Dabar populiaru
Šiame straipsnyje pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų, kurie pagal galiojančius LR įstatymus turi teisę naudotis tokio pobūdžio informacija. Jei jums nėra 18 metų, prašome spausti NE ir neatidaryti šio straipsnio. Jei jums jau yra 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad vaizdinė ir grafinė informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir saugoma nuo nepilnamečių.
Taip
Ne
Publikuota: 2019 lapkričio 12d. 11:42

Keistas ir žiaurus egzekucijos metodas – kur kadaise žmonės buvo verdami gyvi?

85277915_m
Katilas

Per visą žmonijos istoriją mirties bausmės buvo taikomos faktiškai nuolatos. Galite įsivaizduoti, kad net pirmykštėse bendruomenėse vyko kažkas panašaus. Bet kai kurie egzekucijos metodai yra šlykštesni už kitus – negi žmonės kadaise kažkur tikrai buvo verdami gyvi?

Tikrai taip, tai yra tiesa – anksčiau nusikaltėliai kartais buvo verdami gyvi. Tiesa, tai yra vienas iš rečiausių mirties bausmės vykdymo būdų, nepalyginamai retesnis už korimą ir galvų kapojimą.

Ir taip – šis metodas taikytas ir Europoje, ir Azijoje, ir Afrikoje, nors apie pastarojo žemyno papročius rašytinių šaltinių nėra daug.

Williamas de Soulesas antrasis, škotų didikas, buvo apkaltintas raganavimu ir sąmokslu ir buvo išvirtas dar 1321 metais. 1392 metais Niurnberge vyras buvo išvirtas gyvas už savo paties motinos išprievartavimą ir nužudymą.

Monetų padirbinėtojai buvo verdami per visus viduramžius. Net XVII amžiaus pabaigoje vienas žmogus, padėjęs monetų padirbinėtojams, buvo išvirtas aliejuje Bremene.

Ir tai – tik vos keli atvejai iš kelių šimtų. Škotijoje, Anglijoje, Šventojoje Romos Imperijoje, Olandijoje ir dar ne vienoje Europos šalyje mirtis katile buvo laikoma viena griežčiausių bausmių žudikams, išdavikams ir pinigų padirbinėtojams.

Deventeryje, Nyderlanduose, dar galima pamatyti katilą, kuriame kadaise virė nusikaltėliai.

Wikimedia Commons / Public Domain nuotr./Katilas Deventeryje (Nyderlandai), kuriame buvo vykdomos egzekucijos
Wikimedia Commons / Public Domain nuotr./Katilas Deventeryje (Nyderlandai), kuriame buvo vykdomos egzekucijos

Tuo metu Japonijoje Išikava Goemonas, žinomas kaip vagis, atidavęs grobį vargstantiems, buvo išvirtas dar XVI amžiuje. Kai kurie šaltiniai teigia, kad kartu virė ir jo sūnus, o kai kur rašoma, kad tame katile buvo visa jo šeima.

Tiesa, tokios bausmės Goemonas sulaukė ne už vagystes, o už bandymą nužudyti antrąjį Japonijos suvienytoją, karžygį ir politiką Toyotomi Hideyoši.

Wikimedia Commons / Public Domain nuotr./Išikavos Goemono egzekucija
Wikimedia Commons / Public Domain nuotr./Išikavos Goemono egzekucija

Taigi mirtis verdančiame katile buvo reta, bet tikra bausmė. Kartais tame katile kunkuliavo aliejus, derva ar taukai, kartais – vanduo. Auka būdavo įmetama dažniausiai viešoje vietoje, mirtis ateidavo per kelias minutes.

Tiesa, ypatingai retais atvejais pasmerktasis būdavo įmetamas į šaltą vandenį, o tuomet jis būdavo užverdamas. Tai buvo daug didesnė bausmė, nes kančia kartais trukdavo ir kelias valandas.

Žvelgdami į tokias istorijas, turime laikytis istorizmo principo. Tačiau kartu galime džiaugtis, kad progresas mus atvedė iki to, ką turime dabar.

Gerai, kad dabar šlykštimės tokiomis dėmėmis savo istorijoje, nors kadaise tai būtų buvusios tik ketvirtadienio vakaro naujienos ir reginys miestelėnams.

Technologijos.lt
Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:30
01:16
01:39

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"