Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti
2021 01 07

Dvigubi dubliai, prisvilę blynai ir užgožęs LeBronas: kaip NBA debiutavo visi 14 lietuvių?

Deividas Sirvydis išbėgo į aikštę Milvokyje ir tapo 14-uoju lietuviu, žaidusiu NBA rungtynėse. Nors 20-mečio vilniečio pasirodymas netruko nė minutės, pirmoji stipriausios pasaulio lygos patirtis snaiperiui neabejotinai įsimins visam gyvenimui. 15min šia proga kviečia prisiminti, kaip pirmosiose karjeros rungtynėse sekėsi visiems keturiolikai NBA komandų aprangas kada nors vilkėjusių Lietuvos krepšininkų.
Žydrūnas Ilgauskas, Jonas Valančiūnas, Arvydas Sabonis, Domantas Sabonis
Žydrūnas Ilgauskas, Jonas Valančiūnas, Arvydas Sabonis, Domantas Sabonis / Stopkadrai ir Scanpix nuotr.

Šarūnas Marčiulionis

„Golden State Warriors“ 106:136 „Phoenix Suns“ (1989-11-03)

Š.Marčiulionio statistika: 24 minutės, 19 taškų, 1 atkovotas kamuolys, 1 rezultatyvus perdavimus, 1 perimtas kamuolys, 2 klaidos, 5/8 dvitaškių, 0/2 tritaškių, 9/9 baudų metimų.

Pirmasis NBA debiutavęs lietuvis Š.Marčiulionis tą padarė jau prieš daugiau nei 30 metų – 1989 m. lapkričio 3-ąją dieną.

Nors Marčelos atstovaujami „kariai“ buvo sutriuškinti „saulių“, lietuvis apie save pranešė garsiai, pelnydamas 19 taškų ir tapdamas antru rezultatyviausiu žaidėju savo komandoje.

„Šarūnas buvo vienintelis mūsų šviesulys šį vakarą“, – po rungtynių sakė „Warriors“ strategas Donnie Nelsonas.

Tiesa, pats lietuvis savo debiutu patenkintas neliko. Vienintelė to priežastis – pralaimėjimas.

Kaip vėliau yra pasakojęs legendinis Marčela, po rungtynių jis nė nesuprato, kodėl kiti jį giria už puikų pasirodymą, juk rungtynėse svarbu tik viena – patirtas pralaimėjimas, o ne „skaičiukai popieriaus lapuose“.

VIDEO: Šarūno Marčiulionio karjera NBA

Arvydas Sabonis

„Portland Trail Blazers“ 80:92 „Vancouver Grizzlies“ (1995-11-03)

A.Sabonio statistika: 25 minutės, 10 taškų, 7 atkovoti kamuoliai, 3 rezultatyvūs perdavimai, 2 perimti kamuoliai, 2 klaidos, 3/6 dvitaškių, 0/3 tritaškių, 4/6 baudų metimų.

Kito lietuvio debiuto NBA lygoje teko laukti lygiai šešerius metus – 1995 m. lapkričio 3-ąją ant Portlando arenos parketo žengė ilgai lauktas milžinas iš Kauno.

Pirmosios A.Sabonio rungtynės buvo ir pirmosios istorijoje „Vancouver Grizzlies“ komandai, kuri buvo sukurta tik 1995 metais. Tuometinė Kanados ekipa, vėliau perkelta į Memfį, jau pirmuoju šūviu iškovojo pergalę, bet Sabas tose rungtynėse jau parodė savo universalumą.

VIDEO: Arvydo Sabonio debiutas NBA lygoje

Nors į krepšį neįkrito nė vienas jo mestas tritaškis, 30-metis lietuvis puikiai skirstė perdavimus ir buvo netoli dvigubo dublio.

Pirmuosius taškus NBA lygoje Sabas pelnė dėjimu, o rungtynių komentatoriai tiesiog alpo po lietuvio kablių ar perdavimų-saldainių komandos draugams.

Žydrūnas Ilgauskas

„Cleveland Cavaliers“ 86:94 „Houston Rockets“ (1997-10-31)

Ž.Ilgausko statistika: 35 minutės, 16 taškų, 16 atkovotų kamuolių, 2 blokai, 4 klaidos, 5/13 dvitaškių, 6/10 baudų metimų.

