Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 22d. 09:03

2-asis ratas NBA biržoje – lietuviai kilo, krito, uždirbo milijonus, o keli dar laukiami

Aštuoni lietuviai iki šiol buvo pašaukti NBA naujokų biržos antrajame rate, o Š.Marčiulionis dar vėliau.
Aštuoni lietuviai iki šiol buvo pašaukti NBA naujokų biržos antrajame rate, o Š.Marčiulionis dar vėliau.

Du Lietuvos krepšininkai šių metų NBA naujokų biržoje pašaukti NBA komandų antrajame rate. 37-uoju numeriu „Detroit Pistons“ pakviestas Deividas Sirvydis ir „New York Knicks“ 47-uoju pasirinktas Ignas Brazdeikis seks pėdomis aštuonių tautiečių, kurie taip pat sulaukė NBA klubų susidomėjimo jau prasisukus pirmajam ratui. Ką reiškia vėlesni šaukimai ir ką rodo Lietuvos krepšininkų karjeros?

Suprasti akimirksniu

 • NBA naujokų biržoje pašaukti lietuviai:
 • 5. Jonas Valančiūnas
 • 11. Domantas Sabonis
 • 20. Donatas Motiejūnas
 • 20. Žydrūnas Ilgauskas
 • 24. Arvydas Sabonis
 • 27. Linas Kleiza
 • 37. Deividas Sirvydis
 • 44. Martynas Andriuškevičius
 • 47. Ignas Brazdeikis
 • 47. Artūras Gudaitis
 • 50. Darius Songaila
 • 50. Renaldas Seibutis
 • 54. Eurelijus Žukauskas
 • 55. Arnoldas Kulboka
 • 55. Robertas Javtokas
 • 127. Šarūnas Marčiulionis

NBA naujokų biržos šaukimų primityvus principas yra toks – pirmajame rate pašaukti žaidėjai dažniausiai gauna sutartis su NBA komandomis, o antrajame rate pakviesti jaunuoliai – nebūtinai.

Tačiau visur būna išimčių.

Keli Europos krepšininkai ir argentinietis patvirtintų, kad ir iš antrojo šaukimo rato įšokus į NBA, galima ten laimėti vieną kitą NBA aukso žiedą, patekti į NBA „All Stars“ arba bent jau uždirbti dešimtis milijonų dolerių.

Tai paliudytų Toni Kukočas (29 šaukimas, 1990 m., kai buvo mažiau NBA komandų,), Manu Ginobili (57 šaukimas 1999 m.), Mehmetas Okuras (47 šaukimas), Goranas Dragičius (45 šaukimas 2008 m.), Marcas Gasolis (48 šaukimas 2007 m.) ir Nikola Jokičius (41 šaukimas 2014 m.).

Kai kurių karjeros ritasi labiau vingiuotais keliais, kurie kartais prasuka pro NBA, bet paskui pakrypsta į Europą.

Pastaraisiais metais Kauno „Žalgiriui“ atstovavę Vasilije Micičius (52-as šaukimas 2014 m.), Aaronas White'as (49 šaukimas 2015 m.) dar nežaidė NBA, o Nate'as Woltersas (38 šaukimas 2013 m.) ten neišsilaikė.

Pavyzdžių yra labai įvairių, bet pažvelkime, kaip klostėsi ir klostosi antrajame NBA rate pakviestų lietuvių karjeros.

Šarūnas Marčiulionis – 127 šaukimas, 1987 m.

Tai buvo paskutiniai metai, kai NBA naujokų birža ritosi per daugiau nei tris ratus, kitus porą metų ji buvo sutrumpinta iki trijų ratų, o nuo 1989 metų įvesta dviejų ratų sistema.

Š.Marčiulionis pašauktas 127 (lietuvių kilmės Joe Arlauckas buvo 74-as), bet tas šaukimas buvo pripažintas negaliojančiu, nes tuomet 23 metų lietuvis buvo keliomis dienomis vyresnis nei leidžia naujokų biržos taisyklės.

Todėl Š.Marčiulionis tapo laisvuoju agentu, juo domėjosi ne tik „Golden State Warriors“, bet ir „Atlanta Hawks“. Laisvojo agento statusas leido sudaryti didesnės vertės pirmąjį kontraktą (820 tūkst. dolerių per metus) nei naujokų biržos dalyviai.

Š.Marčiulionis netruko atsiskleisti „Warriors“. Iki tol Vilniaus „Statyboje“ žaidęs gynėjas jau per pirmą sezoną NBA pelnė po 12,1 taško. Geriausiai jam sekėsi per trečiąjį, kai Š.Marčiulionis „Warriors“ rinko po 18,9 taško ir atliko po 3,4 rezultatyvaus perdavimo.

