Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 11d. 23:12

Drąsa ar kvailumas? Istorija, kaip Somalio piratai susirėmė su dviem kariniais laivais

„USS Cape St. George“ laivas
Wikimedia Commons nuotr. / „USS Cape St. George“ laivas

Apie Somalio piratus turbūt esate girdėję ne kartą. Jie greitaeigiais kateriais pasivydavo komercinius laivus, juos užimdavo, o tada reikalaudavo išpirkos. Kartais ją gaudavo, o kartais likdavo nieko nepešę. Arba negyvi. Tiesa, pastaruoju metu kova su piratavimu prie Somalio krantų šią problemą didele dalimi išsprendė – nuo 2017 m. piratai nebuvo užėmę nė vieno laivo. O šis pasakojimas – apie laikus, kai jiems sekėsi geriau.

Eskadrinis minininkas „USS Gonzalez“ ir kreiseris „USS Cape St. George“ 2006 metais plaukiojo prie rytinės Afrikos sienos. Ne šiaip sau – ten jie žvalgėsi Somalio piratų, kurie tuo metu itin dažnai atakavo komercinius laivus.

Kovo 18 dienos rytą „USS Gonzalez“ pastebėjo nedidelį dyzelinį laivą, tempiantį porą greitaeigių katerių. Tai – įprasta piratų taktika.

Taigi, „Gonzalez“ nusprendė sekti šį dyzelinį laivą iki prašvis. Tuo tarpu „Cape St. George“ artėjo prie šios vietos, nors buvo nutolęs per 64 km.

Amerikiečių jūreiviai norėjo patikrinti įtartiną laivą. Ir buvo panašu, kad jo įgula nėra linkusi priešintis.

Tai buvo geras ženklas – juk tuose vandenyse plaukioja ne tik piratų laivai. Tačiau kai kariškiai bandė įlipti į įtartiną laivą, piratai ėmė šaudyti. Jūreiviai atsišaudė ir atsitraukė, tačiau piratai ėmė vytis jų katerį link karinio laivo.

Amerikiečiai negalėjo patikėti piratų įžūlumu. Arba drąsa. Arba kvailumu. Tačiau netrukus link amerikiečių karinių laivų jau skrido ir raketos, ir automatinių šautuvų ugnis. Kadangi piratai buvo visai arti, amerikiečiai negalėjo naudoti galingesnių ginklų, todėl jiems teko atsišaudyti sąlyginai mažais ginklais.

Visgi amerikiečių ginklai netrukus pasiekė savo ir didysis piratų laivas užsidegė – jame buvo nemažai degalų. Tai matydami mažesni kateriai pasidavė. 12 piratų buvo sulaikyta, 5 iš jų buvo sužeisti.

Vandenyje rastas vieno pirato kūnas. Amerikiečiai nenukentėjo, nors „Cape St. George“ buvo apibrozdintas piratų ginklų šūviais.

Tiesa, Somalio piratai teigė, kad misijoje dalyvavo daugiau žmonių – jie dingo jūroje. Taip pat piratų atstovai teigė, kad jie tik patruliavo savo vandenyse.

Galiausiai piratavimo faktas nebuvo nustatytas. Nyderlandų „HNLMS Amsterdam“ surinko sužeistuosius, o amerikiečių kariniai laivai toliau tęsė misiją.

JAV nusprendė neteisti sulaikytų asmenų, nes įrodyti, kad jie yra piratai, būtų sunku. Piratavimas – tarptautinės teisės pažeidimas, o dėl užpuolimo teistis būtų sunku – kurios šalies įstatymus reikėtų taikyti?

Sulaikytieji buvo sugrąžinti į Somalį. Tiesa, keli iš jų kelis mėnesius buvo gydomi JAV laivuose.

Technologijos.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Video

16:30
01:11
00:56

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"