Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 29d. 20:55

Kai vaizduotė nevaržo: 87 keisti ir reti vardai, kuriuos tėvai 2018 m. davė naujagimiams

Mama su kūdikiu Ar žinai?
123RF.com nuotr. / Mama su kūdikiu

Lietuvoje 2018 m. gimė kiek daugiau negu 28 tūkst. vaikų. Dalis gavo įprastus, dažnai sutinkamus vardus, tokius kaip Lukas, Matas, Austėja ar Emilija. Tačiau kai kurie vardai – neįprasti ir unikalūs. Galima neabejoti, kad Bruknė, Tauragnas, Atomas, Ragnaras ar Aprilė paaugę neabejotinai išsiskirs iš draugų.

15min rubrika „Ar žinai?“ supažindina su įdomiausiais vardais, kuriuos 2018 m. savo vaikams suteikė penkių didžiausių Lietuvos miestų tėvai, ir pateikia informaciją apie galimą šių vardų kilmę.

Informaciją apie vardus 15min suteikė miestų savivaldybių Civilinės metrikacijos skyriai.

Vilniuje gimė Ūka ir Nabelija

Tarp neįprasčiausių Vilniuje 2018 m. įregistruotų mergaičių vardų – Melda, Ūka, Juna, Junė, Aprilė, Malika, Amėja, Vinoda, Evija, Veltė, Vigita, Nabelija, Gundė, Aivija, Delmantė, Elza.

Kai kurie šių vardų – gamtinės kilmės. Pavyzdžiui, Melda – lietuviškas vardas, kildinamas iš augalo meldo. Vardas Ūka irgi yra lietuviškos kilmės, kildinamas iš žodžio „ūkas“, reiškiančio „migla, rūkas“.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rūkas virš Kauno
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rūkas virš Kauno

Juna – itin senas vardas, kildinamas dar iš indoeuropiečių prokalbės, kur žodis „junus“ reiškė „jaunystė“. Juna taip pat yra ir lietuvių muzikos atlikėjos pseudonimas. Vardas Junė taip pat turbūt yra Junos atmaina. Taip pat šie vardai gali būti susiję su anglišku birželio mėnesio pavadinimu June.

Su mėnesio pavadinimu susijęs ir vardas Aprilė – kilęs iš angliško žodžio April, reiškiančio „balandį“.

Dalis vardų – įkvėpti tolimų kraštų. Malika yra arabiškos kilmės vardas, reiškiantis „karalienė“. Amėja – iš sanskrito kalbos kilęs vardas, šia kalba reiškiantis „beribis“. Vinoda – hindi kalbos vardas, populiarus Indijoje ir reiškiantis „džiuginanti“.

Evija yra vardo Ieva ar Eva atmaina, taip pat anglų kalba taip vadinasi antroji pagal dydį Egėjo jūros sala. Vardas Milija turbūt slaviškos kilmės, kilęs iš žodžio dalies „mil“ – „mielas“, „malonus“.

Veltė yra latviško vardo „Velta“, kilusio iš šios kalbos žodžio „pasišvęsti“, „dovanoti“ atmaina. Vigita yra germaniško vardo Vigunda, kildinamo iš žodžių „kova ir mūšis“, atmaina.

Kai kurių vardų kilmė nėra visiškai aiški. Pavyzdžiui, Nabelijos vardo kilmė neaiški, tačiau, jis galimai yra kilęs iš arabiško vardo „Nabela“, populiaraus arabiškose šalyse ir reiškiančio „kilni, garbinga“.

Vardas „Gundė“ gali būti kilęs iš žodžio „gundyti“, bet galimai yra ir taip pat reto vardo „Jogundė“ trumpinys.

„Aivija“ gali būti skandinaviškos kilmės vardo „Iveta“ atmaina, taip pat šis vardas gali būti slaviško vardo „Aiva“ atmaina arba kilęs iš angliško žodžio Ivy, reiškiančio „gebenę“. Vardo „Delmantė“ kilmė neaiški – teoriškai tai gali būti ir klaidingai užrašytas Deimantės vardas.

Vardą „Elza“ galimai įkvėpė populiarus filmas „Ledo šalis“ („Frozen“) – toks yra šio filmo herojės vardas.

Tarp Vilniuje gimusių berniukų vardų – Judas ir Tauragnas

Įdomiausi, neįprasčiausi 2018 m. registruoti berniukų vardai Vilniuje – Karijotas, Jūris, Gajus, Nėjus, Atomas, Akselis, Vaidrius, Jorūnas, Uvis, Ramilis, Altajus, Aidenas, Judas, Andajas, Tauragnas.

