Dabar populiaru
Publikuota: 2019 liepos 7d. 18:35

Aligatorius Baltuosiuose rūmuose ir orangutanas Napoleono dvare: 10 keisčiausių įžymybių augintinių

Audrey Hepburn su elniuku Peppinu Ar žinai?
everythingaudrey.com nuotr. / Audrey Hepburn su elniuku Peppinu

Gyvūnai patinka didžiajai daliai žmonijos. Antropologai mano, jog artimi žmogaus ir gyvūno santykiai užgimė prieš 30–40 tūkstančių metų, kai pirmykštis žmogus įgijo gebėjimą atpažinti kito mintis ir jausmus. Meilė gyvūnams nesvetima ir pasaulio galingiesiems. Tačiau pamirškime šunis ir kates – tai būtų per daug kasdieniška ir banalu.

Ypatingos asmenybės renkasi ypatingus gyvūnus. Paprastam mirtingajam šie pasirinkimai gali pasirodyti labai savotiški – o gal netgi beprotiški.

Žmogiena šerti ir auskarais puošti unguriai

Romos respublikos konsulas Lucijus Licinijus Murena garsėjo savo begaline aistra unguriams. Specialiai įrengtuose baseinuose jis laikė daugiau nei 6 tūkst. šių vandens gyvačių.

Kraupiausia tai, kad savo augintinius jis kartais pamaitindavo nužudytų vergų kūno dalimis.

Kitas Romos konsulas, Lucijus Licinijus Krasas, taip mylėjo ungurius, kad puošdavo juos vėriniais ir auskarais su brangakmeniais. Kuriam nors nustipus, ilgai ir graudžiai gedėdavo.

Popiežiaus dramblys, kurį tapė pats Raphaelis

Romos popiežius Leonas 10-asis inauguracijos proga 1514 m. iš Portugalijos karaliaus Manuelio 1-ojo gavo dovanų baltąjį dramblį.

Dramblys Hanno, įkurdintas aptvare šalia Šv.Petro bazilikos, buvo puikiai dresuotas – suprato komandas italų ir portugalų kalbomis, tvarkingai dalyvaudavo bažnytinėse procesijose.

Deja, gyvūnas neprisitaikė prie gyvenimo Vatikane ir susirgo. Geriausi gydytojai padarė klaidą ir paskyrė laisvinamųjų, kurių sudėtyje buvo aukso – nuo šių vaistų Hanno nudvėsė. Jis pragyveno tik 7-erius metus (vidutinė dramblių gyvenimo trukmė – 65 metai).

Didysis menininkas Raphaelis dramblį Hanno įamžino freskoje, o pats popiežius sukūrė poemą jo atminimui.

Wikiart.com nuotr./Raphaelio pieštas popiežiaus dramblys Hanno
Wikiart.com nuotr./Raphaelio pieštas popiežiaus dramblys Hanno

Girtuoklis astronomo briedis

XVI a. gyvenęs kilmingas Danijos didikas, astronomas Tycho Brahe savo pilyje laikė briedį, kuris buvo įjunkęs į alkoholį ir labai mėgo vietinį alų. Briedis dalyvaudavo visuose šeimininko rengiamuose pobūviuose ir mielai skanaudavo iš pasiūlytos taurės.

Deja, briedis sulaukė liūdnos baigties – padauginęs alaus, nusirito nuo stačių rūmų laiptų ir užsimušė.

Orangutanė prie Napoleono Bonaparto stalo

Prancūzijos imperatorius taip mylėjo savo žmoną Žozefiną, kad pritarė keistam jos įgeidžiui namuose turėti orangutaną.

brewminate.org nuotr./Napoleono Bonaparto žmona Žozefina pietaudavo su orangutane Rose.
brewminate.org nuotr./Napoleono Bonaparto žmona Žozefina pietaudavo su orangutane Rose.

Orangutanė Rose buvo apmokyta gerų manierų ir, aprengta balta šilkine palaidine, pietaudavo su šeima prie vieno stalo. Labiausiai mėgo troškintas ropes.

Lordo Byrono studijos – su lokiu

Didysis XIX a. anglų poetas Lordas Byronas ne tik rašė puikias eiles – jis augino lokį. Kai 1805 m. menininkas tapo Kembridžo universiteto studentu, šios mokslo įstaigos vidaus tvarkos taisyklės draudė studentų bendrabutyje laikyti šunis – mylimiausius Lordo Byrono gyvūnus.

leygallery.com nuotr./Lordas Byronas studentų bendrabutyje gyveno su lokiu
leygallery.com nuotr./Lordas Byronas studentų bendrabutyje gyveno su lokiu

Suirzęs ir nepatenkintas poetas vietoj šuns iš keliaujančio cirko įsigijo suaugusį lokį. Atsigabeno pirkinį į universitetą ir įkurdino bendrabučio kambaryje.

Lordas Byronas universiteto vadovybei įrodė, kad lokį laikyti gali – vidaus tvarkos taisyklėse lokiai juk neminimi.

