Dabar populiaru
Publikuota: 2020 gegužės 9d. 20:21

A.Karnišovo konkurentai: NBA ir Eurolygos čempionai, Kobe agentas ir buvęs Lietuvos rinktinės narys

NBA komandų vadovai
15min ir Scanpix nuotr. / NBA komandų vadovai

Artūras Karnišovas tapo pirmuoju lietuviu, užėmusiu svarbiausią poziciją NBA klube. „Chicago Bulls“ valdymą perėmęs naujasis klubo krepšinio operacijų viceprezidentas pateko į elitinį 30 žmonių klubą, kuriame svajoja atsidurti kiekvienas krepšinio vadybininkas. Ar žinote, kas yra likę 29 žmonės, nuo kurių sprendimų priklauso stipriausios pasaulio krepšinio lygos komandų likimai?

Ne visose NBA komandose svarbiausias pareigas atliekantis žmogus turi krepšinio operacijų viceprezidento titulą.

Kai kur tai – prezidentas, kai kur – generalinis vadybininkas, tačiau nepriklausomai nuo hierarchijos ir suskirstymo, visose organizacijose yra žmogus, tariantis paskutinį žodį komplektuojant komandą, skiriant vyriausiąjį trenerį, priimant sprendimus dėl personalo narių ar kitų infrastruktūrinių elementų, tokių kaip šou rungtynių metu ar bilietų pardavimas.

Tarp svarbiausių asmenų NBA klubuose netrūksta pažįstamų pavardžių, o tarp jų yra ir itin artimą ryšį su Lietuva ar lietuviais turėję funkcionieriai.

Tarp jų yra ir ne vienas žymus krepšininkas, per karjerą žibėjęs NBA ar Europos arenose.

15min nusprendė apžvelgti 30-čiai komandų vadovaujančius asmenis, o juos suskirstė į keturias skirtingas kategorijas. Apžvelgdami kai kurias komandas išskyrėme ne po vieną, o po kelis žmones, darančius itin didelę įtaką klubo veiksmuose už aikštės ribų.

Buvę krepšininkai

Kategorija, kurioje atsidūrė ir A.Karnišovas. Tiesa, jis yra vienas iš vos kelių šios kategorijos atstovų, nerungtyniavusių NBA lygoje – rezultatyviausias visų laikų Lietuvos rinktinės krepšininkas visą profesionalo karjerą praleido stipriuose Europos klubuose.

Krepšininkų kategorijai priskyrėme visus profesionaliai rungtyniavusius NBA komandų vadovus, išskyrus kur kas labiau per trenerio, o ne žaidėjo karjerą pasižymėjusį Patą Riley.

Iš viso į krepšininkų kategoriją, skaičiuojant su A.Karnišovu, pateko 9 NBA klubų vadovai.

„Scanpix“/AP nuotr./Vlade Divacas
„Scanpix“/AP nuotr./Vlade Divacas

Vlade Divacas („Sacramento Kings“)

Bene žymiausias NBA komandą valdantis buvęs krepšininkas bei vienintelis europietis be A.Karnišovo, turintis tokią privilegiją.

Sakramente jau penktus metus šeimininkaujantis dukart pasaulio ir trissyk Europos čempionas net 16 savo karjeros metų praleido NBA lygoje, o didelę jos dalį atstovavo ir „Kings“, kurių spalvas gynė 1998-2004 m.

2001 m. jis buvo išrinktas į „Visų žvaigždžių“ rungtynes, o per ilgą karjerą rinko 11,8 taško bei 8,2 atkovoto kamuolio vidurkius.

Baigęs karjerą V.Divacas trumpai dirbo Madrido „Real“ krepšinio klube, patarinėjo Serbijos ministrui pirmininkui bei septynerius metus užėmė Serbijos tautinio olimpinio komiteto prezidento pareigas, kol 2015-aisiais jį į Sakramentą pakvietė klubo savininkas iš Indijos Vivekas Ranadive.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Eltonas Brandas „76ers“ ekipai pelnė 33 taškus ir atkovojo 16 kamuolių.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Eltonas Brandas „76ers“ ekipai pelnė 33 taškus ir atkovojo 16 kamuolių.

Eltonas Brandas („Philadelphia 76ers“)

Dar vienas ilgametis NBA krepšininkas, pajėgiausioje pasaulio lygoje pražaidęs 17 metų, o karjerą 2016-aisiais baigęs būtent Filadelfijoje.

E.Brandas du kartus buvo išrinktas į „Visų žvaigždžių“ rungtynes, o sėkmingiausiame sezone jo taškų vidurkis „Los Angeles Clippers“ gretose siekė net 24,7 taško.

Baigęs karjerą amerikietis ilgai netruko ir iš karto susirado darbą „76ers“ organizacijoje – E.Brandas tapo konsultantu žaidėjų tobulėjimo klausimais.

2017 m. rugpjūtį jis paskirtas dukterinės „Sixerių“ komandos G lygoje generaliniu vadybininku, o dar po metų tapo ir pačių „76ers“ generaliniu vadybininku, priimančiu svarbiausius sprendimus Filadelfijos komandoje.

„Scanpix“/AP nuotr./Danny Ainge'as
„Scanpix“/AP nuotr./Danny Ainge'as

Danny Ainge'as („Boston Celtics“)

Legendinių devintojo dešimtmečio „Celtics“ narys, dusyk (1984 ir 1986 m.) tapęs ir NBA čempionu.

Larry Birdo, Kevino McHale'o ir Roberto Parisho pašonėje rungtyniavęs gynėjas niekada neišsiskyrė akinančiais skaičiais, tačiau buvo solidus čempioniškos komandos žaidėjas.

Geriausią sezoną jis sužaidė jau išėjęs iš Bostono klubo, kai 1989-1990 m. sezone „Kings“ gretose rinko po 17,9 taško per susitikimą.

Baigęs 14 metų trukusią karjerą, D.Ainge'as tapo „Phoenix Suns“ vyriausiuoju treneriu, tačiau tris sezonus iš eilės iškritęs pirmajame atkrintamųjų varžybų etape pasitraukė, nusprendęs paskirti daugiau laiko šeimai.

