Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 12d. 10:09

Lietuviai sukūrė išmanų bekontaktį alkoholio matuoklį: jo apgauti neįmanoma

Lietuviai sukūrė išmanų alkoholio matuoklį
Serfy nuotr. / Lietuviai sukūrė išmanų alkoholio matuoklį
Alkoholio matuokliai ir su jais programine įranga susiję alkoblokai, neleidžiantys apsvaigusiam vairuotojui užvesti variklio – jau nebe naujiena. Todėl Lietuvos startuolio „Serfy“ įkūrėjai, pritraukę 550 tūkst. Eur investiciją, nusprendė eiti toliau – sukūrė neapgaunamą alkotesterį, kurį per mobiliojo telefono programėlę galima jungti su alkobloku. Ar jis tikrai neapgaunamas?

Įmonės vadovas Povilas Vytautas Dudonis paaiškino, kad naujasis įrenginys, skirtingai nei anksčiau sukurti, vairuotojui pučiant į alkotesterį, identifikuoja ne tik žmogaus veidą, bet ir patį įrenginį, į kurį pučiama.

Kitaip tariant, panaikinta galimybė galimai neblaiviam vairuotojui pasitelkti į pagalbą kitą nesąžiningą kolegą. Nes anksčiau, kad ir kokie modernūs buvo alkoholio matuokliai, mobiliose darbo vietose, pavyzdžiui vilkike ar autobuse, išlikdavo kad ir menkutė galimybė sukčiauti. Tarkime, kai vienas žmogus pučia į realų, prie sistemos pajungtą ragelį, o kitas tik simuliuoja pūtimą ir leidžia kamerai fiksuoti savo veidą.

Taigi naujasis bekontaktis alkotesteris yra susietas su sistema, kuri per atstumą nustato blaivumą, geba atpažinti veidus ir konkretų naudojamą įrenginį, taigi, užkertamas kelias bet kokiai galimai apgaulei. Planuojama, kad pirmiausia šis sprendimas bus aktualus logistikos sektoriaus įmonėms.

Lietuvių startuolis „Serfy“ sukūrė visą alkotesteriui reikiamą programinę įrangą – išmaniąją blaivumo nustatymo, veidų ir įrenginio atpažinimo sistemą, o alkotesterį pavedė pagaminti pasaulinei alkotesterių gamintojai „Lion Laboratories“. Iš viso į sprendimo kūrimą, tobulinimą ir patentavimą jau investuota daugiau nei 500 000 Eur.

„Veiklos pradžioje sukūrėme ir pristatėme užduočių valdymo sistemą mobilioms darbo vietoms, kurią galima pritaikyti pačioms įvairiausioms funkcijoms. Dirbdami su skirtingų sektorių įmonėmis identifikavome blaivumo tikrinimo poreikį tiems darbuotojams, kurių darbo vieta nuolat kinta, pavyzdžiui, vilkikų, viešojo transporto vairuotojams, kurjeriams, statybininkams. Sprendimą kūrėme, testavome ir tobulinome trejus metus, šiuo metu jis visiškai paruoštas naudojimui – numatome galimybę įsigyti jį neribotam laikui arba nuomotis mokant mėnesinį mokestį“, – sako Povilas Vytautas Dudonis, „Serfy“ vadovas.

Alkotesterio prototipus testavo skirtingų logistikos įmonių darbuotojai, pagal gautus atsiliepimus buvo atliekami tiek sistemos atnaujinimai, tiek suformuota konkreti užduotis alkotesterių gamintojui. P.V.Dudonis pasakoja, kad reikėjo atsižvelgti į galutinius naudotojus: „Pradžioje pasiūlėme kompaktiškus alkotesterius, bet ilgainiui supratome, kad vairuotojams kur kas patogiau ir lengviau naudoti didesnį įrenginį, kurį patogu laikyti rankoje, lengva surasti kabinoje, pūsti bekontakčiu būdu be jokių vienkartinių antgalių, tai ypač aktualu šiais pandeminiais laikais, taip pat alkotesterio ir programėlės naudojimasis turi būti intuityvus.“

Pasak P.V.Dudonio, sprendimui ne mažiau poreikių turėjo ir įmonių administracijos – joms svarbu, kad sistema būtų maksimaliai automatizuota, veiktų per atstumą realiu laiku, kad nebūtų galima jos apgauti, o apie bet kokius neatitikimus ar bandymus klastoti duomenis administracijos darbuotojai būtų nedelsiant informuojami. Atsižvelgus į tai, sprendimas turi veido atpažinimo algoritmą, ekrane fiksuojama visa burnos zona, taip pat alkotesteris kiekvieną kartą generuoja unikalią šviesos impulsų seką – ją atpažįsta išmaniajame telefone įdiegta mobilioji programėlė, kad tyrimui nebūtų pasitelkiami kiti įrenginiai.

Naujasis alkotesterio sprendimas prisidės užtikrinant įmonių nulinės tolerancijos principų laikymąsi. Numatytos kelios sistemos konfigūracijos – pirmiausia ji gali veikti kaip virtualus alkoblokas – užklausos pūsti sukuriamos administratorių, taip pat pagal iš anksto suplanuotą grafiką, o apie aptiktą net menkiausią alkoholio kiekį išpučiamame ore sistema nedelsdama informuoja atsakingus asmenis.

Sprendimas gali būti naudojamas ir kaip alkoblokas, kai užvesti transporto priemonę galima tik atlikus testą. Alkoblokas gali būti integruotas į logistikos įmonės telemetrijos sistemą – testavimai atliekami atsitiktine tvarka, o aptikus alkoholio blokuojamas transporto priemonės variklis, informuojami administracijos darbuotojai.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Gazas