2020 10 22

Ideali serija – baigta: po pertraukos uždusęs „Žalgiris“ krito prieš „Valencia“

Pirmas keturias Eurolygos rungtynes laimėjęs Kauno „Žalgiris“ serijos pratęsti nesugebėjo. Martino Schillerio kariauna, palaikoma tūkstantinės minios, užstrigo po pertraukos ir krito prieš „Valencia“ ekipą 82:94 (27:22, 18:15, 12:30, 25:27).

Rungtynes Nemuno saloje stebėjo net 5131 sirgalius, nors Lietuvoje toliau mušami sergamumo koronavirusu rekordai.

Pirmajame kėlinyje kauniečiai nuprausė svečius tritaškių lietučiu – pataikė net septynis tolimus metimus, tačiau kiek šlubavo gynyboje ir pirmavo 27:22.

Antrajame kėlinyje keletą sunkių metimų pataikė Nigelas Hayesas, puikų reidą surengė Paulius Jankūnas, o „Žalgiris“ buvo įgijęs ir dviženklę persvarą (43:33). Tačiau varžovai bėgti neleido – per pertrauką kauniečiai pirmavo 45:37.

4:14 – tokia nesmagia atkarpa pradėjo Lietuvos čempionai antrąją rungtynių dalį ir niekaip nesugebėjo sustabdyti varžovų puolimo. Tritaškiai jau nekrito, o „Valencia“, pelniusi net 30 taškų per ketvirtį, prieš lemiamą 10-ties minučių atkarpą turėjo dešimties taškų pranašumą (67:57).

Ketvirtajame kėlinyje varžovai toliau nestabdė, o „Žalgiris“ strigo puolime – nekrito į skylę net ir laisvi metimai. Keletu tritaškių kauniečiai buvo sumažinę skirtumą iki 10-ties taškų (70:80), tačiau „Valencia“ sudūrė lemiamus dūrius ir šventė pergalę.

Efektyviausias „Žalgirio“ gretose buvo Lukas Lekavičius, pelnęs 9 taškus (1/1 dvit., 1/1 trit., 4/4 baud. met.). Taip pat jis atkovojo 3 kamuolius, atliko 5 rezultatyvius perdavimus, pavogė 2 kamuolius ir surinko 21 naudingumo balą.

Augustine'as Rubitas (6/6 dvit., 5 atk. kam., 20 naud. bal.) ir Marius Grigonis buvo rezultatyviausi su 12 taškų.

„Žalgirio“ gynybos trapumą puikiai atvaizduoja varžovų pataikymas – 73 proc. dvitaškių (22/30) ir 44 proc. tritaškių (14/32).

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eurolyga Kaune: „Žalgiris“ - „Valencia“

Patys žalgiriečiai metė prasčiau – pataikė 56 proc. dvitaškių (19/34) ir 39 proc. tritaškių (11/28).

Kovą dėl kamuolių „Valencia“ laimėjo 31:23, varžovai ir kamuoliu dalinosi geriau – atliko 25 rezultatyvius perdavimus, kai „Žalgiris“ – 16.

Kitas Eurolygos rungtynes „Žalgiris“ žais lygiai po savaitės Prancūzijoje, kur susitiks su Vilerbano ASVEL.

„Žalgiris“: M.Grigonis ir A.Rubitas (6/6 dvit., 5 atk. kam., 20 naud. bal.) po 12, J.Lauvergne'as ir N.Hayesas (4/10 dvit., 1/5 trit.) po 11, L.Lekavičius 9 (5 rez. perd., 21 naud. bal.), A.Milaknis ir R.Jokubaitis po 8, S.Vasturia 6, Th.Walkupas 3, P.Jankūnas 2.

„Valencia“: V.Marinkovičius ir B.Dubljevičius po 16, N.Kaliničius 14, K.Prepeličius 13, L.Labeyrie 12.

„Žalgiris“ STATISTIKA „Valencia“
19/34 (56 proc.) Dvitaškių pataikymas 22/30 (73 proc.)
11/28 (39 proc.) Tritaškių pataikymas 14/32 (44 proc.)
11/12 (92 proc.) Baudų metimų pataikymas 8/9 (89 proc.)

Ketvirtas kėlinys. „Žalgiris“ – „Valencia“

40 min. Komandos dar apsikeitė taškais, bet nugalėtojas aiškus buvo jau kurį laiką.

39 min. A.Rubitas šiandien užtikrintas, bet to tikrai nėra gana – 76:87.

37 min. Ups... Koks D.Williamso dėjimas! Nors ir varžovų epizodas, bet plojimų vertas. L.Lekavičius atsakė tritaškiu, dar vieną tolimą bombą įskraidino A.Milaknis – 70:80.

