Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 gruodžio 2d. 19:00

„Autobianchi A112 Runabout“ – ypatinga koncepcija, tapusi „hitu“

Fiat 850 Spider. (Charles01, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)
Fiat 850 Spider. (Charles01, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

„Fiat 850“, gamintas 1964-1973 metais, buvo molis didžiausio Italijos automobilių gamintojo rankose. Šis mažas automobilis įgijo tiek daug skirtingų formų – pagal pirkėjų norus buvo pristatytos ir miesto automobilio, ir kupė, ir furgono, ir keleivinio autobusiuko.

Viena iš populiaresnių „Fiat 850“ versijų buvo „Spider“ – gražuolis kabrioletas, kuris patiko ir JAV jaunimui. Tačiau „Fiat“ turėjo išspręsti problemą – kuo pakeisti 850 Spider?

Problema kilo septintojo dešimtmečio pabaigoje, kai „Fiat 850 Spider“ dar buvo visai naujas sportinis kabrioletas. Tuomet automobilių pramonėje pasklido gandai, kad JAV ketina griežtinti automobilių saugumo standartus. Nauji reikalavimai, įtraukę keleivių apsaugą apsivertimo metu, iš esmės būtų palaidoję klasikinius kabrioletus. „Fiat 850 Spider“ buvo labai lengvas, bet kartu ir labai gležnas automobilis – apsivertęs jis susiplodavo kaip blynas, negailėdamas savo keleivių galvų.

Jei pažvelgsite į visus 20 amžiaus vidurio kabrioletus, pastebėsite, kad jie neturi jokios saugumo konstrukcijos. Apsivertus galėjo išgelbėti tik priekinio stiklo rėmas, kuris tradiciškai buvo labai plonas ir tikrai per silpnas visam automobilio svoriui atlaikyti. „Mercedes-Benz W 113 Pagoda“, gaminta 1963-1971 metais, buvo pirmasis sportinis kabrioletas su gerai apgalvotu saugumu, tačiau ir jis apsivertimo atveju keleivius saugojo tik tada, kai turėjo kietą stogą. „Pagoda“, beje, netapo pavyzdžiu kitiems automobilių gamintojams – „Fiat 850 Spider“ tikrai nebuvo sukurtas galvojant apie saugumą.

Taigi naujos taisyklės iš esmės būtų ištrynusios klasikinius kabrioletus iš visų JAV rinkoje veikiančių gamintojų katalogų. Ir „Fiat“ norėjo tam pasiruošti, todėl kreipėsi į Bertone dizaino namus, kurie ir buvo sukūrę „Fiat 850 Spider“ dizainą.

„850 Spider“ dizainą kūrė Giorgetto Giugiaro, o štai naujasis modelis buvo patikėtas Marcello Gandini, kuris tuo metu buvo tikrų tikriausia žvaigždė automobilių pasaulyje – juk jis buvo 1966 metais pasirodžiusio „Lamborghini Miura“ autorius! Koncepcinio automobilio vardo broliu tapo „Autobianchi A112“ – tuo metu visai naujas mažas ir pigus automobilis.

„Autobianchi“ – tai 1955 metais „Bianchi“, „Pirelli“ ir „Fiat“ suformuotas automobilių gamintojas. Šiam projektui A112 pasirinktas dėl kelių priežasčių. Visų pirma, „Autobianchi“ buvo matomas kaip sportiškų mažų automobilių gamintojas, todėl modernus kabrioletas, atrodo, jam puikiai tiko. Antra, naujas konceptas turėjo padėti populiarinti šią sunkiai nuo žemės atsiplėšusią markę. Ir tai tikrai buvo labiau jau marketingo triukas, nes Gandini sukurtas koncepcinis modelis su „Autobianchi A112“ neturėjo praktiškai nieko bendro.

Marcello Gandini į naująjį konceptinį modelį sudėjo visus gražiausius savo stiliaus bruožus ir taip 1969-ųjų Turino automobilių parodoje pasirodė „Autobianchi A112 Runabout“ – dvivietis sportinis rodsteris be jokio stogo, durelių ir galinio vaizdo veidrodėlių. Tai buvo išties radikalus automobilis, sukurtas įkvėpimo semiantis iš lenktyninių katerių.

„Autobianchi A112 Runabout“ slėpėsi keturių cilindrų 1,1 litro variklis (paimtas ne iš A112), per keturių laipsnių mechaninę pavarų dėžę sukantis galinius ratus. Tokia konfigūracija, nors ir buvo gerokai kuklesnė, atkeliavo tiesiai iš „Lamborghini Miura“ superautomobilio. Nepaisant to, kad priekyje nebuvo nieko (nei variklio, nei bagažinės), „A112 Runabout“ turėjo pakankamai ilgą nosį su iškiliomis ratų arkomis. Tą nosį ir saloną skyrė tik visai mažas stiklas, kuris iš esmės atliko tik vėjo deflektoriaus vaidmenį.

Kaip ir buvo suplanuota iš anksto, „A112 Runabout“ turėjo didelį saugos lanką, kuris apsivertimo atveju turėjo apsaugoti žmonių galvas. Gandini sugalvojo prie šio lanko sumontuoti ir automobilio žibintus. Kažin, ar tai buvo praktiškiausias sprendimas, tačiau tai dar labiau pagyvino tą sportinio katerio iliuziją. Jūrinė tema tęsėsi ir automobilio salone – net ir centre sumontuotas spidometras iš esmės buvo perimtas iš katerių, kurių greitis matuojamas mazgais.

„Autobianchi A112 Runabout“ tapo tikru hitu. Žmonės apžiūrinėjo koncepcinį automobilį ir grožėjosi talentingojo Gandini sukurtomis linijomis. Tai buvo išties gražus automobilis, pristatęs modernią dizaino kalbą ir išspręndęs tą skaudų kabrioletų saugumo klausimą. Visi suprato, kad „A112 Runabout“ nebus gaminamas, tačiau „Fiat“ šio dizaino nepamiršo.

1971 metais, praėjus dviem metams po „A112 Runabout“ pasirodymo, „Fiat“ vadovas ir pagrindinis akcininkas Gianni Agnelli patvirtino koncepcijos dizainą naujam sportiniam automobiliui. Taip buvo sukurtas Fiat X1/9 – tiesioginis „A112 Runabout“ pasekėjas.

1971-ųjų De Tomaso „1600 Spider“ koncepcija taip pat buvo sukurta įkvėpimo semiantis iš „A112 Runabout“, o ir legendinė „Lancia Stratos“, dar vienas Gandini kūrinys, turėjo šio automobilio bruožų.

Nodum.lt
Temos: 2 Nodum.lt Fiat

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

26:32
00:48
26:34

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Gazas