Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 8d. 07:42

Ne tik Lietuvos, bet ir Baltijos komanda: „Žalgirio“ fenomenas svaigina latvius ir estus

Rungtynės „Žalgirio“ arenoje
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Rungtynės „Žalgirio“ arenoje

Kai stebėsite „Žalgirio“ rungtynes su „Barcelona“, atkreipkite dėmesį į už priešininkų komandos atsarginių suolo sėdinčius vyrukus. Ten turėtų būti smagi kompanija, kuri šoks iš vietų, kai tik 10-asis katalonų numeris paleis taiklų metimą į žalgiriečių krepšį. Kiekvienas jų ant savo marškinėlių turės po raidę ir formuos savo herojaus pavardę: Š-M-I-T-S. Tai bus latviai, kurie vis užsuka į „Žalgirio“ areną. Jų ir estų – ypač estų, aplinkui jus, sėdinčius „Žalgirio“ arenos tribūnose, yra gerokai daugiau, nei jums gali atrodyti. Ko juos čia taip traukia į Nemuno salą?

Penktadienis | Eurolyga | „Žalgiris“ – „Barcelona“ | 20:00 | Kaunas

Sykį tą šmaikščiausią saują Latvijos sirgalių pavyko sutikti po žalgiriečių rungtynių Eurolygoje. Degalinėje, visai šalia „Žalgirio“ arenos, jie pirkosi užkandžių ir gėrimų ilgai beveik 4 valandų kelionei iki Rygos.

Kai kurie atvykėliai iš Estijos ir Latvijos po „Žalgirio“ rungtynių lieka nakvoti Kaune ir čia praleisti savaitgalio. Bet šie šmaikštuoliai susipakavo marškinėlius ir leidosi į kelią atgal namo.

„Kas čia jus taip veda į tą Kauną?“ – smalsiai paklausiau.

„Tiesiog. Palaikom savus“, – linktelėjo latvis.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Leo Westermannas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Leo Westermannas

Šį sezoną į „Žalgirio“ rungtynes Eurolygoje renkasi vid. 14,6 tūkst. aistruolių. Kai žaliai balta jūra vieningai ošia ir banguoja šalia aikštės, daugelis nė nesusimąsto, kad maždaug 500 po areną išsibarsčiusių aistruolių užkalbinti nesusišnekėtų lietuviškai.

Jie lyg savi su „Žalgirio“ sirgaliais smaginasi džiaugsmingų atkarpų metu, švilpia ant teisėjų po netenkinančių jų sprendimų. Rėkia „Žalgirio“ vardą ir palieka areną pasikrovę daugiau energijos, nei turėjo jos prieš rungtynes.

Kitą kartą gerai pasiklausykite, kokia kalba šnekasi greta jūsų įsitaisęs žiūrovas. Labai didelė tikimybė, kad tai mūsų kaimynai iš Latvijos arba Estijos.

Kaip 15min tvirtino „Žalgirio“ bilietų pardavimo vadovė Raimonda Čeičė, 2018–2019 m. sezoną per „Žalgirio“ bilietų platinimo puslapį 2,5 proc. pirkėjų sudarė latviai (0,91 proc.) ir estai (1,59 proc.).

„Žalgirio“ rungtynes praėjusį sezoną lankydavo vid. 14,8 tūkst. žiūrovų. Teoriškai, maždaug 400 iš jų buvo svečiai iš Latvijos bei Estijos.

Estijos klientai galėjo dar labiau padidinti šį skaičių, nes „Žalgiris“ turi nuolatinių klientų – Estijos įmonių, kurios kelis kartus per sezoną atvyksta į rungtynes ir moka pagal išankstines sąskaitas.

„Šį sezoną pastebime, kad pirkėjų iš Baltijos šalių daugėja, jų aktyvumas auga ir vien per rugsėjo mėnesį pirkimų buvo padaryta už panašią sumą kaip praėjusiais metais per visą sezoną“, – 15min teigė „Žalgirio“ bilietų pardavimo vadovė Raimonda Čeičė.

