Dabar populiaru
Publikuota: 2017 sausio 16d. 21:13

Tomo Pačėso taisyklės: alkotesteris, keistos treniruotės ir suglumę žaidėjai

Tomas Pačėsas
15min nuotr. / Tomas Pačėsas

„Ar „Lietuvos ryto“ komanda dar jaučia malonumą žaisdama krepšinį?“ – po rungtynių Panevėžyje prieš pat Kalėdas manęs paklausė vienas kolega. Kartais „Lietuvos ryto“ rungtynės primena ilgą ir kankinančią darbo dieną biure. Bet tokios jau tos griežtojo Tomo Pačėso taisyklės. 24sek pateikia istorijas iš pokalbių su anonimais norėjusiais likti „Lietuvos ryto“ atstovais, kurie dirbo ar dirba klube T.Pačėso vadovavimo metais.

* * *

Rekordiškai užpildyta „Cido“ arena (5002 žiūrovai). Minutės pertraukėlė. Ligų ir traumų išretintas „Lietuvos ryto“ atsarginių suolas. Eilinė Tomo Pačėso emocijų tirada. „Na, bet...“ – teisintis bandė kritikos sulaukęs Artūras Gudaitis, kai jį žaibiškai pertraukė T.Pačėso riksmas.

Betikslis bandymas diskutuoti. T.Pačėsas paprastai nesileidžia į jokias diskusijas, nes čia 9 atvejais iš 10 teisus tik vienas žmogus. Tuo įsitikino A.Gudaitis ir būrys kitų esamų ir buvusių „Lietuvos ryto“ krepšininkų.

„Dėk prakeiktą kamuolį!“ – vėliau „centrą“ aikštėje drąsino „Lietuvos ryto“ treneris.

„Eina! Eina! Eina!” – aidėjo tribūnos Panevėžyje. Benas Madgenas pakėlė iš vietų rekordinį skaičių žiūrovų „Cido“ arenoje, kai jo metimas didino „Lietkabelio“ persvarą prieš „Lietuvos rytą“ 81:70.

Likus žaisti 5 minutes Tomas Pačėsas jau sėdėjo ant suolo ir akmeniniu veidu žiūrėjo kažkur į „Cido“ arenos treką. Asistentas iš Ispanijos Alberto Blanco tik piktindamasis mosavo rankomis. Kitas asistentas iš Makedonijos Nikola Vasilevas kažką žymėjosi savo suvestinėje, bet kažko ieškodamas tarp savo lapų pergalingo recepto prie dviženklio skirtumo taip ir nerado.

A.Gudaitis keikėsi sėsdamas ant suolo su penktąja asmenine pražanga. Pakeliui suolo link jį keikė patenkinti panevėžiečiai. Artūras spyrė mineralinio buteliuką šalin ir prisėdęs ant kėdės ilgai žiūrėjo į žemę. Papurtė galvą, patikrino skaudančią ranką (vėliau paaiškės, kad jam lūžo delnakaulis – dėl traumos nežais mažiausiai mėnesį), o atsisukęs į švieslentę pamatė „Lietkabeliui“ pergalingus skaičius.

Gerokai užtrukęs rūbinėje Tomas Pačėsas pakankamai ramiai bendravo su žurnalistais. Tik paklaustas dėl gynėjų Corey Fisherio ir Josho Akognono gynybos („jų blogą gynybą lemia kovingumo trūkumas ar jie tiesiog nesupranta, kaip gintis?“) išsisuko su „kitas klausimas“.

* * *

K.Kavolėlio/kklietkabelis.lt nuotr./Joshas Akognonas
K.Kavolėlio/kklietkabelis.lt nuotr./Joshas Akognonas

Beje, tai buvo vienas pirmųjų rimtesnių pavojaus signalų Joshui Akognonui. Prieš tai T.Pačėsas juos siuntė vis po rezultatyvių legionieriaus pasirodymų užsimindamas apie skylėtą gynybą.

Tačiau niekas negalėjo pagalvoti, kad dar lapkričio 24-ąją registruotas 30-metis gynėjas jau po mėnesio bus iškviestas „ant kilimėlio“.

