Dabar populiaru
Publikuota: 2020 balandžio 29d. 07:31

Trys paraiškos: kokie Lietuvos šansai deleguoti į NBA dar vieną žaidėją?

Trys perspektyvūs Lietuvos jaunuoliai išsiuntė dokumentus į NBA biurą su paraiška dalyvauti 2020-ųjų naujokų biržoje. O ką apie juos šneka NBA žvalgai? 15min pristato ankstyvas lietuvių perspektyvas šiemet patekti į 60-ies išrinktųjų ratą.

Rokas Jokubaitis (19 m., 193 cm)

Šią akimirką geriausiai vertinamas Lietuvos talentas.

Jo krepšinio suvokimas – kokių reta. Žaidimą mato lyg regzdamas kelių ėjimų kombinaciją šachmatų lentoje. 15min kalbinti NBA skautai įsitikinę, kad Lietuvos rinktinės žaidimo organizavimas artimiausioje ateityje – patikimose rankose.

Maža to, R.Jokubaitis kasmet ženkliai bręsta fiziškai. 193 cm ūgio įžaidėjas jau gan tvirtai sudėtas, o pernai į jo sportbačius kažkas įstatė spyruokles, su kuriomis krepšininkas vis dažniau ir drąsiau kyla virš lanko. Vėlyvo brendimo įžaidėjas vejasi vyresnius ir mažina tą fizinių pajėgumų atotrūkį.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Rokas Jokubaitis
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Rokas Jokubaitis

Gan vikrus Roko pirmas žingsnis ir kojų darbas padeda jam susikurti erdvę metimui vienas prieš vieną situacijose. Su savo puoselėjamu techninių įgūdžių arsenalu, jis jau po truputį maudo brandesnius LKL žaidėjus.

LKL čempionate „Žalgiryje“ su 7,6 taško vidurkiu 19-metis buvo penktas pagal rezultatyvumą visoje komandoje.

NBA skautams į akis krenta lėta R.Jokubaičio kamuolio išmetimo iš distancijos technika. Jaunuolis yra įvaldęs savo firminį judesį staigiai paruošti metimą iš vidutinio nuotolio driblingo metu užtraukus rankinį stabdį ir striktelėjus į orą. Bet kai to padaryti nespėja ir akimirksniu neiššauna, dėl lėtos kamuolio išmetimo technikos jis yra blokuojamas arba sulaukia rimto gynybos pasipriešinimo.

Bet kai turi laiko užsitaisyti, lietuvis darosi vis pavojingesnis. R.Jokubaitis dažniau nei bet kada anksčiau mėtė tritaškius (vid. 1,8 per susitikimą) ir juos pataikė net 45,7 proc. tikslumu, kai pernai tas pataikymas siekė vos 25 proc.

„Žalgirio“ treniruočių salėje šlifuoti metimą R.Jokubaičiui padėjo Darius Maskoliūnas ir kamuolių šaudyklė. Pagal metimų iš statinės padėties realizaciją per vieną ataką, žalgirietis visoje lygoje rikiavosi 13-as. Jo metimų selekcija nepriekaištinga – prie puikaus tritaškių pataikymo, reikia paminėti 59 proc. dvitaškių taiklumą.

Rokas Jokubaitis
LKL 7,4 tšk. (59% dvit., 47,5% trit.) | 2,6 perd. | 8,8 naud. | 17 min.
Eurolyga 2,2 tšk. | 1,3 perd. | 2 naud. | 6 min.
Ryškiausi mačai
2020-01-24 su Berlyno ALBA 11 tšk. (3/4 trit.) | 4 perd. | 12 naud.
2020-02-04 su Pirėjo „Olympiakos“ 7 tšk. | 6 perd. | 10 naud.
2020-03-08 su Utenos „Juventus“ 19 tšk. | 7 perd. | 23 naud.

Š.Jasikevičius labai pasitiki savo jaunuoju įžaidėju. Tuo pačiu jis išlieka jam labai reiklus ir teisingas.

Bet po truputį pasitikėjimas savimi R.Jokubaičiui natūraliai persiduoda į visus žaidimo komponentus. Turbūt daugelis atsimena jo brandžią transformaciją 2021-ųjų Europos čempionato atrankos rungtynėse su Čekija, kai sudegino savo debiutinį blyną rinktinėje vos žengęs į aikštę, bet ketvirtajame kėlinyje savo protingu žaidimu nudirigavo komandą į puikią pergalę. Jaunuolio sąskaitoje švietė 7 taškai ir 6 rezultatyvūs perdavimai.

Tai labai techniškas, protingas ir fizinę brandą po truputį įgyjantis krepšininkas, kuriam daugelis NBA skautų prognozuoja labai gerą ateitį Eurolygoje.

