Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 17d. 20:00

Vingiuotas D.Maskoliūno kelias į rinktinę: trys kvietimai, pakeitę trenerio gyvenimą

Darius Maskoliūnas 15min iš Graikijos
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Darius Maskoliūnas

Darius Maskoliūnas neišdrįso priimti jį išgąsdinusio pasiūlymo, kai be jokios treniravimo patirties buvo kviečiamas perimti Kauno „Žalgirio“ vairą. Tačiau antrą kartą jis nebegalėjo pasakyti „Žalgiriui“ ne. Jis net neturėjo galimybės ištarti ne, kai po 8 metų jam paskambino Šarūnas Jasikevičius. O dabar D.Maskoliūnas negalėjo atsakyti Arvydui Saboniui. Vingiuotą Dariaus Maskoliūno trenerio kelią sujungė trys jo gyvenimą keitę kvietimai.

Kauno „Žalgirio“ štabas pasiruošimo sezonui stovykloje Turkijoje juokais ėmė ieškoti naujo trenerio Lietuvos rinktinei. Niekas nesitikėjo, kad Dainius Adomaitis po turnė Kinijoje tėkš atsistatydinimo pareiškimą, todėl prasidėjo nacionalinės stratego paieškos.

„Pasilazdavodami vienas kitą skyrėme: tai tu būsi, tai tu. Bet už rimtą pinigą to nepriėmėme“, – šypsosi Darius Maskoliūnas, „Žalgirio“ rungtynių Pirėjuje išvakarėse.

Šarūno Jasikevičiaus asistentas atviras. Jis suprato, kad nebuvo pirmas Lietuvos krepšinio federacijos pasirinkimas. Lietuva anksti sužinojo, kad pasiūlymas pateiktas Kaziui Maksvyčiui. Bet kai Permės „Parma“ klubas neišleido lietuvio į nacionalinę komandą, startavo atviros lenktynės.

D.Maskoliūnas ir „Žalgiris“ numanė, kad netrukus gali suskambėti telefonas.

Suprasdamas visus tuos laužus ir kėdes, kaip čia mane nesėkmės atveju tarkuotų, aš labiau save graužčiau nepasinaudojęs šiuo šansu.

Likus 3-4 savaitėms iki lapkričio 12-ąją paskelbtų Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės trenerio rinkimų, D.Maskoliūnas gavo skambutį.

„Susitikome, vieną kartą pasikalbėjome ir kažkaip susidėliojome, kas kaip kur. Paprašiau pagalvoti, bet nelabai buvo ten ką stipriai galvoti“, – atviravo D.Maskoliūnas.

Specialistas dar atsiklausė „tiesioginių savo bosų“ – Šarūno Jasikevičiaus ir Pauliaus Motiejūno, leidimo.

Pajutęs tvirtą bendražygių užnugarį, D.Maskoliūnas nebedvejojo.

„Šansas patekti į olimpiadą kaip pirmam treneriui gali būti gyvenimo galimybė, – 15min pasakojo treneris. – Buvau olimpinėse ir kaip žaidėjas, ir kaip treneris – bet asistentas. Atranka bus labai stipri ir joje bus daug gerų komandų. Paslysti negali, nes į olimpines važiuoja tik viena komanda grupėje. Bet tai yra šansas. Kodėl man jo neimti, jei siūlo?

Suprasdamas visus tuos laužus ir kėdes, kaip čia mane nesėkmės atveju tarkuotų, aš labiau save graužčiau nepasinaudojęs šiuo šansu.“

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Darius Maskoliūnas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Darius Maskoliūnas

D.Maskoliūnui patikėti savo galimybėmis leido ir tikėjimas komanda.

Žiūrėdamas į Dainiaus Adomaičio auklėtinių žaidimą pasaulio čempionate, jis matė, kad rinktinė nežaidė blogai.

D.Maskoliūnas nebūtų linkęs veltis į rinktinės rūpesčius, jeigu matytų prastus žaidėjus ir akivaizdų lygio skirtumą.

„Nesi burtininkas ir būtų sudėtinga tikėtis geresnio rezultato. Bet aš tikrai tikiu, kad turime daug gerų žaidėjų. Taip, kažkur turime silpnesnių vietų, bet galime su ta komanda kažką nuveikti“, – neabejoja naujasis rinktinės vedlys.

Tikėjimas bei FIBA ir Eurolygos sugriauti tiltai išvedė D.Maskoliūną iš komforto zonos.

