Dabar populiaru
Publikuota: 2017 balandžio 20d. 20:47 , Atnaujinta: 2018 balandžio 19d. 10:24

Ar žinote, kodėl balandžio 20 d. yra šventė kanapių mėgėjams?

Kanapių dienai skirtas grafitis požeminėje perėjoje Vilniuje
Mato Miežonio / 15min nuotr. / Kanapių dienai skirtas grafitis požeminėje perėjoje Vilniuje

Balandžio 20-oji nėra įtraukta į jokios valstybės šventinį kalendorių, bet šią datą visame pasaulyje dažnai mini vieno daugelyje pasaulio valstybių draudžiamo arba griežtai ribojamo, bet labai populiaraus dalyko – marihuanos rūkymo entuziastai. „420“ yra simbolis, iš kurio šie žmonės atpažįsta vieni kitus.

Būtent balandžio 20 d. visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, dažnai (žinoma, tik ne šiemet, nes karantinas) vyksta akcijos už marihuanos legalizavimą ir vadinamajai „marihuanos kultūrai“ skirti renginiai – tiek vieši ir legalūs, tiek ne. Kaip ši diena pradėjo būti minima?

Kodėl „420“?

Esama įvairiausių teorijų, kurios aiškina ryšį tarp marihuanos rūkymo ir skaičiaus „420“ kitaip. Daugelis jų yra tik pramanai.

Pavyzdžiui, kad Kalifornijos valstijos Baudžiamojo kodekso 420 straipsnis draudžia rūkyti marihuaną: iš tiesų šis straipsnis draudžia privatiems asmenims riboti patekimą į valstybinę žemę. Arba, kad marihuanoje yra 420 skirtingų cheminių junginių: taip nėra. Kartais taip pat sakoma. kad šią dieną gimė (arba mirė) Jimmas Morrisonas, Bobas Marley ar Janis Joplin. Tai irgi netiesa.

Iš tikrųjų „420“ simbolis gimė visiškai atsitiktinai. 1971 m. penki paaugliai, kurie mokėsi San Rafaelio mokykloje Kalifornijos valstijoje JAV, gavo ranka pieštą žemėlapį, kuriame, kaip jie tikėjo, buvo nupiešta instrukcija, kaip rasti netoli jų gyvenamosios vietos atokiai paslėptą marihuanos slėptuvę.

Po tų susitikimų 4 valandą 20 minučių draugai ėmė vartoti frazę „420“ kaip kodinį žodį, kai tarėsi susitikti rūkyti marihuaną. Šios frazės nesuprato nei tėvai, nei mokytojai, todėl jiems ji buvo paranki.

Draugai susitiko po pamokų, 4 valandos 20 minučių popiet, ir iškeliavo ieškoti „lobio“. Vis dėlto jokios slėptuvės jie nerado. Kitą dieną, susitikę tuo pačiu laiku, jie vėl iškeliavo į paieškas.

„Mes tada rūkėme labai daug „žolės“. Ieškoti plantacijos buvo labai smagu“, – pasakojo vienas iš draugų Dave'as, kuris dabar dirba finansų analitiku. Dave'as pripažįsta, kad susirašinėjimui elektroniniais laiškais jis dabar skiria daugiau laiko negu marihuanos rūkymui.

Po tų susitikimų 4 valandą 20 minučių draugai ėmė vartoti frazę „420“ kaip kodinį žodį, kai tarėsi susitikti rūkyti marihuaną. Šios frazės nesuprato nei tėvai, nei mokytojai, todėl jiems ji buvo paranki.Vėliau šį įprotį iš jų perėmė ir jų aplinka.

Praėjus kuriam laikui, vienas jaunuolių susipažino su muzikos grupės „Grateful Dead“ (tų pačių „Grateful Dead“, kurie savo pinigais 1992 m. parėmė Lietuvos krepšinio rinktinę ir kurių marškinėliais pasipuošę Lietuvos rinktinės krepšininkai lipo atsiimti olimpinių bronzos medalių) nariais.

Asmeninio archyvo nuotr./Magnusas Carlsenas su „Grateful Dead“ marškinėliais
Asmeninio archyvo nuotr./Magnusas Carlsenas su „Grateful Dead“ marškinėliais

Šie susižavėjo „420“ kodo atsiradimo istorija ir ėmė minėti kodą, kurio tada plačiojoje visuomenėje dar niekas nesuprato, savo koncertų skrajutėse bei plakatuose. Terminas paplito ir tarp grupės gerbėjų.