Tiesa, dėl jo galimybių NBA dar dvejojama. Pirmiausia – dėl fizinių duomenų.

NBA specialistams į akis kliūva siauri lietuvio pečiai, įgimtų atletinių savybių stygius. NBA keliami aukščiausio lygio atletiškumo reikalavimai, kuriems atitikti Rokui natūraliai trūksta įgimtų savybių. Bet visa kita R.Jokubaitis turi arba su metais įvaldo vis geriau.

Manoma, kad pasirodęs NBA komandų peržiūrose, R.Jokubaitis pasikeltų savo vertę. NBA klubų vadovai iš arti pamatytų lietuvio koncentraciją, žaidimo skaitymą, ramybę, sutvirtėjusį kūną ir atsidavimą žaidimui.

Kad pakeltų savo akcijas NBA naujokų biržoje, R.Jokubaitis taip pat turi daugiau žaisti. Sezono pradžioje jo žaidimo laiką sudegino Šaro tikėjimas Alexu Perezu ir nedėkingos traumos. LKL čempionate jaunojo įžaidėjo minučių skaičius ūgtelėjo nuo vid. 11,4 iki 17,3, bet Eurolygoje jis pasikeitė tik per dešimtis sekundžių – nuo 5,8, iki 6,4 per mačą.

„Žalgiriui“ arba reikia skolinti R.Jokubaitį, arba pardavus kažkuriuos gynėjus, įvesti perspektyvų lietuvį į rotaciją ir Eurolygoje.

Marekas Blaževičius (18 m., 207 cm)

Dar vienas žaidėjas, kuriam prognozuojama solidi karjera Europoje. Bet ar jis pajėgus sudrumsti NBA vandenyną?

Talentingas aukštaūgis, kuris turi gerą krepšinio abėcėlę. Pakankamai techniškas, kad galėtų sužaisti vienas prieš viena nugara į krepšį. Pastaruoju metu daug dirbo su metimu, kad artimiausioje ateityje galėtų praplėsti aikštę tolimais metimais. Pirmąjį per savo profesionalo karjerą pataikė būtent paskutinėse rungtynėse iki čempionato nutraukimo.

Be natūralaus talento, M.Blaževičius turi pavyzdingą asmeninių savybių paketą. Yra labai darbštus ir susitelkęs siekti savo tikslų. Tam jis jau porą metų dirba pagal reiklią individualią sporto programą, nuolat dirba papildomai ir dažnai užsibūna prieš arba po treniruočių. NBA pastaraisiais metais vis labiau vertinama būtent asmenybės bruožų ataskaita ir čia šis vilnietis užsidėtų riebų pliusą.

TAIP PAT SKAITYKITE: M.Blaževičius: pavyzdinis jo pasirinkimas ir vienintelis trūkumas iki tobulo Vilniaus

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Marekas Blaževičius ir Pako Cruzas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Marekas Blaževičius ir Pako Cruzas

M.Blaževičius sparčiai bręsta fiziškai ir jau 18-os tampa patikimu „Ryto“ ramsčiu baudos aikštelėje. Statistiškai, jis yra efektyviausiai besiginantis vilniečių aukštaūgis po krepšiu. Per vieną išpuolį baudos aikštelėje M.Blaževičiaus varžovai LKL rinko tik vid. 0,56 taško su vos 31,8 proc. tikslumu. Efektyviau LKL ginasi tik aštuoni žaidėjai.

Puolime M.Blaževičius praplėtė savo individualių judesių arsenalą ir vis geriau žaidžia nugara į krepšį. Pavyzdžiui, pagal per vieną atakų pelnytų taškų statistiką išpuoliuose baudos aikštelėje, jaunasis „Ryto“ centras buvo 8-as pagal efektyvumą visoje lygoje.

Tiesa, M.Blaževičius dar gali netgi pagerinti tų išpuolių užbaigimą. Jis neretai susikuria neblogo metimo galimybę, bet pritrūksta tikslumo arba užtikrintumo taikliu kamuolio pasiuntimu į krepšį užbaigti ataką.

Daug taškų susikuria susimedžiodamas kamuolius po varžovų krepšiu. Per vieną LKL mačą jis atkovoja vid. 1,4 kamuolio puolime ir taip susirenka vid. papildomo 1,5 taško. Ir tai vos per 12,5 minutės per susitikimą. Jeigu sulygintume visų žaidėjų statistiką per 36 minučių vidurkį, M.Blaževičius pagal puolime atkovotus kamuolius visoje lygoje nusileistų tik „Nevėžio“ buliui Juliui Kazakauskui.