Treneris jau buvo įpratęs būti antras. Kaip Kauno „Žalgiryje“, kai kėlė į viršų Europos taurę (1998 m.), o po to – ir Eurolygos (1999 m.), žaisdamas Enniso Whatley bei Tyuso Edney dubleriu. Ir Lietuvos rinktinėje, kai padėdamas Šarūnui Jasikevičiui nudirigavo nacionalinę komandą ant bronzinio Sidnėjaus olimpinių žaidynių laiptelio.

Po penkerių metų patarėjo vaidmenyje, D.Maskoliūnas užsės postą, kuris pasvilino jau ne vieno gero specialisto užpakalį.

Išgąsdinęs „Žalgirio“ pasiūlymas

O šis kelias karščiausios kėdės link buvo labai neįprastas ir vingiuotas.

2005-aisiais baigęs krepšininko karjerą, D.Maskoliūnas nebuvo tikras, ko imtis.

Jau anksčiau Šarūnui Jasikevičiui jis buvo sakęs, kad tikrai nedirbs treneriu. Nors pats neabejojo, kad iš Šaro išeis geras treneris. Beje, ir Šaras matė savo bičiulį geru strategu.

Be jokios patirties ateiti į „Žalgirį“ pirmu treneriu... Aš juokavau, kad aš ne aferistas, ne koks Ostapas Benderis. Negaliu ateiti į tokį klubą...

D.Maskoliūnas iš pradžių bandė verslauti ir ieškoti laimės kitose srityse. Tik netrukus suprato, kad tai ne jam.

Buvęs D.Maskoliūno agentas Maurizio Balducci siūlė lietuviui sujungti jėgas ir pradėti agento karjerą, bet pabandęs jis neužsikabino.

Beje, treniruoti kvietė ir Vilniaus mėgėjų lygos ekipa – kaip sunkiai pamena, „kažkokia jungtinė Š.Marčiulionio komanda“.

Kai iš dangaus nukrito netikėtas pasiūlymas.

2006-ųjų kovą Antanas Sireika atsistatydino iš „Žalgirio“ vyr. trenerio pareigų. Tuometinis Kauno klubo vadovas Ginas Rutkauskas Vilniuje netikėtai pakvietė susitikti D.Maskoliūną ir pasiūlė jam perimti „Žalgirio“ vairą.

„Pirmas pasiūlymas buvo labai labai netikėtas. Tada vienareikšmiai pasimečiau ir išsigandau to pasiūlymo. Be jokios patirties ateiti į „Žalgirį“ pirmu treneriu... Aš juokavau, kad aš ne aferistas, ne koks Ostapas Benderis. Negaliu ateiti į tokį klubą... Gal ne iš gatvės, bet nieko nesuprasdamas, ką čia reikia daryti ir t.t.“ – 15min pasakojo D.Maskoliūnas.

Tačiau pirmą kartą pasakęs „ne“, antro pasiūlymo jis jau nebegalėjo atsisakyti. Juk trečio galėjo ir nebepasitaikyti.

A.Sireiką Kaune pakeitė Ainaras Bagatskis, bet latvis neišsilaikė „Žalgiryje“ nė sezono, kai iš jo vairą perėmė Rimantas Grigas. Pirmasis D.Maskoliūno treneris pasikvietė gerai pažįstamą atakų organizatorių jam talkinti trenerių štabe.

„Iki šiandien labai gerbiu Rimantą Grigą. Kai jis pasiūlė darbą ir paprašė jam padėti, nuo tada ir prasidėjo mano treniravimo karjera“, – pridūrė D.Maskoliūnas.

Alfredo Pliadžio nuotr./Rimantas Grigas
Alfredo Pliadžio nuotr./Rimantas Grigas

Jonavoje gimęs krepšininkas perėjo žiaurią trenerių mokyklą.

Jam teko laikinai treniruoti „Žalgirį“, kai Kauno klubas iš pradžių keitė R.Grigą, o po to – ir G.Krapiką.

Bet 2010-ųjų pavasarį, LKL finalo serijos įkarštyje, D.Maskoliūnas buvo išmestas į gatvę kaip šuo, kai nevykdęs Vladimiro Romanovo lapelių strategijos suplėšė paruoštuką į skutelius ir metė jam į veidą.

