15min be reklamos
2023 01 26, 19:00

Karališkas D.Sabonio rokenrolas brolio akimis: „Atsikeli 3 valandą ryto ir malonu žiūrėti“

Tautvydas Sabonis net kelionių lėktuvu metu iš rankų nepaleidžia nešiojamojo kompiuterio su varžovų žaidimo analizėmis, bet Kauno „Žalgirio“ trenerių štabo nario ekrane beveik kasnakt mirga ir vaizdai iš kitos Atlanto pusės. Kaip kauniečiai Senajame žemyne, taip ir „Sacramento Kings“ vyrai Amerikoje stulbina savo pasirodymais ir verčia gerėtis savo jaunesnio brolio Domanto žaidimą įdėmiai stebintį Tautvydą.

NBA legenda Shaquille'as O'Nealas, viena geriausių moterų lygos WNBA visų laikų žaidėjų Candace Parker, analitiku tapęs ilgametis NBA snaiperis JJ Redickas, JAV žurnalistikos banginiai Billas Simmonsas, Zachas Lowe, Kevinas O'Connoras ir Chrisas Vernonas – tai žmonės, kurie Domantą Sabonį mato ne tik NBA „All-Star“ rungtynėse, bet ir jų starto penkete.

17 metų NBA lygos pastumdėliais buvusiems „Sacramento Kings“ karūną vėl užmaukšlinęs lietuvis įtvirtino savo žvaigždės statusą ir kėsinasi užkopti į viršūnę, kurioje iki šiol dar niekas nebuvo įsmeigęs Lietuvos vėliavos.

Jau šią naktį tiesioginės TNT televizijos laidos eteryje Sh.O'Nealas, Charlesas Barkley, Kenny Smithas ir Ernie Johnsonas skelbs, kurie 10 žaidėjų bus išrinkti šių metų „All-Star“ rungtynių, kurios vasario 19-ąją vyks Solt Leik Sityje, starto penketo žaidėjais, o į vieną iš vietų rimčiau nei bet kada anksčiau pretenduoja ir D.Sabonis.

Kad jo šansai puikūs, įsitikinęs ir Kauno „Žalgirio“ trenerių štabe dirbantis Domanto brolis Tautvydas, su kuriuo 15min šnekėjosi žalgiriečių kelionės į Eurolygos rungtynes Atėnuose metu.

„Bandau reklamuoti“, – juokėsi Tautvydas Sabonis, kai užsiminiau apie jo nuolat socialiniuose tinkluose besidalinamus įrašus apie brolio pasiekimus ir rekordus už Atlanto.

Ketveriais metais už Domantą vyresnis 30-metis Tautvydas pluša išsijuosęs šį sezoną Eurolygoje kalnus verčiančiame „Žalgiryje“, bet naktimis randa laiko pasižiūrėti, kaip NBA aikštelėse sekasi jaunėliui Arvydo Sabonio sūnui.

Tai, ką mato Tučiu artimųjų ir bene visų „Žalgirio“ narių vadinamas T.Sabonis, jį džiugina.

„Kings“ su D.Saboniu šį sezoną kuria, ko gero, gražiausią Pelenės istoriją stipriausioje pasaulio lygoje.

27 pergales per 47 mačus iškovoję Kalifornijos sostinės vyrai įsitvirtino trečioje Vakarų konferencijos vietoje ir daugiau nei rimtai taikosi po 17 metų pauzės sugrįžti į NBA atkrintamąsias, nutraukdami ilgiausią sausrą ne tik NBA, bet ir visose profesionaliose Šiaurės Amerikos sporto lygose.

Pagrindinė „karalių“ sėkmės priežastis – Domantas Sabonis.

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Domantas Sabonis
ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Domantas Sabonis

Vasarį daugelio sukritikuotų mainų metu iš Indianapolio lietuvį atsigabenę „Kings“ apstatė 26-erių aukštaūgį gerai pataikančiais ir greitą žaidimą mėgstančiais krepšininkais bei dabar raško tokių ėjimų vaisius.

D.Sabonis šį sezoną vidutiniškai renka po 18,4 taško, atkovoja po 12,4 kamuolio ir atlieka po 7,3 rezultatyvaus perdavimo.