Marekas Blaževičius
LKL 7 tšk. (56,4% dvit.) | 3,3 kam. (1,4 puol.) | 7,7 naud. | 12 min.
EuroCup 4,1 tšk. | 3 kam. | 3,7 naud. | 12 min.
Ryškiausi mačai
2019-12-18 su Venecijos „Reyer“ 8 tšk. | 6 kam. | 13 min.
2020-01-26 su Kauno „Žalgiriu“ 18 tšk. | 4 kam. | 16 naud.
2020-03-07 su Kėdainių „Nevėžiu“ 18 tšk. | 6 kam. | 22 naud.

Puolime jis turi būti tobulas, nes nėra toks atletiškas, kad patektų į NBA skautų ataskaitas savo gebėjimu žaisti antrajame aukšte. Būtent smagesnio atsispyrimo nuo žemės jam pritrūksta solidžiau užbaigti atakas, ypač leidžiantis po krepšiu du prieš du situacijose. Dėl sunkių kojų yra gavęs ne vieną stogą nuo ne pačių atletiškiausių priešininkų.

M.Blaževičiui būtų nelengva atstovėti prieš per galvas šokinėjančius aukštaūgius. Atletiškumo ir mobilumo trūkumas apsunkina gynybą ir prieš greitus varžovų gynėjus situacijose, kai jis atsiduria vienas prieš vieną prie tritaškio linijos, ir prieš vis greitesnius ir šoklesnius šių dienų NBA centrus.

Atletiškumo ir mobilumo trūkumas dabar yra labiausiai jaunuolį nuo NBA skiriantys aspektai. Kol kas apie M.Blaževičių kalbama labiau kaip apie būsimą Eurolygos, ne NBA žaidėją.

Arnas Velička (20 m., 196 cm)

Išskirtinių fizinių duomenų gynėjas Lietuvoje.

LKL jis matuojamas kaip 196 cm ūgio krepšininkas, bet dėl ilgų savo rankų atrodo dar aukštesnis.

Papildomi centimetrai jam padeda geriau matyti aikštę per žemesnių priešininkų galvas, o kitoje aikštės pusėje jo dydis ir ilgos rankos užstoja varžovo matymo lauką ir perdavimo linijas. Žemesniems varžovams vieną prieš vieną sunku įveikti tokį aukštą priešininką, jeigu šis tik išsilaiko ant kojų.

Dar sustiprėjęs fiziškai ir pridėjęs raumenų, A.Velička gali turėti įžaidėjui praktiškai tobulą kūną. O tą jis pilnai gali padaryti, nes jam dar tik 20 metų.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Arnas Velička
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Arnas Velička

Labai agresyvus žaidėjas. Savo driblingu prie perimetro jis dažnai susuka priešininkams galvas įgydamas žingsnio pranašumą. Ypač tuo naudojasi situacijose, išsikeitęs su aukštesniu ir lėtesniu priešininku. Labai drąsus krepšininkas, todėl noriai imasi iniciatyvos svarbiausiais rungtynių momentais.

Turėdamas aštrų prasiveržimą, su 12,2 taško vidurkiu A.Velička užėmė 11 vietą rezultatyviausių LKL krepšininkų sąraše. Statistiškai, efektyviausiai atakavo krepšį vienas prieš vieną situacijose susikurdamas trijų arba dviejų taškų vertės metimą.

Savo agresyviu žaidimo stiliumi ir gebėjimu draskyti baudos aikštelę, su 4,7 rezultatyvaus perdavimo vidurkiu LKL A.Velička užleido į priekį tik Žygimantą Janavičių.

Kaip 20-mečiui LKL debiutantui, tai puikūs skaičiai. Tačiau A.Veličką nuo dar aukštesnio lygio labai riboja keli kiti aspektai.

Pirmiausia, metimas iš distancijos. Dar nuo 2017-ųjų, turnyruose, kuriuose sužaidė daugiau nei 10 rungtynių – Ispanijos antroje lygoje, LKL ir Estijoje, jo pataikymo procentas neviršijo 29-ių.

Pernai Estijoje, Tartu klube, gynėjas išmesdavo net po 9,3 tritaškio per susitikimą, nors pataikė tik po 2,7 (29,3 proc.). Šiemet Mantas Šernius Prienuose jam leido mesti jau tik perpus mažiau tritaškių (vid. 4,6), bet tikslą pasiekė tie patys 29,1 proc.

A.Velička susikuria sau erdvę metimui, bet dar sunkiai realizuoja tas progas dėl nestabilaus pataikymo.

Remiantis „Synergy“ pateikiama statistika, jo atakų užbaigimas tiek iš du prieš du situacijų, tiek iš metimų iš statinės padėties, tiek greitose atakose bendrame lygos kontekste vertinamas vidutiniškai ir arčiau prasčiausio efektyvumo žaidėjų.