Dalis jų – lietuviški. Karijotas – senas lietuviškas vardas, kilęs iš žodžių „karys“ ir „joti“. Jūris – greičiausiai irgi lietuviškos kilmės vardas, kilęs iš „jūra“. Tačiau tai taip pat yra latviškas vardo „Jurgis“ variantas.

Vaidrius – dar vienas lietuviškas vardas, kuris yra, Vaidoto ir kitų „Vaid-“ – prasidedančių vyriškų vardų trumpinys. Andajas – tai senovės lietuvių dievo vardas, minimas dar XIII a. šaltiniuose.

Tauragno vardą, tikėtina, įkvėpė giliausias Lietuvos ežeras Tauragnas, esantis netoli Utenos.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Tauragno ežeras
Luko Balandžio / 15min nuotr./Tauragno ežeras

Jorūnas – vedinys iš senos baltiškos šaknies „jor-“, sutinkamos su gamta, žaluma susijusiuose žodžiuose.

Uvis – senas baltiškas vardas, iki šiol paplitęs Latvijoje, taip pat šį vardą turėjo „Skomanto“ knygų serijos apie XIII a. Žemaitiją herojus.

Vardas Ramilis, panašiai kaip Ramūnas ar Ramojus, gali būti kilęs iš žodžio „ramus“, tačiau Ramilis taip pat yra ir slaviškuose kraštuose paplitęs vardas. Gajus – lotyniškas vardas, buvęs itin populiarus Romos imperijoje.

Akselis – skandinaviškos kilmės vardas, reiškiantis „taikos tėvas“, jį galėjo įkvėpti ir užpraėjusį sezoną Kauno „Žalgiryje“ žaidęs prancūzas Axelis Toupane'as. Nėjus gali būti airiškos kilmės vardas: tai yra didžiausias Šiaurės Airijos ežeras. Aidanas, tikėtina, irgi yra airiškos kilmės vardas, kildinamas iš žodžio „ugnis“.

Atomo tėvai, matyt, susiję su chemija: atomas – mažiausia elektriškai neutrali cheminio elemento dalelė. O Altajaus tėvai gali būti kilę iš toli – Altajus yra kalnynas Vidurio Azijoje.

Judas – biblinis vardas, kurį turėjo apaštalas, išdavęs Jėzų.

Kaune gimė Kristas ir Madona

Įdomiausi Kaune 2018 m. mergaitėms duoti vardai – Rubina, Taida, Auresta, Hildė, Madona, Auksma. Labiausiai išskirtiniai Kaune berniukams duoti vardai – Kristas, Cezaris, Šamilis, Ragnaras, Bragimas, Dagmas.

Rubinos vardas kilęs iš brangakmenio rubino. Taida – arabiškas vardas, reiškiantis „gerumą“, „gailestingumą“. Auresta – vedinys iš vardo „Aura“, o šį galima kildinti iš lotyniško žodžio „aurum“ – auksas.

Hildė – germaniškos kilmės vardas, kilęs iš žodžio „mūšis“. Madonos vardas kilęs iš itališkų žodžių „mano ponia“. Šiuo žodžiu dažnai vadinama Jėzaus motina Marija, taip pat Madona yra populiarios popmuzikos atlikėjos sceninis vardas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Madonna
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Madonna

Auksmos vardo kilmė neaiški. „Auksma“ yra Vilniuje veikiantis tinklinio ir paplūdimio tinklinio sporto klubas, tačiau ar jis galėjo įkvėpti ir vardą, nežinia.

Kristas – graikiškos kilmės vardas, Kristijono ar Kristupo trumpinys, reiškiantis „Kristaus sekėjas, krikščionis“. Cezaris – lotyniškos kilmės pavardė, tapusi vardu, kurią turėjo imperatorius Julijus Cezaris.

Šamilis – arabiškos kilmės vardas, paplitęs tarp kai kurių Azijos tautų (arabų, totorių, kazachų, čečėnų) ir reiškiantis „visuotinis“, „universalus“. Ragnaras – germaniškos kilmės vardas, kilęs iš „patariantis kariuomenei“ ir populiarus Skandinavijoje.