Jis tvirtai žengia trečias lygoje pagal trigubus dublius, kurių surinko jau šešis, ir atsilieka tik nuo superžvaigždžių Nikolos Jokičiaus (15) ir Lukos Dončičiaus (10).

Tik praėjusią naktį nutrūko ir įspūdinga D.Sabonio dvigubų dublių serija. Jų lietuvis buvo surinkęs 23 paeiliui, pagerindamas 75-us metus skaičiuojančios „Sacramento Kings“ organizacijos rekordą. Iš viso šį sezoną Domas dvigubą dublį rinko jau 36 sykius, trimis lenkdamas antroje vietoje esantį lygos MVP N.Jokičių.

„Scanpix“ nuotr./Domantas Sabonis
„Scanpix“ nuotr./Domantas Sabonis

D.Sabonio indėlis atsispindi ir su komanda susietuose rodikliuose. Lietuviui esant aikštėje, „Kings“ demonstruoja antrą pagal gerumą puolimą lygoje, o pagal statistiškai paskaičiuojamą indėlį į pergales (win shares) Domas tarp daugiau nei 400 NBA krepšininkų yra trečias.

Geriau nei bet kas kitas D.Sabonio situaciją suprantantis T.Sabonis išskiria ir daugiau rodiklių, demonstruojančių jo brolio įtaką aštuntą rezultatą tarp visų NBA ekipų turintiems „Kings“.

„Ne taškai, bet Domo nuostabų žaidimą rodo ir skaičiai. Pasižiūri Domo skaičius, tai jie nemeluoja: jis pirmas pagal užtvaras, pirmas pagal DHO situacijas (dribble handoff – kai statydamas užtvarą žaidėjas atlieka perdavimą – aut. past.), antras pagal rezultatyvius perdavimus tarp aukštaūgių. Domas niekada nebuvo žaidėjas, kuris norėjo įmesti 20 ar 30 taškų, jis kaip tik nori kurti kitiems, jam tas malonu yra nuo mažens, nuo vaikystės“, – pasakojo T.Sabonis.

zalgiris.lt nuotr./Tautvydas Sabonis
zalgiris.lt nuotr./Tautvydas Sabonis

D.Sabonis įspūdingai žaidė jau ir „Indiana Pacers“ gretose, kai dusyk pateko į „All-Star“ rungtynes, o rezultatyviausiame karjeros sezone 2020–2021 m. rinko po 20,3 taško, 12 sugriebtų kamuolių ir 6,7 rezultatyvaus perdavimo.

Bet Indianapolyje lietuviui teko dalintis baudos aikštele su kitu ilgšiu Mylesu Turneriu bei didžiąją dalį laiko žaisti ketvirtoje pozicijoje.

Nors skaičiai to galbūt ir nerodo, T.Sabonis pabrėžia, kad dabar Sakramento komanda yra pastatyta ant jo brolio pečių bei už tai atiduoda nuopelnus „Kings“ treneriui Mike'ui Brownui.

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Domantas Sabonis, De'Aarronas Foxas, Mike'as Brownas
ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Domantas Sabonis, De'Aarronas Foxas, Mike'as Brownas

„Treneris leidžia žaisti jo žaidimą. Daug veiksmo eina per high post (aukštaūgio žaidimas atsitraukus nuo krepšio – aut. past.), kaip „ragų“ pavyzdys, kai žaidėjas gauna kamuolį viršuje, komandos draugai kerta ir leidžia jam kurti savo žaidimą. Indianoje taip nebūdavo, buvo Turneris, tai situacija buvo visai kitokia. Aišku, jie gerai ir kartu žaisdavo, bet Sakramente viskas visiškai kitaip“, – kalbėjo T.Sabonis.

Priešingai nei „Pacers“ gretose, kur D.Saboniui didžiąją dalį minučių tekdavo žaisti ketvirtoje pozicijoje, Kalifornijoje jis visą laiką rungtyniauja vidurio puolėju, o tai atveria jam papildomas galimybes kurti žaidimą.

Treneris leidžia žaisti jo žaidimą.

