2019 10 20

Užtikrintai principinę dvikovą laimėjęs Kauno „Žalgiris“ tapo LKL lyderiu

Visuomet daug ažiotažo sulaukianti Vilniaus „Ryto“ (5-1) ir Kauno “Žalgirio“ (6-0) dvikova savo žavesį sekmadienio vakarą prarado maždaug antrajame kėlinyje, kuomet laikinosios sostinės atstovai tiesiog surakino varžovus gynyboje ir pabėgo į priekį. Finalinis teisėjo švilpukas simbolizavo lengvą „Žalgirio“ pergalę rezultatu 88:70 (23:21, 27:13, 20:16, 18:20).
Jock Landale
Jockas Landale'as / Arno Strumilos / 15min nuotr.

„Siemens“ arenos šeimininkai šiame mače persvaros neturėjo ne tik aikštelėje, bet ir tribūnose. Rungtynes boikotavo ištikimiausia aistruolių grupė „B tribūna“, o žalgiriečiams dominuojant ant aikštės parketo, neretai girdėjosi ir kauniečių aistruolių skanduotės.

Beje, po šio mačo „Žalgiris“ tapo vienvaldžiu Lietuvos krepšinio lygos lyderiu ir vienintele nepralaimėjusia komanda 2019-2020 metų sezone. „Rytas” rikiuojasi antras.

Jau nuo pat pirmojo kėlinio pradžios Dainius Adomaitis į ugnį metė jaunąjį Mareką Blaževičių, tačiau 18-metis vidurio puolėjas, kartu su Cameronu Bairstow, tapo tikru netikėtumo faktoriumi Šarūnui Jasikevičiui ir visai „Žalgirio“ komandai. „Ryto“ duetas per pirmąsias 10 minučių pelnė 15 iš 21 komandos taškų. Tiesa, penkių taškų deficitą (12:17) vienu momentu turėję kauniečiai spurtavo 11:4 ir kėlinį laimėjo 23:21.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Marekas Blaževičius

Antrąjį kėlinį penkiais pelnytais taškais atidaro Nigelas Hayesas. „Rytas“ bando nepaleisti varžovų į priekį – dar vieną, kiek neplanuotą metimą į varžovų krepšį, vilniečiams pataiko Dovis Bičkauskis (28:28). Tačiau kėlinio eigoje kauniečiai pradeda demonstruoti savo raumenis baudos aikštelėje: Jockas Landale'as maudo Martyną Echodą ir krauna kamuolį į krepšį, E.Ulanovas dukart išprovokuoja pražangą A.Butkevičiui, o „Žalgiris“ greitai susikrauna dviženklį pranašumą – 50:34.

Vilniečius rungtynių pradžioje dar gelbėjo antraisiais šansais pelnyti taškai (9:0), tačiau mačui įsibėgėjus gynybą suaktyvinęs ir visus 15 baudų metimų pataikęs „Žalgiris“ greitai įjungė Eurolygos rėžimą.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Evaldas Kairys

Trečiojo kėlinio pradžioje žaidimą sutrikdė aistruolių muštynės. Teisėjai privalėjo sustabdyti mačą, kol situacija taps kontroliuojama. „Siemens“ arena užsivedė ir bandė įpūsti pozityvios energijos sostinės krepšininkams, tačiau jų pastangas kiek aptemdė Dainiaus Adomaičio techninė pražanga. Pirmoji kėlinio pusė buvo itin nerezultatyvi, tačiau žaidimo vadeles tvirtai laikė „Žalgiris“ (57:42).

Galbūt trečiasis kėlinys galėjo nepatikti neutraliems žiūrovams, tačiau jo rezultatas ypatingai tenkino kauniečius, kurie beveik kiekvienos atakos metu išprovokuodavo varžovų pražangą ir rinkdavo pigius taškus nuo baudų metimo linijos. Kaip visuomet principinėje dvikovoje siautėjo Edgaras Ulanovas, po trijų kėlinių savo sąskaitoje jau turėjęs 20 naudingumo balų.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Jock Landale

Ketvirtasis kėlinys tebuvo formalumas. Abu treneriai į aikštę išleido mažiau pasireikšti gaunančius krepšininkus, kurie pasirodė tikrai solidžiai. „Žalgirio“ taikliarankis krepšininkas Karolis Lukošiūnas pelnė šešis taškus, o legendinio Ryto žaidėjo Andriaus Giedraičio sūnus Karolis pasižymėjo keturiais taškais.

Kauno komandą į priekį tempė trys amerikiečiai, surinkę 41 iš 88 visų komandos taškų. Šarūnui Jasikevičiui beveik neprireikė ketvirtadienį Eurolygoje siautėjusio Zacho LeDay paslaugų, kuris aikštelėje praleido tik 11 minučių.