36 min. Viskas kaip ir paprasta – varžovai kamuolį į skylę pataiko, „Žalgiris“, deja, ne. Po L.Lekavičiaus baudų – 63:78.

Donatas Urbonas Donatas URBONAS, 15min žurnalistas

Tik primenu, kad žalgiriečiai per 15 antrosios mačo dalies minučių nepataikė nė vieno tritaškio. Svečiai – aštuonis.

35 min. „Žalgiris“ pabiro gynyboje – 59:75.

Kad jau mačas slysta iš rankų, pakelkim po taurelę kaskart, kai pranešėjas blogai ištaria Joffrey Lauvergne'o pavardę!

33 min. F.San Emeterio pataikė iš toli, „Žalgiris“ atsilieka jau 13 taškų – 59:72.

32 min. P.Jankūnas gražiai perėmė kamuolį, bet M.Grigonis nepataikė laisvas. Viską išmėtė „Žalgiris“, atrodo, dar pirmoje mačo dalyje...

31 min. Dvi varžovų pražangos per pusę minutės, tai gali duoti naudos kėlinio eigoje. O štai Th.Walkupas metė iš krašto ir pataikė į lentos kraštą – 57:69.

Trečias kėlinys. „Žalgiris“ – „Valencia“ 57:67

30 min. Na ką, -10 po trijų kėlinių. Praleista net 30 taškų per 10 minučių.

30 taškų į „Žalgirio“ krepšį per kėlinį – blogiausias žalgiriečių kėlinys gynyboje šį sezoną. „Žalgirio“ žaidėjai visus laimingus loterijos bilietus nubraukė iki pertraukos, nes trečiajame ketvirtyje pro šalį skriejo visi šeši tritaškiai.

28 min. Teisėjas suklydo atiduodamas kamuolį svečiams, o K.Prepeličius smeigė ir tritaškį, N.Kaliničius pataikė du su pražanga, kauniečių duobė gilėja – 51:60.

Rokas Pakėnas Rokas PAKĖNAS, 15min žurnalistas

Nėra tritaškių, dūsta ir „Žalgirio“ puolimas. Po ilgosios pertraukos šeimininkai prametė visus keturis tolimus šūvius ir per septynias minutes pelnė vos 4 taškus. Užstrigusius auklėtinius nuo šoninės linijos užvedinėjantis Martinas Schilleris nuo atsarginių suolo pakėlė labiausiai patyrusį komandos snaiperį Artūrą Milaknį.

„Nepasikliaukit tritaškiais“, – perspėjo M.Grigonis bendražygius, žengdamas į rūbinę prieš ilgąją pertrauką. Marius – protingas ir jau nemažai matęs vyras, todėl žino, ką sako. Kai „Žalgirio“ toliašaudė artilerija užsikirto, tai „Valencia“ priešingai – demonstruoja, kaip nulaužti M.Schillerio firminę „side“ gynybą ir puikiais atšokimais už tritaškio linijos daužo šeimininkus jau penktu tolimu metimu per ketvirtį.

27 min. Oi kokia sunki „Žalgirio“ atkarpa abiejose aikštės pusėse – 51:55.

Sugebėjimą pataikyti iš toli po ilgosios pertraukos demonstruoja ir „Valencia“ krepšininkai, per pirmąsias keturias minutes smeigę keturis tritaškius. Per pirmuosius du kėlinius Jaume Ponsarnau auklėtiniai realizavo vos 3 iš 12 bandymų. Tai kardinalus skirtumas, atsispindintis ir švieslentėje – „Žalgiris“ jau atsilieka 49:51.

25 min. B.Dubljevičius (16 tšk.) įsišaudė ir tai itin blogas ženklas „Žalgiriui“, kuris jau atsilieka – 49:51.

Lauvergne'as kaip fejerverką į orą šiandien paleido jau kokius šešis taškus. Mačo pabaigoje jie gali būti labai brangūs.

23 min. Gynyba braška, varžovai grėsmingai prisiartino, o M.Schilleris prašo minutės pertraukėlės – 49:48.

21 min. N.Kaliničius pataikė tritaškį pirmosios atakos metu, iš toli pataikė ir V.Marinkovičius. N.Hayesas nubaudė varžovus dėjimu – 49:43.

Antras kėlinys. „Žalgiris“ – „Valencia“ 45:37

20 min. A.Rubitas puikiai blokavo S.Van Rossomo metimą, o kėlinį uždarė netaiklus N.Hayeso tritaškis.