Dažniausiai greta lietuvio rungtyniauja greitas lyg žaibas De'Aaronas Foxas ir trys puikiai iš toli pataikantys žaidėjai, sukurdami erdvės veikti pagrindiniams „Kings“ lyderiams D.Saboniui ir D.Foxui.

O šie pajungia į žaidimą ir kitus, ypač snaiperius. Sakramento klubas šį sezoną pagal pelnomus taškus užtikrintai yra pirmas lygoje (vid. 119,7 taško), pagal išmestus ir pataikytus tritaškius užima septintą vietą (vid. 13,7 iš 36,8). „Karaliai“ nuostabiai dalijasi kamuoliu – su 27,2 rezultatyvių perdavimų vidurkiu nusileidžia tik „Golden State Warriors“ ir „Denver Nuggets“.

D.Sabonis ir komandos snaiperiai, tarp kurių išsiskiria Kevinas Huerteris, Keeganas Murray ir Malikas Monkas, komandą dažniausiai tempia į priekį tris su puse kėlinio, o tada, kai labiausiai reikia, kamuolys patenka į D.Foxo rankas, kuris yra trečias šį sezoną lygoje pagal ketvirtajame kėlinyje pelnomus taškus, nusileisdamas tik LeBronui Jamesui ir Donovanui Mitchellui.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Domantas Sabonis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Domantas Sabonis

T.Sabonis „Kings“ žaidimui, paremtam dviem kertinėmis kolonomis, rado ir vaizdingą palyginimą.

„Kaip man sako pats Domas, jie labai mėgsta žaisti DHO žaidimą, o komanda labai remiasi tritaškiais, – pasakojo T.Sabonis. – Komanda pagaliau pastatyta ant jo ir ant Foxo. Pats Foxas irgi apie Domą kalba kaip apie geriausią pasuotoją, nori, kad viskas suktųsi per Domą, o ketvirtą kėlinį Domas atiduoda jam, tarsi sakydamas: „duok, aš paruošiu, o tu užbaik“. Čia toks Stocktono ir Malone'o (legendinių „Utah Jazz“ žaidėjų Johno Stocktono ir Karlo Malone'o – aut. past.) tandemas – vieną dieną tempia vienas, kitą dieną kitas. Man tai labai gražu žiūrėti, jie labai gerai jaučia vienas kitą tarpusavyje.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Johnas Stocktonas, Shaquille'as O Nealas, Jerome Kersey ir Karlas Malone
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Johnas Stocktonas, Shaquille'as O Nealas, Jerome Kersey ir Karlas Malone

O dar viena „Kings“ sėkmės paslaptis – surinktas nuostabus kolektyvas, kuriame – vien puikūs vyrukai be didelių ego ir noro žaisti individualiai.

Kaip sako pats Tutis, jam dėl tokios komandos net nesunku keltis vidury nakties.

„Sakramentą gražu žiūrėti. Kaip ir sako pats Domas, ten visi geri vyrukai, nėra blogų žmonių su dideliais ego – Keeganas Murray, Huerteris, visi puikūs. Anksčiau su tėčiu žiūrėdavome Indianą, nemalonu būdavo žiūrėti, dabar atsikeli 3 ar 4 valandą ryto, žiūri rungtynes ir malonu tą daryti, nes žiūri gražų krepšinį“, – pasakojo T.Sabonis.

Nuostabūs D.Sabonio pasirodymai iškėlė jį tarp pagrindinių kandidatų startuoti „All-Star“ rungtynėse Solt Leik Sityje.

Anksčiau su tėčiu žiūrėdavome Indianą, nemalonu būdavo žiūrėti, dabar atsikeli 3 ar 4 valandą ryto, žiūri rungtynes ir malonu tą daryti, nes žiūri gražų krepšinį.

Tam reikia, kad lietuvis patektų tarp trijų geriausių Vakarų konferencijos puolėjų / centrų, kuriuos nulems sirgalių (50 proc.), žaidėjų (25 proc.) ir žiniasklaidos (25 proc.) balsai.

Aistruolių balsavime lietuviui sekasi neypatingai – paskutinį kartą paskelbus tarpinius rezultatus, su beveik 700 tūkst. balsų jis buvo dešimtas tarp Vakarų konferencijos puolėjų.