Svečiai metė net 31 baudos metimą – pataikė 29 (93%). Savo ruožtu vilniečiai visiškai nepasinaudojo savo toliašaude artilerija – pataikė tik 5 tolimus metimus iš 19 (26%).

Kauno „Žalgiris“: J.Landale'as ir N.Hayesas (18 naud. bal.) po 15, E.Ulanovas 12 (20 naud. bal.), Th.Walkupas 11 (5 rez. perd.).

Vilniaus „Rytas”: C.Bairstow 12, E.Bendžius ir M.Blaževičius po 10.

Rungtynių eiga

Po keturių kėlinių: „Rytas“ – „Žalgiris“ 70:88 (21:23, 13:27, 16:20, 20:18).

40 min. Rungtynes gražia verpste užbaigia K.Giedraitis, bet vilniečiai patiria pirmąjį pralaimėjimą (70:88).

38 min. E.Bendžius pelno penkis taškus iš eilės (66:83).

36 min. Greitoje atakoje šįkart pasižymi R.Jokubaitis. Rungtynių baigtis jau niekam nebekelia klausimų , o pirmuosius taškus pelno ir aikštėje pasirodęs K.Giedraitis (61:82).

35 min. Kam A.Milaknis, jei „Žalgiris“ turi K.Lukošiūną? Snaiperis demonstruoja šaltakraujiškumą ir pataiko jau antrąjį tritaškį (57:80).

34 min. Tritaškį pataiko ir P.Cruzas, tačiau kauniečiai niekur nesitraukia (57:77).

33 min. Dabar arba niekada. T.Holloway pataiko tik ketvirtą vilniečių tritaškį ir aptirpdo deficitą iki 19 taškų (54:73).

32 min. Tik išėjęs į aikštę K.Lukošiūnas pataiko tolimą metimą. Skirtumą padidinti dar galėjo ir R.Jokubaitis, tačiau jaunuolio metimą pučia A.Butkevičius (51:73).

Po trijų kėlinių: „Rytas“ – „Žalgiris“ 50:70 (21:23, 13:27, 16:20)

30 min. Vilniečių emocinę būseną puikiausiai nusako trys pramesti baudų metimai. Kitoje aikštės pusėje tolimą bombą įskraidina E.Ulanovas. Tas pats Edgaras provokuoja dar vieną varžovų baudą, o skirtumas jau nepadorus (50:70).

29 min. Th.Walkupas suduoda dar vieną smūgį varžovams – klaidina D.Bičkauskį ir lieka apylaisvis prie tritaškio linijos. Kamuolys skrodžia tinklelį (45:64).

28 min. Tas pats scenarijus. „Rytas“ klimpsta varžovų gynyboje, o svečiai toliau protingai provokuoja varžovų pražangas (44:61). N.Hayesas pagal rezultatyvumą jau pasivijo J.Landale'ą (15 tšk.).

27 min. E.Kairys užsidirba jau ketvirtą asmeninę pražangą. Bravo kauniečių gynybai – ji geležinė. Tiesa, ir patys svečiai stringa puolime (42:57).

25 min. „Rytą“ kamuoja ir vėl tos pačios problemos – kėlinio viduryje vilniečiai jau yra peržengę komandinių pražangų limitą. Skirtumas tarp komandų pasiekia naujas aukštumas (40:57).

24 min. „Žalgiris“ šiandien baudžia varžovus jų pačių ginklu – greituoju puolimu. Įsibėgėjęs M.Grigonis stabilizuoja situaciją (38:53). D.Adomaitis prašo pasitarimo.

22 min. Dvitaškį pataiko T.Holloway (38:51).

Rungtynės pristabdomos dėl aistruolių kivirčų tribūnose. Užsivedusi „Siemens“ arena bando pažadinti šeimininkus, tačiau pakilią nuotaiką vėl kiek numuša D.Adomaičio technine pražanga.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Nigel Hayes

Po dviejų kėlinių: „Rytas“ – „Žalgiris“ 34:50 (21:23, 13:27)

20 min. N.Hayesas taikliu metimu paskutinę kėlinio sekundę deda tašką pirmoje mačo dalyje (34:50).

19 min. Kauniečiai puikiai išnaudoja persvarą baudos aikštelėje ir renka pigius taškus nuo baudų metimo linijos (34:48).

17 min. P.Cruzas ir J.Landale'as apsikeičia taikliais tolimais metimais (32:40). Australo dominavimas tęsiasi – baudos aikštelėje maudo M.Echodą ir skirtumas tarp komandų pirmą kartą dviženklis (32:42).

16 min. Trečią asmeninę pražangą E.Kairiui uždirba du taškus su pražanga pelnantis J.Landale'as. Metimą iš vidutinio nuotolio prideda ir Th.Walkupas, o „Žalgirio“ persvara – rekordinė (29:37).

