Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugsėjo 25d. 11:23

Dar vienas Donaldo Trumpo skandalas: kirto ir LeBronas Jamesas, ir NBA čempionai

Stephenas Curry, Donaldas Trumpas ir LeBronas Jamesas
„Scanpix“ nuotr. / Stephenas Curry, Donaldas Trumpas ir LeBronas Jamesas

„Ar turite klausimų apie krepšinį?“ – būrio žurnalistų juokais klausė Stephenas Curry po „Golden State Warriors“ treniruotės. Tačiau reporteriai rinkosi prie NBA čempiono ne dėl krepšinio temų. S.Curry įsivėlė į žodžių mūšį su pačiu JAV prezidentu Donaldu Trumpu, kuris sukėlė skandalą JAV sporto pasaulyje.

„Netikėli, vizitas Baltuosiuose rūmuose visada buvo didžiulė garbė, iki kol pasirodei tu!“ – tėškė LeBronas Jamesas Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentui.

Kas taip įsiutino NBA karaliumi tituluojamą krepšininką?

LeBronas ir sporto pasaulis užstojo Stepheną Curry po to, kai JAV prezidentas užsipuolė „Warriors“ žvaigždę dėl sprendimo nevykti į Baltuosius rūmus.

Kasmet NBA čempionai kviečiami į susitikimą su JAV prezidentu. Bet šįkart S.Curry kartu su komandos draugu Kevinu Durantu nusprendė iš anksto atsisakyti galimybės spausti D.Trumpui ranką.

„Kvietimas į Baltuosius rūmus visada buvo garbės reikalas. Jeigu Stephenas Curry dvejoja, tai tas kvietimas atšaukiamas“, – savo „Twitter“ paskyroje pareiškė D.Trumpas.

„Warriors“ komanda iškart sureagavo į D.Trumpo pranešimą ir išplatino žinią, kad NBA čempionai nevyks susitikti su JAV prezidentu.

„Gaila, kad neturėsime galimybės susitikti atvirai pasikalbėti apie jautrius ir svarbius mūsų visuomenės klausimus. Kai atvyksime žaisti į Vašingtoną, švęsime lygybę, įvairovę ir žmonių įtraukimą į visuomenę“, – rašoma „Warriors“ pranešime spaudai.

Klaustukų dėl susitikimo su D.Trumpu NBA žvaigždėms kilo iškart po to, kai D.Trumpas kritiškai ir aštriai pasisakė apie amerikietiškojo futbolo (NFL) žaidėjus, protestuojančius per JAV himną.

Pernai prasidėję protestai dėl žiauraus policininkų elgesio su afroamerikiečiais, šiemet tęsėsi dėl įvykių Virdžinijos studentų miestelyje Šarlotsvilyje, kuriame radikalūs dešinieji ir nacionalistai rengė rasistinius protestus.

Visai kaip pernai, NFL žaidėjai, skambant JAV himnui, prieš rungtynes klūpėjo ant kelių.

Nepamirškite, kad prezidentas dirba mums, ne mes jam. Mes jį išrinkome.

Tai labai nepatiko D.Trumpui.

„Ar negražu būtų pamatyti, kaip kuris nors NFL komandos savininkas už tokius veiksmus sakytų: meskite lauk iš aikštės tą kalės vaiką, jis atleistas!“ – smaginosi D.Trumpas per vieną susitikimų su amerikiečiais.

Vėliau jis pratęsė savo mintį „Twitter“: „Jeigu sportininkas nori turėti privilegiją NFL ar kitoje sporto lygoje uždirbti milijonus, jam neturėtų būti leista niekinti savo šalį ir vėliavą. Kitu atveju – tu atleistas! Rask ką nors kitą, kam galėsi surengti šį teatrą.“

Tai sukėlė didžiulę pasipiktinimo ir nuostabos bangą JAV sporto pasaulyje.

L.Jamesas išvadino prezidentą netikėliu. NFL viešai pasmerkė D.Trumpo poziciją dėl taikių protestų. NFL žaidėjų asociacija ragino visus futbolininkus protestuoti per himną. JAV moterų NBA žaidėjos (WNBA) finalo metu per himną išėjo iš aikštės ir grįžo iš rūbinės jam pasibaigus.

„Jam neužtektų vyriškumo išvadinti tuos žaidėjus kalės vaikais“, – piktinosi ir NBA garsenybė Chrisas Paulas.

„Paskutinį kartą politiniai dalykai tarp sportininkų tokį atgarsį buvo sukėlę tik Muhammado Ali ir Billo Russello laikais, – neslėpė „Warriors“ treneris Steve'as Kerras. – Turbūt tai buvo paskutinis kartas, kai šalyje matėme tokį susiskaldymą dėl žmogaus teisių.“

„Scanpix“/AP nuotr./Ericas Reidas ir Colinas Kaepernickas neatsistojo per himną
„Scanpix“/AP nuotr./Ericas Reidas ir Colinas Kaepernickas neatsistojo per himną

JAV politikos apžvalgininkai analizavo D.Trumpo pasisakymus ir jų priežastis.

Amerikiečių teigimu, taip kaip D.Trumpas galvoja didelė dalis valstybės, o kalbėdamas apie savo įsitikinimus garsiai, jis tik bando sustiprinti savo figūrą tokių rinkėjų rate.

Tačiau konfliktuodamas su NBA ir NFL organizacijomis, kurių sportininkai visada aktyviai reiškiasi politiniais klausimais ne tik savo pasisakymais, bet ir protesto akcijomis, prezidentas rizikuoja sulaukti atkirčio.

