-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Tai įdomu: kaip vilnietis J.Lukoševičius su V.Lenino broliu į carą kėsinosi

Vilniaus istorijoje gausu įdomių asmenybių, vis dar gana mažai žinomų Lietuvoje. Viena tokių – Juozas Lukoševičius (Józef Łukaszewicz). Gimęs dvare netoli Vilniaus, jis buvo garsus fizikas ir geologas, Vilniaus universiteto profesorius. Tačiau visgi įdomiausias jo gyvenimo įvykis – nepavykęs pasikėsinimas į Rusijos imperijos carą Aleksandrą III.
J.Lukoševičius ir kalėjimas, kur jis praleido beveik 20 metų po nesėkmingo pasikėsinimo į carą
J.Lukoševičius ir kalėjimas, kur jis praleido beveik 20 metų po nesėkmingo pasikėsinimo į carą / Wikimedia Commons nuotr., 15min montažas

Šį pasikėsinimą jis organizavo drauge su Aleksandru Uljanovu – vyresniuoju Vladimiro Uljanovo broliu. Dabar V.Uljanovą geriau žinome kaip Leniną.

Visgi pasikėsinimo suorganizuoti nepavyko – caro slaptoji policija išaiškino ir sulaikė sąmokslininkus. A.Uljanovas buvo pakartas, J.Lukoševičius ilgus metus praleido kalėjime, o išėjęs į politiką jau nebesikišo ir pasinėrė į mokslinę veiklą.

Portalas 15min kviečia susipažinti su šios įdomios istorinės asmenybės biografija.

Nuotrauka iš knygos „J.Lukoševičius. Atsiminimai ir laiškai“/J.Lukoševičius studijų metais, apie 1884 m
Nuotrauka iš knygos „J.Lukoševičius. Atsiminimai ir laiškai“/J.Lukoševičius studijų metais, apie 1884 m

Jaunas susižavėjo revoliucinėmis idėjomis

J.Lukoševičius gimė 1863 m. Bikiškės dvare tuometinėje Vilniaus gubernijoje (dabar – Vilniaus rajonas, prie pat Lietuvos ir Baltarusijos pasienio).

Į mokyklą J.Lukoševičius ėjo Vilniuje – iš pradžių nuo 1875 m. mokėsi Vilniaus progimnazijoje, vėliau Vilniaus berniukų I gimnazijoje.

1883 m. 20-metis J.Lukoševičius, kurį nuo vaikystės domino pažinti gamtą, įstojo į Sankt Peterburgo universitetą Fizikos-matematikos fakulteto Gamtos mokslų skyrių, apsigyveno tėvo pažįstamo namuose.

Greitai J.Lukoševičius susižavėjo revoliucinėmis idėjomis. Dar mokykloje jis skaitė įvairią nelegalią literatūrą, o universitete, radus bendraminčių, pažiūros dar sustiprėjo.

J.Lukoševičius įsitraukė į nelegalių studentų savišvietos būrelių veiklą, skaitė įvairius prieš caro valdžią nukreiptus leidinius, dalis kurių propagavo ir teroristinę veiklą.

Be to, universitete jis susidraugavo su Aleksandru Uljanovu ir Piotru Ševyrovu – dviem revoliucinėmis pažiūromis pasižymėjusiais jaunuoliais, norėjusiais nuversti caro Aleksandro III valdžią.

Public Domain nuotr./Aleksandras Uljanovas 1887 m.
Public Domain nuotr./Aleksandras Uljanovas 1887 m.

Teorinėmis pažiūromis, kaip rašė J.Lukoševičius atsiminimuose, jis ir bendraminčiai studentai buvo socialdemokratai, tačiau praktikoje netikėjo, kad galima pasiekti socialdemokratijos taikiais būdais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius