Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 24d. 09:00

Sūnaus pasirinkimą paaiškinęs Šarūnas Marčiulionis: „Tikiuosi, kad ausys neraudonuos“

Šarūnas Marčiulionis žaidė Vilniaus "Statyboje", o po trijų dešimtmečių Vilniaus klube rungtyniaus jo sūnus Augustas Marčiulionis.
Scanpix ir R.Lukoševičiaus nuotr. / Šarūnas Marčiulionis žaidė Vilniaus "Statyboje", o po trijų dešimtmečių Vilniaus klube rungtyniaus jo sūnus Augustas Marčiulionis.

Legendinis Lietuvos krepšininkas Šarūnas Marčiulionis randa ne vieną pliusą, kodėl jo sūnui Augustui Marčiulioniui kitas sezonas Vilniaus „Ryte“ galėtų būti vertingesnis nei JAV krepšinio studentų lygoje (NCAA), kur jaunasis talentas irgi buvo viliojamas.

Dar vienas Marčiulionis žais stipriausioje Vilniaus krepšinio komandoje, praėjus daugiau nei trims dešimtmečiams nuo pirmojo.

Kaune gimęs ir augęs Šarūnas Marčiulionis 1982 metais pats Vilniuje pradėjo karjerą, kai Kauno „Žalgiriui“ nerūpėjusį jaunuolį pastebėjo „Statybos“ treneris Rimantas Endrijaitis, pasiūlęs paskambinti ant troleibuso bilieto užrašytu savo telefono numeriu.

Tada su dviem krepšiais – vienu prigrūstu obuolių, o kitu – sportinės aprangos Š.Marčiulionis atvyko į Vilnių ir apsigyveno statybininkų bendrabutyje.

„Scanpix“ nuotr./Šarūnas Marčiulionis
„Scanpix“ nuotr./Šarūnas Marčiulionis

Prieš trenerių R.Endrijaičio ir Rimo Girskio „Statyboje“ iškilęs gynėjas tiesiai iš Vilniaus klubo 1989 metais iškeliavo į NBA klubą „Golden State Warriors“, o dabar nauja pasirašyta sutartimi savo kelią sostinės „Ryto“ komandoje pradeda 18-metis Augustas Marčiulionis.

„Mūsų laikmečių negalima lyginti, bet savo laiku aš irgi turbūt gavau tam tikrą avansą žaisti, galimybes klysti ir mokytis. Treneris Rimantas Endrijaitis tada suteikė man galimybę parodyti save ir aš jam iki šiol dėkingas, – 15min sakė Š.Marčiulionis. – Dabar Augustui yra galimybė pasirodyti ir užsikabinti, būti dalimi komandos, būti naudingam komandai trumpam ar ilgam.“

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Augustas Marčiulionis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Augustas Marčiulionis

Laukia svarbiausi metai karjeroje

Suprasti akimirksniu

  • NKL varžybose Vilniaus „Perlo“ gretose, A.Marčiulionis per 29 minutes rinko vid. 15,3 taško (45,4 proc. dvit., 31,8 proc. trit.), 3,6 atkovoto kamuolio, 5,8 rezultatyvaus perdavimo.

Iki šiol kasmet dalį žiemos Jungtinėse Valstijose praleidžiantis Š.Marčiulionis neslėpė, kad sūnus turėjo konkrečių pasiūlymų iš JAV universitetų.

Bet sprendimų svarstyklės nulinko link Vilniaus „Ryto“, kurio sistemoje atsiskleidė talentingas gynėjas, praėjusį sezoną tapęs vienu sostinės dukterinės komandos „Perlo“ lyderiu NKL pirmenybėse ir Eurolygos jaunimo turnyre.

A.Marčiulionis žais „Ryte“ šį sezoną, o kitą vasarą turės vėl galimybę rinktis.

„Girdėjosi kiek netikslios informacijos, kad esą jau išvažiuoja į NCAA, – sakė Š.Marčiulionis. – Bet jis dar turi metus, o jie ir bus vieni svarbiausių – patys pirmieji, kai reikia įžengti į vyrų krepšinį.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Augustas Marčiulionis
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Augustas Marčiulionis

Augustas šiais metais baigė mokyklą, tad gali rimčiau užsiimti sportu. Dabar svarbiausia, kad yra namai, treneris, kolektyvas ir noras.

