Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2017 spalio 28d. 11:04

Kaip amerikiečių karys 1920 m. už Lietuvą žuvo: neįprasta S.Harriso istorija

Samuelio Harriso kapas
Arlingtoncemetery.net nuotr. / Samuelio Harriso kapo nuotrauka
Arlingtono kapinėse JAV, esančiose prie sostinės Vašingtono, laidojami žuvę JAV kariai. Čia yra ir 1920 m. Kaune žuvusio amerikiečio Samuellio J.Harriso kapas. Šis kapas yra ypatingas Lietuvai – S.Harrisas yra tikriausiai vienintelis amerikietis, savo kilme su Lietuva neturėjęs nieko bendro, bet žuvęs Lietuvos teritorijoje ir už Lietuvą.

Tai nutiko 1920 m. S.Harrisą, iš JAV atvykusį apmokyti Lietuvos karių, maišto Lietuvos kariuomenėje metu nušovė bolševikų sukurstyti maištininkai. Portalas 15min sudaro galimybę susipažinti su S.Harriso istorija.

S.Harrisas gimė 1896 m. Pensilvanijoje, jo tėvas buvo vietinis šerifas. Po studijų koledže I pasaulinio karo metais jis tarnavo JAV kariuomenėje – iš pradžių Meksikos pasienyje, o paskui Europoje. Karą baigė turėdamas 28-osios divizijos 112-ojo pulko antrojo leitenanto laipsnį.

1918 m. Lietuvai paskelbus nepriklausomybę, nepatyrusiai Lietuvos kariuomenei teko kovoti keliais frontais. Daugiausia JAV lietuvių dėka JAV buvo pradėta formuoti vadinamoji Amerikos brigada – lietuvių ir amerikiečių karių savanorių brigada, turėjusi vykti į Lietuvą ir apmokyti Lietuvos karius. Savanoriu į šią brigadą užsirašė ir S.Harrisas.

Pačios JAV iš pradžių nebuvo sužavėtos tokia idėja ir netgi uždraudė kariams iš JAV vykti tiesiai į Lietuvą. Galiausiai buvo pasiektas susitarimas, kad JAV neprieštaraus savo karių atvykimui į Lietuvą, bet visas išlaidas padengs Lietuva, o JAV parama misijai bus netiesioginė ir viešai neskelbiama.

KAM ir Lietuvos kariuomenės archyvų nuotr./Kariuomenė tarpukaryje ir dabar
KAM ir Lietuvos kariuomenės archyvų nuotr./Kariuomenė tarpukaryje ir dabar

Į Lietuvą vykti užsirašė netgi 10 tūkst. karininkų ir karių, nors galiausiai anksčiau ar vėliau atvyko daug mažiau – apie 500, tarp jų ir S.Harrisas. Lietuviai, ypač užsienio reikalų ministras Augustinas Voldemaras, nenorėjo turėti atskiro atvykėlių iš Amerikos dalinio, bandė išsklaidyti brigados narius po Lietuvos kariuomenės darinius visoje Lietuvoje, kas sumažino brigados efektyvumą.

S.Harrisas į laivą, plaukiantį į Europą, sėdo 1919 m. rudenį drauge su kitais vadovaujančiais brigados karininkais. Londone jie susitiko su Lietuvos diplomatiniu atstovu šiame mieste grafu Alfredu Tiškevičiumi. O 1919 m. gruodžio 31 d. jie atvyko į Kauną. S.Harrisas čia tarnavo Amerikos lietuvių brigados štabe, dirbo kaip instruktorius, apmokantis lietuvių karius.

1920 m. vasarį Lietuvos kariuomenės kareivinėse Kaune kilo bolševikų sukurstytas maištas. Pastarieji tarp Lietuvos karių, daugelis kurių buvo jaunučiai valstiečiai, aktyviai skleidė agitaciją. Malšinant maištą, S.Harrisas buvo paskirtas patarėju daliniui, kuris malšino sukilusios aviacijos karius Aleksote.