Trumpai padirbęs TNT televizijos komentatoriumi, į „Celtics“ organizaciją D.Ainge'as įsiliejo 2003 m., kai tapo krepšinio operacijų vykdančiuoju direktoriumi – svarbiausiu žmogumi komplektuojant ekipos sudėtį.

Jau 17 metų šias pareigas užimantis amerikietis pasižymėjo ne vienu kontroversišku sprendimu, tačiau jo suburta komanda 2008 m. tapo NBA čempione, o dabartinėje lygoje taip pat yra priskiriama tarp stipriausių ekipų.

Seanas Marksas („Brooklyn Nets“)

Nors nepasižymėjo įspūdingais pasiekimais, iš Naujosios Zelandijos kilęs S.Marksas NBA lygoje praleido 12 sezonų.

Sėkmingiausiame sezone vos 4,6 taško rinkęs puolėjas 2005-aisiais su „San Antonio Spurs“ tapo ir NBA čempionu, o būtent šiame Teksaso klube nutūpė ir po karjeros pabaigos – zelandas tapo vyr. trenerio Greggo Popovichiaus asistentu.

Vis tik pradirbęs šį darbą trejus metus S.Marksas pakeitė karjeros kryptį ir nukonkuravęs A.Karnišovą 2016-aisiais tapo „Nets“ generaliniu vadybininku.

Brukline zelandas startavo praktiškai „nuo nulio“, gavęs vieną prasčiausių NBA ekipų, tačiau vos per kelerius metus ją pavertė patrauklia organizacija, kurioje praėjusiais metais nutūpė ir ryškios žvaigždės – Kevinas Durantas bei Kyrie Irvingas.

„Scanpix“ nuotr./Jamesas Jonesas
„Scanpix“ nuotr./Jamesas Jonesas

Jamesas Jonesas („Phoenix Suns“)

Krepšininkas, geriausiai žinomas kaip ilgametis LeBrono Jameso kompanionas „Miami Heat“ ir „Cleveland Cavaliers“ klubuose.

Net septynerius metus kartu su LeBronu rungtyniavęs J.Jonesas buvo septynių NBA finalų dalyvis, o per juos iškovojo tris čempiono žiedus – 2012, 2013 ir 2016 m.

Tiesa, jo paties indėlis į pergales buvo menkas – geriausiame savo sezone L.Jameso pašonėje J.Jonesas rinko po 4,4 taško, o jo karjeros rekordas buvo 9,3 taško vidurkis, kurį jis 2005-2006 m. sezone rinko „Suns“ gretose.

Darbą Fynikse snaiperis gavo vos baigęs karjerą, kai 2017-ųjų vasarą tapo krepšinio operacijų viceprezidentu, o dar po metų J.Jonesas tapo laikinuoju klubo generaliniu vadybininku, t.y. svarbiausiu žmogumi komandos komplektacijoje.

2019-aisiais, „saulėms“ neradus kito generalinio vadybininko, J.Jonesas tapo nuolatiniu šias pareigas užimančiu žmogumi ir „Suns“ veiksmams diriguoja iki šiol.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Masai'us Ujiri
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Masai'us Ujiri

Masai Ujiri („Toronto Raptors“)

Mažai kas žino, bet pernykštės „Raptors“ sėkmės architektas M.Ujiri yra buvęs krepšininkas.

Iš Nigerijos kilęs Toronto klubo vadovas niekada nežaidė NBA, tačiau 1991-2001 m. jis gynė mažai žinomų Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir Suomijos klubų garbę.

Baigęs krepšininko karjerą, M.Ujiri pakeliui link NBA komandos vadovo pozicijos išbandė ne vieną darbą.

Iš pradžių jis Nigerijoje dirbo jaunimo komandos treneriu, kol sutiko sutiko NBA organizacijose dirbusius asmenis bei 2003-aisiais gavo skauto darbą „Orlando Magic“ klube.

Per kitus kelerius metus M.Ujiri vis kilo karjeros laiptais – iš pradžių jis tapo „Denver Nuggets“ tarptautiniu skautu, o 2008 m. „Raptors“ klubo vadovas Bryanas Colangelo jį paskyrė skautų departamento direktoriumi, o netrukus – ir generalinio vadybininko asistentu.

Galiausiai, 2010-aisiais M.Ujiri tapo „Nuggets“ generaliniu vadybininku ir krepšinio operacijų prezidentu, o į Torontą sugrįžo 2013 m., gavęs vieną didžiausių kontraktų tarp NBA komandų vadovų ir paėmęs „Raptors“ vadeles į savo rankas.

Ilgai čempionišką komandą brandinęs M.Ujiri titulą į vienintelį Kanados NBA miestą atnešė pernai, kai „Raptors“ finalo serijoje nukarūnavo „Golden State Warriors“ krepšininkus.

Dar dirbdamas "Nuggets", M.Ujiri 2013 m. išrinktas geriausiu NBA komandos vadovu.

„Scanpix“ nuotr./Kevinas Pritchardas
„Scanpix“ nuotr./Kevinas Pritchardas

Kevinas Pritchardas („Indiana Pacers“)

Labiausiai už mainus, per kuriuos Indianapolyje atsidūrė Domantas Sabonis, atsakingas „Pacers“ krepšinio operacijų viceprezidentas turėjo ne pačią įspūdingiausią krepšininko karjerą.

1990-aisiais jį NBA naujokų biržoje 34-uoju šaukimu pakvietė „Golden State Warriors“, bet NBA lygoje K.Pritchardas išsilaikė tik tris sezonus. Vėliau amerikietis dar spėjo pažaisti Ispanijoje, Italijoje ir Vokietijoje.

Baigęs krepšininko karjerą, K.Pritchardas ėmė siekti aukštumų šalia aikštelės.