Bet tarp žaidėjų ir žiniasklaidos atstovų D.Sabonis tikrai bus populiaresnis pasirinkimas ir pretenduos įsitaisyti šalia dviejų žaidėjų, kuriems, ko gero, vietos starto penkete garantuotos – N.Jokičiaus ir L.Jameso.

D.Sabonio akcijas stipriai kelia ir kitų Vakarų konferencijos puolėjų grandies žvaigždžių problemos. Lietuvis tikriausiai neturėtų šansų lygintis su Zionu Williamsonu, bet į Vakarų aukštumas „New Orleans Pelicans“ klubą grąžinęs puolėjas gruodžio pabaigoje patyrė traumą ir praleido jau 20 rungtynių, t. y. daugiau nei 40 proc. savo klubo pasirodymų šiame sezone.

Scanpix/USA TODAY Sports nuotr./Zionas Williamsonas
Scanpix/USA TODAY Sports nuotr./Zionas Williamsonas

Dėl tos pačios priežasties abejotinos ir „Los Angeles Lakers“ žvaigždės Anthony Daviso galimybės pasirodyti Solt Leik Sityje. Praėjusią naktį jis jau grįžo po čiurnos traumos, bet prieš tai praleido beveik pusę – 23 iš 49 – „Lakers“ rungtynių.

Tad nors šie žaidėjai bus iškelti sirgalių balsų (aistruolių balsavime jie žengė 3–4 vietose), kitos kategorijos gali juos numušti žemyn, atverdamos kelią Domantui.

O šis starto penketo tikrai yra nusipelnęs, įsitikinęs T.Sabonis.

„Manau, kad tikrai vertas (starto penketo – aut. past.), bet čia populiarumo konkursas. Jeigu Zionas bus starto penkete, tai dar nieko, bet Anthony Davisas, mano nuomone, nėra vertas būti „All-Star“ rungtynėse, – sakė Kazio Maksvyčio asistentas. – Nedaug rungtynių sužaidęs, jeigu jis pateks į penketuką, tai starto penketo vietos (D.Saboniui – aut. past.) jau nebus, nes yra Jokičius ir LeBronas.“

„Scanpix“ nuotr./LeBronas Jamesas
„Scanpix“ nuotr./LeBronas Jamesas

Dar viena galimybė D.Saboniui gali atsiverti tuo atveju, jei į starto penketą bus išrinktas traumuotas žaidėjas. Taip gali nutikti, jei bus pasirinktas Z.Williamsonas, kuriam medikai pranašauja sugrįžimą maždaug tuo laikotarpiu, kai vyks „All-Star“ savaitgalis.

„Jeigu atsižvelgs į Ziono traumą, tai šansas bus. Bet vėlgi, čia populiarumo konkursas, bus kaip bus“, – nesureikšminti žvaigždžių rinkimų buvo linkęs T.Sabonis.

Jei visgi D.Saboniui nepavyks prasibrauti tarp dešimties „All-Star“ rungtynių startinių žaidėjų, antrą šansą jam suteiks Vakarų konferencijos komandų treneriai, kurie rinksis „All-Star“ mačo atsarginius.

„Scanpix“/AP nuotr./Domantas Sabonis
„Scanpix“/AP nuotr./Domantas Sabonis

O tarp jų vieta lietuviui tikrai atsiras, antraip tai būtų vienas didžiausių nesusipratimų renkant „All-Star“ rungtynių dalyvius per pastaruosius kelerius metus.

Savaitgalį laukite išsamaus 15min interviu su Tautvydu Saboniu apie šio sezono Kauno „Žalgirį“, Kazio Maksvyčio faktorių ir paties T.Sabonio ambicijas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Lietuvoje įmonės tvarumą supranta kitaip nei kitose Baltijos šalyse
Reklama
Periodontitas: simptomai ir faktai, kodėl nereikia bijoti jo gydymo
Reklama
Ko reikia tikram šeimos automobiliui: esmė slypi nepastebimose smulkmenose
Reklama
Intensyvėjant „Rail Baltica“ statyboms darbams ruošiasi geležinkelio tiesėjai
Parašykite atsiliepimą apie 24sek