Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 liepos 10d. 21:37

Nuo perspektyviausio NBA iki alkoholiko: G.Odenas verčia naują gyvenimo puslapį

Gregas Odenas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Gregas Odenas

„Portland Trail Blazers“ vidurio puolėjas Gregas Odenas 2007 metų NBA naujokų biržoje buvo pasirinktas pirmuoju šaukimu, tačiau jo karjerą stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje nutraukė nuolat atsinaujinančios traumos. Negalėdamas susitvarkyti su savo problemomis „centras“ pradėjo nuolat gerti, buvo suimtas už smurtą, tačiau dabar sugrįžo į universitetą, kuriame sieks pabaigti studijas.

G.Odenas portalui ESPN atskleidė, jog jį dažnai persekioja vienas vienintelis sapnas: jis sėkmingai apgina „Blazers“ krepšį blokuodamas varžovo metimą, perduoda kamuolį savo komandos draugui ir grakščiai bėga į greitą puolimą. Varžovų baudos aikštelėje jis sugauna kamuolį, įvertina situaciją ir gerbėjus palepina dėjimu iš viršaus. Fanai šėlsta, minia ploja, o jokių nuoskaudų nejaučia niekas.

Tačiau realybėje G.Odenas NBA nerungtyniavo jau trejus metus, o jo karjera stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje buvo kupina išbandymų.

„Scanpix“ nuotr./Gregas Odenas
„Scanpix“ nuotr./Gregas Odenas

Šių metų gegužės mėnesį G.Odenas nusprendė pabaigti mokslus Ohajo valstijos universitete, kuriame studijas pradėjo dar prieš dešimtmetį. Čia jis 2007-aisiais su savo ekipa pralaimėjo NCAA titulą Floridos universiteto komandai ir į NBA dar nenorėjo, tačiau jo sprendimą pakeitė aplinkybės.

Krepšininkas prisiminė, jog norėjo studijuoti toliau, tačiau jis darėsi vis populiaresnis, o su tuo susitvarkyti darėsi vis sunkiau.

„Negalėdavau laiku atvykti į paskaitas“, – tuomet treneriui per dideliu dėmesiu skundėsi žaidėjas. Tai paskatino G.Odeną paduoti paraišką į NBA naujokų biržą, tačiau tai nebuvo visiškai jo sprendimas.

Žvelgiant dabar, nuo minėtojo pasirinkimo praėjo jau dešimtmetis, jam buvo atliktos trys rimtos kelio operacijos, o į universitetą jis jau gali atvykti netrukdomas. Dabar minios gerbėjų jo nepersekioja.

2017-aisiais G.Odenas taip aukštai į orą jau nepašoka, o tam tikri judesiai jam sukelia nemažai problemų. Sunku patikėti, jog dar visai neseniai „centras“ svajojo ne tik apie profesionalo karjerą, tačiau ir apie pačius aukščiausius tikslus: „Visų žvaigždžių“ rungtynes, čempionų žiedus bei krepšinio Šlovės muziejų.

Spaudimas kilo, kai krepšininko kūnas tiesiog neatlaikė, o traumos taip ir nesustojo. Per pastarąjį dešimtmetį G.Odenas tapo priklausomas nuo alkoholio ir vaistų nuo skausmo bei buvo areštuotas už fizinį smurtą.

Dabar G.Odenas ir vėl studentas, kuris turi sužadėtinę bei devynių mėnesių dukrą. Jam reikia susitaikyti su tuo, kad daugelis su krepšiniu susijusių svajonių jau tikriausiai neišsipildys.

„Scanpix“ nuotr./Gregas Odenas
„Scanpix“ nuotr./Gregas Odenas

Įdomu tai, kad G.Odenas save laiko didžiausiu nusivylimu NBA naujokų biržoje, o to pripažinimas krepšininkui padeda susitaikyti su tikrove. Vidurio puolėjas prieš atvykdamas į NBA niekuomet nebuvo patyręs jokių rimtų kojos traumų. „Centras“ dominavo visur, kur tik žaidė, tačiau neatlaikė sveikata.

Buvęs „Blazers“ krepšininkas prisiminė, kaip šeštoje klasėje jis paaugo net 15 centimetrų per mažiau nei metus, o tai lėmė, kad išniro jo dešinysis klubas. Tuomet jam buvo daroma operacija, tačiau net ir po jos G.Odeno dešinioji koja buvo 8 milimetrais trumpesnė nei kairioji.

Laikui bėgant pats žaidėjas apsiprato, tačiau klubus reikėjo nuolat prižiūrėti.

Atvykęs į Portlandą 2007-aisiais krepšininkas gavo specialius ortopedinius batus, kurie turėjo suvienodinti žaidėjo kojų ilgį.

„Po trijų savaičių gulėjau ant operacinės stalo“, – prisiminė G.Odenas.

Krepšininkas dabar jau neįrodys, jog specialūs batai buvo jo problemų pradžia, o tokias sveikatos problemas ko gero lėmė itin greitai augantis G.Odeno kūnas.

„Dabar aš sugrįžau ten, kur viskas ir prasidėjo, – teigė G.Odenas. – Vis dar bandau išsiaiškinti, ar mano istorija krepšinyje dar nesibaigė.“

„Scanpix“ nuotr./Gregas Odenas
„Scanpix“ nuotr./Gregas Odenas

G.Odenas yra itin uždaras žmogus, tačiau Portlande jis buvo izoliuotas nuo komandos ne dėl savo būdo. Dėl specialių ortopedinių batų jis pirmaisiais savo karjeros metais nerungtyniavo iš vis, o antrajame sezone pirmąją traumą patyrė vos po 13 minučių žaidimo. Dar po 3,5 mėnesio jis ir vėl susižeidė, todėl praleido dar tris savaites krepšinio.

Po truputėlį byrėjo ne tik G.Odeno kūnas, tačiau ir psichologinė sveikata. Bijodamas viešumos jis vengė išeiti iš savo buto, o vėliau nusprendė nuolat būti savo miegamajame.

„Jaučiausi, kaip savo mažyčiame kokone, – prisiminė krepšininkas. – Buvau nusivylimas savo komandai ir nieko dėl to negalėjau padaryti. Tiesiog sėdėjau ir žiūrėjau, kaip daugelis NBA žaidėjų tampa geresni kasdien.“

G.Odenas psichologiškai jautėsi labai blogai, todėl pradėjo vienas gerti alkoholinius gėrimus. Dažniausiai naktimis jo bičiuliais buvo alus, stiprieji gėrimai, šampanas ar vynas.

„Gėriau tuos gėrimus, kuriuos gaudavau, – prisiminė su alkoholiu ir vaistus pradėjęs gerti sportininkas. – Laikui bėgant aš visa tai vartojau, kad užmigčiau. Be vaistų ar alkoholio aš negalėjau miegoti.

Man nerūpėjo, aš atsikelsiu ar ne.“

2009 metais G.Odenas pradėjo eiti pas psichologą. Pirmosios dešimt minučių visuomet buvo naudojamos meditacijai. Krepšininkas pradėjo mažinti savo alkoholio vartojimą bei pasisamdė asmeninį virėją.

Pirmąsias 20 to sezono rungtynių G.Odenas jautėsi puikiai ir pradėjo aikštėje rodyti neblogą žaidimą, tačiau gruodžio mėnesį jis pabandė blokuoti įžaidėjo Aarono Brookso metimą. Krepšininkų keliai susidūrė ore, o „centras“ pajautė spragtelėjimą kojoje.

„Blazers“ treneris laikė G.Odeno galvą, jog šis nematytų, kaip atrodo jo kelis. Krepšininko komandos draugas Brandonas Roy'us bandė prieiti prie savo kolegos, tačiau netrukus atsitraukė.

„O, Dieve“, – pamatęs G.Odeno koją tarė B.Roy'us.