Alfredo Pliadžio nuotr./„Žalgiris“ – „Olympiakos“
Alfredo Pliadžio nuotr./„Žalgiris“ – „Olympiakos“

„Žinau nemažai žmonių, kurie važiuoja pas savo verslo partnerius ir suderina darbus su krepšiniu. Jie stengiasi organizuoti susitikimus tomis dienomis, kai žaidžia žalgiriečiai“, – 15min sakė buvęs žalgirietis Siimas-Sander Venė, su pertraukomis Kaune praleidęs 10 metų.

2006-aisiais pagrindinėje komandoje debiutavęs estas mano, kad iš pradžių Estijos žmonės vis užsukdavo į „Žalgirio“ areną pamatyti ir jo, ir gero krepšinio.

„Manau, dabar pagrindinis dalykas yra Eurolyga ir geri „Žalgirio“ rezultatai. Be to, Kaunas visada buvo artimiausia vieta, kur buvo galima pasižiūrėti aukščiausio lygio krepšinį. Manau, labai daug duoda ir atmosfera – žmonės iš Kauno pasiima daug pozityvios energijos“, – pasakoja S.Venė.

Kauną savo namais laikantis 28-erių puolėjas turi nemažai pažįstamų, kurie bent kartą per sezoną atvyksta į „Žalgirio“ areną. Kai kurie Nemuno salą aplanko po 3–4 kartus per metus.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Siim Sander Vene
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Siim Sander Vene

Palaikyti esto tautiečiai į „Žalgirio“ areną susirinko pernai, kai puolėjas vilkėjo nebe žaliai baltus, o Las Palmaso „Gran Canaria“ marškinėlius. Krepšininkui buvo smagu regėti daug jau matytų veidų.

S.Venė prisiminė ir didžiausią Estijos aistruolių iniciatyvą. Prieš penkerius metus, kai estas atstovavo „Žalgiriui“, į Kauną atvyko Milano „Olimpia“ su jo tautiečiu Kristjanu Kanguru.

Tačiau savo žaidėjų marškinėliais tribūną papuošęs būrys estų liko nusivylę – nei S.Venė, nei K.Kanguras dėl traumų žaisti negalėjo.

Iš pradžių estus į Kauną traukė S-S.Venės perspektyvos, vėliau – naujutėlaitė ir didžiausia Baltijos šalyse „Žalgirio“ arena, taip pat – aukščiausio lygio krepšinis Europoje, po to – stebuklingi rezultatai, nuvedę net iki finalo ketverto. Šį sezoną dar vienu traukos centru tapo kita Estijos krepšinio viltis.

18-metis Kerras Kriisa ketvirtajame Eurolygos ture išbėgo ant parketo mače su Vilerbano ASVEL. Drąsus įžaidėjas priešpaskutinę dvikovos minutę stojo prie baudų metimo linijos ir pelnė pirmuosius savo taškus Eurolygoje.

Perspektyvusis krepšininkas triumfuodamas iškėlė ranką į viršų ir dėkojo net iš vietų pakilusiems „Žalgirio“ sirgaliams.

„Jeigu tik išėjęs prie 15 tūkstančių pakelia vieną pirštą į viršų, matyti, kad jam netrūksta pasitikėjimo savimi. Tikrai gyvas. Neestiškas bachūras, – po rungtynių juokėsi Šarūnas Jasikevičius. – Įspūdingos buvo sirgalių ovacijos. Nežinau, kaip jis galės miegoti. Man jo vietoje būtų sunku. Tikėsimės, jam tai bus postūmis.“

S.Venė pasakoja, kad žmonės Estijoje susidomėję skaito naujienas, kaip sekasi jaunajam jų talentui. Šiuo metu Italijoje rungtyniaujantis krepšininkas Estijoje turi savo krepšinio naujienų portalą Korvpall.ee.