Dvejus metus jis buvo žemesnėje JAV krepšinio lygoje ABA rungtyniaujančios „Kansas City Knights“ vyr. treneriu ir generaliniu vadybininku, o vėliau dirbo „San Antonio Spurs“ skautu bei „Portland Trail Blazers“ personalo direktoriumi.

2005-aisiais K.Pritchardas laikinai užėmė ir „Blazers“ vyr. trenerio poziciją, o jau po kelerių metų kilimo karjeros laiptais tapo Portlando komandos generaliniu vadybininku.

Juo K.Pritchardas išbuvo ketverius metus, o nuo 2011-ųjų jis dirba „Pacers“ organizacijoje. Tiesa, iš pradžių amerikiečiui vadovaujančio posto niekas nedavė – K.Pritchardas metus turėjo padirbti personalo direktoriumi ir penkmetį užimti generalinio vadybininko postą.

„Pacers“ krepšinio operacijų prezidento pareigose K.Pritchardas pakeitė ne ką kitą, o patį Larry Birdą, ir jau vienu pirmųjų savo veiksmų į Indianą atsigabeno D.Sabonį ir Victorą Oladipo, kuriuos gavo mainais už Indianapolyje nepatenkintą Paulą George'ą.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Mitchas Kupchakas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Mitchas Kupchakas

Mitchas Kupchakas („Charlotte Hornets“)

1976-aisiais NBA debiutavęs M.Kupchakas pajėgiausioje pasaulio lygoje žaidė 10 metų, per kuriuos atstovavo dviem klubams – „Washington Bullets“ ir „Los Angeles Lakers“.

Su pastaruoju M.Kupchakas net trissyk tapo NBA čempionu, nors svarbios rolės neturėjo – sunkiojo krašto puolėjo pozicijoje žaidęs krepšininkas dviženklį taškų vidurkį rinko tik pirmajame savo sezone Los Andžele, kai vidutiniškai pelnydavo 14,3 taško.

Dar nebaigęs karjeros M.Kupchakas jau žinojo, kas jo laukia toliau. Kalbama, kad dar rungtyniaudamas „Lakers“ ekipoje jis stipriai padėjo ir klubo vadovams bei stipriai susibičiuliavo su NBA legenda Jerry Westu, laikomu vienu NBA klubų vadybos pavyzdžių.

Iš karto po karjeros pabaigos, 1986-aisiais, M.Kupchakas tapo „Lakers“ generalinio vadybininko asistentu, o savo mokytoją J.Westą pakeitė 2000 m., kai tapo „Lakers“ vadovu.

Net 17 metų svarbiausiu žmogumi ikoninėje Los Andželo organizacijoje buvęs M.Kupchakas per šį laikotarpį šešis kartus išvydo savo komandą žaidžiančią NBA finale, o net keturis sykius „Lakers“ tuos finalus laimėjo.

Tiesa, M.Kupchako istorija Los Andžele nesibaigė gražiuoju – 2017-aisiais jis buvo atleistas, o jau po metų gavo „Hornets“ savininko Michaelo Jordano kvietimą perimti vadovavimą sėkmės ieškančiai Šarlotės organizacijai.

Buvę treneriai

Trenerių kategorijoje atsidūrė tik trijų komandų vadovai. Treneriais dirbo ir kai kurie prie kitų kategorijų priskirti funkcionieriai, tačiau jie labiau pasižymėjo kitose srityse.

„Scanpix“/AP nuotr./Patas Riley
„Scanpix“/AP nuotr./Patas Riley

Patas Riley („Miami Heat“)

Nors šis „krikštatėviu“ pravardžiuojamas komandos bosas turėjo ir sėkmingą krepšininko karjerą, per kurią spėjo iškovoti ir čempiono žiedą, geriausiai P.Riley yra prisimenamas dėl savo šlovingos trenerio karjeros.

1967-1976 m. NBA klubuose žaidęs gynėjas geriausiame sezone pasiekė 11 taškų vidurkį, o 1972 m. su „Los Angeles Lakers“ pagerino iki šiol nepakartotą 33 pergalių iš eilės rekordą bei laimėjo NBA pirmenybes.

Vyr. treneriu P.Riley tapo 1981-aisiais, kai perėmė tų pačių „Lakers“, kurių gretose tuo metu jau buvo Magicas Johnsonas ir Kareemas Abdul-Jabbaras, vairą.

Su Kalifornijos komanda P.Riley net keturis kartus tapo NBA čempionu, vėliau ketverius metus dirbo „New York Knicks“ organizacijoje, o nuo 1995-ųjų yra tikras „Heat“ veidas.

Majamyje su pertrauka vyr. treneriu jis dirbo 11 sezonų, o 2006 m. atvedė „Heat“ link pirmojo čempionų titulo klubo istorijoje.

2008-aisiais baigęs trenerio karjerą, P.Riley atsidėjo „Heat“ prezidento darbui, kurį užima nuo tų pačių 1995-ųjų.

Būtent P.Riley dėka Majamyje susibūrė žvaigždžių trejetas – LeBronas Jamesas, Dwyane'as Wade'as ir Chrisas Boshas, laimėjęs du čempionų titulus.

P.Riley laikomas bene ryškiausia figūra tarp visų NBA komandų vadovų, o jo sukurta „Heat“ kultūra, teikianti prioritetą fiziniam žaidėjų paruošimui ir ištvermei, laikoma pavyzdine.

2011-aisiais už suburtą didįjį trejetą P.Riley atiteko geriausio NBA komandos vadovo prizas.

Johnas Hammondas („Orlando Magic“)

Dabartinis „Magic“ komandos generalinis vadybininkas yra ilgametis įvairių komandų vyr. trenerių asistentas.

Šias pareigas J.Hammondas užėmė beveik du dešimtmečius, talkindamas įvairiems treneriams „Los Angeles Clippers“, „Detroit Pistons“, Misūrio, Nebraskos bei Hjustono universitetuose.

Į sporto vadybą J.Hammondas pasuko 2008-aisiais, kai tapo generaliniu "Bucks" klubo vadybininku, o jau kitame sezone jis sulaukė išskirtinio įvertinimo – buvo pripažintas geriausiu NBA komandos vadovu.

