Dabar populiaru
Publikuota: 2019 liepos 16d. 20:02

Nuopelnas Lietuvai: NBA mokosi tarti unikalaus lietuvio pavardę

Ignas Brazdeikis nori atstovauti Lietuvos rinktinei 15min iš Las Vegaso
Martynas Jocius (@mr.jocius) / Ignas Brazdeikis nori atstovauti Lietuvos rinktinei

„Ignas Bra... Braz... Brazdeikis“ – neužtikrintai suriko Las Vegaso „Thomas & Mack Center“ arenos pranešėjas, po vieno iš daugybės taiklių metimų, kurie vėliau statistikos protokole virto 30 taškų. „Brazdeikis? Jis iš kur? Slovėnijos?“ – ėmė diskutuoti du JAV žurnalistai, prisiminę 47-ąjį „New York Knicks“ šaukimą iš Mičigano universiteto. Jis iš Lietuvos. Su didžiuliu noru atstovauti Lietuvos krepšinio rinktinei, bet su Kanados pasu kišenėje. Tai Ignas Brazdeikis – intriguojantis Lietuvos krepšinio talentas, kuris iki šiol didžiulė mįslė ir Lietuvos krepšinio publikai.

„Labas!“ – lietuviškai sveikinosi Ignas Brazdeikis, po savo rekordinio 30 taškų pasirodymo antrosiose NBA vasaros lygos rungtynėse.

Jis ką tik ištrūko iš 20 žurnalistų būrio, apspitusio NBA naujoką po pasakiško pasirodymo Las Vegaso vasaros lygoje.

Kol iš RJ Barretto į krepšį paleistų plytų po dvejų pirmųjų vasaros lygos rungtynių buvo galima pastatyti gerą sandėlį, I.Brazdeikis mokė NBA pasaulį tarti jo vardą.

Iš pradžių kikenę iš rungtynių pranešėjo kančių tariant Brazdeikio pavardę, vėliau Las Vegaso „Thomas & Mack Center“ arenoje surinkę žiūrovai su pasimėgavimu ėmė vis dažniau išrėkti lietuvio vardo trumpinį „Iggy“.

Komiškai atrodę firminiais jau tapę I.Brazdeikio gestai – rankų kėlimas į viršų po taiklaus tritaškio ir bicepso spaudimas po dvitaškio su pražanga, vėliau aistruoliams kėlė malonią šypseną.

View this post on Instagram

New York’s Villain

A post shared by Ignas Brazdeikis (@_iggy_braz) on

Liepos 7-ąją I.Brazdeikis savo 30 taškų pasirodymu ir pratęsimą išplėšusiu tritaškiu privertė visus dar sykį perskaityti jo pavardę ir pasitikslinti jos tarimą.

NBA vasaros lygoje 20-metis puolėjas prisistatė 15,4 taško, 5,2 atkovoto kamuolio ir 2 rezultatyvių perdavimų vidurkiu. Geresnius rodiklius NBA vasaros lygos istorijoje už Igną yra demonstravę tik du lietuviai – Jonas Valančiūnas ir Donatas Motiejūnas. Abu jie laikomi vienais talentingiausių krepšininkų šalyje.

NBA dar mokosi tarti naują lietuvišką vardą. Nors jis naujas ir pačiai Lietuvai, kuri tik maždaug prieš metus sužinojo apie šį Kanadoje nušlifuotą krepšinio deimantą.

Aš suprantu lietuviškai

Po 30 taškų nakties Las Vegase I.Brazdeikis dar ilgai negalėjo palikti „Thomas & Mack Center“ arenos.

Iš pradžių spiečius Niujorko žurnalistų grūdosi prie NBA vasaros lygos sienelės, kad gautų geriausią priėjimą prie vakaro žvaigždės. Netrukus moteris iš NBA personalo tempė žaidėją už rankos ir vedėsi jį į „NBA 2k“ kompiuterinio žaidimo erdvę, kur I.Brazdeikis dar turėjo pereiti paskutines procedūras, kad geriausiai atitiktų savo virtualų avatarą.

Chaosas arenos koridoriuose nebuvo tinkamiausia vieta pirmajam pokalbiui su I.Brazdeikiu, todėl interviu susiderinome jau ramesnėje aplinkoje jo viešbutyje.

Ignas Brazdeikis
Ignas Brazdeikis

Pakeliui į Las Vegaso viešbučio „Encore“ restoraną, su I.Brazdeikio agentu Deirūnu Visocku dar atsitiktinai sutikome agentūros „You First“ rinkodaros specialistę ir krepšininko merginą. Staiga vėlyvi trijų žmonių pusryčiai su interviu tapo kompanijos pasisėdėjimu.

I.Brazdeikis vėlavo į susitikimą, nes užtruko „New York Knicks“ komandos susirinkime.

Jame po trečio pralaimėjimo iš eilės Niujorko krepšininkai gavo pylos. Treneriai reiškė priekaištus už savanaudišką lyderių žaidimą, dėl kurio kentėjo bendras komandos rezultatas. Tarp vaizdo epizodų, kurie buvo rodomi „Knicks“ vaizdo peržiūros kambaryje, Igno Brazdeikio momentų nepasitaikė.

Pokalbį su I.Brazdeikiu 15min derino dar vasario–kovo mėnesiais, bet ir dėl laiko skirtumo, ir dėl įtempto tiek NCAA, tiek Europos krepšinio tvarkaraščio, susirašinėjimai telefonu nevirto interviu.

I.Brazdeikis lietuviams buvo žinomas daugiausia iš JAV žiniasklaidos atsiliepimų. O joje mirgėjo skambūs krepšininko pasisakymai, kaip įžengęs į aikštę jis yra geriausias žaidėjas ant parketo, kaip jis ketina tapti NBA žvaigžde ir uždirbti milijonus, kaip varžovų sirgaliai jį įžeidinėja tribūnose ir kaip šis Lietuvai nepažįstamas vaikis nebijo nieko.

Tad prieš pirmąjį interviu su I.Brazdeikiu kilo daug klausimų:

  • Ar jis iš tiesų taip gerai apie save galvoja, kaip antraštėse skamba pompastiški jo pasisakymai?
  • Ar Ignas papasakos ką nors naujo, kai per tuos metus Mičigano universitete jau tiek daug išpasakojo JAV žurnalistams?
  • Ar šis interviu bus maloni darbo patirtis?
  • Nejaugi interviu su lietuviu bus anglų kalba?

Kai prieš keletą metų Domantas Sabonis kas vasarą atvykdavo į Lietuvą atstovauti jaunimo rinktinėms, Arvydo Sabonio sūnus taip sunkiai kalbėjo lietuviškai, kad sykį net pasiūliau jam interviu kalbėtis angliškai, kad taip galėtų geriau išreikšti savo mintis. Bet JAV gimęs Domantas purtė galvą – nors ir sunkiai, nors ir nedaug, bet jaunuolis visada norėjo kalbėti tik lietuviškai.

Šįkart Las Vegase baiminausi, kad kitų alternatyvų nebus.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Ignas Brazdeikis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ignas Brazdeikis

Ir štai, 201 cm ūgio Ignas Brazdeikis įžengė į restoraną „Jardin“.

Tik krepšininką dar pristabdė mažas berniukas, nedrąsiai paprašęs autografo. Ignas pasirašė ant kamuolio, mielai papozavo bendrai nuotraukai ir lengvu žingsniu priėjo prie stalo.

„Labas“, – spaudė ranką ir vėl lietuviškai sveikinosi žaidėjas.

I.Brazdeikis akimirksniu pagyrė savo merginą už gražų įvaizdį.

Netrukus kalba pasisuko apie krepšinį – žaidėjas pasakojo apie užsitęsusį „New York Knicks“ susirinkimą ir išvadas, kurias reikės padaryti aikštėje. Taip pat apie pokalbį su „Knicks“ treneriu Davidu Fizdale'u. Strategas jam ir dar keliems jauniems Niujorko ekipos vyrukams aiškiai pasakė, kad užsitarnauti minutes „Knicks“ klube jiems bus sudėtinga.

D.Fizdale'as net pasiūlė savanoriškai pasižaisti G lygoje, bet Ignas purtė galvą – ateities vizijoje jis visada regėjo save tik kaip NBA žaidėją.

Netrukus „You First“ agentūros rinkodaros atstovė pasiteiravo Igno, ar jis jau spėjo peržiūrėti laikrodžių gamintojų pasiūlymus sudaryti reklamos sutartį. I.Brazdeikiui artimiausiai pasirodė kompanijos, kurių laikrodžiai populiariausi Niujorke. Lietuvis nori būti kuo artimesnis „Knicks“ komandai.

Paprašytas užsisakyti maisto, I.Brazdeikis su vaikiška šypsena tarė: „Man blynelių“. Blynų restorane nebuvo, tad „Knicks“ atstovui teko rinktis įmantresnį patiekalą.

Įsibėgėjant neformaliam pokalbiui anglų kalba – prie pusryčių stalo lietuviai buvo tik aš, Deirūnas Visockas ir Ignas Brazdeikis, krepšininkas atsisuko ir kiek netikėtai kreipėsi lietuviškai.

„Žinai, aš viską suprantu lietuviškai, tik kalbėti man šiek tiek sudėtingiau“, – su nedideliu akcentu tarė I.Brazdeikis.

Pirmosios 15 susitikimo minučių nubraukė beveik visas abejones, kurios dar galėjo kilti prieš interviu.

Cepelinai ir medūzos

„Koks tavo pirmas prisiminimas apie Lietuvą?“ – lietuviškai klausiu Igno.

Kad interviu būtų kokybiškesnis, sutarėme, jog Ignas galės atsakyti į klausimus angliškai, kad tik kuo plačiau galėtų reikšti savo mintis. I.Brazdeikis dėliojo sakinius lietuvių kalba, tačiau vis pamiršdavo kokį žodį ir įterpdavo anglišką.

Bet „Knicks“ žaidėjas nuoširdžiai stengėsi kuo daugiau kalbėti lietuviškai.

„Nida. Medūzos“, – išsišiepia Ignas, kiek nustebinęs.

Jis pasakojo istoriją, kaip kai pastarąjį kartą prieš keletą metų su šeima viešėjo Lietuvoje, nuvyko į Nidą. Ten prie įspūdingų Parnidžio kopų rado medūzų ir mėtėsi vienas į kitą su broliu.

Igno broliui Augustui, beje, keturiolika, jis žaidžia krepšinį ir erzina vyresnįjį, kad bus geresnis krepšininkas.

„Cepelinai! – sušunka Ignas ir pasakoja lietuviškai. – Man labai patinka kepta duona su sūriu. Kai tik valgydavome restorane, tai aš labai mėgdavau tokį maistą.“

View this post on Instagram

Gentleman

A post shared by Ignas Brazdeikis (@_iggy_braz) on

Jis prisimena Kryžių kalną ir įspūdingus Vilniaus senamiesčio stogus, kuriuos matė stovėdamas ant Trijų kryžių kalno.

Lietuviški prisiminimai jį grąžino į laikus, kai jis augo tarp savo tėvų, senelių, dėdžių ir tetų. Aplinkui buvo visi.

„Tai nuostabi šalis“, – pridūrė Ignas.

Ignas Brazdeikis gimė 1999-ųjų sausio 9-ąją Kaune, Lietuvoje. Ir augo ten iki trejų metukų, kai tėtis Sigitas pasiėmė jį kartu su visa šeima į JAV.

Iš pradžių Sigitas vienas pats išvyko uždarbiauti į Čikagą. Suradęs ten stabilesnį pajamų šaltinį, jaunas vyras pasikvietė pas save ir žmoną Dianą su dviem vaikais – Igną ir metais vyresnę jo seserį Emą.

Beje, Sigitas Brazdeikis „The Athletic“ pasakojo, kad sūnus ant jo baisiai pyko, paliktas Lietuvoje be tėčio. Anot pasakojimo, kai atvyko į Čikagą, Ignas buvo toks piktas, kad pirmą dieną net nesileido apklojamas tėvo. Bet antrą jau pažiūrėjo į Sigitą, trečią – apsikabino.

Tėvo ir sūnaus ryšys šioje istorijoje ypatingas.

View this post on Instagram

Hasta la vista baby

A post shared by Ignas Brazdeikis (@_iggy_braz) on

Sigitas Brazdeikis – Kretingoje gimęs, bet Kaune užgrūdintas kovotojas tiesiogine to žodžio prasme.

Daug ką pasako faktas, kad būdamas 11-os jis pasidarė improvizuotą treniruoklių salę. Vietoj bokso kriaušės, iki kruvinų krumplių daužė smėlio prikimštą bulvių maišą.

Bandydamas išlaikyti šeimą Kaune, jis dirbo apsauginiu ir triskart per savaitę kaudavosi neprofesionaliai.

Sigitas Brazdeikis yra pasakęs, kad medžiai gali augti bet kur, bet patys gražiausi ir didžiausi auga ten, kur yra daugiausia saulės. Ieškodamas savo šeimai saulės, Sigitas iš pradžių vyko uždarbiauti į Londoną, vėliau patraukė į Šiaurės Ameriką.

Laikinai apsistojusi Čikagoje, galop Brazdeikių šeima vėliau persikraustė į Kanadą.

Man visada viskas atrodė normalu. Aš visada galvojau, kad esu lietuvis. Nors gyvenau užsienyje, aš suvokiau save kaip lietuvį.

Ir iki šiol Sigitui nesvetimas sunkus darbas. Buvęs Mičigano universiteto komandos treneris Johnas Beileinas pasakojo, kad susiruošęs į Igno Brazdeikio rungtynes Ontarijuje, sykį jis užtiko Sigitą klojantį plyteles viename iš savo darbo objektų. Tėtis negalėjo vykti kartu pasižiūrėti Igno rungtynių, nes privalėjo užbaigti suplanuotus darbus.

Sigitas Brazdeikis sūnui įskiepijo daug svarbių gyvenimiškų vertybių. Viena jų: nieko nėra duota – viską reikia užsidirbti pačiam. Ignas, atrodo, perėmė tėvo charakterį ir polinkį į sportą.

View this post on Instagram

Drip ????

A post shared by Ignas Brazdeikis (@_iggy_braz) on

Sigitas pasakoja, kad būdamas vos 8–9 metų Ignas padarydavo maždaug 7 taisyklingus prisitraukimus. Ignas Brazdeikis nuo mažumės praktikavo muai tai, kad prireikus apsigintų ir įgytų pasitikėjimo savimi.

Septintoje klasėje pradėjo užsiiminėti „CrossFitu“, aštuntoje pirmą kartą įdėjo į krepšį, o su tėvu eidavo imtynių.

Sigitas Brazdeikis – beveik dvimetrinis vyras, tad nugalėti jį net ir sutvirtėjusiam Ignui buvo nelengva. Visi Brazdeikių vyrai Igno giminės medyje buvo stiprūs vyrukai – kas prie medžioklės, kas prie žvejybos, o kas prie ūkio darbų.

Tad ir pats Ignas Brazdeikis augdamas buvo tvirto sudėjimo. Aplinkiniams atrodė, kad žaidėjas nėra atletiškas, gan stambokas, bet tai buvo klaidingas įspūdis.

Beje, I.Brazdeikis pradėjo žaisti krepšinį maždaug 6–7 metų su šeimos draugais lietuviais Toronte. Pats krepšininkas dabar su šypsena prisimena, kad žaisti krepšinį pradėjo lietuviškoje komandoje.

FIBA.com nuotr./Ignas Brazdeikis Kanados rinktinėje 2016 m.
FIBA.com nuotr./Ignas Brazdeikis Kanados rinktinėje 2016 m.

Po tuo stambiu kūnu slėpėsi tvirti raumenys, o giliai širdyje Ignas Brazdeikis visada žinojo savo šaknis. Tą labai aiškiai parodė per visą krūtinę išsitatuiruodamas savo pavardę.

„Sigitas yra tikrai neeilinė asmenybė – labai įdomus žmogus. Tikras kietas lietuvis, – šypsosi Igno Brazdeikio agentas Deirūnas Visockas. – Jis labai daug užsiima su savo vaikais.

Savo vaikams jis padarė didžiulę įtaką ir įskiepijo kieto vyruko mentalitetą. Įskiepijo mentalitetą nieko nebijoti.

Kaip šeima, Brazdeikiai yra labai artimi. Juk jie turėjo tik vienas kitą. Kai kartu gyveno Kanadoje, visa likusi šeimos dalis liko Lietuvoje. Tad aplinkui nebuvo jokių giminių.

Brazdeikiai visada laikėsi vienas kito ir iki šiol yra labai artimi.“

Aišku, mano tikslas dabar įsitvirtinti NBA, bet aš visada norėjau žaisti už Lietuvą. Visa šeima didžiuotųsi, jeigu atstovaučiau Lietuvai.

Pasibaigusio lietuviško paso istorija

„You First“ atstovaujantis agentas Deirūnas Visockas su Brazdeikių šeima pirmą kartą susipažino maždaug prieš ketverius metus Kaune. Per pažįstamus jis išgirdo apie Kanadoje augantį lietuvį, kuriam visai neblogai sekasi žaisti krepšinį ir kuriam reikia patarimo dėl JAV koledžų.

Stiprus, atletiškas, gero sudėjimo įdomus žaidėjas – tokį Igną Deirūnas pamatė iš vaizdo įrašų jam stumdantis su dešimtokais Kanadoje.

„Bet tada negalėjau pagalvoti, kad čia NBA talentas, – pripažįsta D.Visockas. – Tiesiog lietuvis, žaidžiantis Kanadoje, kuriam gana neblogai sekasi ir tiek.“

Augdamas Kanadoje dėl biurokratinių priežasčių ir socialinių garantijų Ignas priėmė Kanados pilietybę. Jis turėjo ir lietuvišką pasą, su kuriuo išvyko pirmiausia į JAV, o po to – ir į Kanadą. Bet pasibaigus šio galiojimo laikui, Brazdeikių šeima jo taip ir nebeatnaujino.

Tada turbūt net artimiausieji neįsivaizdavo, kad Ignas Brazdeikis vėliau mins Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės slenkstį ir dvigubos pilietybės klausimas galės jam sukelti problemų norint užsivilkti nacionalinės komandos marškinėlius.

„Šiuo metu jis yra Kanados pilietis. Kaip žinome, Lietuvoje šiuo metu nėra įstatymo, leidžiančio turėti dvigubą pilietybę. Tam, kad galėtų vėl įgyti Lietuvos pilietybę, jis turėtų atsisakyti Kanados pilietybės, – 24sek teigė D.Visockas. – Bet Kanados pasas jam svarbus, nes visa jo šeima gyvena Kanadoje. Jie ten įleido šaknis, turi socialines garantijas ir žymiai paprasčiau keliauti tarp Amerikos ir Kanados. Todėl atsisakyti Kanados pilietybės būtų gana sudėtinga.“

D.Visockas lankėsi Lietuvos konsulate Niujorke, kur sužinojo, kad I.Brazdeikis dar neprarado Lietuvos pilietybės. Sistemoje jis vis dar figūruoja kaip Lietuvos pilietis.

Tačiau norint žengti į priekį, situaciją komplikuoja įgytas Kanados pasas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Pasas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Pasas

Norėdamas atkurti lietuvišką pasą, I.Brazdeikis įgytų dvigubą pilietybę. Pagal Lietuvos įstatymus, dviguba pilietybė leidžiama tik išimtinais atvejais. I.Brazdeikis atitinka vienintelį įstatyme numatytą šios išimties atvejį – dvigubos pilietybės suteikimą išimties tvarka, kai Lietuvos pilietybė asmeniui suteikiama už nuopelnus Lietuvai.

I.Brazdeikio nuopelnai kol kas abstraktūs, bet aiškūs: Lietuvos vardo garsinimas NCAA, o dabar – ir NBA. 2019–2020 m. sezoną, be I.Brazdeikio, iš lietuvių stipriausioje krepšinio lygoje žais tik Jonas Valančiūnas bei Domantas Sabonis.

O svarbiausia, kad I.Brazdeikis visada didžiavosi pristatydamas save kaip lietuvį.

„Man visada viskas atrodė normalu. Aš visada galvojau, kad esu lietuvis, – 24sek lietuviškai sakė I.Brazdeikis. – Nors gyvenau užsienyje, aš suvokiau save kaip lietuvį.

Tiesiog su laiku įgijau Kanados pilietybę. Esu labai dėkingas, kad galėjau ten gyventi. Kanada man leido patekti į situaciją, kurioje esu dabar. Myliu abi šias šalis.“

„Scanpix“/AP nuotr./Ignas Brazdeikis
„Scanpix“/AP nuotr./Ignas Brazdeikis

Lietuvos pilietybės klausimas ir galimybė žaisti Lietuvos vyrų rinktinėje ilgai buvo neaktuali, kol I.Brazdeikis galingai nedebiutavo NCAA ir netapo NBA lygio talentu.

Tada šiuo klausimu susirūpino ir Lietuvos krepšinio federacija.

Tiek Arvydas Sabonis, tiek Ignas Brazdeikis su šeima nekantriai laukė 2019-ųjų Lietuvos prezidento rinkimų, nes tuo pačiu vyko ir referendumas dėl dvigubos pilietybės išsaugojimo.

71,78 proc. rinkėjų balsavo už dvigubą pilietybę, tačiau Konstitucija pakeista nebuvo. Pritrūko dar maždaug 300 tūkst. rinkėjų, kad referendume dalyvautų 1,2 mln. į rinkėjų sąrašą įtrauktų piliečių, t.y. pusė visos valstybės.

Tad Brazdeikiams teks laukti naujojo Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos malonės. Beje, prezidentas viešai ne kartą minėjo pasisakantis už dvigubą pilietybę.

„Aš tikrai domėjausi situacija, tačiau referendumas nepavyko. Bet kadangi noriu žaisti Lietuvos rinktinėje, galbūt viskas pavyks“, – kai tik kalba pasisuka apie Lietuvos rinktinės reikalus, akimirksniu lietuvių kalba pasakoja I.Brazdeikis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda

„Tikimės, kad jam, kaip sportininkui, kuris nori atstovauti Lietuvai ir didžiuojasi būdamas lietuviu, gali būti suteikta išimtis. Šiuo metu bendraujame su Lietuvos krepšinio federacija ir tikimės jų pagalbos. Bet jeigu Ignas bus kviečiamas į rinktinę ir galės tą padaryti, jis tikrai pasirodys nacionalinėje komandoje“, – žada D.Visockas.

