Lietuvos naujienų portaluose beveik kasdien pasirodo žinios apie Domanto Sabonio, Jono Valančiūno ir Mato Buzelio pasirodymus ant NBA parketo.
Plačiai buvo nušviestos ir NBA čempionais per pastaruosius dvejus metus tapusių „Denver Nuggets“ atstovų Tomo Balčėčio ir Martyno Pociaus bei „Boston Celtics“ skauto Beno Matkevičiaus istorijos.
Nors vengia viešumo, nuo prožektorių šviesos negali pasislėpti ir „Chicago Bulls“ organizacijai vadovaujantis legendinis šalies krepšininkas Artūras Karnišovas.
Tačiau stipriausioje pasaulio lygoje patyliukais savo vardą kuriasi ir dar vienas mūsų tautietis.
Deividas Dulkys mažiau nei prieš ketverius metus dar žaidė pajėgiausioje Ispanijos krepšinio lygoje, bet atlikęs staigų karjeros posūkį jis per pastaruosius metus užkilo ne vienu karjeros laipteliu NBA lygoje.
Buvęs Vilniaus „Ryto“ ir Lietuvos rinktinės gynėjas per ketverius metus nuo individualiai su G lygos žaidėjais dirbusio trenerio pakilo iki žmogaus, kuris yra atsakingas už visų NBA klubo žaidėjų individualų tobulėjimą.
Dar 2021–2022 m. sezone pradėjęs nuo darbo „Memphis Hustle“ komandoje G lygoje, D.Dulkys 2022 m. vasarą gavo kvietimą į „Sacramento Kings“, o pernai persikėlė į „Brooklyn Nets“ klubą.
Tokie karjeros šuoliai stebina net ir patį iš Šilutės kilusį lietuvį.
„Netikėtai pakilau karjeros laiptais. Ir pats kartais pasižiūriu į tai, kur esu, ką darau ir kiek (nedaug – past.) laiko man tai užtruko“, – 15min Brukline sakė D.Dulkys.
15min portale – pasakojimas apie dar vieno lietuvio žaibišką kelią didžiausioje pasaulio krepšinio organizacijoje.
D.Dulkys niekada nežaidė NBA lygoje, bet amerikiečiams tai nebuvo nežinoma pavardė.
Studentavimo laikais lietuvis garsiai pranešė apie save atstovaudamas Floridos valstijos universitetui, ir nors visą profesionalo karjerą žaidė Europoje, neištrynė apie save prisiminimų ir kitoje Atlanto pusėje.
Pakabinęs sportbačius ant vinies, D.Dulkys žvalgėsi karjeros galimybių, o tokią jam pametėjo buvęs Floridos komandos vadovas Jasonas Marchas.
Suprasti akimirksniu: Deivido Dulkio krepšininko karjera
- 2008–2012 m. Floridos valstijos universitetas
- 2012–2013 m. Vilniaus „Lietuvos rytas“
- 2013 m. Rygos „Barons“
- 2013–2014 m. Vroclaveko „Anwil“
- 2014 m. Bursos „Tofaš“
- 2014–2015 m. Venecijos „Reyer“
- 2015–2016 m. Giresuno „Belediye“
- 2016–2017 m. „Obradoiro“
- 2017–2018 m. Stambulo „Bašehčehir“
- 2018–2019 m. Gdynės „Arka“
- 2019–2020 m. „Manresa“
- 2020 m. Vilniaus „Rytas“
- 2020–2021 m. „Manresa“
Prieš kelerius metus jis dirbo „Memphis Grizzlies“ dukterinės komandos G lygoje vyr. treneriu bei pasikvietė D.Dulkį į savo štabą.
Pradėjęs nuo individualaus darbo su G lygos žaidėjais, D.Dulkys 2021–2022 m. sezoną užbaigė jau „Memphis Grizzlies“ klubo struktūroje, o vasarą sulaukė dėmesio ir iš kitų NBA komandų.
Dar prieš pradėdamas darbą NBA lygoje D.Dulkys atliko stažuotę Nigerijos rinktinėje, kuri ruošėsi Tokijo olimpinėms žaidynėms. Tada jis talkino Mike'ui Brownui ir Jordi Fernandezui.
Būtent šiems specialistams 2022 m. vasarą buvo patikėtas „Sacramento Kings“ klubo vairas – M.Brownas tapo vyr. treneriu, o ispanas J.Fernandezas – pagrindiniu jo asistentu.
Šie vyrai į komandą, kuriai jau trejus metus atstovauja ir D.Sabonis, pasikvietė ir užsirekomendavusį lietuvį.
„Sakramente buvo ir kitas mano draugas, bet su Mike'u Brownu ir Jordi trumpai dirbau Nigerijos rinktinėje, ten truputį padėjau jiems ir susipažinau su jais abiem. Tai man padėjo gauti darbą po metų“, – prisiminė D.Dulkys.