Milvokyje J.Hammondas iš viso dirbo 8 metus, o 2017 m. sulaukė pasiūlymo iš „Magic“ organizacijos, su kuria pasirašė penkerių metų sutartį.

J.Hammondui yra priskiriami nuopelnai už tai, kad 2013 m. NBA naujokų biržoje „Bucks“ 15-uoju šaukimu pasirinko būsimąjį lygos naudingiausią žaidėją Giannį Antetokounmpo.

„Scanpix“ nuotr./Lawrence'as Frankas (kairėje)
„Scanpix“ nuotr./Lawrence'as Frankas (kairėje)

Lawrence'as Frankas („Los Angeles Clippers“)

Žaidęs krepšinį koledže ir rungtyniavęs netgi NCAA finalo ketverte, L.Frankas po studijų baigimo nusprendė siekti trenerio karjeros.

Jam sekėsi neblogai – po septynerių metų universitetų komandose, būdamas 27-metis jis tapo „Vancouver Grizzlies“ vyr. trenerio asistentu, o 34-erių jau vadovavo Jasonui Kiddui, Vince'ui Carteriui ir kitoms „New Jersey Nets“ žvaigždėms perėmęs komandos stratego postą.

„Nets“ ekipoje L.Frankas dirbo šešerius metus, dar du sezonus praleido „Detroit Pistons“ vyr. trenerio poste, tačiau ryškesnių laimėjimų nepasiekė ir 2016-aisiais ėmėsi krepšinio operacijų viceprezidento pareigų „Los Angeles Clippers“ organizacijoje, kurioje L.Frankas prieš tai dirbo vyr. trenerio Doco Riverso asistentu.

Vos po metų L.Frankas iš to paties D.Riverso, norėjusio labiau susikoncentruoti trenerio darbui, perėmė krepšinio operacijų prezidento pareigas, kurias užima jau trečius metus.

L.Frankui padeda ir „Los Angeles Lakers“ legenda Jerry Westas, kuris priklauso „Clippers“ vadovų tarybai bei kartu su L.Franku vykdo svarbiausius klubo ėjimus.

Tarp tokių – ir praėjusią vasarą NBA padangę sudrebinę manevrai, atvedę į „Clippers“ dvi pirmo ryškumo lygos žvaigždes – Kawhi Leonardą ir Paulą George'ą.

Buvę agentai

Kaip ir trenerių kategorijoje, agentams priskyrėme tris NBA klubų vadovus.

Vis dėlto agentai, valdantys NBA ekipas, tampa nauja mada stipriausioje pasaulio lygoje.

Ją neabejotinai paskatino sėkminga Bobo Myerso darbas „Golden State Warriors“ organizacijoje.

USA Today Sports/Steve'as Kerras, Kevinas Durantas ir Bobas Myersas
USA Today Sports/Steve'as Kerras, Kevinas Durantas ir Bobas Myersas

Bobas Myersas („Golden State Warriors“)

Triskart NBA čempionų vadovas pats žaidė krepšinį koledže, tačiau nepaisant triumfo NCAA pirmenybėse karjeros tęsinys nepatekus į NBA jo nesuviliojo.

Tiesa, pasirinkęs nevykti rungtyniauti į Europą B.Myersas vėliau gailėjosi – aukštu lygiu studijų laikais žaidęs amerikietis Senajame žemyne galėjo turėti sėkmingą karjerą.

Pasirinkęs nepradėti profesionalaus krepšininko karjeros, B.Myersas pasuko agento keliu – tapęs „SFX Sports“, o vėliau – „Wasserman Media Group“ atstovu, amerikietis 14 metų dirbo įvairių krepšininkų agentu bei atstovavo tokiems žaidėjams, kaip Brandonas Roy'us, Tyreke'as Evansas bei Kendrickas Perkinsas.

2011 m. jis nusprendė keisti karjeros kryptį ir tapo „Warriors“ generalinio vadybininko asistentu, o jau po metų buvo paaukštintas į generalinio vadybininko poziciją. 2016 m. B.Myersui buvo priskirtas krepšinio operacijų prezidento titulas, tačiau jis esminių jo pareigų klube nepakeitė.

B.Myersas net dusyk buvo išrinktas NBA metų komandos vadovu – tai nutiko 2015 ir 2017 m. Taip jis tapo vos septintuoju, kuris šį apdovanojimą gavo bent du kartus.

B.Myerso sukomplektuota „Warriors“ ekipa net penkis sykius iš eilės žaidė NBA finale ir iškovojo tris čempionų titulus – 2015, 2017 ir 2018 m.

„Scanpix“ nuotr./Robas Pelinka
„Scanpix“ nuotr./Robas Pelinka

Robas Pelinka („Los Angeles Lakers“)

Žmogus, geriausiai žinomas dėl ilgametės partnerystės su NBA legenda Kobe Bryantu.

Itin artimą ryšį su sausį tragiškai žuvusiu krepšininku palaikęs R.Pelinka su Kobe dirbo nuo 2003-ųjų, kai „Lakers“ lyderis buvo įsuktas į prievartavimo skandalą.

Padėjęs jam sunkiausiu gyvenimo laikotarpiu, R.Pelinka užsitarnavo K.Bryanto pasitikėjimą ir tapo vienu artimiausių „Juodosios mambos“ draugų.

Susikūręs savo vardą ir tapęs „The Landmark Sports Agency“ organizacijos vadovu, R.Pelinka atstovavo ir kitoms NBA žvaigždėms – Jamesui Hardenui, Andre Iguodalai, Andre Drummondui ir Ericui Gordonui.

„Lakers“ generaliniu vadybininku jis tapo 2017-aisiais, kai Los Andželo ekipos valdymą perėmė kartu su Magicu Johnsonu.

Tiesa, pirmuosius dvejus R.Pelinkos metus „Lakers“ organizacijoje svaresnį žodį turėjo Magicas, o svarbiausiu klubo žmogumi agentas tapo pernai, kai M.Johnsonas pasitraukė iš prezidento pareigų.