Arnas Velička
LKL 12,2 tšk. | 3,2 kam. | 4,7 perd. | 13,9 naud.
Ryškiausi mačai
2019-09-24 su Vilniaus „Rytu“ 16 tšk. | 5 kam. | 6 perd. | 25 naud.
2020-02-01 su Klaipėdos „Neptūnu“ 26 tšk. | 5 kam. | 5 perd. | 25 naud.
2020-03-08 su Alytaus „Dzūkija“ 24 tšk. | 4 kam. | 6 perd. | 26 naud.

NBA skautai taip pat pasigenda A.Veličkos komandinės lyderystės savybių ir kūrybiškesnio žaidimo matymo. Nepaisant puikios rezultatyvių perdavimų statistikos, A.Velička jiems neatrodo kaip įžaidėjas, kuris sugeba įtraukti komandos draugus į žaidimą ir tapti laiminčios ekipos vedliu. Be to, A.Velička praranda po 3,3 kamuolio per susitikimą. NBA skautams taip pat kliūva jo kūno kalba.

15min žiniomis, būtent metimas, aikštės matymas ir asmenybės bruožai yra priežastys, kodėl NBA skautai skeptiškai vertina lietuvio galimybes naujokų biržoje.

Tačiau A.Velička yra labai užsispyręs jaunas žaidėjas, kuris pastarąjį sezoną dirbo be laisvadienių, o aikštėje nepaiso autoritetų. Viskas jo rankose.

Prognozė

15min šaltinių teigimu, tikimybė išgirsti lietuvišką pavardę 2020-ųjų NBA naujokų biržoje labai minimali.

Ko gero, visi trys anksčiau laiko paraiškas pateikę lietuviai pasinaudos NBA taisykle ir jas atsiims iki leidžiamo termino – likus 10 dienų iki naujokų biržos. Ši Brukline šiemet turėjo vykti birželio 25-ąją, bet dėl koronaviruso greičiausiai bus perkelta.

Pagal NBA taisykles, automatiškai be paraiškų teikimo naujokų biržoje gali būti kviečiami 1998 m. gimę krepšininkai. Tokie iš ryškiausių Lietuvoje – Klaipėdos „Neptūnui“ pastarąjį sezoną atstovavę Gytis Masiulis ir Tadas Sedekerskis.

G.Masiulio pavardė įrašyta į ESPN talentingiausių 2020-ųjų naujokų biržos šimtuką. Tarp kitko, į šimtąją vietą.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gytis Masiulis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gytis Masiulis

22-ejų 207 cm ūgio G.Masiulis šį sezoną LKL čempionate per 23 minutes rinko vid. 10,3 taško, 4,1 atkovoto kamuolio ir po 14 naudingumo balų. Tiesa, jį iš vėžių išmušė traumos, pirmiausia, sujaukusios jo pasirengimą sezonui, o po to pristabdžiusios sezono viduryje. Kai buvo sveikas ir nejautė traumos padarinių, jis rinko vid. 11,3 taško ir 15,6 naudingumo balo.

G.Masiulis pastaruoju metu jau atrodė vėl pagavęs pagreitį, o paskutinis jo sezono mačas su „Šiauliais“ buvo ne tik pažymėtas naudingiausiu pasirodymu – 29 naudingumo balais, bet ir net 7 blokais – tokio rezultato Lietuvoje niekas nebuvo užfiksavę 9 metus.

Vis dėlto traumos ir nutrūkęs sezonas sugadino G.Masiulio situaciją bandant maksimaliai pasikelti akcijas prieš NBA skautus.

Jo bendražygiui T.Sedekerskiui 2017-aisiais NBA naujokų biržoje buvo prognozuojamas šaukimas pirmajame rate. Tačiau traumos, mėnesiai ant suolo Vitorijoje ir nenušlifuotas elitinis įgūdis puolime išbraukė lietuvio pavardę iš naujausių skautų sąrašų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tadas Sedekerskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tadas Sedekerskis

22-ejų 204 cm ūgio T.Sedekerskis šį sezoną rinko vid. 8,3 taško (68,2 proc. dvit., 45 proc. trit.), 5,4 atkovoto kamuolio, 1,7 rezultatyvaus perdavimo ir 14,2 naudingumo balo. Efektyviausių lygos sąraše jis buvo septintas.

Nors su G.Masiuliu pateko į naudingiausių LKL krepšininkų dešimtuką, šiems jaunuoliams šaukimas NBA naujokų biržoje neprognozuojamas.

Vis dėlto abu jie domina stipriausias Lietuvos komandas ir turi perspektyvų susikurti gerą karjerą Europoje. Kaip ir kiekvienas jaunas žaidėjas iš šio didžiojo trejeto.

Net jeigu šiemet ar dar po kelių metų šie vyrukai nepateks į NBA per naujokų biržą, savo juodu darbu ir kryptingu tobulėjimu kiekvienas iš jų galės įrodyti, jog NBA žvalgai klydo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

01:50
09:16
02:40

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 24sek