1991 m. žurnalo „High Times“, skirto marihuanos vartojimo kultūrai, redaktorius Steve'as Bloomas pamatė skaičius 420 ir jų prasmės paaiškinimą ant „Grateful Dead“ skrajutės. „Susitikime 4 valandos 20 minučių, kad padarytume 420“ skelbė skrajutė. S.Bloomas susidomėjo šiuo kodu – jis niekada nebuvo girdėjęs tokio išsireiškimo.

Apie tai žurnalas parašė straipsnį, ir galiausiai patys žurnalo redakcijos nariai ėmė dažnai minėti šiuos skaičius. Taip amerikiečiai pamažu sužinojo kodo „420“ prasmę. Ilgainiui šio skaičiaus dėka ir balandžio 20 d. pradėjo būti siejama su marihuana.

„420“ populiariojoje kultūroje

„420“ Vakarų pasaulyje tapus lengvai atpažįstamu simboliu, tuo daug kas naudojasi. Pavyzdžiui, Niujorke egzistuoja kelionių bendrovė „420 Tours“ („420 kelionės“), kuri siūlo pigias keliones į Nyderlandus ar Jamaiką – valstybes, tradiciškai siejamas su marihuanos rūkymu. JAV rasime ir radijo stotį „420 greitkelis“, kuri skelbiasi transliuojanti muziką marihuanos vartotojams. Yra ir įrašų bendrovė „4:20“ ir muzikos grupė „4:20“.

„420“ kodą žino netgi politikai – 2003 m. Kalifornijoje išleistas įstatymas, legalizavęs marihuanos vartojimą medicininiams tikslams, buvo neatsitiktinai pavadintas „SB420“. O studentai, ieškantys kambariokų, kartais skelbimuose nurodo, kad ieško „su 420 draugaujančių“ žmonių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Reklaminis stendas JAV, teigiantis, kad marihuana sveikatai kelia mažesnį pavojų nei alkoholis ar amerikietiškas futbolas. reuters
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Reklaminis stendas JAV, teigiantis, kad marihuana sveikatai kelia mažesnį pavojų nei alkoholis ar amerikietiškas futbolas. reuters

Be to, nuorodos į „420“ dažnai atsiranda filmuose ir televizijos laidose. Pavyzdžiui, filme „Bulvarinis skaitalas“ („Pulp Fiction“) beveik visi laikrodžiai rodo 4 valandas 20 minučių.

Taip pat Kolorado valstijoje galima rasti greitkelį, kuriame vietoje „420 mylių“ kelio ženklo stovi „419,99 mylių“ kelio ženklas. Jį valstijos pareigūnai nurodė uždėti, nepasitenkindami tuo, kad pirminis ženklas nuolat būdavo pavagiamas.

Beje, balandžio 20-oji turi ir tam tikrų sąsajų, kurios marihuanos gerbėjų tikrai nežavi. Adolfas Hitleris gimė 1889 m. balandžio 20 d., o JAV sukrėtusios žudynės Kolumbino mokykloje Kolorade, kurių metu nušauti 13 moksleivių, įvyko 1999 m. balandžio 20 d.

„420“ Lietuvoje

Su „420“ susiję renginiai vyksta ir mūsų šalyje.

2016 m. balandžio 20 d. prie Seimo mitingavo apie pusę tūkstančio kanapių legalizavimo šalininkų. 2017 m. balandžio 20 d., be mitingo, Vilniuje vyko diskusija apie narkotikų kontrolės politiką ir jos pasekmes visuomenei. 2018 m. prie Seimo vyko „Kanapių kultūros diena“.

Socialiniame tinkle „Facebook“ galima rasti kanapių aktyvistų diskusijoms skirtą grupę „Kanapė legali Lietuvoje 420“, turinčią per septynis tūkstančius narių. Tiesa, grupės aprašyme griežtai akcentuojama, kad ji skirta tik diskusijoms ir jokie prekybiniai sandoriai joje vykti negali.

Parengta remiantis „Snopes.com“ ir „Huffington Post“ informacija. Pirmą kartą šis tekstas publikuotas 2017 m., 2020 m. atnaujintas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis
Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"