Po trečiųjų finalo rungtynių V.Romanovas prie salės pastatė ginkluotus apsauginius ir išmetė iš klubo nė neleidęs atsisveikinti su žaidėjais rūbinėje.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Darius Maskoliūnas ir Vladimiras Romanovas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Darius Maskoliūnas ir Vladimiras Romanovas

2010-aisiais trumpai padirbėjęs su ant „Žalgirio“ slenksčio stovėjusių jaunų žaidėjų komanda „Kaunas“, D.Maskoliūnas labai greitai sulaukė pasiūlymo prisijungti prie Vilniaus „Ryto“ trenerių štabo.

Nors venomis tekėjo žalias kraujas, D.Maskoliūnas negalėjo moti ranka į trejų metų Eurolygos komandos pasiūlymą.

Bet ir Gedvydo Vainausko stovykloje nebuvo lengva. Lietuvis iš pradžių laikinai keitė Aleksandrą Trifunovičių, po to – Aleksandrą Džikičių. Kol 2012-2013 m. sezono pabaigoje pats buvo paleistas iš darbo.

Alfredo Pliadžio nuotr./Darius Maskoliūnas
Alfredo Pliadžio nuotr./Darius Maskoliūnas

Šešeri sunkūs metai Lietuvos krepšinio flagmanuose sukėlė visokių minčių.

„Ypač buvau sugriuvęs po tų Romanovo bajerių. Net nežinau, kiek numečiau kilogramų iš tų nervų. Tada galvojau: gal čia ne man? Gal čia nereikia? Kam man čia tiek nervintis?“ – savęs klausė D.Maskoliūnas.

Treneris išvyko į Ameriką, o kai po mėnesio grįžo į Lietuvą, jį surado buvęs klubas.

Sopoto „Trefl“ klubas, su kuriuo per šešerius metus D.Maskoliūnas laimėjo ir Lenkijos lygą, ir taurę, ir supertaurę, kvietė treniruoti komandą.

Visada su sopotiečiais ryšį palaikęs ir daug draugų ten suradęs lietuvis nusprendė pabandyti, kaip ten tas trenerio darbas užsienyje. O gyvenimas buvo puikus. D.Maskoliūno treniruojami „Trefl“ krepšininkai netikėtai iškovojo Lenkijos taurę ir nacionalinio čempionato bronzą.

„Buvo fantastiška“, – prisimena D.Maskoliūnas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Darius Maskoliūnas ir Gintaras Krapikas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Darius Maskoliūnas ir Gintaras Krapikas

Kol, kaip ironiškai sako D.Maskoliūnas, „puzlių pardavimo direktorius nepradėjo dėlioti krepšinio reikalų“.

Sopoto klubo vadovai šoko aukščiau bambos, antrojo sezono viduryje paleido D.Maskoliūną, bet galiausiai ateityje liko prie suskilusios geldos. Visai kaip juos perspėjo D.Maskoliūnas.

Bet krepšinio romantika Lenkijos pajūryje vėl sužadino aistrą krepšiniui. Jis suprato, kad, kol leis sveikata, dirbs treneriu.

D.Maskoliūnas sulaukė šeimos pagausėjimo, Jonui Kazlauskui padėjo nudiriguoti rinktinę iki sidabrinio laiptelio Europos čempionate pasistažavo NBA ir...

„Po čempionato jau ieškojau darbo, bet ten, kur labai norėčiau nueiti, variantų nebuvo. Galvojau, palauksiu, pažiūrėsiu, o po to išdygo Jasikevičius...“

Ir išdygo Šaras...

Kauno „Žalgiris“ 2015-2016 m. sezono viduryje išsiskyrė su Gintaru Krapiku ir vyr. trenerio postą perėmė Šarūnas Jasikevičius.

Ieškodamas sau asistentų, Šaras daug nedvejojo. Jis paskambino savo bičiuliui ir pokalbis buvo labai aiškus.

„Rytoj atvažiuoji ir viskas, – kitame telefono gale išgirdo D.Maskoliūnas, ir nusišypsojo. – Na, gerai, atvažiuoju. Taip ir pasikalbėjom.“

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Darius Maskoliūnas ir Šarūnas Jasikevičius
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Darius Maskoliūnas ir Šarūnas Jasikevičius

D.Maskoliūnas pats nė nenutuokė, kaip keisis jo krepšinio suvokimas.

Strategą iš pradžių įkvėpė Jono Kazlausko krepšinio filosofija. Juk diriguojamas šio trenerio D.Maskoliūnas 1999-aisiais kėlė į viršų Eurolygos trofėjų, vėliau jau trenerių štabe lenkė galvą dviem Europos čempionato sidabro medaliams ant kaklo užkabinti, pasiekė ketvirtą vietą pasaulyje.