Bragimas gali būti sulietuvinta Brahimo versija, o Brahimas savo ruožtu yra Ibrahimo, arabiškos Abraomo vardo versijos, atmaina. „Dagmo“ vardo kilmė neaiški, tai gali būti germaniškos kilmės vardo Dagmaras atmaina.

Klaipėdoje gimė Ilaja ir Aslanas

2018 metais Klaipėdos miesto Civilinės metrikacijos ir registracijos skyriuje berniukams buvo suteikti šie retesni vardai: Aslanas, Niras, Trojus, Christakis, Hermis, Vėjas, Viesulas.

Mergaitėms Klaipėdoje suteikti šie retesni vardai: Sangailė, Veda, Endera, Ilaja, Heirė, Melika.

Aslanas – iš tiurkų kalbos kilęs vardas, reiškiantis „liūtas“ ir paplitęs Turkijoje bei tarp kai kurių Rusijos tautų. Taip pat Aslanas yra liūto vardas populiarioje fantastinių knygų serijoje „Narnijos kronikos“.

Niras – hebrajiškos kilmės, Izraelyje paplitęs vardas, reiškiantis „išartą lauką“. Trojus – anglakalbėse šalyse paplitęs airiškos kilmės vardas, reiškiantis „kareivis“; teoriškai šio vardo kilmė gali būti susijusi ir su Trojos miestu. Christakis – graikiškos kilmės vardas, kilęs iš „Kristus“.

Hermis – graikiškos kilmės vardas, graikų mitologijoje Hermis buvo dievų pasiuntinys. „Hermis“ buvo ir banko Lietuvoje pavadinimas, tad teoriškai kūdikis galėjo būti pavadintas ir banko garbei.

Vėjas ir Viesulas – lietuviški vardai, kilę iš gamtos reiškinių. Sangailė – taip pat lietuviškas vardas, kilęs iš žodžio dalies „san“, reiškiančios „su“, ir „gailus“, reiškiančio „stiprus“, „smarkus“. 2015 m. pasirodęs lietuviškas filmas „Sangailės vasara“ taip pat galėjo prisidėti prie šio vardo davimo.

ACME Film nuotr./Filmo „Sangailės vasara“ prancūziškas plakatas
ACME Film nuotr./Filmo „Sangailės vasara“ prancūziškas plakatas

Veda – iš sanskrito kalbos kilęs vardas: „veda“ reiškia „mokslas“, „išmintis“. Vedomis vadinami senovės Indijoje sukurti religiniai tekstai, sudarantys hinduizmo religijos pagrindą.

Vardas „Endera“ gali būti turkiškos kilmės – Enderas yra Turkijoje populiarus vardas, tiesa, dažniausiai duodamas berniukams, reiškiantis „itin retas“.

Ilajos ir Heirės vardų kilmės yra neaiškios. Ne visiškai aiški ir Melikos vardo kilmė. Melika gali būti arabiško vardo „Malika“, reiškiančio „karalienė“, atmaina. Taip pat Melika gali būti vardo „Melisa“ atmaina.

Šiauliuose gimė Kovydas ir Saimantas

Šiauliuose mergaitėms suteikti šie retesni vardai: Airidija, Austina, Katalėja, Mireta, Margo, Tautė, Akianė, Etėja.

Įdomesni vardai, Šiauliuose suteikti berniukams – Adijus, Ardas, Amadėjus, Kovydas, Saimantas, Tonaras.

Kai kurie šių vardų yra lotyniškos kilmės. Tarkime, Airidija – vardo „Airidė“ atmaina, pastarasis kilo iš lotyniško žodžio, reiškiančio „sausas, sausringas“.

Austina yra vardo „Augustina“ trumpesnė atmaina, kilusio iš lotyniško vardo „Augustas“. Teoriškai šis vardas gali būti kilęs ir iš rašytojos Jane Austen pavardės.

Katalėja – ispaniškos kilmės vardas, reiškiantis „tyra“. Šiuo vardu vadinosi pagrindinė 2011 m. filmo „Kolumbiana“ veikėja, taip pat katalėja yra gegužraibinių šeimos augalų gentis. Mireta – itališkos kilmės vardas, reiškiantis „nuostabioji“.

Margo – Margaritos vardo trumpinys. Tautė – lietuviškos kilmės vardas, tokių „taut-“ prasidedančių vardų kaip Tautrimė, Tautvilė ir pan. trumpinys.

