Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2017 kovo 8d. 07:57

Mitai ir faktai apie kovo 8-ąją: ar ši šventė išties atsirado sovietmečiu?

Tulpės Ar žinai?
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Tulpės

Kasmet kovo 8 d. pasaulis mini Tarptautinę moterų solidarumo dieną. Lietuvoje šią šventę daug kas sieja su sovietmečiu. Iš tiesų šventė slypi ne SSRS ir ji švenčiama tikrai ne tik buvusiose Rytų bloko šalyse, nors šios šventės istorija glaudžiai susijusi su socializmu. Portalas 15min pristato Tarptautinės moters dienos atsiradimą ir svarbiausias šios šventės istorijos datas.

Kovo 8-osios istorija

Su šventės įsitvirtinimu SSRS išties susijusi – tai buvo pirmoji šalis, kur kovo 8-oji tapo laisvadieniu. Tačiau tai tikrai nebuvo vienintelė šalis, kurioje egzistavo moterų teisių judėjimai.

Tiesą sakant, JAV Nacionalinė moterų diena pirmąkart paminėta tuomet, kai SSRS dar nebuvo ir greitą Rusijos imperijos žlugimą prognozavo nedaug kas. Tai įvyko buvo paminėta 1909 m. vasario 28 d., sekmadienį. Prie jos organizavimo prisidėjo tuomet įtakinga Amerikos socialistų partija.

Nacionalinė moterų diena po to keletą metų iš eilės kasmet minėta paskutinį vasario sekmadienį. Tokia diena pasirinkta, kad kuo daugiau moterų galėtų dalyvauti viešuose renginiuose.

Kitoje Atlanto vandenyno pusėje moterys irgi pradėjo kalbėti apie būtinybę vienytis. 1910 m. Vokietijos socialdemokratė Clara Zetkin iškėlė Tarptautinės moters dienos, kuri būtų švenčiama tą pačią dieną kasmet, idėją.

Tais pačiais metais į konferenciją susirinkusios daugiau negu 100 moterų iš 17 valstybių, tarp jų ir trys suomės, tapusios pirmosiomis parlamentarėmis moterimis, pritarė jos minčiai.

Idėja tapo kūnu.1911 m. Tarptautinę moters dieną šventė Austrija, Danija, Vokietija ir Šveicarija. Tai vyko kovo 19 d.

Skaičiuojama, kad jau pirmaisiais metais šventiniuose renginiuose visame pasaulyje dalyvavo per milijoną moterų. Jos demonstracijų metu aktyviai pasisakė už moterų teisę dirbti tuos pačius darbus kaip vyrai, balsuoti, būti renkamoms ir už kovą su diskriminacija.

en.wikipedia.org nuotr./1914 m. plakatas, kviečiantis minėti Tarptautinę moters dieną
en.wikipedia.org nuotr./1914 m. plakatas, kviečiantis minėti Tarptautinę moters dieną

1913 m. šventės data buvo perkelta į kovo 8 d. Nuo tada data nesikeitė. Prasidėjus I-ajam pasauliniam karui, 1915–1916 m. per Tarptautinę moters dieną įvairiose šalyse vyko ne tik mitingai už moterų teises, bet ir protestai prieš karą.

Rusijos moterys, kaip ir kitų šalių moterys, aktyviai rinkosi į protestus. Tačiau Rusijoje protestai pažengė toliau.

1917 m. vasario 25 d. Rusijoje vykę „Duonos ir taikos“ reikalavę protestai Tarptautinės moters dienos proga buvo vieni iš pagrindinių Vasario revoliucijos katalizatorių.

Po Spalio revoliucijos Vladimiras Leninas Tarptautinę moters dieną paskelbė šventine diena. Iki tol naudojusi Julijaus kalendorių, sovietinė Rusija netrukus perėjo prie Grigaliaus kalendoriaus. O vasario 25-oji tapo būtent kovo 8-ąja.

1965 m. Tarptautinė moters diena tapo ir oficialiu laisvadieniu „paminint išskirtinius sovietinių moterų pasiekimus komunizmo statybose ir ginant Tėvynę per Didijį Tėvynės karą, už jų heroizmą ir nesavanaudiškumą“.

Taigi, nors Tarptautinės moters dienos idėja ir pirmieji minėjimai atsirado anksčiau negu susikūrė sovietinė Rusija, sovietinėje Rusijoje ši diena pirmąkart tapo kalendorine švente ir laisvadieniu.