1996 m. naujokų biržoje pašauktas „Big Z“ dėl traumos pirmajame sezone taip ir nežaidė, o į aikštę išbėgo pirmajame 1997-1998 m. susitikime (1997 m. spalio 31-ąją).

Jis laibam kauniečiui buvo įspūdingas. Jau pirmuoju bandymu Ž.Ilgauskas surinko įspūdingą dvigubą dublį ir vien puolime nuo „raketų“ galvų nusigriebė net aštuonis kamuolius.

Nors pergalės „kavalieriams“ tai neatnešė, būsimas ilgametis komandos veidas jau tada parodė, kokį brangakmenį iš Lietuvos naujokų biržoje pasikvietė Klivlando komanda.

Darius Songaila

„Sacramento Kings“ 106:92 „Cleveland Cavaliers“ (2003-10-29)

D.Songailos statistika: 7 minutės, 2 taškai, 2 atkovoti kamuoliai, 1 rezultatyvus perdavimas, 1/2 dvitaškių.

Nuo Ž.Ilgausko iki kito lietuvio debiuto praėjo beveik šešeri metai – D.Songaila pirmą kartą ant NBA parketo oficialiose rungtynėse žengė 2003 m. spalio 29-ąją.

Tos rungtynės buvo istorinės ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio krepšiniui, nes Sakramente pirmą kartą NBA rungtynes žaidė dabar jau vienas geriausių visų laikų krepšininkų LeBronas Jamesas.

Nors būsimasis Karalius su 25 taškais ir 9 rezultatyviais perdavimais į pergalę „kavalierių“ neatvedė, jam buvo skirtas visas NBA pasaulio dėmesys, kurio neliko D.Songailai.

VIDEO: LeBrono Jameso NBA debiutas, kuriame sudalyvavo ir Darius Songaila

2002 m. naujokų biržoje 50-uoju pašauktas puolėjas į aikštę žengė „Kings“ jau susikrovus solidžią persvarą ir sugebėjo atsidaryti savo taškų sąskaitą tiksliu dvitaškiu.

Arvydas Macijauskas

„New Orleans/Oklahoma City Hornets“ 93:67 „Sacramento Kings“ (2005-11-01)

A.Macijausko statistika: 4 minutės, 2 taškai, 2/2 baudų metimų.

2005-aisiais lietuvių NBA lygoje užderėjo itin gausiai, o pirmasis iš jų debiutavo Macas.

Su didelėmis viltimis į JAV išvykusį snaiperį išgąsdino dar įvykiai prieš NBA sezono pradžią, kai Naująjį Orleaną nusiaubus uraganui „Katrina“ „Hornets“ klubas buvo priverstas laikinai persikelti į Oklahomą.

Ten A.Macijauskas žybtelėti nesugebėjo, o tiksliau, negavo šanso tą padaryti.

Nors išbėgo į aikštę pačiame pirmajame sezono mače, vėliau Macas sužaidė tik 19 iš 82 reguliariojo sezono rungtynių, o debiutinis jo mačas su 2 pelnytais taškais buvo pirmas iš vos dešimties, kuriuose klaipėdietis apskritai pelnė taškus.

Šarūnas Jasikevičius

„Indiana Pacers“ 90:78 „Orlando Magic“ (2005-11-02)

Š.Jasikevičiaus statistika: 18 minučių, 5 taškai, 2 atkovoti kamuoliai, 2 rezultatyvūs perdavimai, 2 perimti kamuoliai, 2 klaidos, 1/1 dvitaškių, 1/4 tritaškių.

Jau kitą dieną po A.Macijausko debiuto ant NBA parketo žengė ir Šaras.

Jis Ricko Carlisle'o treniruojamoje „Pacers“ gavo didesnį vaidmenį, bet galiausiai taip pat liko neįgyvendinęs svajonės tapti svarbia čempioniškos NBA komandos dalimi.

Jau pirmajame mače Šarui teko susidurti ir su nemalonia realybe – Indianapolyje jis dažniau žaidė atakuojančio gynėjo, o ne įžaidėjo pozicijoje ir buvo priverstas prisiminti laikus, kai Merilendo universitete jį matė kaip snaiperį, o ne žaidimo organizatorių.

Linas Kleiza

„Denver Nuggets“ 107:68 „Portland Trail Blazers“ (2005-11-04)

L.Kleizos statistika: 3 minutės, 2 taškai, 3 atkovoti kamuoliai, 1/1 dvitaškių.