„Lakers“ legenda pasitraukdamas metė ir šešėlį ant R.Pelinkos, esą šis, siekdamas valdžios, „dūrė jam į nugarą“.

Leonas Rose'as („New York Knicks“)

Naujai iškeptas NBA klubo vadovas, krepšinio pasaulyje pasižymėjęs kaip vienas įtakingiausių šio sporto agentų.

L.Rose'as septynerius metus, nuo 2005 iki 2012 m., buvo LeBrono Jameso agentas, o per agento karjerą jis atstovavo tokioms NBA žvaigždėms, kaip Allenas Iversonas, Carmelo Anthony, Chrisas Paulas, Joelis Embiidas ir Victoras Oladipo.

CAA agentų kontoroje svarbiausią žodį turėjęs L.Rose'as yra ir ilgametis Jono Valančiūno agentas, padėjęs lietuviui pasirašyti 64 ir 45 mln. JAV dolerių kontraktus su „Toronto Raptors“ bei „Memphis Grizzlies“ klubu.

„Knicks“ prezidentu jis tapo prieš pat sezono sustabdymą dėl koronaviruso, kovo 2-ąją.

Funkcionieriai

Funkcionierių kategorijai priskyrėme visus likusius NBA komandų vadovus, kurių specializacijų amplitudė labai įvairi – nuo generalinio vadybininko, buvusio aktoriumi, iki nekilnojamojo turto ekspertų.

Šiai kategorijai priskirti ir asmenys, kurie sporto vadyba užsiėmė praktiškai visą savo profesinę karjerą.

Iš viso į šią kategoriją pateko 15 NBA klubų vadovų.

„Scanpix“ nuotr./Donnie Nelsonas
„Scanpix“ nuotr./Donnie Nelsonas

Donnie Nelsonas („Dallas Mavericks“)

Itin glaudžiai su Lietuva susijęs NBA klubo vadovas.

Legendinio NBA trenerio Donnie Nelsono, pirmaujančio NBA istorijoje pagal iškovotas pergales, sūnus 1992-aisiais tapo vienu Lietuvos rinktinės vyr. trenerio Vlado Garasto asistentų.

Į Lietuvą jį atplukdė artima pažintis su Šarūnu Marčiulioniu, kuris gynė D.Nelsono vyresniojo treniruotų „Golden State Warriors“ garbę.

Lietuvos rinktinėje D.Nelsonas dirbo ilgiau nei dešimtmetį bei išvydo jos triumfą 2003 m. Europos čempionate. Amerikietis prisidėjo ir prie trijų iš eilės lietuvių bronzinių žygių 1992, 1996 ir 2000 m. olimpinėse žaidynėse.

Už nuopelnus Lietuvai, D.Nelsonas iš šalies prezidentų Algirdo Mykolo Brazausko ir Valdo Adamkaus rankų gavo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medalį bei Ordiną už nuopelnus Lietuvai.

Lygiagrečiai su pagalba Lietuvos rinktinei, D.Nelsonas rūpinosi sėkminga savo karjera už Atlanto.

1998 m. jis prisijungė prie jo tėvo tuo metu treniruotos „Mavericks“ ekipos, kurioje tapo generalinio vadybininko asistentu. Jau po ketverių metų amerikietis tapo „Mavs“ generaliniu vadybininku, o per laikotarpį nuo 2000 iki 2002 m. kelis sykius net spėjo padirbti laikinuoju Dalaso ekipos vyriausiuoju treneriu.

D.Nelsonas labiausiai pasižymėjo jau pirmaisiais savo darbo metais, kai būtent jo pastangomis „Mavericks“ naujokų biržoje pašaukė Dirką Nowitzki ir mainų būdu gavo Steve'ą Nashą.

Per beveik du dešimtmečius „Mavs“ vadovo poste, D.Nelsonas sykį surinko čempionišką komandą (2011 m.), o dar kartą (2006 m.) Dalaso klubas žaidė NBA finale.

„Sports Illustrated“ vertinimu D.Nelsonas buvo išrinktas antru geriausiu pirmojo šio amžiaus dešimtmečio NBA generaliniu vadybininku.

Solidžius manevrus amerikietis atliko ir pastaraisiais metais, kai naujokų biržoje pagriebė Luką Dončičių, o mainų būdu gavo latvį Kristapą Porzingį.

Edas Stefanskis („Detroit Pistons“)

1976-aisiais E.Stefanskis buvo pašauktas NBA naujokų biržoje, bet pajėgiausioje pasaulio lygoje taip ir nedebiutavo bei pradėjo karjerą kaip krepšinio analitikas.

Juo E.Stefanskis buvo beveik du dešimtmečius, o 11 metų per šį laikotarpį dirbo ir ESPN televizijoje, kol galiausiai ėmė siekti aukštumų sporto vadyboje.

Pirmą vadovaujantį darbą jis gavo 1999-aisiais, kai tapo „New Jersey Nets“ skautų departamento direktoriumi.

2004 m. E.Stefanskis pirmą kartą karjeroje užėmė generalinio vadybininko poziciją – trejus metus jis dirbo „Nets“ klube, o dar ketverius praleido „Philadelphia 76ers“.

Nuo tada E.Stefanskis dar spėjo padirbėti Toronte ir Memfyje, kol galiausiai 2018 m. nusėdo Detroite.

„Pistons“ klube jis buvo paskirtas patarėju krepšinio klausimais, tačiau klubui atsisakius generalinio vadybininko Jeffo Bowerio paslaugų, E.Stefanskis tapo ir „Pistons“ laikinuoju generaliniu vadybininku.

Nors oficialiai apie nuolatinį jo statusą nepranešta iki šiol, E.Stefanskis Detroito organizacijai vadovauja jau beveik dvejus metus.