9 tritaškiai iš 16 (56,3 proc.) bei vos 3 klaidos per pirmuosius du kėlinius – kokteilis, kurį pakelti sunku būtų bet kuriam turnyro sunkiasvoriui. Aštuonių taškų persvara prie tokio puolimo atrodo per skurdi, bet nereikia varyti Dievo į medį. Žaidimas – puikus.

M.Grigonis ir į krepšį įmeta (rezultatyviausias su 8 taškais po pirmos pusės), ir patreniruoja komandą. „Postink! Postink!“ – priekaištingai rėkia jis A.Rubitui, prieš kurį V.Marinkovičius po krepšiu. Amerikietis jau norėjo nusimesti kamuolį, nors prieš jį buvo žemesnis ir smulkesnis gynėjas. Susisgribęs A.Rubitas agresyviau paėmė priešininką ir iškart išprovokavo pražangą. Kaip ir sakė Marius prieš savaitę, „Šaras vis dar su jais“.

19 min. „Žalgiris“ pirmą kartą šiose rungtynėse buvo įgijęs dviženklę persvarą (43:33), tačiau varžovai greitai vėl priartėjo – 43:37.

18 min. Th.Walkupas nieko nelaukęs meta iš aikštės krašto sau kiek neįprastą metimą, tačiau pataiko tritaškį ir jis!

17 min. Du iš eilės sunkūs, bet taiklūs N.Hayeso metimai – 38:33.

15 min. Pagaliau užtikrintai J.Lauvergne'as užbaigė ataką po Th.Walkupo perdavimo – 34:28.

5131?! Tikrai atrodo bent 7131. Ir pirmą kartą žiūrovų statistika pateikta antro kėlinio viduryje, o ne per ilgąją pertrauką. Keista.

Sunku patikėti, jog rungtynėse su „Valencia“ susirinko 5131 sirgaliai, kaip žymima oficialiame susitikimo protokole. Tai vos 120 daugiau nei praėjusios savaitės mače su Stambulo „Anadolu Efes“, nors plačiai išsidėstę „Žalgirio“ fanai sudaro vaizdą, jog jų arenoje šiuo metu yra bent 7000. Kaip bebūtų, tai naujas šio sezono Eurolygos rekordas. Verta pastebėti, kad apsauga dar atidžiau seka teisingą kaukių dėvėjimą – jokių iškištų nosių, o jei tokių gudručių atsiranda – staigiai prisistato apsaugos darbuotojas, kuris sudrausmina neklaužadą.

14 min. N.Hayesas pataikė tritaškį, bet J.Lauvergne'as labai jau lengvai po krepšiu praleido B.Dubljevičių. Kauniečių persvara kiek sumažėjo – 32:28.

13 min. Pirmieji „Valencia“ taškai po pertraukos – nuo baudų metimo linijos, jų teko laukti beveik tris minutes.

12 min. P.Jankūnas įsiveržė į baudos aikštelę nuo tritaškio linijos ir puikiai užbaigė ataką. Kaip vynas tas mūsų Paulius – 29:22.

Ech! Puikiai įžaista „Žalgirio“ ataka turėjo baigtis ore Luko Lekavičiaus perdavimą sugavusio Joffrey Lauvergne‘ui dėjimu į krepšį, tačiau kamuolys išslydo iš prancūzo rankų. Cirkai ties šiuo momentu nesibaigė – Derrickas Williamsas kamuolį pasiuntė komandos draugui į galvą, o po kelių akimirkų kapitonas Paulius Jankūnas pademonstravo retai matomus greičio ir veržlumo įgūdžius.

Jankis gal nebepaims greičiu, bet paims gudrumu. Taip apgalingai žiūrėjo į kampą, kad net vikrusis Derrickas Williamsas apsikvailinęs po to nebespėjo pagal aštrų kaip peilis kapitono reidą į baudos aikštelę. 36-erių žalgiriečio klasika.

11 min. Du tritaškius varžovams per pirmąją ataką leido išmesti žalgiriečiai. Laimei, Valensijos krepšininkai nepataikė. Tiesa, nepasisekė ir „Žalgiriui“ – virš lanko pakilęs J.Lauvergne'as neįdėjo į krepšį.

Pirmas kėlinys. „Žalgiris“ – „Valencia“ 27:22

10 min. A.Milaknis beveik su kėlinio sirena šauna taikliai iš toli! Septyni (!) taiklūs kauniečių tritaškiai per vieną kėlinį, ponios ir ponai!

7 žalgiriečių tritaškiai per pirmąjį kėlinį – visos Eurolygos rekordas šį sezoną. Ir nėra čia ką daugiau pridurti. Tik nebent tiek, kad su tokiu pataikymu norėjosi didesnio pranašumo.