VIDEO: Šarūno Marčiulionio karjera NBA

Kryžminio kelio raiščio trauma pristabdė jo karjerą. Jis dar žaidė Sietlo, Sakramento, Denverio klubuose, o aštuonerius metus trukusią karjerą NBA baigė 1997 metais, būdamas 33-ejų. Už indėlį prieš penkerius metus Š.Marčiulionis įtrauktas į NBA Šlovės muziejų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Šarūnas Marčiulionis įtrauktas į NBA Šlovės muziejų
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Šarūnas Marčiulionis įtrauktas į NBA Šlovės muziejų

Eurelijus Žukauskas – 54 šaukimas, 1995 m.

Tuomet dar Klaipėdos „Neptūnui“ atstovavusį krepšininką netikėtai pašaukė „Seattle SuperSonics“. Vėlai pradėjusio žaisti krepšinį 218 cm ūgio vidurio puolėjo galimybės buvo neaiškios, juo labiau, kad tuomet jis nedominavo LKL pirmenybėse.

Nors paskui jis su Kauno „Žalgiriu“ tapo Eurolygos čempionu, vėliau atstovavo pajėgiems Bolonijos „Paf“, Kazanės UNIKS, Stambulo „Ulker“, Pirėjo „Olympiakos“ klubams, o su Lietuvos rinktine laimėjo Europos pirmenybių auksą, NBA planetoje E.Žukauskas niekada nepasirodė. Karjerą baigė 2009 metais, būdamas 36-erių Kauno „Žalgiryje“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Eurelijus Žukauskas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Eurelijus Žukauskas

Robertas Javtokas – 55 šaukimas, 2001 m.

„San Antonio Spurs“ pašaukė tuomet jauną, įspūdingu šuoliu pasižyminti šiaulietį vidurio puolėją, dar žengusį pirmuosius žingsnius Vilniaus „Ryto“ klube. Įdomu, kad R.Javtokas ketino atsiimti paraišką tais metais, bet pavėlavo tai padaryti, o naujokų biržos rytą nusivylė, sužinojęs, kad pašauktas tik antrojo rato pabaigoje.

Jei ne šiurpi motociklo avarija R.Javtokas tikriausiai būtų pravėręs NBA duris, nes „San Antonio Spurs“ rodė dėmesį lietuviui ir rūpinosi, kai jis gijo po daugybės sunkių sužalojimų. Jis ir paskui turėjo galimybių iškeliauti į NBA. „Turėjau galimybę vykti ten, bet priėmiau kitą sprendimą. Manau, kad šiandien rinkčiausi juos („Spurs“), o ne „Panathinaikos“. Mažas kartėlis, kad pasirinkau ne visai teisingai, liko“, – lkl.lt yra pripažinęs R.Javtokas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Robertas Javtokas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Robertas Javtokas

Europoje jo karjera buvo solidi, R.Javtokas gavo pelningus kontraktus ne tik Vilniaus „Ryte“, bet ir Atėnų „Panathinaikos“, Maskvos „Dinamo“, „Chimki“, „Valencia“ ir Kauno „Žalgiryje“, kuriame baigė karjerą ir pradėjo dirbti sporto direktoriumi.

Darius Songaila – 50 šaukimas

Po stiprių sezonų Veik Foresto universitete ir laimėto olimpinio bronzos medalio su Lietuvos rinktine, puolėją iš Marijampolės 2002 metais pakvietė „Boston Celtics“ klubas, paskui perleidęs teises „Sacramento Kings“.

D.Songaila neiškart buvo pakviestas į NBA – vieną sezoną jis žaidė Maskvos CSKA ir ten užsirekomendavo gerai, nors tuomet CSKA dar nebuvo toks galingas, kaip dabar.

2003 metais jis persikėlė į Sakramentą, sutikęs su mažesniu atlyginimu nei gautų Maskvos klube. Tai buvo teisingas sprendimas. „Kings“ klube jis kildavo į aikštę nuo suolo ir po truputį įsibėgėjo NBA arenose. Po dvejų metų Sakramente D.Songaila persikėlė į „Chicago Bulls“, kur sužaidė savo turbūt geriausią sezoną NBA – rinko po 9 taškus ir atkovojo po 4 kamuolius.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Darius Songaila buvo vienas iš „Wizards“ pergalės kalvių.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Darius Songaila buvo vienas iš „Wizards“ pergalės kalvių.

Veržlus sezonas Čikagoje jam padėjo uždirbti gyvenimo kontraktą – 5 metų 23 mln. dolerių vertės sutartį su „Washington Wizards“, kur jis buvo solidus atsarginis puolėjas. Vėliau išmainytas į Naująjį Orleaną, Filadelfiją.

