Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gruodžio 25d. 18:13

11 faktų apie garsias Kalėdų dainas, kurių galbūt nežinojote: kaip gimė „Jingle Bells“ ir kaip – „Kalėdų naktį tylią“?

Kalėdinė muzika Ar žinai?
123RF.com nuotr. / Kalėdinė muzika

Kalėdinės dainos – daugeliui neatsiejama Kalėdų švenčių dalis. Tokios dainos kaip „Jingle Bells“ ar „White Christmas“ yra populiarios visame pasaulyje, o lietuviai taip pat turi savo mylimų kalėdinių dainų – pavyzdžiui, „Kardiofono“ daina „Kalėdinė eglutė“ arba Marijono Mikutavičiaus „Velnias, man patinka Kalėdos“.

Portalo 15min rubrika „Ar žinai?“ kviečia susipažinti su 11 faktų apie populiarias užsienio ir Lietuvos kalėdines dainas.

1. „Jingle Bells“ dainą dabar visi sieja su Kalėdomis, bet iš tiesų ji 1857 m. buvo parašyta Padėkos dienos proga ir nieko bendro su Kalėdomis neturėjo. Be to, „Jingle Bells“ apdainuojamas pasivažinėjimas rogėmis, istorikų teigimu, yra ne lengva kelionė su šeima, o atkaklios lenktynės. Masačusetso valstijoje JAV, kur gimė ši daina, lenktynės arklių traukiamomis rogėmis, kiek panašios į šiuolaikinį „dragą“, buvo labai populiarios.

2. Užtat jau 1965 m. „Jingle Bells“ pateko į istoriją: tai buvo pirmoji kosmose atlikta daina. Du „Gemini 6“ erdvėlaivio astronautai slapčia į erdvėlaivį įsinešė armoniką ir varpelius ir Kalėdų dieną sudainavo dainą taip gerokai nustebindami publiką – ryšių centrą Žemėje.

3. Bingo Crosbio atlikta daina „White Christmas“ yra labiausiai perkama visų laikų daina. Šios versijos nuo jos išleidimo 1942 m. buvo parduota per 50 milijonų kopijų.

4. Trečioje vietoje šiame sąraše – taip pat kalėdinė Bingo Crosbio daina. Tai „Silent Night“. Jos kopijų visame pasaulyje buvo parduota per 30 milijonų. Tarp pirmą ir trečią vietas užimančių dainų pavyko įsiterpti tik Eltonui Johnui su „Candle In The Wind“, skirta pagerbti princesei Dianai.

5. Daina „Let it snow!“ buvo sukurta ne per Kalėdas. Ši daina buvo parašyta 1945 m. liepą Kalifornijoje plieskiant saulei. Dainos autorius išreiškia savo troškimą sulaukti vėsesnio oro.

6. „White Christmas“ daina taip pat gimė Kalifornijoje. Jos autorius Irvingas Berlinas gimė Rusijos Imperijoje, ilgai gyveno Niujorke ir gyvendamas Kalifornijoje ilgėjosi baltų Kalėdų.

7. 1975 m. balandį daina „White Christmas“ skambėjo labai neįprastomis aplinkybėmis – per JAV ginkluotųjų pajėgų Vietname radiją. Kodėl šią dainą grojo balandį? Todėl, kad tai buvo paslėptas signalas, kad JAV kareiviai turi tuojau pat evakuotis iš Saigono miesto.

8. Nors įprasta, kad popmuzikos dainų tekstus ir muziką žvaigždėms rašo prodiuseriai, Mariah Carey dainos „All I Want For Christmas Is You“ idėją sugalvojo pati. Muziką ir tekstą dainai ji taip pat kūrė pati.

9. M.Mikutavičiaus dainai „Velnias, man patinka Kalėdos“ jau per 20 metų, o gimė ji per audringą vakarėlį.

„Įrašėm anglišką versiją, ir Aurelijus Silkinis paklausęs norėjo, kad įrašytumėm ir lietuviškai. Tada mes ten, Lapėse, per naktį gėrėm, o aš begerdamas vis nueidavau į kampą vieną kitą eilutę parašyti ir grįždavau. Tai va, prabaliavojom visą naktį ir ryte įrašėm lietuvišką versiją.“

Taip interviu portalui manomuzika.lt apie dainos „Velnias, man patinka Kalėdos“ gimimą 1996 m. pasakojo Marijonas Mikutavičius. Jis taip pat minėjo, kad siekė išvengti klišių, būdingų Kalėdų dainoms.

10. Grupės „Kardiofonas“ dainos „Kalėdinė eglutė“ teksto autorius – poetas Antanas A.Jonynas. Ši daina iš pradžių buvo eilėraštis, kurį radęs „Kardiofono“ lyderis Rimantas Giedraitis pavertė daina.

Tai įvyko dar sovietmečiu, tuomet terminas „Kalėdų eglutė“ dar buvo sutinkamas retai, dažniau kalbėta apie „naujametinę eglutę“. Dėl dainos „Kalėdų eglutė“ R.Giedraitis „Vakarų ekspresui“ pasakojo turėjęs aiškintis sovietinėms institucijoms, kurios patvirtindavo, kurias dainas galima atlikti koncertuose.

11. Tomo Augulio dainos „Kalėdų naktį tylią“ žodžių autorė yra Rasa Skrodenytė, kuri XX a. paskutinio dešimtmečio pradžioje buvo Šiaulių pedagoginio universiteto studentė.

Kaip radijo stoties „Geras FM“ laidoje „Atgal į 90-iuosius“ pasakojo Nėrius Pečiūra, ji savo parašytą eilėraštį apie Kalėdas nusiuntė grupei „Sekmadienis“. Pagal dainos tekstą Tomas Augulis parašė dainą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"