„Scanpix“ nuotr./Koby Altmanas
„Scanpix“ nuotr./Koby Altmanas

Koby Altmanas („Cleveland Cavaliers“)

Krepšinį koledžo laikais žaidęs „Cavs“ generalinis vadybininkas baigęs mokslus pasuko į nekilnojamojo turto sritį, tačiau greitai sugrįžo į sportą.

Masačusetso universitete K.Altmanas baigė sporto vadybos magistro kursus bei penkerius metus dirbo įvairių universitetų komandų vyr. trenerių asistentu.

Į Klivlandą K.Altmanas atvyko 2012-aisiais, kai tapo „Cavs“ personalo direktoriumi. 2016 m., po komandos triumfo NBA finale, K.Altmanas tapo generalinio vadybininko asistentu, o dar po metų „Cavaliers“ nusprendus atsisakyti Davido Griffino, buvo paaukštintas bei tapo svarbiausiu žmogumi šioje organizacijoje.

Brukline gimęs ir augęs K.Altmanas yra vienintelis žydų kilmės NBA komandos vadovas.

Jonas Horstas („Milwaukee Bucks“)

Dabartinis „Bucks“ generalinis vadybininkas krepšinį žaidė tik universiteto laikais, kai atstovaudamas Ročesterio universitetui du kartus paeiliui tapo USCAA konferencijos čempionu.

Vis dėlto iš karto po studijų J.Horstas pasuko sporto vadybos keliu ir 2008 m., būdamas vos 25-erių, įsidarbino „Bucks“ krepšinio operacijų direktoriaus pareigose.

Generalinio vadybininko postą J.Horstas perėmė 2017-ųjų vasarą, o jau po dvejų metų, „Bucks“ klubui tapus NBA reguliariojo sezono nugalėtoju, jis buvo pripažintas NBA metų klubo vadovu.

Dabar 37-erių J.Horstas yra jauniausias NBA klubo vadovas.

Tommy Sheppardas („Washington Wizards“)

Ketvirtį amžiaus NBA klubuose dirbantis amerikietis karjerą pradėjo Denveryje, kur 1994-aisiais tapo „Nuggets“ klube užėmė komandos viešųjų ryšių direktoriaus pareigas.

Pagrindinės jo užduotys buvo susijusios su komunikacija, tačiau palaipsniui T.Sheppardas Denveryje išsikovojo vis didesnę galią bei prisidėjo prie komandos talentų paieškos.

Į Vašingtoną jis persikėlė 2003 m. ir „Wizards“ organizacijoje dirba jau septynioliktus metus. JAV sostinės klube T.Sheppardas užėmė generalinio vadybininko asistento poziciją bei rūpinosi „algų kepurės“ ir skautingo reikalais.

Komandos valdymą T.Sheppardas perėmė tik prieš metus, kai po 16 metų klube jam buvo suteiktas generalinio vadybininko statusas.

Įdomu tai, kad amerikietis yra tampriai susijęs su Lietuva. Prieš daugiau nei 20 metų jis talkino Šarūnui Marčiulioniui, įkūrusiam Šiaurės Europos krepšinio lygą (NEBL). T.Sheppardas yra prisidėjęs ir prie daugiau tarptautinių krepšinio projektų, o 1996, 2000 ir 2004 m. olimpinėse žaidynėse dirbo JAV rinktinės komunikacijos skyriuje.

„Scanpix“ nuotr./Timas Connelly
„Scanpix“ nuotr./Timas Connelly

Timas Connelly („Denver Nuggets“)

Artūro Karnišovo tiesioginiu vadovu iki balandžio buvęs „Nuggets“ bosas NBA užkulisiuose sukasi jau daugiau nei 20 metų.

Savo karjerą jis pradėjo 1996-aisiais, kai atliko praktiką „Washington Wizards“ klube, o per keliolika metų JAV sostinėje spėjo išmėginti vaizo analizės koordinatoriaus, skauto ir personalo direktoriaus pareigas.

2010 m. T.Connelly persikėlė į „Charlotte Hornets“, kur tapo generalinio vadybininko Dello Dempso asistentu. Vos po trejų metų Šarlotėje, amerikietis gavo pasiūlymą dirbti Denveryje, kur jis tapo į Torontą išvykusio Masai Ujiri įpėdiniu bei užėmė krepšinio operacijų viceprezidento postą.

2017-aisiais jo pareigos pasikeitė į krepšinio operacijų prezidento, tačiau formaliai T.Connelly klubo valdymu užsiima visus pastaruosius septynerius metus.

Išvien su A.Karnišovu, T.Connelly subūrė komandą aplink Nikolą Jokičių ir pavertė „Nuggets“ viena stipriausių Vakarų konferencijos ekipų.

Gerssonas Rosas („Minnesota Timberwolves“)

Iš Kolumbijos kilęs „vilkų“ krepšinio operacijų prezidentas buvo ilgametis „Houston Rockets“ narys – Teksase G.Rosas dirbo net 16 metų ir didžiąją dalį šio laikotarpio talkino generaliniam vadybininkui Darylui Morey.

G.Rosas tris sezonus dirbo vaizdo analizės koordinatoriumi, o vėliau tapo krepšinio operacijų viceprezidentu.

2013-aisiais jis buvo tapęs „Dallas Mavericks“ generaliniu vadybininku, tačiau greitai paliko klubą dėl nesutarimų su klubo savininku Marku Cubanu.

Grįžęs į Hjustoną, G.Rosas padėjo D.Morey suburti pajėgią komandą aplink Jamesą Hardeną, o prieš metus galiausiai gavo savąjį šansą, tapęs svarbiausiu žmogumi „Timberwolves“ organizacijoje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Samas Presti
AFP/„Scanpix“ nuotr./Samas Presti

Samas Presti („Oklahoma City Thunder“)

Ilgametis „Thunder“ vadovas, savo karjerą pradėjęs nuo netikėto susitikimo su „San Antonio Spurs“ organizacijos galva R.C.Buffordu.

Krepšinio stovykloje „Spurs“ vadovą sutikęs S.Presti netrukus gavo darbą San Antonijuje bei tapo priežastimi, dėl kurios „Spurs“ naujokų biržoje pasikvietė būsimąjį 2007 m. NBA finalo MVP Tony Parkerį.