Ilgą laiką Tarptautinė moters diena buvo labiausiai minima būtent socialistinėse šalyse. O Vakarų Europoje šventę irgi minėjo būtent komunistai ir socialistai.

Bet, bėgant laikui, socialistinėse šalyse politinė potekstė, labai svarbi pirmaisiais šventės metais, pradingo. Pagal oficialią ideologiją. Sovietų Sąjungoje moterys buvo lygios su vyrais, turėjo visas teises, o jokių išskirtinių sunkumų būtent moterys nepatyrė.

Pvz., apie tai, kad daug SSRS moterų turėjo laikyti visą šeimos ūkį ant savo pečių, dirbti, rūpintis vyru bei vaikais, arba tai, kad likusias 364 dienas per metus nemaža dalis sovietinių vyrų moterims rodė mažesnę pagarbą negu per Kovo 8-ąją, sovietmečiu kalbėti buvo vengiama.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vyrai užplūdo gėlių turgelius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vyrai užplūdo gėlių turgelius

Tad ir kovo 8-oji buvo tiesiog diena, skirta pasveikinti moteris, pasakyti gražias kalbas ir joms dovanoti gėles. Platesnių viešų diskusijų apie moters vietą visuomenėje ir moterų problemas tokioje situacijoje tikėtis buvo sunku.

Tad, grįžtant prie klausimo, ar Kovo 8-oji atsirado SSRS, galima teigti – jei į Kovo 8-ąją žiūrėsime kaip į šventę, per kurią vyrai sveikina moteris, dovanoja tulpes ir kurioje politinių prasmių nelabai yra, tuomet taip, galima sakyti, kad ši tradicija išties susiformavo sovietmečiu.

Tačiau toks požiūris yra per siauras. O jei į kovo 8-ąją žiūrėsime kaip į dieną, per kurią kalbama apie tai, kaip moterims svarbu kovoti už savo teises ir kad lyčių nelygybė vis dar egzistuoja – tuomet ši tradicija siekia daug plačiau negu SSRS.

Ar kovo 8-ąją švenčia tik buvusios sovietinės šalys?

Pasaulyje yra apie 25 valstybes, kuriose kovo 8-oji yra laisvadienis, šventinė diena. Daugelis šių šalių išties yra arba buvusios SSRS narės, arba socialistinės valstybės.

Kaip minėta, Vakarų pasaulyje Kovo 8-oji po SSRS susikūrimo ilgam prarado svarbą. Viena vertus, Vakarų šalys moterims suteikė teisę balsuoti ir būti renkamoms, tad vienas pagrindinių jų reikalavimų buvo išpildytas.

Kita vertus, kadangi SSRS, kaip minėta, kovo 8-ąją šventė ypač aktyviai ir tai darė būtent komunistinės ideologijos kontekste, Vakarų pasaulyje šventė irgi imta sieti su socializmu/komunizmu.

Situacija ėmė keistis XX a. septintajame dešimtmetyje. Tada feministiniai judėjimai Vakaruose vis labiau pradėjo kalbėti, kad, nepaisant formaliai lygių teisių, tikra lygybė tarp vyrų ir moterų nėra pasiekta.

Ir kad būtent Tarptautinė moters diena gali būti ta diena, kuomet verta prabilti apie moterų teises. Juk nuo to ši šventė ir prasidėjo.

Pamažu Vakaruose įsitvirtino būtent toks požiūris. 1977 m. šventę pripažino Jungtinės Tautos, ir ji tapo vis mažiau siejama su konkrečiomis politinėmis idėjomis, o labiau – su moterų teisėmis apskritai.

Lygus atlyginimas su vyrais, tokios pačios galimybės siekti darbo, reprodukcijos teisės, valstybės parama rūpinantis vaikais, smurto prieš moteris prevencija – į visa tai pasaulyje vis labiau siekė atkreipti dėmesį įvairios moterų teisių grupės ir aktyvistės šios šventės metu. Daug kur ši šventė pradėta vadinti nebe Tarptautine moters diena, bet Tarptautine moterų solidarumo diena.

Įvairiose pasaulio šalyse būtent Kovo 8-ąją vyksta mitingai ir demonstracijos už moterų teises. Įvairios tarptautinės organizacijos, žiniasklaidos priemonės naudojasi šia diena kaip proga atkreipti dėmesį į moteris, daug pasiekusias pasaulyje, taip pat moteris, kurios įvairiose šalyse vis dar kenčia nuo karo, skurdo, smurto ir diskriminacijos.

