Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2017 08 15, 07:46 Atnaujinta 2018 08 14, 16:14

15 svarbiausių faktų apie Žolinę: kokia tai šventė ir kodėl per ją nereikia į darbą?

Kasmet rugpjūčio 15 d. Lietuva švenčia Žolinę. Kas tai per šventė, kodėl ji svarbi lietuvių kultūros istorijai ir kodėl ji yra nedarbo diena? Portalas 15min pristato 15 įdomių faktų apie Žolinę.
Žolinės
Žolinės / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

1. Tikėtina, kad žodį „Žolinė“ jūs kirčiuojate ne taip, kaip siūlo kalbininkai. Pasak Valstybinės lietuvių kalbos komisijos, šventės pavadinimą galima kirčiuoti dvejopai, bet pirmenybė yra teikiama kirčiavimui kirtį dedant ant „i“: Žolìnė, Žolìnės, Žolìnę ir taip toliau. Tiesa, kirčiavimas dedant kirtį ant „o“ irgi nelaikomas klaida.

2. Žolinė, o ne Žolinės. Oficialus šventės pavadinimas yra Žolinė (Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų diena). Nors kartais ši šventė pagal analogiją su Kalėdomis, Joninėmis ir t. t. šnekamojoje kalboje vadinama Žolinėmis, taisyklingas šventės pavadinimas yra vienaskaitinis.

3. Pasak etnologės Gražinos Kadžytės, Žolinė – tai diena, kuomet tradiciškai buvo švenčiama visuotinė augmenijos branda ir dėkota už naują derlių. Šios šventės šaknys slypi gilioje senovėje.

4. G.Kadžytės teigimu, skinti žolynai apskritai labai svarbūs lietuvių tradicinei kultūrai, o per Žolinę bažnyčioje šventinamos puokštės savo sandara simbolizuoja gyvenimo, pasaulio pilnatvę. „Kas Žolinės dieną neturės žolynų puokštės, tam velnias į delną savo uodegą įbruks“, – sako tautosakos tekstas.

5. Anksčiau į bažnyčią veždavo šventinti ne tik puokštes, bet ir naujo derliaus grūdus, daržoves, vaisius. Dalį pašventintų gėrybių ūkininkai palikdavo senelių ir ligonių globos namams.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Žolinės
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Žolinės

6. Be to, per Žolinę ūkininkai ruošdavo vaišes, žmonės lankydavosi svečiuose vieni pas kitus. Buvo manoma, kad jei Žolinę praleisi vienas, gyvenimas bus skurdus.

7. Pasak day.lt, Žolinės dieną anksčiau taip pat buvo aukojami gyvuliai ir rituališkai kepama duona: naujojo derliaus miltų tešlos paplotėliai svaidomi iš rankų į rankas per ugnį, kol iškepdavo.

8. Įsigalėjus krikščionybei, Žolinė buvo sutapatinta su krikščioniška švente – Švč. Mergelės Marijos dangun ėmimo diena, minima visame krikščioniškame pasaulyje. 1950 m. popiežius Pijus XII tikėjimą, kad Marija pateko į Dangų su siela ir kūnu, paskelbė dogma, tačiau Marijos garbinimo šventės egzistavo nuo V amžiaus.

9. Sovietmečiu bandyta naikinti Žolinės tradicijas, keičiant šią šventę kitomis vasaros pabaigtuvių, derliaus šventėmis. Vis dėlto rugpjūčio 15 d. daug tikinčiųjų eidavo į bažnyčias, kad žolynai būtų pašventinti.

10. Pivašiūnuose – kaime Alytaus rajone – kasmet vyksta didžiausi Žolinės atlaidai Lietuvoje. Jie pritraukia tūkstančius tikinčiųjų. Atlaidai vyksta aštuonias dienas, kasdien meldžiamasi vis kita intencija – už jaunimą, už ligonius ir apleistuosius, už mokytojus ir mokinius ir t. t.

11. Taip pat Žolinė yra viena svarbiausių Punsko krašte Lenkijoje gyvenančių lietuvių švenčių. Žolinės metu vyksta ir Punsko dienos.

12. Tą pačią dieną, kai Lietuvoje švenčiama Žolinė, Latvijoje pagerbiama Pasaulio Motina Mara. O slavų kraštuose švenčiamas Uspenije Materi Božijei – Dievo Motinos užmigimas. Pietrytiniuose Lietuvos kraštuose dar randama pakitusi šio įvardinimo tarminė forma: Ašpažia.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Turgavietėje
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Turgavietėje

13. Nedarbo diena Žolinė tapo 2000 m., daugiausia konservatorių ir krikščionių demokratų iniciatyva. Balsavusiųjų „prieš“ nebuvo.

14. „Kažkada svarstant buvo kalbama, kad Lietuvai gali būti šiokių tokių ekonominių nuostolių. Manau, kad ekonominių nuostolių nevertėtų skaičiuoti vien todėl, kad kai kuriais metais šventinės dienos pasitaiko per darbo dienas, o kai kuriais per išeigines dienas. Štai iš šių 9 švenčių, kurios iš viso sudaro 11 dienų (primenu, kai kurios iš jų – dvi dienas), šiemet tiktai 7 darbo dienos pavirs šventinėmis, kitais metais – 8 darbo dienos, dar kitais metais gali būti iki 6 darbo dienų, todėl čia nebus lemiamas veiksnys“, – prieš priimant įstatymą kalbėjo Seimo narys konservatorius Saulius Kubiliūnas.

15. Kai kuriose Dzūkijos vietose Žolinė vis dar yra išlaikiusi kitą, senąjį pavadinimą – Kopūstinė.

Pirmą kartą šis tekstas publikuotas 2017 m.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"