Po šešerių metų Teksase, S.Presti persikėlė į Sietlą, kur tapo „SuperSonics“ klubo generaliniu vadybininku.

Jau kitąmet „SuperSonics“ persikėlė į Oklahomą ir tapo „Thunder“, tačiau S.Presti išlaikė savo poziciją ir naujame mieste – iš viso šiai organizacijai jis vadovauja jau 13 metų.

S.Presti priskiriami nuopelnai už įspūdingo trejeto – Kevino Duranto, Russello Westbrooko ir Jameso Hardeno – subūrimą, tačiau daugelis jį kritikuoja dėl to, kad šių jaunų žaidėjų trio „Thunder“ nesugebėjo išlaikyti.

Nepaisant to, „Thunder“ pastarąjį dešimtmetį yra nuolatinė atkrintamųjų varžybų dalyvė, o S.Presti figūra Oklahomoje tapo praktiškai neliečiama.

Neilas Olshey („Portland Trail Blazers“)

NBA komandos vadovas, jaunystėje siekęs aktoriaus karjeros.

Keliose televizijos reklamose suvaidinęs ir Holivudo pašonėje Los Andžele apsigyvenęs N.Olshey galiausiai pasuko į krepšinį, kai tapo „SFX Sports Group“ krepšininkų parengimo programos direktoriumi.

N.Olshey trumpai dirbo vidurinės mokyklos komandos trenerio asistentu, o 2003-aisiais įsiliejo į „Los Angeles Clippers“ organizaciją, tapdamas personalo direktoriumi, o netrukus – ir vyriausiojo trenerio asistentu.

Didžiausi jo karjeros šuoliai įvyko 2008-2010 m., kai N.Olshey iš pradžių buvo paskirtas „Clippers“ generalinio vadybininko asistentu, o netrukus tapo ir generaliniu vadybininku.

Jau po kelerių metų jis persikėlė į Portlandą, kur perėmė „Blazers“ klubo vadžias. Oregono valstijos klubo generaliniu vadybininku jis dirba jau aštuntus metus.

Dennisas Lindsey („Utah Jazz“)

Koledžo laikais krepšinį žaidęs dabartinis „Jazz“ vadovas karjerą NBA komandų užkulisiuose pradėjo vos baigęs studijas.

1996 m. jis tapo „Houston Rockets“ vaizdo koordinatoriumi ir skautu, jau po dvejų metų perėmė krepšinio plėtros direktoriaus, o dar po metų – personalo direktoriaus pareigas.

2002-aisiais tuo metu vos 32-ejų D.Lindsey tapo „Rockets“ krepšinio operacijų viceprezidentu bei generalinio vadybininko asistentu.

2007-aisiais D.Lindsey pasuko į kitą Teksaso miestą – San Antonijų, kur penkerius metus buvo R.C.Buffordo asistentu, o 2012 m. D.Lindsey pagaliau gavo šansą valdyti komandą pats – jam atskriejo pasiūlymas iš Jutos.

„Jazz“ klube amerikietis septynerius metus užėmė generalinio vadybininko poziciją, o nuo praėjusių metų yra krepšinio operacijų viceprezidentas, tačiau praktiškai sprendimo galios jo rankose yra visus aštuonerius pastaruosius metus.

Per juos D.Lindsey iš "Jazz" nulipdė solidžią komandą su Rudy Gobert'u ir Donovanu Mitchellu priešakyje. Abu šiuos krepšininkus "džiazmenai" gavo žemais šaukimais NBA naujokų biržoje.

„Scanpix“ nuotr./Russelas Westbrookas ir Darylas Morey
„Scanpix“ nuotr./Russelas Westbrookas ir Darylas Morey

Darylas Morey („Houston Rockets“)

Vienas išskirtiniausių NBA klubų vadovų, savo filosofiją grindžiantis skaičiais ir statistikos prognozėmis.

Baigęs informatikos studijas ir statistikos kursus, D.Morey kelerius metus dirbo konsultantu audito bendrovėse, o vėliau gavo darbą „Boston Celtics“ ekipoje, kur buvo atsakingas už statistika grįstą krepšinio ir finansinių veiksmų analizę.

Po trejų metų Bostone, D.Morey persikėlė į Hjustoną, o jau netrukus, 2006 m., tapo generalinio vadybininko asistentu.

Amerikiečio kilimas į viršūnę truko neilgai – „Rockets“ generalinio vadybininko pareigas jis perėmė jau 2007 m., tapdamas pirmuoju NBA klubo vadovu, neturinčiu jokios krepšinio patirties.

„Rockets“ organizacijoje jis pritaikė netradicinius metodus – D.Morey remiasi išskirtinai statistine analize grįsta komandos komplektacija, kurioje didžiulis dėmesys skiriamas neefektyvių žaidimo elementų, tokių, kaip metimai iš vidutinio nuotolio, panaikinimui.

Subūręs ekipą aplink Jamesą Hardeną, D.Morey siekė „Rockets“ paversti čempioniška ekipa, tačiau dusyk Vakarų konferencijos finale žaidusios „raketos“ abu kartus atsimušė į „Golden State Warriors“ sieną.

Nepaisant to, 2018 m. D.Morey buvo pripažintas geriausių NBA metų komandos vadovu.

Tiesa, pernai D.Morey pasižymėjo ir brangiai „Rockets“ ir visai NBA lygai kainavusiame skandale, kai dėl jo „Twitter“ žinutės, kurioje išreikštas palaikymas Honkongui, Kinijoje buvo atšauktos NBA rungtynių transliacijos ir nutrauktos kai kurios sutartys su stipriausia pasaulio lyga.

Travisas Schlenkas („Atlanta Hawks“)

Dabartinis „Hawks“ generalinis vadybininkas ir prezidentas vos baigęs magistro studijas nėrė į NBA pasaulį ir pirmiausia atsidūrė „Miami Heat“ klube, kuriame mokėsi iš dabartinio ekipos vyr. trenerio Eriko Spoelstros bei užėmė vaizdo įrašų koordinatoriaus pareigas.