Negavęs šanso pirmajame „Nuggets“ sezono mače prieš „Los Angeles Lakers“, L.Kleiza į aikštę žengė jau po kelių dienų, kai Denverio ekipa triuškino „Blazers“.

Gavęs vos tris minutes aikštelėje L.Kleiza laiko veltui nešvaistė ir spėjo pasižymėti pirmaisiais taškais, o galiausiai ir įsitvirtinti žvaigždėmis išmargintoje „Nuggets“ sudėtyje, kurioje jau po kelerių metų pasiekė ir NBA lietuvių rezultatyvumo rekordą – įmetė net 41 tašką prieš „Utah Jazz“.

Martynas Andriuškevičius

„Cleveland Cavaliers“ 81:90 „Houston Rockets“ (2006-01-05)

M.Andriuškevičiaus statistika: 32 sekundės, 0 taškų.

2005-2006 m. sezone NBA debiutavo ir ketvirtas lietuvis – jaunasis Martynas Andriuškevičius, naujokų biržoje pakviestas 44-uoju šaukimu.

Jam tiek debiutas, tiek visa NBA karjera susiklostė prasčiausiai iš visų lietuvių. Stipriausioje pasaulio lygoje jis sužaidė tik šešerias rungtynes ir taip ir nepelnė taškų.

Per visą NBA karjerą M.Andriuškevičius ant parketo praleido tik 9 minutes, o debiutinėse rungtynėse jo pasirodymas buvo rekordiškai trumpas – viso labo 32 sekundės.

Jonas Valančiūnas

„Toronto Raptors“ 88:90 „Indiana Pacers“ (2012-11-01)

J.Valančiūno statistika: 23 minutės, 12 taškų, 10 atkovotų kamuolių, 1 blokas, 6/15 dvitaškių.

Po rekordinio 2005-2006 m. sezono, kito lietuvių desanto į NBA teko laukti beveik septynerius metus.

Užtrukusią pauzę nutraukė tuo metu 20-metis J.Valančiūnas, jau pirmose rungtynėse Toronto publikai prisistatęs galingai.

5-uoju šaukimu naujokų biržoje pakviestas centras nedaug nusileido tuo metu lygos žvaigžde vadintam „Pacers“ centrui Roy Hibbertui (14 taškų ir 10 atkovotų kamuolių).

VIDEO: Jono Valančiūno debiutas NBA lygoje

Jonas vien puolime nusiėmė šešis kamuolius ir pakartojo Ž.Ilgausko pasiekimą, jau debiutinėse rungtynėse surinkdamas dvigubą dublį.

Vėliau tokia statistika JV tapo įprasta – per karjerą Lietuvos rinktinės centras jau 194 kartus rinko dvigubą dublį.

Donatas Motiejūnas

„Houston Rockets“ 96:82 „Detroit Pistons“ (2012-11-10)

D.Motiejūno statistika: 5 minutės, 3 taškai, 1/1 dvitaškių, 1/2 baudų metimų.

Praėjus vos kiek daugiau nei savaitei po J.Valančiūno debiuto NBA rungtynėse žaidė ir dar vienas jaunas lietuvis aukštaūgis – D.Motiejūnas.

Jam vietą Hjustone sekėsi rasti sunkiau nei Jonui Toronte, bet šansą D-Mo gavo šeštose sezono rungtynėse.

„Kapitonu kabliu“ vėliau pakrikštytas lietuvis atsidarė taikliu dvitaškiu, o iš viso pirmajame savo NBA sezone aikštėje pasirodė 44-iose rungtynėse bei rinko po 5,7 taško.

„Nesinervinau, juk tai krepšinis. Tai kaip važiuoti dviračiu – vieną kartą išmokęs, neužmirši, kaip tą daryti“, – po debiuto NBA lygoje sakė D-Mo.

Mindaugas Kuzminskas

„New York Knicks“ 88:117 „Cleveland Cavaliers“ (2016-10-25)

M.Kuzminsko statistika: 9 minutės, 7 taškai, 1 atkovotas kamuolys, 2/2 dvitaškių, 1/3 tritaškių.

Prieš daugiau nei ketverius metus į milžinišką Niujorką išvykęs Kuzia savo debiutinėse rungtynėse prieš tuometinius NBA čempionus „Cavaliers“ nesikuklino ir švystelėjo penkis metimus per 9 minutes.

Trys iš jų buvo taiklūs, o savo taškų sąskaitą M.Kuzminskas atsidarė tritaškiu.