Anot agento, Kanados krepšinio federacija nedarytų žaidėjui kliūčių ir gavęs dvigubą pilietybę išimties tvarka I.Brazdeikis galėtų žaisti su Lietuvos rinktinės marškinėliais.

Tuo tarpu I.Brazdeikio pozicija aiški.

„Aišku, mano tikslas dabar įsitvirtinti NBA, – vasaros lygoje 24sek pasakoja I.Brazdeikis, bet netrukus pabrėžia lietuviškai, – tačiau aš visada norėjau žaisti už Lietuvą. Ir visa šeima didžiuotųsi, jeigu atstovaučiau Lietuvai.“

Lietuvis žaidė prieš lietuvius

Prieš spręsdamas dvigubos pilietybės dilemą, nustebindamas NCAA ir patekdamas į NBA, Ignas Brazdeikis ambicingai šuoliavo savo įsibėgėjančioje krepšininko karjeroje tapdamas vienu geriausių savo kartos žaidėjų Kanadoje.

Įvertinusi gerą puolėjo žaidimą, 2015-aisiais Kanados krepšinio federacija jį pakvietė atstovauti Kanados rinktinei. Lietuvos krepšinio federacija tuo metu apie Igną dar nieko nežinojo.

Su Kanados rinktine I.Brazdeikis išvažiavo į Amerikos šešiolikmečių krepšinio čempionatą. Būtent tada jis pirmą kartą oficialiose varžybose žaidė petys į petį su dabartiniu komandos draugu „New York Knicks“ klube RJ Barrettu, kuris tuomet irgi atstovavo Kanadai, o šiemet naujokų biržoje buvo pakviestas trečiuoju šaukimu.

Įdomu, kad Amerikos čempionato finale I.Brazdeikis metė 7, o RJ Barrettas 13 taškų į JAV rinktinės krepšį, kurį tada gynė kitas dabartinis „Knicks“ žaidėjas Kevinas Knoxas.

D.Visockas pasakoja, kad I.Brazdeikis jo paklausė: kiek taškų reikia mesti NCAA, kad po metų galėčiau patekti į NBA?

Dar po metų apie Igną Brazdeikį pirmą kartą sužinojo ir Lietuvos krepšinio federacija.

Prieš pasaulio septyniolikmečių čempionatą kanadiečiai žaidė draugiškas rungtynes su Lietuvos rinktine ir lietuviams, be abejo, įstrigo lietuviška pavardė ant vieno Kanados žaidėjo marškinėlių.

Šį vaikiną turėjo įsidėmėti treneris Gediminas Petrauskas ir jo auklėtiniai Arnas Velička, Lukas Uleckas, Ignas Sargiūnas ir kiti. Mat Ignas Brazdeikis su 17 taškų ir 5 atkovotais kamuoliais buvo rezultatyviausias kanadiečių gretose, o lietuviai pralaimėjo 74:90.

Kaip pasakoja D.Visockas, tada Lietuvos krepšinio federacija didžiulio dėmesio žaidėjui neparodė. Ko gero, buvo per jaunas ir dar per daug nežinomas, jog būtų patekęs į mūsiškių akiratį.

Bet I.Brazdeikis netrukus tėškė pareiškimą visam pasauliui.

Pasaulio septyniolikmečių čempionate kaunietis per 21 minutę rinko vid. 14,7 taško, 6,9 atkovoto kamuolio, 1,7 rezultatyvaus perdavimo ir 15,1 naudingumo balo. Jis buvo naudingiausias penktą vietą užėmusios Kanados rinktinės žaidėjas, o rezultatyvumu nusileido tik, be abejo, RJ Barrettui (18,4 tšk.).

FIBA.com nuotr./Ignas Brazdeikis Kanados rinktinėje 2016 m.
FIBA.com nuotr./Ignas Brazdeikis Kanados rinktinėje 2016 m.

Grįžęs namo į Kanadą, baigęs 10 klasių I.Brazdeikis persikėlė į prestižinį atletus ruošiantį institutą, kuris vadinamas krepšinio talentų gamykla.

Igno mokykla keliavo į Jungtines Amerikos Valstijas žaisti su geriausiomis šalies komandomis. Aikštėje sutikęs aukščiausiai reitinguojamus vietos talentus, I.Brazdeikis savo komandoje buvo ir rezultatyviausias, ir geriausias žaidėjas.

Dvyliktoje klasėje jau buvo aišku, kad I.Brazdeikis gali tapti aukščiausio lygio žaidėju. Netrukus pasipylė pasiūlymai iš JAV universitetų. Tačiau baigęs 12 klasių Ignas nusprendė dar metus likti Oranžvilio atletų institute, kad dar labiau sustiprėtų fiziškai ir geriau pasiruoštų debiutui NCAA.

View this post on Instagram

All this jealousy and envy gotta be cautious

A post shared by Ignas Brazdeikis (@_iggy_braz) on

Daug universitetų verbavo Igną, bet joks kitas treneris neparodė tiek daug dėmesio kiek Johnas Beileinas.

Mičigano universiteto specialistas pasiimdavo savo JAV pasą ir vis kirsdavo sieną norėdamas aplankyti Igną ir jo šeimą. Tarp krepšininko ir patyrusio specialisto, kuris šią vasarą buvo paskirtas treniruoti „Cleveland Cavaliers“, užsimezgė tvirtas ryšys.

J.Beileinas nuo kitų verbuotojų skyrėsi tuo, kad Ignui nežadėjo nieko už dyką.

„Jeigu daug dirbsi ir treniruosiesi, gausi šansą“, – tiesiai šviesiai sakė amerikietis.

Igno Brazdeikio tėvui Sigitui toks atvirumas labai patiko, tad sūnus susikrovė lagaminus ir prisijungė prie „Wolverines“.

„Scanpix“/AP nuotr./Johnas Beileinas ir Ignas Brazdeikis
„Scanpix“/AP nuotr./Johnas Beileinas ir Ignas Brazdeikis

Lemtingas klausimas prieš šuolį į NBA

Puolėjas NCAA debiutavo taip galingai, kad daugelis pamiršo, jog Ignui Mičigane buvo planuojamas tik atsarginio žaidėjo vaidmuo.

Dar prieš I.Brazdeikiui atvykstant į Mičiganą, „Wolverines“ prasiskynė kelią iki NCAA finalo, kuriame komandą nuo triumfo sustabdė tik „Villanova Wildcats“.

Tai buvo garsus prestižinėje „Big Ten“ konferencijoje rungtyniaujantis universitetas, praeityje į NBA išleidęs tokius žaidėjus kaip Chrisą Webberį, Jaleną Rose'ą, Jamalą Crawfordą, Timą Hardaway, Gleną Rice'ą ir kitus.

„Mičiganas dėl Igno neturėjo didelių lūkesčių. Jie žinojo, kad jis geras, bet nesitikėjo, jog nuo pirmų dienų bus geriausias ar vienas geriausių komandos žaidėjų, – 24sek pasakojo D.Visockas. – Bet Ignas į Mičiganą ėjo nusiteikęs, kad ten pažais tik metus ir taps vienu pagrindinių žaidėjų. Tą jis įrodinėjo nuo pirmų treniruočių.“

Jau trečiose savo rungtynėse Mičigane į NCAA čempionės Vilanovos universiteto komandos krepšį Ignas Brazdeikis įrideno 18 taškų ir atkovojo 7 kamuolius, o „Wolverines“ nušlavė varžovus 73:46.