15 min. Th.Walkupas naudojasi ūgio pranašumu prieš T.Holloway ir įsiveržęs į baudos aikštelę pataiko metimą iš po krepšio (29:32).

13 min. Laisvas tritaškį prameta E.Bendžius, tačiau dar vieną kamuolį puolime sugriebę vilniečiai išnaudoja antrą progą – pataiko D.Bičkauskis. Rezultatą netrukus lygina P.Cruzas (28:28).

12 min. Solidžią atkarpą sužaidžia N.Hayesas, kėlinį pradėdamas penkiais pelnytais taškais (23:28).

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Marek Blaževič

Po pirmojo kėlinio: „Rytas“ – „Žalgiris“ 21:23

10 min. Kėlinio pabaigoje kauniečiai spurtuoja 7:2. Penki šio spurto taškai priklauso Jockui Landale'ui. LKL čempionai priekyje 23:21.

9 min. Kas galėjo pagalvoti, kad Š.Jasikevičiui pirmajame kėlinyje daugiausiai galvos skausmo kels 18-metis M.Blaževičius. Jaunuolis pataiko abu baudų metimus (19:16).

8 min. Koks „Žalgirio“ amerikiečių „du prieš du“! N.Hayesas iškiša kamuolį Z.LeDay'ui, o pastarasis drebina krepšį – 17:16.

6 min. „Rytas“ atrodo užsivedęs ir kol kas noru bei energija aikštelėje pranoksta oponentus. Sunkų metimą iš po krepšio pataiko A.Butkevičius, o C.Bairstow ima antrą kamuolį puolime ir pelno dar du taškus – 15:10.

5 min. Vilniečiai jau išnaudojo komandinių pražangų limitą. Už tai varžovus baudžia P.Jankūnas – 11:10.

4 min. Perėmęs kamuolį krepšį drebina A.Butkevičius. Į tai šaltakraujišku metimu iš vidutinio nuotolio atsako P.Jankūnas – 11:8.

3 min. „Ryto“ aistruoliams – netikėtos dovanėlės iš krepšininkų. Penkis taškus pelno ir C.Bairstow – 9:6.

2 min. Kauniečiai išsiveržia į priekį, tačiau rezultatą išlygina M.Blaževičius, pataikydamas ir iš vidutinio nuotolio.

1 min. Štai toks netikėtumo faktorius iš Dainius Adomaičio. Į ugnį įmestas M.Blaževičius pelno pirmuosius taškus. Rezultatą išlygina L.Lekavičius – 2:2.

Komandų startiniai penketai:

„Rytas“: T.Holloway, F.Cruzas, A.Butkevičius, C.Bairstow, M.Blaževičius.

„Žalgiris“: L.Lekavičius, M.Grigonis, E.Ulanovas, P.Jankūnas, M.Gebenas.

Nors pastaraisiais metais žalgiriečiai lygoje Vilniaus komandai nepralaimi, tačiau vienas kauniečių lyderių Edgaras Ulanovas sako, jog tai rungtynių vertės nemažina – tai vis tiek yra principinė dvikova abiem pusėms.

„Nesiverstų liežuvis sakyti, kad rungtynės nieko nelemia, taip tikrai nėra, – LKL.lt teigė E. Ulanovas. – Šie susitikimai turi didelę istoriją, ypač mums, lietuviams, jie reiškia tikrai daug.“

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Edgaras Ulanovas

Sėkmingu pasirodymu „Siemens“ arenoje kauniečiai vainikuotų labai solidžią savaitę tiek vietiniame čempionate, tiek Eurolygoje. Priminsime, kad ketvirtadienį „Žalgiris“ 86:72 patiesė Madrido „Real“.

Savo ruožtu „Ryto“ krepšininkai antradienį klampiose rungtynėse 61:66 turėjo pripažinti Belgrado „Partizan“ pranašumą.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Dainius Adomaitis

„Iš „Žalgirio“ galima tikėtis daug kontakto, daug kieto žaidimo. Turime susikoncentruoti dėl gynybos baudos aikštelėje, atkovotų kamuolių po savo krepšiu. Svarbiausias akcentas puolime – klaidos. Viską labai gerai parodo rungtynės su Madrido „Real“. Kauniečiai parodė visiškai skirtingą veidą kaip jie gali žaisti. Jeigu žiūrėtume tų rungtynių pirmą ir ketvirtą ketvirčius, matosi visiškai skirtingas žaidimas. Pas juos atsirado papildomų variantų“, – prieš rungtynes kalbėjo Adomaitis.

Aiškiais centrinių turo rungtynių favoritais yra įvardinami žalgiriečiai – jų galimybės namo grįžti su pergale vertinamos 77,2 procento, o vilniečių šansai yra kuklesni – 22,8 proc.