Tačiau ta krepšinio sistema buvo gerokai primityvesnė. Savaime suprantama, pritaikyta ne visam krepšinio sezonui, o dviejų savaičių turnyrams, į kuriuos Lietuvos žaidėjai susirenka po mėnesio treniruočių kartu.

„Tik nenoriu pasakyti, kad Jono taktika kažkokia bloga. Bet taktika rinktinėje visada bus primityvesnė, nes neturi 10 mėnesių sistemai įgyvendinti“, – patikslino D.Maskoliūnas.

Su Š.Jasikevičiumi pasikeis ne tik krepšinio filosofija, bet ir kasdienybė.

Dabar mažiausiai 30 kartų per pusmetį D.Maskoliūnas žengia į aukščiausio lygio sceną ir mokosi iš geriausio partnerio Eurolygoje.

Per tuos penkerius metus kartu D.Maskoliūnas su Š.Jasikevičiumi pakeitė Europos supratimą apie „Žalgirį“. Pasiekė svaiginančių pergalių, daug įspūdingų pirmųjų kartų, 20 metų sapnuose net neregėtą finalo ketvertą.

Buvo kartu varge ir džiaugsme, kai stebuklingai gelbėjo sezoną pasakiška šešerių pergalių serija ir paskutinės minutės bilietu įšoko į atkrintamąsias.

„Faktas, kad kiek galiu jį girti, bet jis yra kitoks. Šaras yra kitoks, – šypteli D.Maskoliūnas. – Tokių trenerių... Net ne tik trenerių... Tokio žmogus su tokiu krepšinio suvokimu – tu to tiesiog neišmoksi.“

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šarūnas Jasikevičius
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šarūnas Jasikevičius

D.Maskoliūnas netiki, kad su patirtimi galima įgyti tai, ką turi Šaras. O Šarūnas Jasikevičius, anot specialisto, numato 4-5 žingsnius į priekį.

„Gal 2-3 ateina, bet ne 5. Šiuo atžvilgiu jis yra unikalus. Aš tik džiaugiuosi, kad galiu šalia jo sėdėti“, – kuklinasi D.Maskoliūnas.

Šarūnas Jasikevičius išmokė naująjį Lietuvos rinktinės trenerį, ką gali lemti pusė metro, kur padėsi koją tame 430 kvadratinių metrų plote. Koks didžiulis skirtumas yra tarp stovėjimo kampe ir per pusmetrį nuo kampo. Ką reiškia paruošti du prieš du situaciją.

„Daug niuansų, į kuriuos ne taip kreipdavau dėmesį. Man tai atrodydavo ne taip svarbu. Dabar matau, kad tos visos detalės yra be proto svarbios ir padeda žaidėjams atsiskleisti“, – pasakojo D.Maskoliūnas, galėjęs ir nubraižyti ant stalo pagrindinius principus, jei to būtų prireikę.

Bet kad būtų aiškiau, treneris naujokams siūlo paimti ir pasižiūrėti praėjusio sezono spalio ir kovo mėnesio rungtynes. Tada viskas matyti plika akimi.

„Aišku, iki tobulumo, ypač pas jį (Šarą. – aut.), niekada nebus gerai – visada ras prie ko prisikabinti, – šypsosi D.Maskoliūnas. – Bet tada net viduje yra džiaugsmas, kad chebra pagavo ir gerai dirba. Aišku, už detales geriausiai kalba rezultatai.

Mažų klubų bėdelė visada bus ta, kad kažką augini ir didesnis iš tavęs paima. Ir vėl droži nuo nulio pradėjęs, nes taip sudėlioti rinkos dėsniai. Jei esi didesnis, gali paimti paruoštą produktą. O mes imame pusfabrikačius ir iš jų bandome padaryti.“

„Žalgirio“ trenerių štabas yra aiškiai pasiskirstęs darbus. Kas dirba su gynėjais, kas su dideliais, kas kokius pratimus turi išdėstyti treniruotėse.

Išsigryninę sistemą ir patikrinę jos veiksmingumą, „Žalgirio“ treneriai mažai ką keičia. Pagal surinktus žaidėjus jie pritaiko derinius, bet dar labiau į tą sistemą taiko žaidėjus.

D.Maskoliūną žavi Š.Jasikevičiaus žaidėjų selekcija.