Estijos skaitytojų dėmesį traukdavo net straipsniai apie K.Kriisos pasirodymus NKL pirmenybėse.

„Gal 4 iš 10 visų laikų skaitomiausių straipsnių mūsų puslapyje yra apie Kerrą“, – 15min tikino S.Venė.

„TVPlay Baltics“ Ryšių su visuomene ir komunikacijos vadovas Baltijos šalims Žilvaras Zinkevičius 15min pasakoja, kad kai tik K.Kriisa įmetė tą pirmąjį tašką Eurolygoje, jo telefonas vis vibravo nuo skambučių iš kolegų Estijos televizijose. Jie teiravosi daugiau informacijos apie savo talentą.

„Žalgiris“ paskolino savo žaidėją Prienų „CBet“ klubui, bet labai realu, kad K.Kriisos vardas ateityje dar labiau masins Estijos žmones į Kauną.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rungtynių akimirka
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rungtynių akimirka

Kai estams dar reikia informacijos apie K.Kriisą, latviams nereikia daug pasakoti apie ryškiausius jų šalies talentus.

„Latvijoje susidomėjimas „Žalgiriu“ tikrai didelis. Būna, žmonės man rašo ir klausinėja, kaip gauti bilietų, nes internete jų jau nebeįmanoma nupirkti“, – 15min pasakoja kitas buvęs žalgirietis latvis Kasparas Vecvagaras.

Eurolygoje žaidžia nemažai gerų latvių.

Maskvos CSKA atakoms diriguoja Janis Strelniekas, tritaškius Rimo Kurtinaičio „Chimki“ klube pyškina Janis Timma ir Dairis Bertanis, „Barcelona“ žvaigždyne bando neužgesti Rolandas Šmitas.

Prieš porą savaičių už ASVEL suolo kompanija iš vietų šokinėjo po 23-ejų latvio Rihardo Lomažo metimų.

Paskui saviškius traukia ne tik gausios latvių žaidėjų šeimos, bet ir krepšinio aistruoliai.

„Dabar, kai turime tiek daug žaidėjų NBA ir Eurolygoje, krepšinio populiarumas mūsų šalyje auga, – 15min teigė K.Vecvagaras. – Atsimenu, man būdavo labai smagu „Žalgiryje“ sulaukti tokio tautiečių palaikymo. Manau, ir dabar latviai, su svečių komanda atvažiavę žaisti į „Žalgirio“ areną, taip pat džiaugiasi dėl tokio palaikymo.

Galiu pasakyti, kad „Žalgirio“ arenoje visada tvyro nereali atmosfera. Mūsų fanai irgi nori tą patirti bent kartą per metus. Padeda ir „Žalgirio“ žaidimas, kuris dabar aukščiausio lygio Europoje.“

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kasparas Vecvagaras
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kasparas Vecvagaras

„Žalgirio“ arenoje atkreipkite dėmesį ir į šviesiaplaukę merginą, kuri latviams užsukant į Kauną vis sėdi šalia rungtynių komentatorių.

Tai Latvijos žurnalistė Viktorija Kamaza, kuri atvažiuoja į Kauną suderinti darbą su malonumu – padaryti reportažą apie saviškį žaidėją ir pasisemti tos energijos „Žalgirio“ arenoje.

Ji jaučia pavydą „Žalgiriui“. Anot merginos, Latvijos krepšinio sirgaliai gali tik pasvajoti apie tokį didžiules tradicijas turintį ir Europoje gerbiamą klubą kaip „Žalgiris“.

Viktorija pasakoja, kad per jos kūną bėga šiurpuliukai, išgirdus Vikingų skanduotę, tada – Andriaus Žiurausko riksmus per komandos pristatymą, o prieš pat ginčo kamuolį – užburiantį Lietuvos himną.