O durų į NCAA niekas neuždaro – jos neužsidaro nė po metų, nė po dvejų. Aš nenoriu dėlioti karjeros toli, nes nelengva pasakyti, kas bus po metų. Viskas jo rankose, viskas – žaidime. Nesinori nubrėžti linijas iš anksto dėl ilgalaikės ateities ir įsikibus laikytis.“

Ruduo bus aiškesnis Lietuvoje nei JAV

Regis, svarstyklės į „Ryto“ pusę lenkėsi pamažu, atsižvelgiant į daug faktorių, kol buvo rastas bendras susitarimas tarp Augusto Marčiulionio, jo tėvo Šarūno ir mamos Sandros Chlevickaitės.

Suprasti akimirksniu

  • Eurolygos jaunimo atrankos turnyre A.Marčiulionis rinko vid. 18,3 taško, 3,8 atkovoto kamuolio, 6,5 rezultatyvaus perdavimo, 23,5 naudingumo balo.

„Augusto mama irgi nori, kad vaikas būtų arčiau. Bet ir jam reikia gyventi savarankiškai. Tai bus geras apšilimas ir gera pradžia pradėti savarankišką profesionalo etapą“, – sakė Š.Marčiulionis.

Svarbi ir globalinė padėtis, kuri Jungtinėse Valstijose dėl koronaviruso yra viena sudėtingiausių pasaulyje.

„Tai nebuvo svarbiausias dalykas sprendžiant, bet aš manau, kad JAV bus daug nežinomybės. Laukia neaiškus ruduo, – kalbėjo Š.Marčiulionis. – O čia yra pasitikėjimas iš klubo pusės. „Rytas“ nori jo, Augustas augęs šioje sistemoje.

Rolandas Jarutis suteikė daug galimybių žaisti NKL, tikėdamas, kad augs toliau. Svarbu likti ten, kur mažiau pasikeitimų, kur yra aiškios sąlygos, kur galima sustiprėti fiziškai ir patobulinti žaidimą.“

rytasvilnius.lt nuotr./Rolandas Jarutis, Augustas Marčiulionis, Donaldas Kairys ir Šarūnas Marčiulionis
rytasvilnius.lt nuotr./Rolandas Jarutis, Augustas Marčiulionis, Donaldas Kairys ir Šarūnas Marčiulionis

Žaidimo laikas NCAA stipriose komandose veikiausiai nebūtų garantuotas, tai yra pajutę daug lietuvių ir kitų krepšininkų, studijų metais dažnai laukdavę šanso ir gaudavę vis ryškesnius vaidmenis kasmet, tobulėdami patys ir užimdami universitetus baigiančių žaidėjų vietas.

Bet kiekvieno istorija savita. A.Marčiulionio bendražygis pastaruosius kelerius metus Moksleivių lygoje, NKL ir Eurolygos jaunimo turnyre Ąžuolas Tubelis su broliu pasirinko ne „Rytą“, o Arizonos universitetą.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Eurolygos jaunimo turnyro geriausių žaidėjų penketas. Iš kairės - Ą.Tubelis ir A.Marčiulionis.
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Eurolygos jaunimo turnyro geriausių žaidėjų penketas. Iš kairės - Ą.Tubelis ir A.Marčiulionis.

Dalis krepšinio specialistų mano, kad tvirtas kūnas, žaidimo IQ leis Ą.Tubeliui greičiau gauti svarbų vaidmenį NCAA tarp bendraamžių ir vyresnių žaidėjų.

Kad lieknesnio sudėjimo A.Marčiulioniui verta sustiprinti kūną pritarė ir jo tėvas, prie kurio talento puikiai derėjo neįtikėtina sprogstama jėga ir vėlesniais metais išryškėjęs atletiškumas.