Po pirmųjų metų, kai atliko individualių įgūdžių trenerio vaidmenį, 2022–2023 m. sezone D.Dulkys oficialiai tapo „Kings“ vyr. trenerio asistentu. O po antrojo sezono Kalifornijos sostinės klube sulaukė dar vienos karjeros galimybės.
Jau kelerius metus NBA klubų akį traukęs J.Fernandezas pernai tapo vos trečiuoju europiečiu vyr. trenerio NBA komandoje – ispanui buvo patikėtas „Brooklyn Nets“ vairas. Iš Badalonos kilęs 42-ejų specialistas iš karto išsiuntė kvietimą ir gerai pažįstamam kolegai.
„Jordi gavęs darbą paklausė manęs, ar noriu eiti su juo kartu. Man tai buvo didelis įvertinimas ir pasisekimas“, – prisiminė D.Dulkys.
Persikėlęs į kitą JAV kraštą, prie Atlanto vandenyno, lietuvis tapo vienu iš „Nets“ stratego asistentų, o tuo pačiu, kaip sako pats, neoficialiai perėmė ir žaidėjų tobulėjimo proceso vadovo pareigas (angl. director of player development).
Dabar jis atsakingas už planų paskirstymą dėliojant Bruklino komandos žaidėjų individualų darbą per ir po treniruočių.
„Šiemet atsakomybių daugiau. Esame jauna komanda, tad gaunu daugiau atsakomybių sudėlioti, ką ir kaip darome. Smagu, bet darbo ir atsakomybės tikrai daugiau nei Sakramente“, – teigė D.Dulkys.
NBA trenerių asistentai iš Lietuvos nėra dažnas reiškinys. Ligšiol tik Darius Songaila buvo prasimušęs vietą ant NBA komandos suolo, kai kelerius metus dirbo „San Antonio Spurs“ gretose ir talkino Greggui Popovichiui.
Per trejus metus atlikti šuoliai stebina ir patį 15min kalbintą D.Dulkį.
„Netikėtai pakilau karjeros laiptais. Ir pats kartais pasižiūriu į tai, kur esu, ką darau ir kiek (nedaug) laiko man tai užtruko. Kažkas vertina, o aš einu dirbu ir labai daug į ateitį nežiūriu“, – sakė D.Dulkys.
Pakankamai anksti, būdamas 33-ejų, krepšininko karjerą baigęs šilutiškis, priešingai nei daugelis tašką padedančiųjų, pauzės prieš kitą savo etapą karjeroje neturėjo. Tačiau tuo, ką daro dabar, jis mėgaujasi ir nesiskundžia.
„Daug visko, daug darbo. Vasaromis būna smagu, bet prasidėjus sezonui visko daug – ir rungtynių, ir treniruočių, ir keliavimo. Būna tarsi du skirtingi sezonai – per ir po jo. Bet man kol kas labai gerai. Patekau į komandą, kurioje dirba daug gero komandai norinčių trenerių. Nėra kažkokių savanaudžių, kad nedarysiu to ar to. NBA man pasisekė, esu patenkintas. Viskas gerai dėl to ir šeimai“, – sakė su airių kilmės amerikiete McCall Maynor šeimą sukūręs ir tris vaikus auginantis lietuvis.
Įdomu tai, kad tarp su D.Dulkiu dirbančių žaidėjų kiek daugiau nei prieš savaitę atsidūrė ir lietuviams aktuali asmenybė. „Nets“ mainų būdu paskutinėmis 2024 m. dienomis iš „Los Angeles Lakers“ gavo D'Angelo Russellą, kuris prieš kelis mėnesius išreiškė norą žaisti Lietuvos rinktinėje dėl savo ryšio su Lietuva per iš mūsų šalies kilusią širdies draugę.
Po penkmečio į Brukliną sugrįžęs D.Russellas spėjo „Nets“ sužaisti tris mačus ir susipažinti su D.Dulkiu, kuriam paliko gerą įspūdį.
„Praėjo tik savaitė. Kalbėjausi su juo, viskas labai gerai – jis šaunus, malonus. Susipažinau su jo drauge, šeima, – sakė D.Dulkys. – Malonūs žmonės, bet daug laiko kartu nebuvome, tik apie savaitę, tad giliau pažinti nespėjau.“
Suprasti akimirksniu
- Brukline viešėjęs 15min žurnalistas tarėsi dėl pokalbio ir su pačiu D'Angelo Russellu, bet galiausiai amerikietis bendrauti su Lietuvos žiniasklaida atsisakė.