9 min. Gražus A.Rubito metimas atšokant atgal nuo vienos kojos – 24:20.

Bet gyvenimas žymiai paprastesnis, kai pataikai tritaškius. Per pirmąsias 8 minutes žalgiriečiai įsmeigė 6 tolimas strėles. Daugiausiai pirmuosiuose kėliniuose per penkerias šio sezono rungtynes.

8 min. R.Jokubaitis toliau rodo cojones šiame sezone. 19-metis iš pradžių prametė iš patogios padėties, bet nesutriko ir šovė taikliai iš toli du kartus iš eilės – 22:20.

„Žalgiriui“ nėra taip paprasta, kaip atrodo iš skaičių švieslentėje. Išskyrus porą staigių tritaškių ir sudėtingus metimus paskutinėmis atakos sekundėmis, žalgiriečiams pirmoje kėlinio dalyje buvo nelengva suregzti efektyvias atakas „Valencia“ aikštės pusėje. Tuo tarpu Valensijos ekipa kelia daug problemų pradėdama žaidimą nuo ūselio. Tie išpuoliai baigiasi arba taškais vienas prieš vieną, arba rezultatyviais perdavimais prie tritaškio linijos.

6 min. Taškų vakarėlyje jau įsismarkavo ir „Valencia“, po kurios geros atkarpos žaliai balti jau atsilieka – 14:16.

Skaičiai nemeluoja – pirmieji keturi tritaškiai „Žalgirio“ pasiekė tikslą. Pirmasis smeigė Steve‘as Vasturia, dūręs paskutinę atakos sekundę. Kitoje atakoje greitą tolimą strėlę paleido ir Marius Grigonis, o po kelių akimirkų – dar vienas pasitikėjimu degančio M.Grigonio tritaškis, šįkart – staigiai paleistas nuo kaktos prieš iškeltas varžovo rankas. Sėkmingą pirmųjų keturių tolimų metimų atkarpą uždarė antras S.Vasturijos taiklus tritaškis. Nors Nigelas Hayesas prametė, tačiau žalgiriečiai iš toli atakuoja itin atsipalaidavę ir iš įvairių padėčių.

4 min. N.Kaliničius svarstė, svarstė ir galiausiai nusprendė mesti iš toli. Deja, pataikė ir jis. Kol kas puolimas dominuoja, o po S.Vasturios tolimo metimo „Žalgiris“ toliau pirmauja – 14:10.

3 min. Varžovai pataikė iš toli, bet M.Grigonis verčia jau antrą tolimą metimą – 11:7.

2 min. S.Vasturia ir M.Grigonis smeigia po tritaškį, kol kas tik pozityvūs ženklai Nemuno saloje – 8:2.

1 min. Na štai, pirma ataka ir pirmieji J.Lauvergne'o taškai – 2:0.

Komandų starto penketai:

„Žalgiris“: Thomasas Walkupas, Marius Grigonis, Steve'as Vasturia, Nigelas Hayesas, Joffrey Lauvergne'as.

„Valencia“: Vanja Marinkovičius, Louisas Labeyrie, Samas Van Rossomas, Nikola Kaliničius, Bojanas Dubljevičius.

Jausmas toks, kad tai paskutinė gausi „Žalgirio“ fanų vakarienė prieš neišvengiamai artėjantį masinių renginių draudimą. Sunku įsivaizduoti, kad po dviejų savaičių rungtynėse su Madrido „Real“ Nemuno saloje vėl būtų net 6 tūkst. žaliai baltų aistruolių. Kas krenta į akis prieš pirmąjį ginčo kamuolį? „Žalgiris“ pirmauja turnyre pagal tritaškių taiklumą (vid. 41,7 proc.), kai „Valencia“ – vos 16-oje vietoje (vid. 31,9 proc.). Galimas X faktorius? Nerimą kelia Nikola Kaliničius ir jo galimas žaidimas nugara baudos aikštelėje. Prieš šį praėjusią vasarą „Žalgirį“ dominusį serbą praretėjusioje trečioje pozicijoje Martinas Schilleris pirmą kartą šį sezoną išstatyti gali ir Nigelą Hayesą.

Rungtynių su „Valencia“ rytą bilietus į „Žalgirio“ mačą buvo nusipirkę apie 5200 žmonių. Tikimasi, kad sirgalių iš viso susirinks apie 6 tūkst. Latvių žurnalistai „apakę“ skambino vidurdienį ir klausė, kaip tai įmanoma. Atsakymas paprastas – tai tiesiog lietuviški dalykai.