeldė iš Gonzagos universiteto.

Galbūt ir Ą.Tubeliui kelias į NBA bus trumpesnis iš NCAA nei Vilniaus?

„Jei jis bus geras krepšininkas, jis buvo geras ir čia, ir ten, – sakė krepšininko mama V.Tubelienė. – Viskas priklauso nuo to, kiek įdės darbo. Rezultatai matytųsi čia, matysis ir ten, jei tik dirbs.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

02:40
06:21
02:48:11

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 24sek