VIDEO: Mindaugo Kuzminsko debiutas NBA lygoje

Tokių Kuzios blykstelėjimų buvo ir daugiau – per debiutinį savo sezoną jis 16 kartų surinko dviženklį taškų skaičių, bet įsitvirtinti NBA lygoje nesugebėjo ir po pusantrų metų sugrįžo į Europą.

Domantas Sabonis

„Oklahoma City Thunder“ 103:97 „Philadelphia 76ers“ (2016-10-26)

D.Sabonio statistika: 16 minučių, 5 taškai, 4 atkovoti kamuoliai, 1/2 dvitaškių, 1/3 tritaškių.

Kitą dieną po M.Kuzminsko NBA debiutavo ir geras jo bičiulis bei buvęs komandos draugas Malagoje D.Sabonis.

„Thunder“ aprangą apsivilkęs ir išvien su Russellu Westbrooku žaidęs lietuvis pirmajame sezone nepriminė to žvėries, kuriuo vėliau tapo „Pacers“ komandoje.

Sunkiojo krašto puolėjo pozicijoje žaidęs D.Sabonis buvo pastatytas ant tritaškio ir šaudė iš toli, o geriausias to atspindys buvo ir pirmosios rungtynės, kai lietuvis išmetė daugiau tritaškių, nei dvitaškių.

VIDEO: Domanto Sabonio naujoko sezono epizodai

Iš viso tą sezoną Oklahomoje lietuvis iš toli paleido net 159 tolimus metimus, kai per daugiau nei tris sezonus Indianapolyje jų yra išmetęs tik 138.

Ignas Brazdeikis

„New York Knicks“ 92:113 „Sacramento Kings“ (2019-11-03)

I.Brazdeikio statistika: 4 minutės, 4 taškai, 1 rezultatyvus perdavimus, 1 klaida, 1/1 dvitaškių, 0/1 tritaškių, 2/2 baudų metimų.

Lietuvos pilietybės siekiantis I.Brazdeikis dar neįsitvirtino NBA lygoje, nors mažų blykstelėjimų pajėgiausių pasaulio žaidėjų būryje jau turėjo.

Vienas jų buvo jau per pačias pirmąsias Iggy rungtynes prieš kiek daugiau nei metus, kai keturioms minutėms išleistas puolėjas per tokį trumpą laiką spėjo surinkti 4 taškus.

VIDEO: Igno Brazdeikio naujoko sezono epizodai

Tiek praėjusiame, tiek šiame sezone I.Brazdeikis pasireikšti gauna tik esant aiškiam rungtynių rezultatui, o „Knicks“ šį sezoną pradėjus netikėtai sėkmingai (5 pergalėmis ir 3 pralaimėjimais) Iggy galimybės gauti šansų rungtynėse dar labiau sumenko.

Belieka viltis, kad sunkiu darbu ir tvirtu charakteriu pasižymintis Kanadoje augęs žaidėjas sugebės pakeisti užsispyrusio „Knicks“ stratego Tomo Thibodeau nusistatymą.

Deividas Sirvydis

„Detroit Pistons“ 115:130 „Milwaukee Bucks“ (2021-01-06)

D.Sirvydžio statistika: 57 sekundės, 0 taškų.

20-metis snaiperis tapo tik antruoju lietuviu (po M.Andriuškevičiaus), per savo debiutines rungtynes nepelniusiu nė taško, bet vilniečiui turėjo patikti jau vien tos kelios atakos ant NBA parketo.

D.Sirvydis tapo trečiu jauniausiu lietuviu (po M.Andriuškevičiaus ir J.Valančiūno), debiutavusiu stipriausioje pasaulio lygoje.

Kai kurių nurašytas snaiperis jau padėjo varnelę ties žaidimu NBA lygoje, o dabar gali siekti įrodyti savo vertę „Pistons“ treneriu Dwane'ui Casey.

Tą padaryti nebus lengva, nors šansų lietuvis tikrai turėtų sulaukti, nes Detroito klubas kol kas demonstruoja absoliučiai prasčiausius rezultatus (1 pergalė ir 7 pralaimėjimai) lygoje.

Jei „Pistons“ anksti praras viltis žaisti atkrintamosiose, treneris ir komandos vadovai gali vis labiau žvalgytis į jaunųjų komandos žaidėjų, tarp jų ir D.Sirvydžio, pusę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas