Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2020 09 17, 20:44

Nepaprasta lietuvių kelionė: nuo pažinties autobusų stotelėje iki didžiulio projekto NBA

„Labas! Ar tu važiuoji į Šarūno Marčiulionio mokyklą?“ – nustebo išgirdęs Martynas Pocius, kai prie jo, septynmečio autobusų stotelėje, priėjo kitas panašaus amžiaus berniukas. „Labas, taip“, – nedrąsiai tada atsakė būsimas Lietuvos rinktinės narys ir pasaulio čempionato bronzos medalininkas. „Aš irgi – aš Tomas!“ – visas išsišiepęs ištiesė ranką Tomas Balčėtis. Taip prasidėjo pažintis, kuri trunka jau 27 metus. Kartu išmokę krepšinio abėcėlės, vėliau jie kartu kvailios „Keistuolių teatre“, įrašys albumą vidurinėje mokykloje JAV, o laikinai išsiskyrę susitiks vieno geriausių NBA klubų biure. 15min pasakoja apie išskirtinę Martyno Pociaus ir Tomo Balčėčio – „Denver Nuggets“ sėkmės projektuotojų, istoriją.

Šis straipsnis – 15min krepšinio podkasto „urBONUSas“ ištrauka. Kviečiame stebėti visą valandos trukmės laidą:

Martynas Pocius ir Tomas Balčėtis 10 metų kartu žaidė Šarūno Marčiulionio krepšinio akademijoje, bet juos suklijavo ne tik oranžinis kamuolys.

„Jis labai ambicingas žmogus, – apie savo bičiulį pasakoja T.Balčėtis. – Jis praėjo pro nemažą gyvenimo traumą (šeštoje klasėje dėl darbų pamokos metu patirtos traumos M.Pocius neteko piršto, – aut.). Nepaisant jos, Martynas sugebėjo tiek daug pasiekti tiek krepšinio aikštėje, tiek už jos ribų. Tai vienas emociškai ir psichologiškai stipriausių žmonių, kuriuos pažįstu.

Jis gerai žaidė krepšinį, bet išsilaikė ant žemės ir neskraidžiojo padebesiais. Martynas labai gražiai su visais bendrauja. Nors kai krepšinyje pasieki kažkokių tikslų, kartais tas bendravimas pasikeičia. Bet koks jis buvo 7-ių metų, toks pat jis ir 34-erių.

Iš Martyno galima išmokti labai daug. Iš jo šeimos, Viktorijos. Ta draugystė su juo visą gyvenimą buvo labai lengva. Niekada nereikėjo kovoti, stumti ar kažką. Kaip buvo, taip ir yra.“

Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Balčėtis ir Martynas Pocius
Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Balčėtis ir Martynas Pocius

T.Balčėtis buvo šalia M.Pociaus ir sunkiausiomis šio gyvenimo akimirkomis, ir pačiomis linksmiausiomis.

Prieš maždaug 20 metų Tomo tėtis dirbo „Keistuolių teatro“ direktoriumi. Sūnus su geriausiu savo draugu pradėjo dirbti rūbinėje ir džiaugėsi papildoma veikla. Uždirbdavo 20 litų už spektaklį, o kai visi žiūrovai susirinkdavo į salę, patys pasikeisdami nuo laiptų spoksodavo į didžiąją sceną.

Sykį vaikai užsižaidė su šviesos jungikliu. Martynas vis spaudinėjo mygtuką, bet šviesa kaip nereagavo, taip nereagavo. „Kas čia vyksta?“ – nesuprato berniukas. Pasirodo, ta šviesa mirksėjo kitoje sienos pusėje. Taip taip – ten, kur ir vyko spektaklis.

„Atbėgo ir klausė: ką čia darot?! Mums buvo apie 13 metų, tai buvo baisoka“, – šypsosi Tomas.

Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Balčėtis ir Martynas Pocius
Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Balčėtis ir Martynas Pocius

Martynas buvo perspektyvesnis krepšininkas ir 11-oje klasėje atsidūrė Amerikoje, privačioje Holdernesso mokykloje Niu Hampšyro valstijoje.

Tačiau M.Pocius neužmiršo savo geriausio draugo. Baigęs 11 klasę, jis nuėjo pas savo mokyklos komandos trenerį ir pasakė: „Jums reikia pasikviesti šį vaikiną. Pirmiausia, jis yra geras krepšininkas, bet labiausiai jums įstrigs tai, koks jis geras mokinys ir žmogus. Šiai mokyklai bus garbė po kelerių metų turėti tokį absolventą.“

Tomas netrukus atvyko į JAV ir vaikinų nuotykis prasitęsė kitoje Atlanto pusėje. Jiedu buvo linksmi ir aktyvūs vaikinai. Holdernesse netgi įrašė įmprovizuotą akustinių dainų albumą. Galvojo, pasiliks jį sau ar išdalins visokioms panelėms.

„Norėjome būti dainininkais, bet Marčius nusprendė būti krepšininku, o aš kažkuo kitu. Būtume labai gerai pavarę“, – juokiasi T.Balčėtis.

Dar ir dabar T.Balčėčiui klausant muziką telefone kartais įkrenta legendiniai gabalai.

„Man tai dabar net gėda klausytis“, – susigūžė M.Pocius.

„Eik tu, Marčiau, pamiršk tą gėdą – įsijunk, labai gerai. Nostalgija tokia apima“, – draugui prieštaravo T.Balčėtis.

Asmeninio archyvo nuotr./Martynas Pocius ir Tomas Balčėtis
Asmeninio archyvo nuotr./Martynas Pocius ir Tomas Balčėtis

Po 13 metų drauge jų kelias prasiskyrė dviem skirtingomis kryptimis. Baigęs vidurinę M.Pocius išvyko mokytis ir žaisti krepšinį į vieną geriausių NCAA – Djuko universitetą. T.Balčėtis gavo stipendiją mokytis ir žaisti krepšinį prestižiniame Harvardo universitete. Judviejų susitikimai taps gerokai retesni, bet turbūt tik savo vėjavaikiškose paauglystės svajonėse vaikinai galėjo pasvajoti, kad vieną dieną jie vėl surems pečius dirbdami viename geriausių NBA klubų.

„Su Tomu draugaujame labai ilgai. Kartu žaidėme krepšinį. Galbūt man sekėsi tai daryti geriau, bet visada žiūrėjau į jį kaip į pavyzdį, – 15min pasakojo M.Pocius. – Jis ir protingas, ir komunikabilus, siekia savo tikslų. Nuėjo į Harvardą ir dabar siekia tokių aukštumų. Visada Tomą gerbiau dėl tokių dalykų. Tai žmogus, kuris, žinau, gyvenime gali pasiekti viską. Jis ir toliau siekia tų tikslų.

Mes vienas kitą suprantame iš pusės žvilgsnio, pusės šypsenos. Esame vienas kitą ir užknisę, ir daug ką pragyvenę, bet dėl to einame kartu tolyn.“

„Jis žiūrėjo į mane kaip į pavyzdį dėl to, kad aš visada buvau aukštesnis – visada vienu centimetru“, – nukirto Tomas.

„Deja, taip“, – šyptelėjo linktelėdamas galva Martynas.

Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Balčėtis ir Martynas Pocius
Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Balčėtis ir Martynas Pocius

***

2016-ųjų vasarą Tomas Balčėtis susiruošė vesti savo mylimąją Rasą Žukaitę. Pasveikinti jaunavedžių į Vilnių atvyko beveik visas „Denver Nuggets“ vadovų kabinetas.