„Scanpix“ nuotr./Gregas Odenas
„Scanpix“ nuotr./Gregas Odenas

Vienintelis dalykas, kurį prisimena G.Odenas iš 2012-ųjų, kai „Blazers“ nusprendė krepšininką atleisti yra tai, jog jis prisigėrė iki sąmonės netekimo. Sutartį su „Heat“ jis pasirašė 2013 m., tačiau vilčių nepateisino, o 2014 metais sugebėjo nuvilti ir tą pačią Ohajo universiteto komandą.

Prieš trejus metus jis su pastarąja turėjo keliauti treniruotis į Bahamus, tačiau paskutinę minutę nusprendė geriau laiką praleisti su savo mergina Christina Green. Tačiau vieną vakarą G.Odenas įsivėlė su ja į konfliktą bei draugę užpuolė. Policijos pranešime teigiama, jog merginai sportininkas trenkė tris kartus, o iš jos kaktos po paskutiniojo smūgio pasipylė kraujas.

„Aš buvau neteisus, – tuomet savo kaltę pripažino vidurio puolėjas. – Žinau, kad turiu prisiimti atsakomybę.“

G.Odenas buvo pripažintas kaltu, o jo prisipažinimas lėmė, kad laisvės atėmimo bausmė jam taikoma nebuvo. Vietoje to, jis turėjo nemažai laiko praleisti namuose, sumokėti baudą bei apsilankyti anoniminių alkoholikų susirinkimuose.

Dabar žaidėjas savo veiksmų gailisi bei nori atversti naują savo gyvenimo puslapį.

Toliau kovodamas dėl savo krepšininko karjeros G.Odenas suprato, jog greičio bei šoklumo nesusigrąžins, todėl pradėjo treniruoti metimus kabliu bei iš vidutinio nuotolio. 2015-aisiais jis bandė prasimušti į „Mavericks“ arba „Hornets“, tačiau pasiūlymo nesulaukė.

Tuomet „centras“ pasinaudojo galimybe rungtyniauti Kinijoje, o praleidęs tris savaites dėl traumos sugebėjo sužaisti 25 rungtynes. Tai G.Odenui buvo svarbi pergalė, o aikštės parketą jis staiga palikdavo su finaline rungtynių sirena.

G.Odenas dar nežino savo istorijos pabaigos, o priešingai nei daugelis NBA krepšininkų, jis dar neišleido visų 24 mln. JAV dolerių, kuriuos uždirbo savo profesionalo karjeroje. Kas toliau? Darbas treneriu, laidų vedėju ar verslininku?

„Kas žino“, – teigė žaidėjas.

2007-ųjų pirmojo NBA naujokų biržos šaukimo praeitis jį persekios visada, tačiau dėl nesėkmingos karjeros G.Odenas tikrai nėra kaltas. Jo kūnas neatlaikė, o pats vidurio puolėjas mano, kad ši istorija dar nesibaigė.

Buvęs stipriausios pasaulio krepšinio lygos žaidėjas universitetą planuoja pabaigti per artimiausius dvejus metus, o dabar milžiniški lūkesčiai bei įtampa jo nebespaudžia.

Kas žino? Galbūt G.Odenas netrukus turės dar vieną šansą NBA, pradės karjerą televizijoje arba taps treneriu. Krepšininkas pagaliau jaučiasi gerai, yra motyvuotas stengtis dėl šeimos, todėl reikia tikėtis, jog kita jo karjeros stotelė bus gerokai sėkmingesnė.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Įstiklintas istorinio pastato fasadas supykdė architektus

Mokesčių reforma Verslas

15min studijoje – ar lemta įvykti mokesčių ir pensijų reformoms ir kokios jos bus

Aktualu

JAV mokslininkai: Kaliningrade buvo atnaujinta branduolinių ginklų saugykla

15min iš Maskvos Sportas

Lenda pirmieji liapsusai: rusai pardavė bilietus net į tokias stadionų vietas, kurių nėra

Verslas

Padėtis kaista: į valstybės biudžetą lėšų šįmet įplaukė jau mažiau, nei prognozuota

Gyvenimas

15min studijoje viešėjęs klimatologas: 30 laipsnių karštis vasarą nebebus retenybė

Vardai

Oksana Pikul sūnui ieško auklės: „Norime žmogaus, kurį priimtumėme kaip šeimos narį“