Po to pralaimėjimo „Lietkabeliui“ Kūčių išvakarėse, J.Akognonas po savaitės kitose rungtynėse su „Neptūnu“ težaidė 8 minutes. Tai buvo paskutinės gynėjo rungtynės LKL čempionate, nors „Lietuvos rytas“ vėliau dar žaidė Kėdainiuose bei Prienuose.

Europos taurės „Top 16“ etapas prasidėjo su J.Akognono 12 minučių pasirodymu su Jeruzalės „Hapoel“ bei 5 minučių šmėstelėjimu Sankt Peterburge.

Yra ir kitas būdas: „įtikinti“ žaidėją „geranoriškai“, arba, teisine kalba, „abipusiu susitarimu“ palikti „Lietuvos rytą“.

J.Akognono gynyba tapo tokiu T.Pačėso galvos skausmu, kad treneris vos po mėnesio nusprendė atsisakyti Nigerijos rinktinės nario paslaugų. Viena problemėlė: lapkritį sudaryta sutartis buvo terminuota – iki sezono pabaigos.

Jeigu klubas nutraukia tokią sutartį, pagal joje numatytas sąlygas turi išmokėti kompensaciją, kuri teoriškai gali siekti visą likusią neišmokėtą sezono atlyginimo sumą. Kitais žodžiais, atleisdamas žaidėją vos po mėnesio, klubas gali patirti didžiulį nuostolį.

Bet yra ir kitas būdas: „įtikinti“ žaidėją „geranoriškai“, arba, teisine kalba, „abipusiu susitarimu“ palikti „Lietuvos rytą“.

Kaip? Pavyzdžiui, bandyti įrodyti žaidėjui, jog šis atsakingu metu naktį leido naktiniame klube, net jei to ir nebuvo. O kai krepšininkas įrodo, kad to iš tikrųjų nebuvo, izoliuoti jį nuo komandos suspenduojant, uždraudžiant treniruotis su bendraklubiais ir rengiant individualias ankstyvas rytines pratybas.

24sek žiniomis, „Lietuvos ryto“ manevrai jau atkreipė agentų dėmesį. Kai kurie jų planuoja ateityje išvengti bet kokių įmanomų darbinių santykių su treneriu T.Pačėsu ir stebisi vilniečių veiksmais.

O kol J.Akognonas oficialiai vis dar „Lietuvos ryto“ narys, turi atlaikyti T.Pačėso spaudimą.

Nors pats užsienietis prisėdęs ant suolo mėgsta ant plikės užsimaukšlinti rankšluostį ir išstatyti tokias akis, kurios parodo, kad jam akivaizdžiai nusispjaut.

Nemažai krepšininkų nesiterlioja ir patys norėdami kuo greičiau ištrūkti iš komandos padaro tą „abipusiu susitarimu“. Bet vartydamas savo dideles rudas akis J.Akognonas, ko gero, panašia povyza yra pasiruošęs kovoti ir dėl savo kontrakto.

– Treneri, kokia dabar Akognono situacija? – komentatorius Rytis Kazlauskas paklausė T.Pačėso po pastarųjų rungtynių Prienuose sausio 14-ąją.

– Gera. Dirba.

– Nuotoliniu būdu?

– Taip. Individualiai. Keliame jo individualų meistriškumą, fizinį.

VIDEO: T.Pačėsas: „Pradėjome žaisti ne kaip „Lietuvos rytas“, o „Harlem Globetrotters“

* * *

Luko Balandžio / 15min nuotr./Tomas Pačėsas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Tomas Pačėsas

Seniai po rungtynių kada teko matyti tokį perbalusį ir supykusį T.Pačėsą, kaip kad aukščiau pateiktame vaizdo interviu Prienuose.

Paprastai treneris išsikrauna rungtynių metu. Ant parketo specialistas palieka tiek energijos, kad vėliau vos prašneka per spaudos konferenciją. Ir visiškai nebeprimena to trenerio, kuris staugia ant krepšininkų rungtynių įkarštyje. Pagautas tų emocijų T.Pačėsas kartais net prisėda ant suolo, gurkšteli vandens ir giliai iškvepia.

Corey Fisheris Panevėžyje pataikė tritaškį, o po krepšiu Simas Galdikas nokautuojančiu smūgiu alkūne bloškė Adamą Lapetą – trys su nesportine pražanga (linkėjimai Karoliui Jachimavičiui).