Priešininkų gretose kitas NBA projektuotas talentas Ericas Paschallas liko su 10 taškų ir tik 3 taikliais metimais iš 14.

„Jau tada buvo aišku, kad taip atrodydamas nuo sezono pradžios, jis tikrai turės galimybių dėl NBA“, – šypsojosi D.Visockas.

„Scanpix“/AP nuotr./Ignas Brazdeikis
„Scanpix“/AP nuotr./Ignas Brazdeikis

Deirūnas prisiminė lemtingą pokalbį, kurį turėjo su Ignu dar prieš NCAA debiutą.

Mažai kas tikėjo Igno Brazdeikio galimybėmis tapti „one and done“ žaidėju – NCAA krepšininku, kuris JAV studentų lygoje atžaidžia metus ir kelia sparnus į NBA.

Tačiau Ignas savo vizijoje regėjo tik tokį scenarijų.

D.Visockas pasakoja, kad I.Brazdeikis jo paklausė: kiek taškų reikia mesti NCAA, kad po metų galėčiau patekti į NBA?

Agento atsakymas buvo brandus: „Ne taškai esmė. Svarbiausia, kad komanda būtų laiminti, stipri, o tu būtum vienas geriausių jos žaidėjų.

Taip pat turi parodyti, kad gali dengti NBA lygio talentus, ypač prie perimetro. Ir turi gerai pataikyti iš toli.“

I.Brazdeikis atvedė Mičiganą tarp 16 stipriausių NCAA komandų šalyje, o jo statistikos eilutėje puikavosi 14,8 taško ir 5,4 atkovoto kamuolio vidurkis su 39,2 proc. pataikymu iš trijų taškų zonos.

Tikrai buvo keli klubai, kurie labai smarkiai galvojo šaukti Igną pirmojo rato gale.

I.Brazdeikis dabar su šypsena prisimena tą pokalbį: „Aš visada norėjau būti NBA žaidėju. Norėjau metus pažaisti koledže ir iškart eiti į NBA.

Žinau, kad Deirūnas jau anksčiau dirbo su tokiais krepšininkais, todėl klausiau jo, ko reikia per metus patekti į NBA. Jis pasakė, kad turiu kurti situacijas, būti efektyvus, o svarbiausia – gerai gintis.

Manau, man visa tai pavyko ir leido patekti į NBA.“

Niujorkas?! Ką?!

Dėl Igno Brazdeikio žaidimo specialistams visada kildavo klaustukų.

Jaunystėje – dėl jo svorio, atletiškumo ir galimybių žaisti aukščiausiame lygyje. Universitete – dėl jo gynybos prieš talentus, kurie pretenduoja žaisti NBA, ir tritaškių pataikymo.

Pakeliui į NBA naujokų biržą – dėl visų tų trūkumų iš viso būti pašauktam tarp 60 pirmųjų šaukimų. Pavyzdžiui, ESPN naujokų biržos specialistas Jonathanas Givony nematė lietuvio tarp 60 potencialių šaukimų.

„Jis visą gyvenimą buvo underdogas, – pasakoja D.Visockas. – Iš jo niekas tiek daug nesitikėdavo, bet jis visada įrodydavo savo, kad tikrai gali žaisti ir žaisti labai gerai.

Bet, žinau, kiek jis dirba, žinau jo mentalitetą ir charakterį. Žinau, kaip jis nieko nebijo ir kiek įdėjo, kad būtų šitoje pozicijoje.

Smagu buvo matyti, kaip jis visa tai išpildė ir nustebino visus kitus.“

„Keisčiausias Lietuvos talentas, kokį teko matyti“, – prieš naujokų biržą 24sek sakė vienas NBA skautas.

Vieniems jis labai patiko, tik klausimas, kokių šaukimų amplitudėje. Kiti girdėjo skeptiškų atsiliepimų iš NBA aplinkos, kad Ignas gali būti visai nepašauktas. Tad Deirūnas Visockas suprato, kad visas mįsles geriausiai išsklaidyti gali pats Ignas, prisistatydamas kuo daugiau NBA komandų.

Po būsimų NBA naujokų stovyklos Čikagoje I.Brazdeikis užsirašė net į trylikos NBA ekipų peržiūras.

I.Brazdeikis niekada nebijojo konkurencijos. Tėtis jam įskiepijo tokį pasitikėjimą, kad kaskart žengdamas į aikštę Ignas jaučiasi būdamas geriausias žaidėjas.

Sprendimas pasiteisino. Iš vis daugiau NBA komandų I.Brazdeikio stovykla gaudavo signalų, jog puolėjas pasirodė šauniai ir nustelbė net ir aukščiau klasifikuotus žaidėjus.

I.Brazdeikis peržiūrų pabaigoje jau vos vilko kojas, bet suprato, kad turi galimybę, kuri pasitaiko tik kartą gyvenime.

Birželio 20-ąją laukė labai nenuspėjama NBA naujokų biržos naktis. Keli NBA klubai turėjo bent kelis šaukimus, todėl tai lyg lietaus debesys danguje pranašavo, kad tuoj papils mainų. D.Visockas žinojo, kad tai bus neeilinė NBA naujokų birža su daug mainų, derybų ir skambučių.

Ir pasipylė – naujokų biržoje buvo pagerintas 12 suderėtų mainų rekordas.

I.Brazdeikis birželio 20-ąją stebėjo naujokų biržos ceremoniją ne Brukline, „Barclays“ arenoje, o su savo artimaisiais Toronte. Nedideliame vakarėlyje dalyvavo šeima ir artimiausi žmonės.

„Tai buvo gana ilgas vakaras. Žinojome, kad jis bus ilgas“, – neslėpė D.Visockas.

Nežinau, ką ten kitoje pusėje išdarinėjo Zionas, bet atrodė, kad jis ten dėliojo į krepšį šokinėdamas aukštyn kojomis per save (šypsosi).

Vien pirmasis NBA naujokų biržos ratas užtrunka apie pustrečios valandos, todėl Brazdeikių stovykla buvo pasirengusi laukti.

NBA komisarui Adamui Silveriui skelbiant pirmojo rato pabaigos šaukimus, įtampa augo.

„Nenoriu įvardyti specifinių komandų, bet tikrai buvo keli klubai, kurie labai smarkiai galvojo šaukti Igną pirmojo rato gale, – 24sek atskleidė D.Visockas. – Susidomėjimas buvo didžiulis, nes Ignas gerai sužaidė sezoną universitete ir gerai pasirodė peržiūrose.

Bet birža buvo labai nenuspėjama. Įvyko daug mainų, žemyn krito labai geri žaidėjai kaip Nassiras Little'as (25 šaukimas. – aut. past.), Bol Bolas (44 šaukimas. – aut. past.) ir t.t.

Net jei komanda sako, kad ims tave antro rato pradžioje, negali būti tikras, nes kas, jeigu žemyn kris žaidėjas, kurie jie savo pageidavimų sąrašuose vertino aukščiau? Ar vis dar galvojate, kad jie išlaikys tą pažadą? Aišku, jie ims tą žaidėją, kurio nesitikėjo gauti.“

Zionas Williamsonas
Zionas Williamsonas

D.Visockas neslėpė, kad I.Brazdeikis sulaukė pasiūlymų būti kviečiamas aukščiau, bet su sąlyga, kad sutiktų metus žaisti Europoje arba sudaryti dvišalį kontraktą, pagal kurį didžiąją sezono dalį rungtyniautų ne NBA, o G lygoje.