„Visada gali likti žiūrėti rungtynių namuose per televizorių, bet tada tu nepagausi to ryšio su „Žalgirio“ fanais. Tu nepasiimsi tiek gerų emocijų ir nepasikrausi tos neapsakomos energijos, kuri padeda komandai laimėti. Todėl mes ir važiuojame į Kauną pamatyti to savo akimis“, – 15min pasakoja V.Kamaza.

Visai kaip ir estams, latviams Kaunas yra artimiausias Eurolygos taškas. Latvius dar vienija didžiulis noras palaikyti savo tautiečius Eurolygos arenose.

„Mums tai didžiulis pasiekimas ir pasididžiavimas matyti mūsų žaidėjus stipriausioje Europos krepšinio lygoje. Todėl mes taip pat atsinešame energijos į tą neįtikėtiną atmosferą, – tikina V.Kamaza. – Arenoje matau, kaip visi tie aistruoliai tiesiog serga savo komandos palaikymu. Tai yra geros atmosferos receptas. Todėl ir latviai renkasi į Kauną – ne analizuoti rungtynių, bet mėgautis atmosfera ir atsidavimu žaidimui. Lietuvos himnas ir tas šeimyniškas palaikymas tiesiog užburia.

Daugiau nebėra skirtumo, kas tu toks – lietuvis, latvis ar estas – bet ką pakeri ši ypatinga atmosfera.“

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rungtynių žiūrovai
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rungtynių žiūrovai

„Sportacentrs“ žurnalisto Andrejaus Silinio nestebina bilietų pardavimo skaičiai. Jis žino bent keletą latvių, kurie važiuoja į praktiškai visas „Žalgirio“ rungtynes Eurolygoje.

„Kauno „Žalgiris“ Latvijoje jau turi mūsų palankumą, – 15min pasakojo A.Silinis. – Kadangi Latvija neturi Eurolygos klubo, tai „Žalgirį“ daugelis latvių mato kaip MŪSŲ komandą Eurolygoje.“.

A.Silinis pateikė „Sportacentrs“ skaičius. Pavyzdžiui, naujienos apie „Žalgirio“ pirkinius buvo 2-3 kartus skaitomesnės nei apie kitus Eurolygos klubus.

Be to, „TVPlay“ Latvijoje transliuoja visas žalgiriečių Eurolygos rungtynes, todėl tai irgi padeda plėsti žalią virusą Baltijos šalyse.

„Į Kauną važiuojame palaikyti saviškių ir pamatyti geriausio lygio krepšinį. Ir, be abejo, dėl „Žalgirio“ arenos atmosferos – mes neturime galimybės patirti to niekur kitur, nebent tik per savo rinktinės rungtynes“, – tikino A.Silinis.

„Žalgiris“ pasirengimą 2019-2020 m. sezonui pradėjo Taline. Estai užkimšo 7,2 tūkst. vietų talpinančias „Saku Suurhall“ tribūnas ir sukūrė neeilinę atmosferą draugiškoms „Žalgirio“ ir Talino „Kalev/Cramo“ rungtynėms.

„Visada gera grįžti namo. Estijoje „Žalgirio“ rungtynės buvo didžiulis įvykis“, – neslėpė K.Kriisa.

Kitą rudenį su kelionių agentūromis ir turizmo centrais bendradarbiaujantis „Žalgiris“ vėl ketina suorganizuoti neeilinę išvyką. Gal tai vėl bus Estija, gal tai šį kartą bus Latvija, o gal dar kita kaimyninė šalis.

„Žalgiris“ plečiasi. Jei taip toliau, jis greitai įgys ne tik Lietuvos, bet ir Baltijos komandos statusą Eurolygos žemėlapyje.

„Dėl to parduodame mažiau abonementų, kad kaimynams užtektų nusipirkti bilietų“, – šypsosi „Žalgirio“ vadovas Paulius Motiejūnas.

Title Sponsor
Turkish Airlines
Premium Partners
7days Adidas
Global Partners
Tadim Spalding Intersport
Partners

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Ypatingos

06:47
17:02

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Video

25:27
15:09
54:42

Esports namai

URBAN˙/