Baigęs Harvardą, Tomas dvejus metus pradirbo finansų srityje Bostone. Puikus darbas, neblogi pinigai ir karjeros perspektyvos kilti aukštyn. Tačiau T.Balčėčio širdis buvo ne finansuose, o krepšinyje. Atsisakęs didesnių pinigų lietuvis išvyko į Londoną ir įsidarbino NBA biure. Ten per vieną komandiruočių į Rusiją susipažino su Timu Connelly – būsimu jo šefu „Nuggets“ klube. 2013-aisiais amerikietis pakvietė Tomą į naujai formuojama Denverio komandos biurą ir komunikabilus vyras greitai įsisuko NBA užkulisiuose. Jį taip pamėgo bendražygiai Denveryje, kad nepatingėjo per pusę pasaulio atsibelsti iki šio vestuvių.

M.Pocius 2016-ųjų vasarą kaip tik baigė savo trečiąjį dublį Kauno „Žalgiryje“. Jis buvo pakeliui į Mursijos klubą Ispanijoje, kuriame po metų ir baigs savo karjerą. Tiesa, tuomet jis dar neįtarė, kad karjeros pabaiga jo laukė čia pat už kampo. Tačiau lietuvis po truputį jau planavosi, ką darytų sulankstęs krepšininko aprangą į stalčių.

„Nuggets“ vadovai žinojo, kas yra M.Pocius. Jie matė jį kaip žaidėją, o ne kartą apie savo bičiulį Timui Connelly užsiminė ir pats Tomas.

„Kai baigsi žaisti, tai tikrai pas mus ateisi“, – tada per vestuves juokavo „Nuggets“ vadovas, dabar – klubo krepšinio operacijų prezidentas T.Connelly.

Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Balčėtis ir Martynas Pocius
Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Balčėtis ir Martynas Pocius

M.Pocių sužavėjo „Nuggets“ žmonės. Jie visi buvo paprasti, draugiški ir linksmi. Bet kalbas, kad baigęs karjerą jis gali atvykti į Denverį, tuomet dar krepšininkas priėmė juoko forma.

„Galvojau, chi chi, cha cha, bet planavau dar pažaisti kokius penkerius metus ir galbūt apie tai pagalvoti ateityje, – pasakoja M.Pocius. – Bet taip susiklostė, kad po sezono baigiau karjerą ir tie juokai pavirto tikrove.“

***

2017-ųjų tarpsezonį M.Pocius atvyko į NBA vasaros lygą Las Vegase ir užsivilko „Denver Nuggets“ marškinėlius. Karjerą pabaigęs buvęs krepšininkas pasistažavo NBA aplinkoje ir aiškiai nusibrėžė savo naujo gyvenimo etapo trajektoriją. Atmetęs „Indiana Pacers“ ir poros NCAA universitetų pasiūlymus, M.Pocius priėmė „Denver Nuggets“ darbo pasiūlymą.

Tomas Balčėtis iškart priėmė lietuvį po savo sparnu. Martynui nereikėjo daug pasakoti apie krepšinio subtilybes, bet jam reikėjo perprasti biuro darbus. Pradedant tokiais elementariais dalykais kaip „Excel“, arba...

„Kaip kavą pasidaryti, pavyzdžiui! Žmogus nemokėjo kavos pasidaryti, nes Amerikoje truputį kitaip yra“, – juokėsi T.Balčėtis.

Jau 7 metus „Nuggets“ klubą projektuojantis lietuvis pastebėjo, kad savo bičiulio daug ko mokyti nereikėjo. M.Pocius pats buvo žaidęs prieš daug talentingų Europos krepšininkų ir puikiai pažinojo ten dirbusius trenerius, todėl turėjo gerą kontaktų tiltą su Senuoju žemynu. Kai „Nuggets“ darbuotojai M.Pociaus klausinėjo apie Europą, tai lietuvis naujų kolegų daugiausiai klausė apie NBA, JAV koledžus, algų kepurę, statistikos analitiką ir t.t.

„Per tuos dvejus pirmuosius metus Martynas pasiekė viską, ką reikėjo pasiekti. O dabar jis klubui daugiau prideda vertės, nei mokosi. Ji tikrai jaučiasi“, – 15min krepšinio podkaste „urBONUSas“ tikino T.Balčėtis.

Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Balčėtis ir Martynas Pocius
Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Balčėtis ir Martynas Pocius

Trejus pastaruosius metus „Nuggets“ biure dar buvo ir Artūras Karnišovas. Legendinis Lietuvos krepšininkas paliko ryškų pėdsaką Vakarų konferencijos klube ir pandemijos protrūkio pradžioje gavo pasiūlymą perimti „Chicago Bulls“ valdymą.

Gyvenimas Tomui iškrėtė malonų pokštą. T.Balčėtis jaunystėje A.Karnišovo garbei vilkėjo 12 numeriu pažymėtus marškinėlius ir žvaigždėtomis akimis žiūrėjo į savo dievuką, kai šis davė jam autografą. Vėliau juodu supažindino pats M.Pocius, o 2017-aisiais visi trys vyrai galiausiai tapo bendradarbiais Denveryje.

„Nuggets“ nuotr./„Nuggets“ biure – Martynas Pocius, Tomas Balčėtis ir Artūras Karnišovas
„Nuggets“ nuotr./„Nuggets“ biure – Martynas Pocius, Tomas Balčėtis ir Artūras Karnišovas

T.Balčėčiui labiausiai įstrigo tai, kaip greitai iš instinktų A.Karnišovas jau per 10 minučių galėdavo įsivertinti žaidėjo galimybes. Anot jo, tai buvo tik laiko klausimas, kada AK turės savo NBA komandą.

Tuo tarpu Martyno akys buvo stačios. Pirmaisiais mėnesiais jis tik tyliai klausydavo kolegų minčių per „Nuggets“ susirinkimus ir stengėsi sugerti visą informaciją. Jį stebino ne tik naujovės, bet ir Tomas. Martynas jį puikiai pažinojo kaip geriausią draugą, bet jis dar nebuvo matęs jo NBA virtuvėje.

„Buvo įspūdinga pamatyti, kokį žinių bagažą jis sukaupęs ir kaip gaudosi visuose dalykuose – nuo analitikos ar algų kepurės iki skautinimo ir t.t. Buvo neįtikėtina, kiek toli jis buvo nuėjęs tuo keliu ir kaip jam viskas atrodė natūralu“, – stebėjosi M.Pocius.

Asmeninio archyvo nuotr./Martynas Pocius ir Tomas Balčėtis
Asmeninio archyvo nuotr./Martynas Pocius ir Tomas Balčėtis

Biure jie visada kartu. Kiekvienas rytas prasideda kelione į darbą, bendrais pusryčiais prie komandos rūbinės, treniruočių žiūrėjimu, susirinkimais, krepšinio pasižaidimu treniruočių centre ar net susitikimais šeimomis po darbo valandų.

Tačiau smagus bendras nuotykis visada vedė vieno tikslo link. Įgiję patirties NBA biure, du lietuviai su savo bendražygiais Denveryje baigia suprojektuoti intriguojančią komandą. Po ilgų kantrybės metų su visais pralaimėjimais ir nusivylimais ieškant savo organizacijos veido, dabar ant Tomo Balčėčio marškinėlių 15min studijoje puikuojasi du ryškūs lyderiai – Jamalas Murray ir Nikola Jokičius.

Būtent su šiais „Nuggets“ vėliavnešiais priešakyje Denverio ekipa išsinėrė iš jaunos NBA komandos kiauto ir pradėjo triukšmauti stipriausioje krepšinio lygoje. Nors tą pasibeldimą į NBA elito vartus jų konkurentai anksčiau ar vėliau jau galėjo numatyti.