Po ketverių metų darbo Majamyje T.Schlenkas 2004-aisiais persikėlė į Kaliforniją, kur kilo karjeros laiptais „Golden State Warriors“ klube.

Amerikietis perėjo vaizdo įrašų koordinatoriaus, skaudų departamento vadovo ir generalinio vadybininko asistento pozicijas, kol galiausiai 2019 m. vasarą tapo svarbiausiu asmeniu „Hawks“ biure.

Už puikią įžvalgą talentų paieškoje vertinamas T.Schlenkas laikomas žmogumi, kuris atrado Draymondą Greeną – kertinę detalę penkiuose „Warriors“ žygiuose į NBA finalą.

„Scanpix“/AP nuotr./Davidas Griffinas
„Scanpix“/AP nuotr./Davidas Griffinas

Davidas Griffinas („New Orleans Pelicans“)

NBA lygoje jau spėjęs pasižymėti funkcionierius, į Klivlandą atnešęs pirmą šio miesto istorijoje NBA čempionų titulą.

Dar nebaigęs politikos mokslų bakalauro studijų, D.Griffinas ėmė atlikti praktiką „Phoenix Suns“ klube, o netrukus gavo viešųjų ryšių atstovo darbą.

Tuometinis „saulių“ generalinis vadybininkas Jerry Colangelo ir vyr. treneris Danny Ainge'as greitai įžvelgė D.Griffino pastabumą detalėms, o tai leido jam prisijungti prie vaizdo analizės komandos.

Ilgi metai darbo (Fynikse D.Griffinas iš viso praleido 17 metų) atsipirko, kai amerikietis buvo paaukštintas į krepšinio operacijų viceprezidento pareigas, o netrukus jis sulaukė darbo pasiūlymo iš Klivlando, kur D.Griffinas ir išgarsėjo.

2014-aisiais tapęs nuolatiniu generaliniu vadybininku D.Griffinas jau po dvejų metų padėjo „Cavs“ laimėti NBA čempionų titulą, tačiau 2017-aisiais daugelio nuostabai nepratęsė sutarties su Klivlando ekipa. Manoma, kad prie to prisidėjo „Cavaliers“ savininko Dano Gilberto taupumas ir antipatija D.Griffino atžvilgiu.

Dvejus metus buvęs be darbo, D.Griffinas gavo pasiūlymą užimti „Pelicans“ krepšinio operacijų viceprezidento pareigas ir ėmė burti komandą aplink naująją lygos žvaigždę Zioną Williamsoną.

Naujajame Orleane svarbų vaidmenį atlieka ir buvusi Eurolygos žvaigždė bei šio dukart šio turnyro nugalėtojas Trajanas Langdonas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Trajanas Langdonas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Trajanas Langdonas

Generalinio vadybininko poziciją užimantis buvęs krepšininkas, labiausiai pasižymėjęs rungtyniaudamas Maskvos CSKA gretose, „Pelicans“ gretose dirba jau ketverius metus. Nuo 2016 iki 2019 m. jis buvo generalinio vadybininko asistentas.

R.C.Buffordas („San Antonio Spurs“)

Čempioniškos „San Antonio Spurs“ komandos architektas, kartu su vyriausiuoju treneriu Greggu Popovichiumi į šį Teksaso miestą atnešęs penkias NBA nugalėtojų taures.

Krepšinį koledže žaidęs R.C.Buffordas profesionalo karjeros nepradėjo, o netrukus tapo trenerio asistentu Kanzaso universitete.

Asistentu jis dirbo ir NBA komandose – „Spurs“ bei „Los Angeles Clippers“, kur talkino Larry Brownui. Vis dėlto 1994-aisiais sugrįžęs į San Antonijų, R.C.Buffordas ten pasiliko iki šiol.

Gavęs G.Popovichiaus kvietimą, amerikietis iš pradžių užėmė skautų vadovo pareigas, kol 1999 m. tapo generalinio vadybininko asistentu.

Komandos valdymą iš G.Popovichiaus R.C.Buffordas perėmė 2002-aisiais, tapęs generaliniu vadybininku, tačiau visus tuos sėkmingus metus abi „Spurs“ galvos dirbo išvien.

Per R.C.Buffordo laikotarpį klube, „Spurs“ laimėjo titulus 2003, 2005, 2007 ir 2014 m., o prieš metus jo statusas buvo pakeistas į generalinį direktorių.

Nuo komandos valdymo kiek atsitraukęs R.C.Buffordas dabar dalį savo pareigų yra perleidęs naujajam generaliniam vadybininkui Brianui Wrightui.

R.C.Buffordas 2014 ir 2016 m. buvo pripažintas geriausiu NBA komandos vadovu.

Jasonas Wexleris („Memphis Grizzlies“)

Vos metus „grizlių“ krepšinio operacijų prezidentu dirbantis amerikietis jau spėjo pasižymėti vienu Lietuvos krepšiniui svarbiu ėjimu – praėjusią vasarą jis ir jo komanda susitarė su Jonu Valančiūnu dėl 45 mln. JAV dolerių sutarties.

J.Wexleris yra retas atvejis, kuomet NBA komandos vadovas prieš karjerą krepšinyje turi mažai ką bendro su šiuo sportu.

Ilgą laiką jis dirbo Memfio nekilnojamojo turto firmoje „Henry Turley Co.“, o į „Grizzlies“ pasuko tik 2013-aisiais, tapęs vykdančiuoju klubo direktoriumi.

Po metu J.Wexleris tapo verslo operacijų prezidentu, o praėjus penkeriems metams jo pareigybėse atsirado ir krepšinis.

Nedaug patirties krepšinyje turinčiam J.Wexleriui padeda 2004 m. NBA čempionas Tayshaunas Prince'as, užimantis krepšinio operacijų viceprezidento poziciją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

01:11
01:50
09:16

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 24sek