NBA D.Songaila praėjo sėkmingą karjerą, kurią pabaigė Europoje – Donecke, Stambulo „Galatasaray“, Vilniaus „Ryte“ ir Kauno „Žalgiryje“. NBA užmegztos pažintys jam padėjo pernai vasarą patekti į „San Antonio Spurs“ trenerių pagalbininkų štabą.

Martynas Andriuškevičius – 44 šaukimas, 2005 m.

Kauno „Žalgirio“ sistemoje augęs 218 cm ūgio vidurio puolėjas vylėsi aukšto šaukimo, nes prie aukšto ūgio, ilgų rankų dar pasižymėjo ir minkštu riešu. Žiemą jo pavardė sukiojosi net pirmajame reitingų trejete, kažkas buvo įrašęs net pirmuoju.

Tačiau Kauno „Žalgiryje“ jis žaidė mažai, o per naujokų biržą laukė nusivylimas.

2005 metais M.Andriuškevičių pasirinko „Cleveland Cavaliers“, kuriame žaidė ir Žydrūnas Ilgauskas. Klivlande pasirodė per 6 mačus epizodiškai ir NBA nepelnė nė taško.

„Labai gerai prisimenu Žydrūno žodžius po pirmos Martyno treniruotės Klivlande. Jis tada pasakė trumpai: „Žiauriai talentingas vaikis. Didelis, greitas, geras metimas. Bet, sakau, jis buvo labai anksti įmestas į tą didelį vandenyną, kuriame neturėjo nei valties, nei irklų. Jam buvo žiauriai sunku. Be galo“, – paskui 24sek pasakojo krepšininko agentas Virginijus Bulotas. – Einant į NBA reikia ne tik kūno, ne tik įgūdžių, ne tik talento, bet ir psichologiškai būti pasiruošusiam bet kam. Tai yra mėsmalė, kuri iš žmogaus reikalauja žiauriai daug jėgų. Martynas tam nebuvo pasiruošęs. Man labai gaila, kad taip atsitiko. Sakau, tai priimu kaip didelę savo klaidą, bet kartu ir didelę mokyklą. Manau, daugiau tokių nebedarėm.“

Po metų Klivlande 19-metis Martynas buvo išmainytas į „Chicago Bulls“, kuri delegavo jį į G lygą, o ten įvyko nelemtas incidentas su komandos draugu. Awvee Storey per treniruotę smogė lietuviui, jis krito ir stipriai trenkėsi galvą. M.Andriuškevičiui buvo pažeista kaukolė, smegenyse susidarė 2 cm dydžio hematoma, jam reikėjo atgauti kalbos įgūdžius. Po kelių mėnesių jis atsigavo, bet Čikagoje taip ir nesužaidė nė vieno mačo.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Martynas Andriuškevičius
AFP/„Scanpix“ nuotr./Martynas Andriuškevičius

Karjera Europoje irgi nebuvo stulbinanti, nors su Alikantės ekipoje jis buvo tinkamose vėžėse ir 2010 metais padėjo Lietuvos rinktinei laimėti bronzą pasaulio pirmenybėse.

M.Andriuškevičius žaidė Graikijoje, „Neptūne“, mažiau žinomose Rusijos, Lenkijos, Slovėnijos komandose, o šį sezoną rungtyniavo Portugalijoje, kur „Lusitania“ ekipai rinko po 7,1 taško ir atkovojo po 7,2 kamuolio.

Renaldas Seibutis – 50 šaukimas, 2007 m.

Prieš dvylika metų R.Seibutį pasirinko „Dallas Mavericks“, kai jaunasis lietuvis sėkmingai pradėjo karjerą Graikijoje, o prieš tai buvo laimėjęs pasaulio jaunimo čempionatą ir išrinktas jo naudingiausiu žaidėju.

Tačiau nugaros traumos sutrikdė greito vikraus gynėjo karjerą. Nors jis porą vasarų dalyvavo NBA vasaros lygose, rodikliai nebuvo ryškūs.

Įdomu, kad po ilgos ir stabilios karjeros Europoje, kur jis ilgai žaidė ir Vilniaus „Ryte“ bei Kauno „Žalgiryje“, o dabar sužaidė puikų sezoną Saragosos klube Ispanijoje, R.Seibučio pavardė vis dar nuskamba NBA. Po 11 metų nuo šaukimo, pernai „Mavericks“ iškeitė teises į lietuvį „Clippers“ klubui, o šis perleido „Cleveland Cavaliers“.

Alfredo Pliadžio nuotr./Renaldas Seibutis
Alfredo Pliadžio nuotr./Renaldas Seibutis

„Nors „Mavericks“ tik porą metų žaidžiau vasaros lygose, palaikėme gerus santykius. Ten dirbo treneris, su kuriuo pradėjau savo karjerą Pirėjo „Olympiakos“, taip pat skautu dirba lietuvis Alvydas Pazdrazdis, ilgametis rinktinės trenerių štabo narys Donnie Nelsonas, mano agentas irgi iš Dalaso.