Tiesa, šalia politinių ir socialinių idėjų daug kur pasaulyje išliko ir tradicija šią dieną moterims dovanoti gėles.

Blaškymasis Lietuvoje

Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę, šalis irgi įstrigo tarp skirtingų požiūrų. Aukščiausioji Taryba 1990 m. spalio 25 d. patvirtino šventinių dienų sąrašą be kovo 8-osios. Galimybė kovo 8-ąją palikti tarp šventinių dienų net nebuvo svarstyta.

Į valdžią atėjus kairiajai Lietuvos demokratinei darbo partijai, 1994 m. vasarį Seimas grąžino Tarptautinę moters dieną į atmintinų dienų sąrašą. Po trejų metų į valdžią grįžę konservatoriai ją vėl išbraukė.

2002 m. šventė vėl buvo įtraukta į atmintinų Lietuvos dienų sąrašą ir jame yra iki šiol. Plačiau apie diskusijas, kurias vyko dėl šios šventės Lietuvoje, ir kartais net labai vaizdingus jų metu skambėjusius palyginimus galite skaityti šiame straipsnyje.

Žvelgiant tiek į Lietuvos viešąją erdvę, tiek į kasdienines praktikas akivaizdu, kad Lietuvoje iki šiol egzistuoja skirtis tarp skirtingų Kovo 8-osios minėjimo tradicijų.

Viena vertus, akivaizdu, kad didelė dalis Lietuvos į šventę žiūri kaip į progą tiesiog pasveikinti moteris (arba priimti sveikinimus) ir gilesnių prasmių šventėje neieško.

Daug moterų, tarp jų ir įžymių, socialiniuose tinkluose džiaugiasi gėlių puokštėmis, kurias tądien gavo iš vyrų. Socialinius tinklus užtvindo gėlių nuotraukos, o tulpių augintojai džiaugiasi išaugusiais pardavimais.

O vyrai savo ruožtu kuria moterims skirtas dainas ar vykdo viešas gėlių dalinimo akcijas. Įvairios institucijos, organizacijos ir t. t. dalinasi sveikinimais moterims. Visame tame jokių politinių ar socialinių idėjų nėra – tai tiesiog gėlių dovanojimas ir sveikinimų sakymas iš vienos pusės ir džiaugsmas gautomis gėlėmis, gautu dėmesiu iš kitos.

Yra ir dalis lietuvių, kurie šią šventę ignoruoja, sakydami, kad Lietuvoje Kovo 8-oji neatsiejama nuo sovietinės patirties ir derėtų ją pamiršti kaip nereikalingą sovietinį paveldą.

Kita vertus, Lietuvoje vyksta ir būtent į politinę šventės prasmę atkreipti dėmesį skirti renginiai. Pavyzdžiui, 2020 m. Kaune vyko Moterų solidarumo eitynės „Man nenusišvilpt“.

Daug moterų ir vyrų, tiek garsių visuomenėje, tiek ne, socialiniuose tinkluose dalinasi įrašais, kuriuose vienaip ar kitaip kviečia atkreipti dėmesį į politinę šventės prasmę, akcentuoja lygiateisiškumo ir pagarbaus požiūrio į moteris svarbą, pabrėžia, kad „gėlių nusipirkti galime ir pačios“.

Tokios skirtingos pozicijos atspindimos 2019 m. 15min straipsnyje apie tai, ką žymios Lietuvos moterys feisbuke rašė per Kovo 8-ąją.

Ar egzistuoja ir Tarptautinė vyrų diena?

Taip. Ji kai kuriose pasaulio šalyse yra minima lapkričio 19 d. Ją švenčia maždaug 60 valstybių visame pasaulyje.

Šio dienos tikslai yra atkreipti dėmesį į vyrų ir berniukų sveikatos problemas, skatinti lyčių lygybę ir išryškinti vyrus, kurie savo elgesiu yra tinkami pavyzdžiai jaunimui. Šią dieną minimi vyrų pasiekimai, jų indėlis į bendruomenes, šeimas, santuokas ir rūpestį vaikais, stengiamasi atkreipti dėmesį į vyrų diskriminacijos problemą įvairiose srityse.

Pirmą kartą šis tekstas buvo publikuotas 2017 m., atnaujintas ir išplėstas 2021 m.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"