„Krepšinyje itin svarbu greitai priimti sprendimus aikštėje. Tai atsiranda su patirtimi, su kūno tvirtėjimu.

Augustas tobulėja. Ir dabar jis nemiegojo, įdėjo darbo. Pažiūrėsime, kiek tai padės jau kitą sezoną, – svarstė Š.Marčiulionis. – JAV universitetuose pirmieji metai taip pat nebūna labai paprasti. Jei sustiprės fiziškai, ateityje jam bus lengviau.“

Euroleague.net nuotr./Šarūnas Marčiulionis
Euroleague.net nuotr./Šarūnas Marčiulionis

Profesionalus kontraktas patekti į NCAA nekliudys

Nauja sutartis su „Rytu“ netaps kliūtimi iškeliauti į NCAA vėliau, nors anksčiau ten patekdavo tik tie, kurie nebuvo sudarę profesionalių kontraktų.

Bet Domantas Sabonis, persikėlęs iš Malagos „Unicaja“ į Gonzagos universitetą, iš „Žalgirio“ sistemos į NCAA persikėlę Martynas Arlauskas, Kerras Kriisa yra tarp daugybės pavyzdžių, kad jauniems talentams kliūčių nelieka.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Domantas Sabonis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Domantas Sabonis

„NCAA svarbios sumos. Svarbu, kad jos yra simbolinės, – sakė Š.Marčiulionis. – Nesakau, kad privalu žaisti Europoje tik už maistpinigius, bet dabar NCAA lankstesnė tokiais atvejais.“

Į kokį vaidmenį pretenduos?

Akivaizdu, kad net ir biudžetą ženkliai sumažinusioje „Ryto“ komandoje jaunam krepšininkui irgi reikės pakovoti dėl žaidimo minučių.

Įžaidėjo pozicijoje „Rytas“ nebeturės Tu Holloway, kuris jau sudarė sutartį su Ankaros „Ormanspor“.

Klubas ieškos legionieriaus į amerikiečio vietą, nes lietuvių pasirinkimo šioje pozicijoje nėra, o A.Marčiulioniui veikiausiai teks konkuruoti su komandoje liekančiu atsarginiu įžaidėju Doviu Bičkauskiu.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Dovis Bičkauskis ir Tu Holloway.
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Dovis Bičkauskis ir Tu Holloway.

O galbūt naujojo „Ryto“ trenerio Donaldo Kairio scenose tilps ir du įžaidėjai.

„Sunku nuspėti, – paklaustas, kokio vaidmens tikisi sūnui, svarstė Š.Marčiulionis. – Treneris geriau matys, kaip Augustas atrodys per treniruotes. Jei ten viskas bus gerai, įgis pasitikėjimą. Jei gaus vaidmenį kažką keisti nuo atsarginių suolo, – viskas bus gerai. Norėtųsi, kad būtų rungtynių rotacijoje, tarp dešimt rungtynėms naudojamų žaidėjų.

Kiek žinau, Donaldas (Kairys) mėgsta intensyvų krepšinį, žaidėjai rungtyniauja trumpesniais intervalais, kad per trumpą laiką aikštėje atneštų maksimalią naudą. Norint tai daryti, reikia turėti tokius žaidėjus, kurie būtų pasirengę tuoj pat įsijungti į žaidimą.

Jei bus trumpos atkarpos, Augustui turėtų tikti. Svarbu būtų tai išnaudoti.“

Kita vertus, žaidimo minutės, vaidmuo, detalių išpildymas yra viena.

Kita yra pastangos ir aikštėje paliekama širdis.

Pats būdavęs energingas, pastebimas žaidėjas Š.Marčiulionis svajoja aikštėje pamatyti aistringai žaidžiantį sūnų.

„Svarbu, kad bėgtų, mestų, šoktų, kad sirgaliams patiktų. Tikiuosi, kad viskas bus sklandžiai, – sakė Š.Marčiulionis ir juokdamasis pridūrė. –Tikiuosi, kad ausys neraudonuos.“

Komentarai: 4

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

26:29
01:19
00:31

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Šaltibarščiai
Parašykite atsiliepimą apie 24sek