„Mes turėjome didesnius lūkesčius ir žinojome, kad Ignas yra NBA žaidėjas. Jis tą visus metus įrodė NCAA ir peržiūrose. Žinojome, kad Ignas yra NBA lygio žaidėjas, tiesiog turėjome išlaukti tinkamos situacijos“, – kodėl atsakė neigiamai, 24sek paaiškino D.Visockas.

Artėjant 47-ajam šaukimui, I.Brazdeikio agentas sulaukė skambučio.

Pasirodo, „New York Knicks“, kurie turėjo 55 šaukimą, nesitikėjo, jog lietuvis bus jiems ranka pasiekiamas.

Tad Niujorko klubas pasiūlė „Sacramento Kings“ savo šaukimą ir dar milijono JAV dolerių kompensaciją, kad gautų galimybę pakviesti I.Brazdeikį 47 šaukimu.

„Niujorkas nebuvo ta vieta, apie kurią labai daug galvojome, nes Ignas net nevažiavo į „Knicks“ peržiūrą, – pripažino D.Visockas. – Jie neturėjo šaukimo amplitudėje, į kurią mes taikėmės. Bet tai dar vienas pavyzdys, kodėl birža buvo tokia nenuspėjama. Jie tikrai nesitikėjo, kad Ignas jiems bus pasiekiamas taip vėlai.“

Netrukus D.Visockas sulaukė „Knicks“ vadovų skambučio ir sužinojo, jog legendinė NBA organizacija rinksis Igną 47 šaukimu. Agentas perdavė telefoną ir „Knicks“ vadovas perdavė visas naujienas tiesiai pačiam žaidėjui.

Ignas su visa šeima patraukė prie televizoriaus, kur suspaudęs kumščius laukė, ką parodys per televizorių.

„Ką?! Niujorkas?!“ – negalėjo patikėti I.Brazdeikis.

„Instagram“ nuotr./Deirūnas Visockas ir Ignas Brazdeikis
„Instagram“ nuotr./Deirūnas Visockas ir Ignas Brazdeikis

Jis nesuprato, kaip dalyvavęs 13 NBA komandų peržiūroje, puolėjas galiausiai sudomino „Knicks“ klubą, su kuriuo net nekalbėjo. Bet Ignas buvo labai laimingas.

Pasirodo, „Knicks“ visada buvo Igno Brazdeikio svajonių komanda. Save vilkintį Niujorko klubo marškinėlius jis dar seniai seniai regėjo savo pranašystėse.

Brazdeikių stovykla džiūgavo, nors deramai pasilinksminti nebebuvo kada. Sužinojęs savo pirmąją NBA karjeros stotelę maždaug 1 val. po vidurnakčio, jau septintą rytą jis išskrido į Niujorką, kur laukė oficiali „Knicks“ spaudos konferencija ir jo bei RJ Barretto pristatymas.

Twitter nuotr./Ignas Brazdeikis pristatytas Niujorke
Twitter nuotr./Ignas Brazdeikis pristatytas Niujorke

I.Brazdeikio asmenybė puikiai tiko „Madison Square Garden“ arenos šarmui.

I.Brazdeikis visada buvo vienas mėgstamiausių jo komandos sirgalių, o kartu ir nemėgstamiausias varžovų ekipos aistruolių žaidėjas.

„Knicks“ aprangą jis vilkės su pasididžiavimu. Iggy flirtuos su „Madison Square Garden“ tribūnomis, o Niujorkas vertins jo atsidavimą dėl komandos, kurios sirgaliai jau daugybę metų išmoko kentėti.

„100 procentų. Jaučiu, kad mano asmenybė ir mano psichologinis tvirtumas mane paruošė Niujorkui, – linktelėjo galva I.Brazdeikis. – Paruošė mane didelei organizacijai ir dideliam krepšinio miestui. Aš tinku tokiai organizacijai. Manau, man tai ideali situacija.

Manau, kad ir sirgaliams patiks, ką įnešiu į „Knicks“ žaidimą. Žaidimas tokioje atmosferoje turėtų mane tik dar labiau užpumpuoti ir padaryti geresniu žaidėju.

Manau, kad tai bus geras derinys abiem pusėms.“

Manau, kad Brazdeikis yra šiek tiek kitoks nei kiti. Tokio kaip Ignas nėra. Jis unikalus net ir čia, vasaros lygoje.

Brazdeikis prieš Zioną

Nusileidęs Didžiajame obuolyje, I.Brazdeikis netrukus pristatė save Niujorko žiniasklaidai.

Jis pačiupinėjo marškinėlius su savo pavarde „Madison Square Garden“, kėlėsi į „Empire State“ dangoraižį ir išgyveno tikrą pasaką.

Bet jau vos po dviejų savaičių jo laukė didysis debiutas.

View this post on Instagram

The new dawn for the Don ???? #knickstape

A post shared by Ignas Brazdeikis (@_iggy_braz) on

Ignas Brazdeikis dar prieš pat NBA vasaros lygą sutarė su „Knicks“ dėl trejų metų kontrakto, pagal kurį dvejus metus tikrai žais Niujorke, o dėl trečiojo spręs pats klubas. Tad I.Brazdeikis žengė į aikštę nejausdamas spaudimo, jog kiekvienos rungtynės jam bus tarsi išgyvenimo.

Maža to, prieš vasaros lygą lietuvis turėjo įkvepiantį pokalbį su pagrindinės „Knicks“ komandos treneriu Davidu Fizdale'u. Jis prašė žaidėjo tiesiog būti savimi. Tai išlaisvino NBA debiutantą.

Pirmosiose NBA vasaros lygos rungtynėse I.Brazdeikis stojo į ringą kautis su Zionu Williamsonu. Pirmuoju NBA naujokų biržos šaukimu, kuris laikomas talentingiausiu NBA naujoku po LeBrono Jameso.

„Thomas & Mack Center“ arenoje buvo iššluoti visi 17,5 tūkst. bilietų, kurių vidutinė kaina siekė 100 dolerių. Tokio ažiotažo prieš vasaros lygos rungtynes dar nėra buvę.

Pasižiūrėti Ziono susirinko LeBronas Jamesas, Anthony Davisas, Floydas Mayweatheris, DeMaras DeRozanas ir dar krūva kitų NBA žvaigždučių.

Prožektorių šviesoje buvo ir Ignas Brazdeikis. Kai jis išbėgo ant parketo, 17,5 tūkst. žiūrovų pakilę iš savo vietų laukė marsiečio nusileidimo Las Vegase.

Kai pasirodė Zionas Williamsonas, iš triukšmo atrodė, jog tai jis buvo tikroji Las Vegasą suvirpinusio 7,1 balo žemės drebėjimo priežastis. Per apšilimą leisdamas metimų serijas, I.Brazdeikis vis girdėdavo sirgalių atodūsius.

„Aš tikrai nesitikėjau, kad vasaros lyga bus tokia beprotiška. Ypač per apšilimą! – 24sek pasakojo I.Brazdeikis. – Nežinau, ką ten kitoje pusėje išdarinėjo Zionas, bet atrodė, kad jis ten dėliojo į krepšį šokinėdamas aukštyn kojomis per save (šypsosi.). Žiūrovai tiesiog išprotėjo!

Bet tai buvo labai įdomi patirtis.

Pirmavome 20 taškų, bet iššvaistėme persvarą, galiausiai susitelkėme, tačiau įvyko žemės drebėjimas...