Amerikietis pasidžiaugė „Lietuvos rytui“ sėkmingu epizodu, tačiau vos tik atsisukęs į atsarginių suolą išvydo iš pykčio trypčiojantį T.Pačėsą. Treneris priekaištavo legionieriui dėl blogo žaidimo gynyboje praėjusioje atakoje. C.Fisheris sutriko ir sunkiai suprato, už ką gavo velnių.

Panašiai dar praėjusį sezoną T.Pačėsas skalpavo kitus įžaidėjus – Kendricką Browną bei Denisą Lukašovą. Šie rungtyniavo lyg ant adatų – bijodami suklysti ir užsitraukti nemalonę. Atrodo, kad įsitempę žaidžia ir kai kurie dabartinės sudėties krepšininkai.

Ne visi „Lietuvos ryto“ krepšininkai supranta ir pakelia T.Pačėso emocijų protrūkį. Ilgainiui kai kuriems tai tapo nebepakeliama įtampa. Kai kurie prisistatyti nenorėję žaidėjai 24sek atviravo, kad negalėjo susikoncentruoti darbui, o krepšinis jiems nebebuvo toks mylimas. Panašiai kalbėjo Stambulo „Galatasaray“ palikęs Justinas Dentmonas. Buvęs žalgirietis nerado bendros kalbos su Erginu Atamanu – kitu griežta ranka garsėjančiu specialistu iš Turkijos.

Tas pats C.Fisheris eilinį kartą vėl buvo aprėktas dvikovoje su „Hapoel“. Nejaukiai ant atsarginių suolo pasitaisęs galvos raištį, amerikietis nudelbė akis į žemę. Vėliau priėjęs T.Pačėsas ištiesė užsieniečiui ranką – vyrai pliaukštelėjo vienas kitam delnais.

Beje, toks vaizdelis rungtynių metu matomas ne kartą. Kai kurie priprato prie trenerio ir išmoko reaguoti į jo emocijų audras. Kai kurie paslapčiomis tik tyliai paburba.

T.Pačėsas vieną dieną galėdavo išdėti žaidėjus į šuns dienas, o kitą su jais lyg niekur nieko juokauti. Tik ne visi krepšininkai sugebėjo prisitaikyti prie emocingo trenerio.

Sykį, rungtynėse su „Neptūnu“, taip pabambėti pabandė Rokas Giedraitis. Tačiau panašu, kad T.Pačėsas išgirdo lietuvio replikas. Treneris priėjęs prie žaidėjo vėl užriko, tačiau greitai išsiaiškino su krepšininku. Rokas pripažino ir suprato savo klaidą. Vyrai vėl pliaukštelėjo vienas kitam delnais.

Pavyzdžiui, T.Pačėsas vieną dieną galėdavo išdėti žaidėjus į šuns dienas, o kitą su jais lyg niekur nieko juokauti.

Tik ne visi krepšininkai sugebėjo prisitaikyti prie emocingo trenerio. Kaip manote, ar sutapimas, kad „Lietuvos ryto“ gretose po 2015-2016 metų sezono komandoje nebeliko nė vieno žaidėjo, kurio kontraktas baigėsi vasarą?

Paprieštarauti T.Pačėsui sugeba ne visi. Įstrigo Drew Gordono kaprizai rungtynėse su „Neptūnu“. Amerikietis pernelyg nekreipė dėmesio į T.Pačėso pastabas greitai kramtydamas gumą, bet neišlaikęs replikavo treneriui. Šis supykęs pirštu parodė į „duris“, siųsdamas žaidėjui aiškią žinutę. D.Gordonas apsiramino, nors per minutės pertraukėlę amerikietį dar teko guosti asistentui A.Blanco.

* * *

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Treniruotės akimirka
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Treniruotės akimirka

Krepšininkams sunku ne tik rungtynėse.

T.Pačėso treniruotės būna sunkios. Praėjusį sezoną jos buvo tokios alinančios, kad atlaikydavo ne visi.

Beje, kaip teigė 24sek šaltiniai, T.Pačėsui būdinga pačiam sudėlioti fizinio rengimo pratybų tvarką, nepaisant šios srities specialistų „Lietuvos ryto“ komandoje nuomonės.