„Vieni vartai“: vokiečių bei brazilų sensacijos ir aistras sprogdinanti mergina

Sportas

F grupė: Švedija – Pietų Korėja

Verslas

Baigiantis ECB kiekybinio skatinimo politikai Lietuvos bankas planuoja apsipirkti dar už 700 mln. eurų

Aktualu

Remonto laukiančios jachtos „Lietuva“ kapitonas apie laukiančią odisėją: senutei tai didelis iššūkis

Vardai

Vestuvėse ant žolės paslydusi Meghan Markle vos nepargriuvo: plinta video

Aktualu

Druskininkuose gelbėta mirti pelkėje palikta auksaspalvė retriverė – lervos ją valgė gyvą

Vardai

Atlikėja Goda Alijeva ir buvęs krepšininkas Rolandas Alijevas išgyvena santykių krizę

Sportas

Skandalas Kroatijos rinktinėje – iš pasaulio čempionato išmestas žaidėjas

Mokslas.IT

Ar šunys žino, kad yra fotografuojami?

Laisvi ir lygūs rinkimai: kaip Konstitucinis Teismas apgynė šį principą

Pasaulis kišenėje

Kaip kiekvieną rytą įsimylėti Lietuvą iš naujo? Atsakymai – Kintuose

Aktualu

Kaišiadorių rajone darbo metu sunkiai sužalotas „Litgrid“ darbuotojas

Aktualu

Avarija Klaipėdoje: nepatyrusios vairuotojos partrenktos dvi pėsčiosios – be sąmonės

Naujienos

Verslas

Įstiklintas istorinio pastato fasadas supykdė architektus

Mokesčių reforma Verslas

15min studijoje – ar lemta įvykti mokesčių ir pensijų reformoms ir kokios jos bus

Aktualu

JAV mokslininkai: Kaliningrade buvo atnaujinta branduolinių ginklų saugykla

15min iš Maskvos Sportas

Lenda pirmieji liapsusai: rusai pardavė bilietus net į tokias stadionų vietas, kurių nėra

Verslas

Padėtis kaista: į valstybės biudžetą lėšų šįmet įplaukė jau mažiau, nei prognozuota

Gyvenimas

15min studijoje viešėjęs klimatologas: 30 laipsnių karštis vasarą nebebus retenybė

Vardai

Oksana Pikul sūnui ieško auklės: „Norime žmogaus, kurį priimtumėme kaip šeimos narį“

„Vieni vartai“: vokiečių bei brazilų sensacijos ir aistras sprogdinanti mergina

Sportas

F grupė: Švedija – Pietų Korėja

Verslas

Baigiantis ECB kiekybinio skatinimo politikai Lietuvos bankas planuoja apsipirkti dar už 700 mln. eurų

Aktualu

Remonto laukiančios jachtos „Lietuva“ kapitonas apie laukiančią odisėją: senutei tai didelis iššūkis

Vardai

Vestuvėse ant žolės paslydusi Meghan Markle vos nepargriuvo: plinta video

Aktualu

Druskininkuose gelbėta mirti pelkėje palikta auksaspalvė retriverė – lervos ją valgė gyvą

Vardai

Atlikėja Goda Alijeva ir buvęs krepšininkas Rolandas Alijevas išgyvena santykių krizę

Sportas

Skandalas Kroatijos rinktinėje – iš pasaulio čempionato išmestas žaidėjas

Mokslas.IT

Ar šunys žino, kad yra fotografuojami?

Laisvi ir lygūs rinkimai: kaip Konstitucinis Teismas apgynė šį principą

Pasaulis kišenėje

Kaip kiekvieną rytą įsimylėti Lietuvą iš naujo? Atsakymai – Kintuose

Aktualu

Kaišiadorių rajone darbo metu sunkiai sužalotas „Litgrid“ darbuotojas

Aktualu

Avarija Klaipėdoje: nepatyrusios vairuotojos partrenktos dvi pėsčiosios – be sąmonės

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Dienos šviesa

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Grožis vasarą

Pinigai mano ateičiai

Parašykite atsiliepimą apie 24sek