Kaip pirmosioms rungtynėms, nutiko tikrai labai daug.“

O taip. Pirmosiose I.Brazdeikio karjeros rungtynės su „Knicks“ apranga, įvyko tai:

  • NBA aplinkoje debiutavo megatalentas Zionas Williamsonas;
  • Zionas Williamsonas patyrė traumą, dėl kurios daugiau nebežaidė vasaros lygoje;
  • „Pelicans“ ir „Knicks“ rungtynes nutraukė žemės drebėjimas;
  • I.Brazdeikis žaidė su marškinėliais, ant kurių buvo klaidingai užrašyta jo pavardė: „Brazdiekis“.

„Jei atvirai, man visai nerūpėjo, kad žaidžiame prieš Zioną, – neslepia I.Brazdeikis. – Bet atmosfera tikrai buvo ypatinga.

Atsimenu, kai Zionas nebežaidė dėl traumos, žmonės šūkavo „Mes norime Ziono!“ Visas jam tas skirtas dėmesys ir visa kita... Tai buvo kažkas išskirtinio.“

Zionas Williamsonas
Zionas Williamsonas

Pirmosios I.Brazdeikio rungtynės statistikos protokoluose užfiksavo 5 taškus, 4 atkovotus kamuolius ir 2 taiklius metimus iš 8 per 18 minučių.

Ignas vis pramesdavo laisvas ir nesurado savęs komandoje, kuri dar nežinojo, kaip reikia dalintis kamuolius. Bet I.Brazdeikis nenorėjo nustelbti Ziono ir žemės drebėjimo. Užtat kitą vakarą atėjo Igno šlovės valanda.

Aš noriu iškovoti NBA čempiono žiedus, tapti „Visų žvaigždžių“ žaidėju. Noriu būti vienas geriausių žaidėjų NBA.

NBA, štai ir aš!

Ignas Brazdeikis jau pirmajam kėlinyje į „Phoenix Suns“ krepšį suvertė du tolimus metimus ir kėlė rankas į viršų rodydamas savo firminį pinigėlių gestą.

Žiūrovai šypsojosi, žvelgdami į Las Vegaso išsišokėlį.

Dar keli dvitaškiai su pražanga ir I.Brazdeikis demonstratyviai spaudė savo bicepsą.

Šmaikšti NBA vasaros lygos publika susižavėjo „Knicks“ naujoku, kurio vardo negalėjo ištarti.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Ignas Brazdeikis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ignas Brazdeikis

Devintasis 2018-ųjų ir trečiasis 2019-ųjų naujokų biržos šaukimai Kevinas Knoxas bei RJ Barrettas buvo ryškiausios „Knicks“ žvaigždės, kurios masino į „Thomas & Mack Center“ pilnas tribūnas.

Bet iš niekur išdygo vaikis, žiūrovus privertęs atsiversti NBA vasaros lygos programėlę ir pasižiūrėti, kas tas 17-asis numeris.

I.Brazdeikis smaginosi ant Las Vegaso parketo siųsdamas į „Suns“ krepšį vieną metimą po kito.

Rungtynių pabaigoje „Knicks“ žvaigždės jau žiūrėjo į Igną, ką šis darys su kamuoliu rankose lemiamų atakų smaigalyje. Užgrūdinto lietuvio ranka nedrebėjo – jis įskraidino pratęsimą išplėšusį tritaškį, kuris atidėjo „Knicks“ pralaimėjimą dviem minutėms.

Po rungtynių Igną Brazdeikį užgriuvo maždaug 20 Niujorko reporterių. Už rankos jį tampė „NBA 2k“ kompiuterinio žaidimo atstovai, kvietę į specialų kambarį užbaigti kurti savo avataro. I.Brazdeikis neprieštaraudamas ėjo ten, kur jam buvo pasakyta.

„Buvo neįtikėtina. Tai buvo kažkas tokio, ką aš visada įsivaizdavau, – atsidūręs arčiausiai NBA aplinkos, 24sek pasakojo I.Brazdeikis. – Manęs tai nenustebino, bet buvo smagu pasinaudoti proga ir sužaisti solidų mačą – rinkti taškus, asistuoti komandos draugams. Buvo tikrai smagu ir manau, kad pasaulis tą pastebėjo.“

Atrodė, kad žaidimas natūraliai atėjo į I.Brazdeikio rankas.

Kai buvo laisvas, jis darė tai, ką turėjo – čirškino krepšio tinklelį metimais iš distancijos. Ieškodamas skylių varžovų gynyboje, jis draskė priešininkų užtvaras prasiveržimais ir techniškais judesiais rideno kamuolį į skylę.

Kai būdavo užspaustas priešininkų, dosniai dalijosi kamuoliu vaišindamas naujuosius komandos draugus gardžiais rezultatyviais perdavimais.

I.Brazdeikis pademonstravo brandų krepšinį ir išvengė neapgalvotų sprendimų. 20-metis 201 cm ūgio krepšininkas pademonstravo, kad gali būti efektyvus ne tik rankose laikydamas kamuolį ir versdamas taškus.

Iš šono visas „Knicks“ rungtynes stebėjęs pagrindinės komandos treneris Davidas Fizdale'as patenkintas plojo regėdamas Igno žaidimą.

Jeigu atvirai, I.Brazdeikis kartais žaidė taip, lyg iš tikrųjų būtų geriausias žaidėjas aikštėje.

Jau klausdamas Igno šio klausimo žinojau, kad jis paprieštaraus. Atrodė, jog jauduliukas kažkiek paveikė I.Brazdeikio pasirodymą Ziono debiuto rungtynėse, tačiau atslūgus emocijoms antrą kartą žaisti buvo ramiau?

„Nesutikčiau, – be jokios abejonės, purtė galvą I.Brazdeikis. – Nes, jei atvirai, po labai ilgos pertraukos vėl kilau nuo atsarginių suolo. Tada dariau, ką galėjau, padariau klaidų, bet mums taip ir nepavyko įsibėgėti. O dar tas žemės drebėjimas...

Galbūt truputį jaudinausi, bet tik truputį. Jaučiausi, kad buvau pasiruošęs debiutinėms rungtynėms. Prieš kiekvieną mačą aš išsikeliu sau tikslus, bet pasitikau tas rungtynes sau nekeldamas kažkokių lūkesčių.

O antrajame mače gavau progą pradėti mačą starto penkete ir pajutau savo žaidimą. Dabar viskas buvo gerai. Manau, tai buvo didžiausias skirtumas.“

Tai nebuvo vienkartinis atsitiktinis I.Brazdeikio į orą paleistas fejerverkas.

20-metis užbaigė NBA vasaros lygą užfiksuodamas 15,4 taško ir 5,2 atkovoto kamuolio vidurkį.

Niujorko komandoje I.Brazdeikis nusileido tik Kevinui Knoxui (vid. 16,8 tšk.) ir prilygo RJ Barrettui (15,4 tšk.), beje, už jį atakavęs net 17 proc. tiksliau (51 proc.).

„Jaučiuosi tikrai labai gerai, – savo pasirodymą NBA vasaros lygoje vertino I.Brazdeikis. – Jaučiuosi, kad aš pasiruošęs šiam lygiui. Manau, kad atskleidžiau nemažai savo įgūdžių, o tos (30 taškų) rungtynės parodė, jog esu pasiruošęs.“

AFP/„Scanpix“ nuotr./Ignas Brazdeikis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ignas Brazdeikis

Įsiminti Brazdeikio pavardę

Deirūnas Visockas susimąstė paklaustas, kokį esamą arba buvusį Lietuvos krepšininką jam primena Ignas Brazdeikis.