„Kadangi Šaras pažįstamas su visu pasauliu, tai jis gauna krūvas informacijos apie tokius dalykus, kokių nematai iš video įrašo, – tikina D.Maskoliūnas. – Neįsivaizduoju, koks kiekis informacijos pas jį suplaukia. Bet mes labai į tai atsižvelgiame. Galvojame, kad čia labai didelė dalis viso bendro rezultato sezono gale.“

„Žalgiris“ yra kaip šeima, pradedant nuo žaidėjų rūbinės ar trenerių štabo kambario, baigiant žemiausiais organizacijos sektoriais.

D.Maskoliūnas su Š.Jasikevičiumi bendrauja ne tik „Žalgirio“ arenoje, bet ir laisvalaikiu – šeimomis.

Pirmą kartą vyrai susitiko D.Maskoliūno karjeros pradžioje, kai keli jaunieji žalgiriečiai buvo išvežti papasakoti jaunimui, kaip gerai žaisti krepšinį Lietuvoje ir kaip nėra ko važiuoti į Ameriką paskui Kęstutį Marčiulionį ar Andrių Jurkūną.

Beje, Darius visada gerai sutardavo su Šaro tėveliais – Linas Jasikevičius dirbo „Kaustos“ sporto komplekso direktoriumi, kuriame ir treniravosi „Žalgirio“ komanda.

O Lietuvos rinktinėje juos taip suvienijo bendra pozicija ir tas pats kambarys.

„Pradėjome kartu gyventi, vienas prieš kitą žaisdavome, dengdavomės. Ir taip kažkaip suartėjome. Ir užklasinės veiklos dar būdavo visokios“, – juokėsi treneris.

Juokaujama, kad D.Maskoliūnas yra vienintelis žmogus, kurio klauso Š.Jasikevičius.

Švarcas, aišku, neprisiima tokių nuopelnų. Jo teigimu, jeigu mintis gera, Š.Jasikevičius į ją įsiklausys visiškai nepriklausomai nuo to, kas ją pateiks.

O vyrai diskutuoja dažnai. Toks jau asistentų darbas – kvestionuoti, kelti hipotezes ir teikti argumentuotas savo idėjas. Galutinį sprendimą priima vyr. treneris.

nuotr. „Getty Images“/euroleague.net/Tomas Masiulis, Šarūnas Jasikevičius, Darius Maskoliūnas ir Paulius Motiejūnas
nuotr. „Getty Images“/euroleague.net/Tomas Masiulis, Šarūnas Jasikevičius, Darius Maskoliūnas ir Paulius Motiejūnas

Nenuspėjamas išbandymas

D.Maskoliūno žodis jau daug metų buvo kaip patariamasis, bet netrukus per Lietuvos rinktinės rungtynes jis skelbs verdiktą.

Daug gerų Lietuvos krepšininkų atsiliepimų sulaukęs specialistas nekantrauja imtis karjeros išbandymo.

Daugeliui jų D.Maskoliūnas buvo asistentas – tiek Lietuvos rinktinėje, tiek „Žalgiryje“. O asistentai visada būna artimesni ir prieinamesni žaidėjams.

Visiems bus įdomu pamatyti, koks D.Maskoliūnas bus vyr. treneris jau nacionalinės svarbos komandoje. Dar svarbiau pamatyti, koks sėkmingas.

„Galiu tik spėlioti. Aš tikiuosi, kad mano žmogiškosios savybės būnant vyr. treneriu nesikeis. Taip, gal ten pasakysiu griežtesnį žodį, bet rinktinė yra specifinė. Dirbi su geriausiais lietuviais ir čia truputį kitaip.

Taip, kažkiek net pats sau viduje galvoju apie tai, kaip man čia bus, kaip toliau, kaip ką darysiu. Kažkokių klausimų yra. Bet, galvoju, man tiesiog reikia pradėti tai daryti ir natūraliai išsirutulios kažkoks bendravimo pobūdis. Bet nemanau, kad jis keisis, – samprotauja D.Maskoliūnas. – Rinktinėje jie nedirba už pinigus, o atstovauja šaliai. Tad neturi teisės daryti kažkokio ekstra spaudimo. Reikia rasti aukso vidurį.

Į rinktinę suvažiavę žaidėjai visada suvokia, kur yra ir ką daro. Dėl to nebuvo ir nebus problemų.

Nemanau, kad nerasiu bendros kalbos. Aš ją tikrai rasiu ir labai tikiuosi, kad tą bendrą kalbą sustiprins geri rezultatai.“

Komentarai
Title Sponsor
Turkish Airlines
Premium Partners
7days Adidas
Global Partners
Tadim Spalding Intersport
Partners

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Kviečiame anties

Video

01:06
02:24
01:41

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 24sek