Aligatorius Baltųjų rūmų vonioje

Kai Amerikos nepriklausomybės karo didvyris markizas de La Fayette'as buvo pakviestas oficialaus vizito į Baltuosius rūmus, jis su savimi prigriebė dovanas, kuriomis jį pagerbė dėkinga tauta.

Whitehouse.gov nuotr./Prezidentas Johnas Quincy Adamsas Baltuosiuose rūmuose laikė aligatorių
Whitehouse.gov nuotr./Prezidentas Johnas Quincy Adamsas Baltuosiuose rūmuose laikė aligatorių

Ypatingiausia iš jų buvo gyvas aligatorius, kurį ekscentriškasis aristokratas iš karto įteikė rūmų šeimininkui, 6-ajam JAV prezidentui (nuo 1825 iki 1829 m.) Johnui Quincy Adamsui.

Pavojingasis krokodilas buvo apgyvendintas vonios kambaryje šalia Rytinės salės, skirtos reprezentaciniams priėmimams. J.Q.Adamsui buvo smagu klausytis, kaip garbingi svečiai, nuėję į vonią, ima klykti iš siaubo.

Reptilija Baltuosiuose rūmuose išgyveno du mėnesius – jos kompanijos neapsikentusi prezidento žmona Louisa galiausiai įkalbėjo sutuoktinį dovaną grąžinti.

Oposumai Ovaliajame kabinete

23-iasis JAV prezidentas (nuo 1889 iki 1893 m.) Benjaminas Harrisonas turėjo mažiau egzotiškus, bet taip pat ganėtinai neįprastus augintinius: laikė du oposumus.

Presidential Pet Museum nuotr./Prezidentas Benjaminas Harrisonas su oposumu
Presidential Pet Museum nuotr./Prezidentas Benjaminas Harrisonas su oposumu

Jų vardai buvo Ponas Tarpusavio Sąveika ir Ponas Apsauga – kertiniai žodžiai, nusakantys to meto Respublikonų partijos politiką. Oposumai tarpusavyje sutarė prastai ir labiausiai mėgo peštis Ovaliajame kabinete.

Elnias Audrey Hepburn lovoje

Elniuką Pippiną kino legenda Audrey Hepburn sutiko filmo „Žalieji rūmai“ filmavimo aikštelėje. Su juo turėjo suvaidinti kelias scenas.

everythingaudrey.com nuotr./Audrey Hepburn su elniuku Peppinu
everythingaudrey.com nuotr./Audrey Hepburn su elniuku Peppinu

Režisierius, tuometinis A.Hepburn vyras Melas Ferreras, pasiūlė aktorei parsivesti gyvūną namo – kad Pippinas priprastų ir išmoktų sekti paskui Audrey: to reikalavo filmo scenarijus.

Aktorė taip priprato prie elnio, kad baigus filmavimą jis tapo A.Hepburn augintiniu. Jam buvo leidžiama įlipti pogulio į šeimininkės lovą bei dalyvauti Holivudo žvaigždžių vakarėliuose.

Salvadoro Dali žygiai su skruzdėdomis ir „ištapytu“ ocelotu

Genialusis ekscentrikas dailininkas Salvadoras Dali iš pradžių šokiravo visą 1969-ųjų metų Paryžių, išsiruošęs pasivaikščioti su gigantiška skruzdėda. Tada su skruzdėda dalyvavo televizijos laidoje – tik šįkart su gerokai mažesne.

openculture.com nuotr./Salvadoras Dali, vedinas skruzdėda
openculture.com nuotr./Salvadoras Dali, vedinas skruzdėda

Tačiau tikroji S.Dali meilė buvo ocelotė Babou – plėšri leopardų genties laukinė katė. Ją genijus pavertė savo naminiu gyvūnu ir niekada nesiskirdavo – visur imdavo kartu.

sotheby.com nuotr./Salvadoras Dali su ocelote Babou
sotheby.com nuotr./Salvadoras Dali su ocelote Babou

Kartą prabangiame Manhatano restorane viena viešnia atpažino laukinį plėšrūną ir pasibaisėjusi sukėlė skandalą.

S.Dali sugebėjo damą įtikinti, kad tai tėra paprasta naminė katė, kurią jis pats – juk, šiaip ar taip, yra dailininkas – ištapė optinio meno stiliumi (juodai-baltai).

Omaras ant šilkinio pavadėlio

Garsiausia prancūzų romantizmo figūra, poetas Gérardas de Nervalis, džiaugėsi omaro, vardu Tibo, draugija. Šis neretai buvo ištraukiamas iš akvariumo ir išvedamas pasivaikščioti į Paryžiaus parkus, parištas mėlynu šilkiniu pavadėliu.

enviedecrire.fr nuotr./Poetas Gérardas de Nervalis po Paryžių vedžiojosi omarą
enviedecrire.fr nuotr./Poetas Gérardas de Nervalis po Paryžių vedžiojosi omarą

Vėžiagyvis, aiškino poetas, yra tobulas augintinis, nes „omarai yra taikūs, rimti padarai, kurie žino jūros paslaptis ir svarbiausia – jie niekada neloja“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"