***

15min žiniomis, šiuo metu „Nuggets“ krepšinio strategijos ir analitikos viceprezidento pareigas užimantis T.Balčėtis po sezono bus oficialiai paskirtas naujojo Denverio klubo generalinio direktoriaus Calvino Bootho asistentu. Būtent nuo šių pareigų 2013-aisiais savo kelionę Denveryje pradėjo ir A.Karnišovas. Pagal „Nuggets“ hierarchiją, už Tomą „Nuggets“ ekipoje bus viršesni tik du žmonės ir savininkas bei jo sūnus.

M.Pocius šiuo metu oficialiai užima skauto funkcijas, bet jo darbai apima daugiau nei tik šią pareigybę. Buvusio krepšininko statusas artimiausiais metais irgi gali keistis.

„Nuggets“ vadovų biuras yra vienas mažiausių visoje NBA. Jame dirba maždaug 10 žmonių, neskaičiuojant visuomet pakeliui į viso pasaulio arenas esančių skautų. Tačiau 15min kalbinti kitų NBA komandų skautai visuomet kaip į pavyzdį žiūrėjo į šią atsinaujinusią „Nuggets“ organizaciją. Kai kurie jie įvardijo kaip TOP 5 visoje lygoje.

„Puiki, rimta organizacija su tinkamu požiūriu, – 15min sakė vienas NBA skautas. – Jie pasižymi gerais strateginiais sprendimais ir į tam tikras pozicijas pasistatė labai teisingus žmones. Tai viena gerbiamiausių organizacijų NBA.“

Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Balčėtis ir Martynas Pocius
Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Balčėtis ir Martynas Pocius

„Nuggets“ jau keletą pastarųjų metų lydėjo panašūs komplimentai. Bet jokios liaupsės neįtvirtino jų pripažinimo NBA kaip komandos rezultatai.

Šiemet „Nuggets“ pateko į istoriją. Denverio klubas tapo pirmuoju lygoje, tais pačiais metais tose pačiose NBA atkrintamosiose eliminavusiu du varžovus, nors nuo šių serijos pradžioje atsiliko 1-3. Iš pradžių „Nuggets“ ištraukė seriją su „Utah Jazz“, o po to sensacingai kūrė stebuklą prieš vienus favoritų laimėti čempionų titulą „Los Angeles Clippers“.

„Esame per Michaelio Porterio ir Bol Bolo žingsnį nuo NBA finalo, – dar serijos su „Clippers“ pradžioje atsiliekant 1-3, sakė T.Balčėtis. – Būtų labai gerai gauti vieną veteraną, kuris mums labai padėtų. Mes ir taip esame geroje vietoje, bet tokio vieno žingsnelio dar trūksta. Arba Michaelas, arba Bolas, arba jei gautume vieną žaidėją, kuris tą komandą į priekį pastumtų, manau, esame pakankamai arti. Nes Murray ir Jokičius yra dvi superžvaigždės, su kuriomis galime kažką pasiekti.“

Pirmą kartą lietuviams dirbant „Nuggets“ biure Denverio komanda iškopė į Vakarų konferencijos finalą. Pirmoji šių stebukladarių dvikova Vakarų konferencijos finale – jau šeštadienio rytą 4 val. Lietuvos laiku su „Los Angeles Lakers“. „Nuggets“ dar nežaidžia joks Lietuvos krepšininkas, bet ši organizacija nusipelno lietuvių palaikymo ir dėl žavaus krepšinio aplink Serbijos bei Kanados krepšinio fenomenus Nikolą Jokičių bei Jamalą Murray, ir dėl dviejų ten triūsiančių mūsų tautiečių.

Kviečiame pažiūrėti 15min krepšinio podkastą „urBONUSas“, kuriame T.Balčėtis su M.Pociumi pasakoja apie savo kelią NBA link, šiuo metu vieno sėkmingiausių NBA klubų darbo užkulisius bei planus, kaip Denveris galėtų tapti čempioniška komanda.

VIDEO: „urBONUSas“: Tomas Balčėtis ir Martynas Pocius – geriausių draugų kelias į NBA viršūnę

15min taip pat rekomenduoja:

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 24sek