Akianės vardo kilmė nėra aiški, bet jis galėjo būti duotas Akianės Kramarik garbei. A.Kramarik – lietuvių kilmės JAV poetė ir tapytoja, pagarsėjusi savo religinio pobūdžio piešiniais. Taip pat tai gali būti vardo afrikietiškos kilmės vardo „Akija“, reiškiančio „pirmagimė“, atmaina.

Vardo „Etėja“ kilmė irgi yra neaiški: Panevėžyje egzistuoja įmonė tokiu pavadinimu, bet ar tarp įmonės ir vardo yra ryšys – nežinia.

Adijus – vardo Adas atmaina. Ardas – Turkijoje populiarus berniukų vardas, reiškiantis „skeptras“. Amadėjus – lotyniškas šventojo vardas reiškiantis „mylintis Dievą“, taip pat antrasis žymiojo kompizotoriaus Volfgango Amadėjaus Mocarto vardas.

„Scanpix“ nuotr./Wolfgangas Amadeusas Mozartas
„Scanpix“ nuotr./Wolfgangas Amadeusas Mozartas

Kovydas – lietuviškas vardas, reiškiantis „išvydęs kovą“. Saimanto vardas – turbūt irgi lietuviškas, susijęs su Manto vardu, bet jo kilmė neaiški.

Neaiški ir Tonaro vardo kilmė – tiesa, Šiaulių respublikinėje ligoninėje dirba urologas šiuo vardu, tad galimai 2018 m. gimęs Tonaras buvo pavadintas jo garbei.

Panevėžyje kūdikiams duoti Auktumos ir Aramio vardai

Tarp įmantresnių mergaičių vardų Panevėžyje – Adeira, Auktuma, Bruknė, Matėja, Luna, Tesa, Rufina.

Įdomesni berniukų vardai Panevėžyje – Aramis, Elonas, Daujotas, Kvirinas, Neidas, Rėtas, Tarijus.

Auktumos vardo kilmė – prūsiška. Auktumas buvo didžiojo prūsų sukilimo vienas vadų, Auktuma – moteriška šio vardo versija. Šis vardas, išvertus iš prūsų kalbos, reiškia „aukštas, aukštuolis“.

Bruknės vardas – lietuviškas, kilęs iš uogos pavadinimo. Matėja – moteriška vardo „Motiejus“ versija.

Luna – lotyniškos kilmės vardas, Luna buvo senovės Romos Mėnulio deivė. Luna yra ir vienos Hario Poterio knygų serijos veikėjos vardas. Tesa – Teresės vardo trumpinys, taip pat šiuo vardu vadinosi TV serialo „Kalnietis“ viena pagrindinių veikėjų.

Rufina – lotyniškas šventosios vardas, reiškiantis „raudonplaukė“. Adeiros vardo kilmė nevisiškai aiški: tai gali būti hebrajiško/arabiško vardo „Adira“, reiškiančio, „galinga moteris“, atmaina.

Aramis – tai vieno muškietininkų Alexandro Dumas knygoje „Trys muškietininkai“ vardas.

Elonas – hebrajiškos kilmės vardas, reiškiantis „ąžuolas“, taip pat Elono vardą kūdikis galėjo gauti pagal garsų amerikiečių verslininką Eloną Muską.

„Scanpix“ nuotr./Elonas Muskas
„Scanpix“ nuotr./Elonas Muskas

Daujotas – lietuviškas vardas, kilęs iš žodžių „daug joti“. Kvirinas – itališkas, lotyniškos kilmės vardas, Kvirinas buvo senovės romėnų dievas. Neidas – angliško vardo „Neitanas“ trumpinys.

Vardo „Rėtas“ kilmė neaiški: gali būti kilęs iš seno lietuviško būdvardžio rėtas, reiškiančio „suktas“, „susisukinėjęs“. „Tarijus“ greičiausiai yra lotyniškos kilmės vardas (Lucijus Tarijus Rufus buvo Romos konsulas), bet jo kilmė irgi iki galo neaiški.

_____________________________________________________________________

Patiko tekstas? Tuomet kviečiame sekti 15min rubriką „Ar žinai?“, kurioje rasite straipsnius apie Lietuvos ir pasaulio istoriją, kultūrą, įdomybes, keistenybes ir pan. Praplėskite savo akiratį!

Taip pat kviečiame pamėgti rubrikos „Facebook“ puslapį „Šiandien sužinojau“, kur ir rasite nuorodas į rubrikos straipsnius, ir sužinosite daug įdomių faktų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

00:18
07:23
28:55

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"