Tai visiškas fašizmas. Šis prezidentas viešai žemina tuos, kurie kovoja už savo įsitikinimus, kurie svarbūs juodaodžių bendruomenei.

Vienas nenorėjęs prisistatyti NFL komandos treneris teigė, kad sporto žvaigždės aktyviai susirašinėja tarpusavyje ir D.Trumpo elgesys gali sukelti dar didesnę protestų bangą.

„Trumpas jau seniai deklaravo karą prieš juodąją Ameriką. Nieko naujo, – nesistebėjo žmogaus teisių aktyvistas DeRay'us McKessonas. – Trumpas išliko stabilus. Bet labai svarbu, kad tiek Curry, tiek LeBronas viešai pasisakė apie tokius prezidento pareiškimus ir jų grėsmes.“

„Tai visiškas fašizmas, – sakė aktyvistas Stephenas A. Greenas. – Šis prezidentas viešai žemina tuos, kurie kovoja už savo įsitikinimus, kurie svarbūs juodaodžių bendruomenei. Tačiau sportininkai rodo, kad tokie dalykai juos tik dar labiau suvienija.“

„Warriors“ treneris Steve'as Kerras išplatino viešą laišką „Sports Illustrated“, kuriame gražiai įgnybė D.Trumpui.

„Tai yra gėdinga, – rašo S.Kerras. – Man pasisekė, kad turėjau galimybę susitikti su prezidentais Reaganu, abiem Bushais, Clintonu ir Obama. Ne su visų jų politinėmis pažiūromis sutikau, tačiau buvo lengva nustumti politiką į šalį, nes kiekvienas jų gerbė savo pareigą tarnauti 300 milijonų žmonių valstybei.

Dabar tai yra problema. Rašydamas Stephui, Trumpas kalbėjo apie pagarbą Baltiesiems rūmams. Tačiau ar ne tu pats turėtum gerbti Baltuosius rūmus, pone prezidente? Tą reikia daryti garbingai ir taikiai, o ne pačiam kelti peštynes.

Mes turbūt vis tiek nebūtume vykę į Baltuosius rūmus, nes mūsų nežavėjo galimybė susitikti su žmogumi, kuris vis mus puola savo pareiškimais ir veiksmais. Tačiau galiu jus patikinti, kad jei būtume aplankę prezidentą, tai nebūtų tradicinis rankų paspaudimas ir pasišypsojimas prieš kameras.

Svarstėme galimybę kuo privačiau pasikalbėti su prezidentu mums nerimą keliančiais klausimais. Tačiau dabar mums būtų sunku ten įžengti, nes tai, kas vyksta, yra nenormalu. Tai vaikiška, tad kaip būtų galima tikėtis normalios diskusijos? Taip, ko gero, jos nebūtų.

„Scanpix“ nuotr./Steve'as Kerras
„Scanpix“ nuotr./Steve'as Kerras

Klausykite, aš esu krepšinio treneris ir matau vieną didelį panašumą savo ir prezidento darbe. Jeigu nori dirbti NBA treneriu, turi būti pasiruošęs kritikai. Jeigu prastai sudirbčiau ir mes pralaimėtume mačą, aš turėčiau išklausyti kritiką ir viskas būtų gerai. Taip mes uždirbame pinigus – priimdami kritiką ir toliau tempdami laivą į priekį.

Eidamas svarbias viešas pareigas turi suvokti to pasekmes. Žmonės tave kritikuos ir tu turi tą priimti. Gali jiems atsakyti, bet turi tą daryti garbingai. Ko negali sau leisti, tai pratrūkti.

Įsivaizduokite, jei aš kasdien plūsčiau kritikus. Taip tik prarasčiau savo žaidėjų pasitikėjimą, sugėdinčiau vadovus, galiausiai save patį ir prarasčiau darbą. Tai elementarus brandos klausimas. Žmonės ne visada sutiks su tavo nuomone ir tame nėra nieko blogo.

O dabar girdime, kaip prezidentas NFL žaidėjus vadina kalės vaikais. Tai mane šokiravo. Sukrėtė.

Reikėtų suvokti, prieš ką tie sportininkai protestuoja. Jie protestuoja prieš perdėtą policijos jėgos naudojimą ir rasinę nelygybę. Tai yra dalykai, prieš kuriuos reikia kovoti. Ir sportininkai tą daro nenaudodami smurto. Juk to meldė Martinas Lutheris Kingas, ar ne taip? Daug JAV karių pasakytų, kad jie kovoja būtent dėl laisvės kalbėti tai, ką galvoja.

Ir tai labai liūdina, kai mūsų valstybės lyderis nori atleisti tuos žmones.

Mes gyvename nuostabioje valstybėje. Tačiau dabar ji turi problemų. Turime suvokti, kad valstybė, kurią taip mylime, nėra tobula. Ir tai mūsų atsakomybė ją tvarkyti. Vienas būdų – per supratimą ir toleranciją.

Nepamirškite, kad prezidentas dirba mums, ne mes jam. Mes jį išrinkome. Užėmęs tas pareigas turi daryti tai, kas geriausia valstybei.

Taip, gali turėti įsipareigojimų savo partijai, bet ne tai svarbiausia. O svarbiausia, pone Trumpai, yra tai, kad jūs prezidentas ir mums atstovaujate, o ne skaldote. Suvienykite mus.“

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mados infekcija

Eurovizija 2018

Euromaster

„Susitikime lauke“

Parašykite atsiliepimą apie 24sek