Koks griežtas rungtynių metu, toks T.Pačėsas yra ir treniruotėse. O kliūna visiems – nepriklausomai nuo odos spalvos, tautybės, iškovotų titulų ar amžiaus.

Beje, T.Pačėsas dalyvauja ne visose treniruotėse. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai treneris ateina į treniruotę, stebi, kaip vyrai dirba, ir išeina pratyboms nesibaigus. Tada komandą kontroliuoja asistentai.

* * *

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Eksperimento akimirka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Eksperimento akimirka

Kai kurios „Lietuvos ryto“ treniruotės būna ypatingos ir prasideda nuo... alkotesterio. Kaip 24sek pasakojo „Lietuvos ryto“ atstovai, T.Pačėsas turi pomėgį patikrinti krepšininkų užklasinę veiklą prašydamas „papūsti“. Dažniausiai alkotesterį žaidėjai išvysdavo sekmadienio treniruotėse – gaudant juos po galimų savaitgalio linksmybių.

Kai kuriuos krepšininkus tai žeisdavo.

Beje, 24sek žiniomis, alkotesterio praktika populiari Alytaus „Dzūkijos“ klube, kurio prezidento pareigas anksčiau užėmė tas pats T.Pačėsas.

Tai ne vienintelė priemonė, kaip treneris kontroliuodavo žaidėjų veiklą už aikštės ribų. T.Pačėsui nepatinka, jei jo auklėtiniai vėlai trainiojasi mieste. O treneris lyg tyčia vakarais atsiduria Vilniaus senamiestyje, kuriame apsistoję „Lietuvos ryto“ legionieriai.

Anonimais norėję likti užsieniečiai 24sek tvirtino, kad jautėsi suvaržyti ir stebimi net palikę aikštę ar treniruočių salę.

* * *

Alfredo Pliadžio nuotr./Tarptautinis dziudo turnyras
Alfredo Pliadžio nuotr./Tarptautinis dziudo turnyras

Kuo čia susijusi ši nuotrauka? – paklausite.

T.Pačėsas turi įvairiausių idėjų, kaip paįvairinti „Lietuvos ryto“ treniruotes. Nuo metimų loterijos iš aikštės vidurio, kai taiklaus metimo kaina reiškia atšauktą treniruotę. Arba pratybas bokso ringe ir ant dziudo kilimo.

Aišku, krepšininkams tokie sprendimai kelia nuostabą. O kūlvirsčiai ant dziudo kilimų keldavo ir nugaros skausmus. Dideli krepšininkų kūnai nesutverti taip vartytis ant žemės, todėl T.Pačėsui teko atsisakyti dziudo treniruočių idėjos nerizikuojant jų sveikata.

Beje, po praėjusio sezono buvo permainų „Lietuvos ryto“ personalo komandoje. Komandą paliko gydytojas Tomas Vorobjovas, fizinio rengimo treneris Martas Skrabulis. Sutapimas?

* * *

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Geriausias 2009 metų Lietuvos krepšininkas Linas Kleiza antradienį kartu su Pirėjo „Olympiacos“ (Graikija) komanda nusileido Vilniaus oro uoste. Lietuvis, kaip ir kiti prie šalčių nepratę Graikijos klubo žaidėjai, gūžėsi nuo atšiaurių oro sąlygų.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./

„Lietuvos ryto“ krepšininkus stebina faktas, kad T.Pačėsas dažnai nekeliauja su komanda į LKL čempionato rungtynes vienu autobusu.

Tai – visiškai neįprasta praktika krepšinyje. T.Pačėsas mėgsta kelionės tikslą pasiekti savo automobiliu, atskirai nuo komandos.

Tiesa, pasitaiko, kad T.Pačėsas iškart po „Lietuvos ryto“ rungtynių LKL keliauja į namus Alytuje. Sykį jis netgi spėjo per vieną dieną sudalyvauti dvejose LKL rungtynėse – baigęs mačą su „Lietuvos rytu“, vėliau vakare jau Alytuje iš tribūnų stebėjo „Dzūkijos“ dvikovą.

Tokios tos T.Pačėso žaidimo taisyklės. Ir jos nebūtinai patinka jo komandai.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 24sek