Maištas, padedant Amerikos ir Britanijos karinių misijų Lietuvoje atstovams, buvo greitai užgniaužtas. Tačiau užgniaužiant maištą S.Harrisas buvo sužeistas ir mirė nuo žaizdų. Jis tapo vieninteliu brigados nariu, žuvusiu kare.

Kaipgi tiksliai žuvo S.Harrisas? Štai ką apie jo žūtį 1920 m. rašė šaulių žurnalas „Trimitas“.

„Kaune šių metų vasario 23 dieną maža lakūnų dalis, sukurstyta Lietuvos priešų, sukilo ir bandė sunaikinti turtingus Aleksoto sandėlius. Samuelis Harrisas, suprasdamas, kad Lietuvos priešai, sunaikindami Aleksoto sandėlius, nusilpnins Lietuvos kariuomenę tiek, kad ji negalės atlaikyti priešų užpuolimą, patsai pasisiūlė stoti pagalbon, idant apgintų tą valstybės turtą ir sulaikytų sukilėlius.

Leit. Harrisas nuvyko Aleksotan už Nemuno pas pačius sukilėlius. Su balta taikos vėliava jis atėjo prie riaušininkų patirti jų geismus ir skriaudas, kad suradus nuoskaudas – jei kokios jos buvo – galėtų apie tai pranešti Lietuvos vyriausiam karininkui. Patyręs dalykus, Harrisas grįžo atgalios.

Bet tie sukilėliai, kuriems rūpėjo ne Lietuvos gerovė, bet Lietuvos prapultis, žinojo, kad šio amerikiečio teisingas ir nuoregus būdas permatė jų nelemtus darbus, žinojo jie irgi, kad jie yra kalti, ir pirmiau, neg duotų pasauliui žinoti apie jų pardavikiškus darbus iš lupų pasitikimo ir neprietaringo amerikiečio, jie paleido į jį penkiolika šūvių. Jaunikaitis susiūbavo ir krito, pakirstas pardavikų kulkų šoviniais. Dabar Amerikos lietuviai renka aukas pastatyti ant šio karžygio kapo“, – taip rašė „Trimitas“. Čia pat laikraštyje paminima, kad tekstas perspausdintas iš Amerikos lietuvių laikraščių.

Apie S.Harriso mirtį rašė ir JAV spauda: 1920 m. vasario 29 d. pasirodė straipsnis „New York Times“.

„New York Times“ straipsnio antraštė
„New York Times“ straipsnio antraštė

Po mirties S.Harriso motinai Lietuva skyrė valstybinę pensiją, taip pat lietuviai jam Arlingtono kapinėse pastatė antkapį su Vyčiu.

„Pastatytas lietuvių ir lietuvių sūnų bei dukterų Amerikoje ir skirtas leitenantui Samuelliui Harrisui, kritusiam kovoje už Lietuvos laisvę, atminti“, – skelbia užrašas ant antkapio.

1922 m. liepos 20 d., lietuviams Baltuosiuose rūmuose teikiant peticiją dėl Lietuvos pripažinimo de jure, buvo paminėta ir S.Harriso žūtis bei jo apdovanojimas. Netrukus JAV pripažino Lietuvos nepriklausomybę.

Kaune, Aleksote, iki šiol yra gatvė, pavadinta S.Harriso vardu. 1946–1993 m. gatvė vadinosi Šlaito gatve, bet atkūrus nepriklausomybę S.Harriso vardas gatvei buvo grąžintas.

Vašingtone besilankantys lietuviai jau netrukus S.Harriso kapą rasti galės be problemų: tikslios jo kapo GPS koordinatės atsidurs projekto „Tikslas – Amerika“ metu kuriamame interaktyviame lietuviškų vietų JAV žemėlapyje. Žemėlapį bus galima pasiekti nuo gruodžio 1 d.

Parengta pagal laikraštį „Trimitas“, Arlingtono kapinių internetinį puslapį, Kaune esančią S.Harriso atminimo lentą ir Sauliaus Sužiedėlio knygą „Historical Dictionary of Lithuania“

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Grožio programa 360°

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Tausokime maistą kartu

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"