Nors „Nets“ šį sezoną į aukštas vietas nepretenduoja ir su 13 pergalių bei 24 pralaimėjimais yra arčiau Rytų konferencijos dugno nei viršūnės, didžiausiame JAV mieste Niujorke darbo netrūksta.
Kol organizacijos vadovai iš kitų komandų mainų keliu renkasi naujokų biržos šaukimus ir pamažu perstato po trumpos Kevino Duranto, Kyrie Irvingo ir Jameso Hardeno eros atsitiesiančią komandą, jos vairą perėmęs J.Fernandezas bando įdiegti naujus darbo principus ir formuoti laiminčią kultūrą Brukline.
„Jordi nėra toks treneris, kuris iš karto sakytų: „einam žaisti“. Visos detalės, pasiruošimas pas jį yra apskaičiuoti. Mums ir žaidėjams nėra jokių atostogų, – sakė D.Dulkys. – Norime laimėti visas rungtynes. Jordi yra sąžiningas – darbo bus, bet jo nebus per daug. Su juo smagu, nes kai reikia, jis moka ir atsipalaiduoti. Bet kai visi dirbame, tai dirbame kartu. Jordi subūrė į vieną ratą ir komandos vadovus, ir medicinos personalą. Esame viena organizacija, turime vieną tikslą. Jis labai gerai suburia visus į vieną būrį.“
Be darbo „Nets“ klube, dar ir Kanados rinktinę treniruojantis ispanas yra retenybė Europos trenerių padangėje.
Be jo, tik serbai Igoris Kokoškovas ir Darko Rajakovičius yra Senojo žemyno atstovai, kuriems buvo patikėta treniruoti NBA klubus.
Visi jie turi bendrą savybę – ilgus metus šio tikslo siekė dirbdami NBA komandų trenerių štabuose. I.Kokoškovas iki gauto darbo „Phoenix Suns“ stipriausios pasaulio lygos komandose dirbo 18 metų, J.Fernandezas iki gauto šanso Brukline asistentu buvo 15 metų, o D.Rajakovičius prieš tapdamas „Toronto Raptors“ vyr. treneriu NBA klubuose plušėjo 9 metus.
Akivaizdu, kad net ir ryškiausi Europos strategai negali iš karto šokti į NBA vyr. trenerių batus, ką įrodė ir asistentu ne vienerius metus buvusio, bet vyr. trenerio darbo taip ir negavusio Ettore Messinos atvejis.
D.Dulkys sutinka, kad NBA komandos vairą gali perimti tik didelę patirtį šioje lygoje sukaupę treneriai, nors mato ir vieną pavyzdį, kai iš Europos atvykęs specialistas vyr. trenerio darbą gali gauti kur kas greičiau nei kiti.
Tai – pastaraisiais metais Bonos „Telekom Baskets“ ir „Paris“ klubus iškėlęs, o dabar „Memphis Grizzlies“ asistentu dirbantis suomis.
„Turime dabar Tuomą Iisalo, kurį visi labai vertina ir jis turbūt netrukus irgi bus vyr. treneris. Tai turbūt labiau priklauso nuo kiekvieno žmogaus, o ne kur ir ką darei. Nebus taip pasakyta, kad esi europietis ir neturi šansų, – teigė D.Dulkys. – Bet NBA reikia pažinoti – reikia čia būti, dirbti. Neužtenka to, kad esi geras treneris Europoje, tačiau turi pažinti pačią lygą. Esu žaidęs Europoje, dirbęs pas gerus trenerius, tad matau, jog darbas čia yra kitoks: daugiau žaidėjams, apie žaidėjus, ne apie trenerius. Europoje daugiau lemia treneriai, čia yra taikymasis prie žaidėjų.“
Apie tai anksčiau nesusimąstęs, dabar ir pats D.Dulkys kelia sau ambicijas stiebtis dar aukščiau. Kas čia žino, galbūt būtent jis ateityje taps pirmuoju mūsų šalies atstovu, perimsiančiu NBA komandos šturvalą?
„Anksčiau negalvojau, kad norėčiau būti vyr. treneris, nes viskas buvo nauja. Tuo metu dar daug ko nežinojau. Dabar daugiau dirbu, pradedu suprasti ir pamatau, kad norėčiau kai ką daryti savaip. Ambicijų yra, bet turiu suprasti, kad greitai tai neįvyksta, – teigė 36-erių lietuvis. – Kol kas esu patenkintas tuo, kur esu. Kilti visą laiką norisi, bet aš žinau, kad tai nenutiks per vakarą ar kelias dienas. NBA yra sunku ir žaidėjams, ir treneriams. Jordi žino visų komandų derinius, nes jis turi patirties, 16 metų tą daro. Aš čia dar tik ketvirtus. Žinoma, noriu, bet reikia suprasti situaciją.“