Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 23d. 21:01

Kaip freska senoje bažnyčioje Strasbūre viena pirmųjų įamžino krikščioniškos Lietuvos vardą

Freska Strasbūro bažnyčioje, vaizduojanti Lietuvą Ar žinai?
Ugniaus Antanavičiaus nuotr. / Freska Strasbūro bažnyčioje, vaizduojanti Lietuvą

Strasbūro miestas yra toli nuo Lietuvos ir išskirtiniais istoriniais ryšiais su Lietuva nepasižymi. Tačiau būtent šiame mieste galima aptikti unikalų viduramžių Lietuvos pėdsaką – nežinomo autoriaus XV a. pradžioje sukurtą freską, kuri tarp kitų krikščioniškų Europos šalių mini ir Lietuvos vardą.

Tai greičiausiai yra pirmasis Lietuvos paminėjimas meno kūrinyje po jos krikšto, kuriame Lietuva yra parodoma kaip lygiavertė likusios Europos šalims.

Šią gotikinę freską, kuri vadinasi „Tautų žygis link kryžiaus“, galima rasti Strasbūro Šv. Petro Naujojoje (St. Pierre-le-Jeune) protestantų bažnyčioje. Ji vaizduoja krikščioniškos Europos tautų žygį į krikščionybę, kurią simbolizuoja kryžių laikantis Kristus.

Iš viso freskoje matyti 15 šalių, kurios vaizduojamos personifikuotai –kaip žmonės, nešantys vėliavas su šalies pavadinimu.

Wikimedia Commons // CC BY-SA 4.0 nuotr./Freska Strasbūro bažnyčioje, kurioje vaizduojama Lietuva
Wikimedia Commons // CC BY-SA 4.0 nuotr./Freska Strasbūro bažnyčioje, kurioje vaizduojama Lietuva

Lietuva, kaip naujausia krikščioniška Europos šalis, delegacijoje žengia paskutinioji. Lietuvos vardą neša vyriškis ilgais šviesiais plaukais su karūna.

Ugniaus Antanavičiaus nuotr./Strasbūro bažnyčioje esanti freska, vaizduojanti Lietuvą kelyje į krikščionybę
Ugniaus Antanavičiaus nuotr./Strasbūro bažnyčioje esanti freska, vaizduojanti Lietuvą kelyje į krikščionybę

Visų šalių atstovai joja ant žirgų, tik paskutinės dvi valstybės, tarp jų ir Lietuva, eina pėstute.

Lietuva freskoje vadinama Litavia. Šalia jos taip pat pėsčia žengia Oriens – „Rytai“.

Pati pirmoji joja Germania, kitaip tariant – Vokietija (freskos sukūrimo metu Strasbūras buvo vokiečių žemėse). Toliau eina Galia (Prancūzija), Anglia (Anglija), Hibernia (Škotija) Aragonas. Kai kurie vardai nusitrynę ir sunkiai matosi. Paskutinės trys iš jojančių šalių – Kastilija, Hungaria (Vengrija) ir Polonia (Lenkija).

Ugniaus Antanavičiaus nuotr./Lietuvą vaizduojanti freska Strasbūro bažnyčioje iš toliau
Ugniaus Antanavičiaus nuotr./Lietuvą vaizduojanti freska Strasbūro bažnyčioje iš toliau

„Lietuva pirmą kartą pateko į Europos šalių gretą. Šią vietą ir garbę Lietuvai pelnė 1387 m. krikštas. Taigi, Lietuva – paskutinė katalikiškoje Europoje, bet ne paskutinė Europos idėjos apmąstymuose“, – apie šią freską yra kalbėjęs istorikas Alfredas Bumblauskas.

Freskos autorius yra nežinomas. O ir ji pati ilgą laiką buvo pasislėpusi nuo pašalinių akių – ją kartu su kitais 14-15 a. meno kūriniais tik 1897 m. restauravo vokietis Carlas Schaferis.

Pati bažnyčios, kurioje ji yra, istorija – irgi kupina vingių. Šv. Petrui skirta mūrinė romaninio stiliaus bažnyčia čia buvo pastatyta XI a. senos medinės bažnyčios vietoje, XIV a. ji perstatyta gotikiniu stiliumi.

Šv. Petro Naujoji protestantų bažnyčia Strasbūre
Šv. Petro Naujoji protestantų bažnyčia Strasbūre

1524 m. ši bažnyčia tapo protestantiška, tai buvo viena pirmųjų protestantų bažnyčių. Martinas Liuteris savo 95-ias tezes Vitenberge prikalė vos keletu metų anksčiau, 1517 m.

Nuo XVII a. pabaigos iki XIX a. pabaigos bažnyčia dalinosi katalikai ir protestantai, 1893 m., pastačius naują, katalikams skirtą bažnyčią, Šv. Petro Naujoji bažnyčia šioje vietoje vėl atiteko protestantams.

15min žurnalisto kelionę į Strasbūrą apmokėjo Europos Parlamentas. Straipsnio turiniui tai įtakos neturi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Gerumu dalintis gera

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

00:40
22:17
00:36

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"