Bet NBA virtuvė mums, europiečiams, yra sunkiai suprantama. Ten jau jie sprendžia savo reikalus. Nei man ten labai kažką keičia, nei ką. Aš į tai žiūriu kaip į natūralų jų procesą. Dabar priklausau Klivlandui. Su Gudu (Artūru Gudaičiu) juokaujame, kad gerai užlošim sezoną du... Aišku, Gudui dar viskas priešaky. To ir linkėčiau – vaikinas tikrai talentingas, užsispyręs. Man jau truputį kiti skaičiai (šypsosi.). Duok Dieve, sveikatos kelis gerus metelius atlošti. Iki dabar esu tikrai laimingas. Visokių tų sprendimų ir metų buvo, bet žinau, kad nuoširdžiai dėjau visas pastangas, jog būtų gerai“, – šį sezoną 24sek sakė R.Seibutis.

„urBONUSas“: R.Seibutis – apie „Hiperbolę“ Saragosoje ir nepamirštamą NBA nuotykį

Artūras Gudaitis – 47 šaukimas, 2015 m.

Prieš ketverius metus „Philadelphia 76ers“ pakvietė lietuvį antrojo rato viduryje, kai jis jau spėjo apie save pranešti Kauno „Žalgiryje“.

Po mėnesio A.Gudaitis buvo iškeistas į „Sacramento Kings“, o šis pernai išmainė teises į „Cleveland Cavaliers“. Nors kol kas lietuvis nevilkėjo NBA komandų marškinėlių, realu, kad tai gali įvykti ateityje.

Getty Images/Euroleague.net nuotr./Artūras Gudaitis
Getty Images/Euroleague.net nuotr./Artūras Gudaitis

Galbūt jau šią vasarą būtų įvykęs persikėlimas į Klivlandą, jei ne kryžminio kelio raiščio trauma, nutraukusi A.Gudaičiui įspūdingą sezoną Eurolygoje Milano „Olimpia“ gretose.

„Kiekvienos savaitės ketvirtadienį turime nusiųsti informaciją su mano pratimais, video, įvairiais duomenimis. Jiems tikrai įdomu, jie laiko pulsą, o man dėl to malonu, – apie ryšį su Klivlando klubu prieš porą mėnesių 24sek pasakojo A.Gudaitis, pridūręs, kad planus dėl NBA nusprendė atidėti. – Patyrus tokią traumą pats sau nusprendžiau: jei noriu kažką pasiekti ir įrodyti, tuo metu turiu būti geriausios sportinės formos. Pirmasis įspūdis yra labai svarbus, vėliau jį būna sunku pakeisti. Žinoma, viskas įmanoma, jie tikrai supranta traumos rimtumą, bet aš pats noriu būti visiškai sveikas ir pasiruošęs.“

Arnoldas Kulboka – 55

Pernai jaunąjį Lietuvos talentą pasirinko „Charlotte Hornets“, kai A.Kulboka pasitiko biržą po sėkmingo sezono Italijos „Orlandina Basket“ klube, kuriam atstovaudamas jis išrinktas geriausiu jaunu žaidėju FIBA Čempionų lygoje.

A.Kulboka su trenksmu debiutavo NBA vasaros lygoje (12 taškų per 13 min. pirmajame mače), bet liko tobulėti Europoje.

nuotr. Karolis Bakūnas/Arnoldas Kulboka
nuotr. Karolis Bakūnas/Arnoldas Kulboka

Sezonas Bambergo „Brose“ gretose 21 metų 208 cm ūgio snaiperiui nebuvo sėkmingas – jis pelnė po 6,1 taško ir šį mėnesį atsisveikino su Vokietijos klubu, kuris prieš kelerius metus perviliojo jį iš Kauno „Žalgirio“ piramidės.

A.Kulbokos laukia nauja karjeros stotelė. „Artimiausi tikslai – jam sužaisti NBA vasaros lygoje, o tada matysime, ar tai bus žaidimas „Hornets“ komandoje, ar Europoje. Yra susidomėjimo ir Lietuvoje, – 24sek šį mėnesį sakė žaidėjo agentas Tadas Bulotas. – Bet dar neskubame spręsti, nes visus šiuos metus jį sekė „Hornets“ atstovai. Jų skautas daug kartų buvo Bamberge, buvo atvykęs ir Šarlotės klubo vadovas. Jie tikisi jį pamatyti vasaros lygoje ir patikrinti progresą. Aš žinau, kad jis patobulėjęs, o ypač – kūno prasme, kas jam aktualiausia. Bet į šiuos klausimus bus galima atsakyti liepos pabaigoje”.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

00:52
08:29
03:24

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 24sek