Jam į galvą šauna Lino Kleizos bei Jono Mačiulio charakteris aikštėje. Begalinis pasitikėjimas savimi ir pomėgis žaisti su kontaktu.

Galvodamas apie Igno žaidimo įgūdžius, D.Visockas savo akyse regi Ramūną Šiškauską, kuris arba įmesdavo iš toli, arba aštrindavo žaidimą pravinguriuodamas prie krepšio savo įkirtimais.

„Manau, kad jis yra šiek tiek kitoks nei kiti. Tokio kaip Ignas nėra, – 24sek sako D.Visockas. – Jis unikalus net ir čia, vasaros lygoje.

Jo net negali statyti į tinkamą poziciją: ar jis trečias, ar antras, ar ketvirtas – jis žaidėjas be pozicijos ir jį galima leisti į aikštę su skirtingais žaidėjais.

Jis gali ir dengti kelių pozicijų žaidėjus, ir puolime daryti daug.

Manau, jis tikrai pagelbėtų Lietuvos rinktinei ir atneštų daug naudos. Jis labai tvirto charakterio, individualiai labai stiprus žaidėjas, gali kurti progas metimams ir sau, ir kitiems.

Ignas nori žaisti rinktinėje. Jo svajonė atstovauti Lietuvai.“

„Instagram“ nuotr./Deirūnas Visockas ir Ignas Brazdeikis
„Instagram“ nuotr./Deirūnas Visockas ir Ignas Brazdeikis

Kol I.Brazdeikio dvigubos pilietybės klausimą nagrinės atitinkamos institucijos, pats 20-metis puolėjas bus susitelkęs reikalams, kurie dabar yra jo rankose.

Nepaisant solidaus prisistatymo Las Vegase, I.Brazdeikis jaučia, kad gali ir geriau pataikyti, ir dar agresyviau žaisti arčiau krepšio, ir dar geriau kurti situacijas komandos draugams, ir dar geriau dengtis prieš perimetro žaidėjus ir aukštaūgius.

Visas šias idėjas jis bandys realizuoti „Knicks“ komandoje 2019 – 2020 m. sezoną.

Net ir po 30 taškų pasirodymo susitikime su „Knicks“ vadovais krepšininkas sužinojo, jog jam teks kautis dėl savo vietos rungtynėms registruojamų žaidėjų dvyliktuke.

„Dabar jie sako, kad turėsiu kovoti dėl minučių. Jos man nebus duotos – turėsiu kasdien jas užsitarnauti. Bet tai mano sritis – aš esu kovotojas“, – visai nesibaimina I.Brazdeikis.

Jam neįdomu, kad „Knicks“ nepajėgė į Niujorką atvilioti Kevino Duranto ar Kyrie Irvingo.

Jam neįdomu, kokia atkakli konkurencinė kova dėl minučių jo laukia „Knicks“ dvyliktuke, užkamšytame daug gerų panašaus pajėgumo žaidėjų.

I.Brazdeikis mėgsta kalbėti antraštėmis, bet dar labiau mėgsta žaisti antraštėms.

Ko gero, Deirūnui Visockui greitu metu teks atsakyti į kitą Igno klausimą – ko reikia, kad taptų geru NBA krepšininku.

„Taip, tikrai toks bus, – juokiasi Ignas. – Aš visada keliu sau aukštus tikslus ir reikalauju iš savęs didelių dalykų.

Aš noriu iškovoti NBA čempiono žiedus, tapti Visų žvaigždžių žaidėju. Noriu būti vienas geriausių žaidėjų NBA.

Žengdamas ant parketo aš visada noriu būti geriausias žaidėjas. Bet noriu susitelkti kiekvienai treniruotei, kiekvienoms rungtynėms ir nežiūrėti toli į priekį.

Todėl aš kovosiu iš paskutiniųjų, kad kaskart parodyčiau savo geriausią krepšinį.“

Už aikštės ribų jis tikrai paprastas vyrukas. Aikštėje jis visai kitoks – turi nežmonišką pasitikėjimą savimi. Jis visada galvoja, kad yra pats geriausias žaidėjas, bet tai nėra joks pasikėlimas – jis tiesiog labai daug investuoja į save ir kaskart eidamas į aikštę jaučiasi visiškai pasiruošęs būti geriausiu žaidėju aikštėje.

Daug Igno Brazdeikio pasisakymų NCAA nuskambėjo pasipūtėliškai. Kitoje Atlanto pusėje atrodydavo, kad jaunas vaikis atšoko nuo realybės. Tačiau pažintis su Ignu Brazdeikiu pakeitė visas spalvas.

Ignas Brazdeikis daugeliui buvo mįslė: žiniasklaidai, NCAA žvalgams, NBA klubams, skautams, rinktinių vadovams, mums, patiems lietuviams.

Bet, ko gero, panašios pozityvios emocijos užplūsta visus, kas akis į akį susipažįsta su Ignu Brazdeikiu. Pamato ir jo žaidimą aikštėje, ir jo didžiulę širdį už aikštės ribų.

Tai labai paprastas užgrūdintas vaikinas, kurį į aukščiausią lygį atlydėjo lietuviškas darbštumas ir užsispyrimas. Tik jis unikalus lietuvis – galbūt tas kanadietiškas atvirumas ant liežuvio galo patupdo žodžius, kurių garsiai nepasakytų joks kitas lietuvis žaidėjas.

I.Brazdeikis nekalba tam, kad atkreiptų dėmesį. Šis vaikinas savo mintyse regi viziją ir tai pranašystei išpildyti turi susidėliojęs aiškų veiksmų planą.

Tai krepšininkas, kokio iš tikrųjų nerasite Lietuvoje. Ir žaidėjas, kuris tikrai praverstų Lietuvos rinktinei jau artimiausioje ateityje.

Tai ne tas atvejis, kai užsienyje augusio tautiečio reikia prašyti žaisti rinktinėje. Ignas didžiuojasi savo šaknimis, pats meldžia sulaukti malonės gauti dvigubą pilietybę ir atstovauti savo gimtajai šaliai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Ignas Brazdeikis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ignas Brazdeikis

Niujorko krepšinio džiunglėse pražūti nesudėtinga, bet I.Brazdeikis pats kaip tvirtas jautis eina į priekį atstatęs krūtinę. Šito vaikino nepastumdys niekas. Jis greičiau pats kitus apstumdys.

Tik tarti jo pavardę dar teks pamokyti ne tik NBA krepšinio aistruolius, bet ir pačią „Knicks“ organizaciją, kurios darbuotojai klaidingai užrašė Igno pavardę ant debiutinių rungtynių aprangos.

„Aš iš pradžių net nepastebėjau tos klaidos, kol Deirūnas man nepasakė. Ką?! Juk čia NBA, ne vidurinė, pagalvojau! (juokiasi.) Žinau, kad Brazdeikis nėra pats lengviausias vardas, bet, galvojau, žmogau...“ – juokėsi Ignas Brazdeikis.

Bet gal po NBA vasaros lygos, 30 taškų pasirodymo ir to, kas dar tik laukia Niujorko krepšinio mekoje žmonės įsidėmės lietuvišką vardą?

„Toks mano tikslas, – surimtėja I.Brazdeikis. – Gal dabar jie dar nežino mano vardo, bet aš pasirūpinsiu, kad ateityje sužinotų.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

00:38
00:18
29:38

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Šaltibarščiai
Parašykite atsiliepimą apie 24sek