Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 5d. 12:02

„Dakaro kariai“: Rekordinis lietuviams 2018-ųjų Dakaro ralis

Lietuviai Dakaro ralio finiše neslėpė džiaugsmo
Craft Bearings nuotr. / Lietuviai Dakaro ralio finiše neslėpė džiaugsmo

„Dakaras auga, brangsta, keičiasi, tačiau jo populiarumas Lietuvoje vis didėja. Lyginant Lietuvos gyventojų skaičių ir šaliai atstovaujančių ekipažų skaičių, neabejotinai esame lyderiai“, – knygos „Dakaro kariai“ įžangoje rašo žurnalistas, dukart dalyvavęs Dakare Afrikoje ir kartą finišavęs Valdas Valiukevičius. Ketvirtoji ištrauka, kuria su savo skaitytojais dalijasi 15min, yra apie lietuvius Dakare 2018 metais.

Visos Dakaro naujienos (spauskite čia)

Dešimtuko prieangyje

2018 metų Dakaro ralio trasos ilgis – 8710 kilometrų

Greičio ruožų ilgis – 4154 kilometrai

Maršrutas – Peru–Bolivija–Argentina

Startavo 92 automobiliai, 139 motociklai, 49 keturračiai, 44 sunkvežimiai

Lietuviai į 2018 metų Dakaro starto zoną išvyko geriau apsiginklavę nei 2017-aisiais. Antanas Juknevičius su Dariumi Vaičiuliu atnaujino savo seną automobilį ir į Pietų Ameriką išvyko apynauju „Toyota Hilux Overdrive“.

Benediktas Vanagas su Sebastianu Rozwadowskiu pakeitė automobilį, tačiau, kaip sakė pats Benediktas, gavo ne tai, ko norėjo.

Vaidotas Žala su Sauliumi Jurgelėnu baigė eksperimentus su lietuviška „Bitute“ ir paliko ją ilsėtis Lietuvoje. Į startą V.Žala taip pat stojo su „Toyota Hilux Overdrive“, įsigytu iš Beniliukso džentelmeno. Automobilis jau buvo važiavęs Dakaro maratonuose, tačiau nedaužytas, prižiūrėtas. Patekęs į „Mototojos“ meistrų rankas, jis tarsi gavo antrą jaunystę.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Valdas Valiukevičius
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Valdas Valiukevičius

Vaidotas jau Lietuvoje vykusių bandymų metu džiūgavo kaip vaikas, nes šis automobilis kaip diena nuo nakties skyrėsi nuo „Bitutės“: jis galingas, greitas, puikiai valdomas. Azartiško lenktynininko džiaugsmas žadėjo intrigą maratone.

Taigi – trys apylygiai automobiliai, trys geri pilotai ir patyrę šturmanai. Kas vyks, kas ką aplenks, kas bus greitas, kas bus protingas? Tokie klausimai Lietuvos sirgalius jaudino kur kas labiau negu klausimas, ar Stephane‘as Peterhanselis aplenks Carlosą Sainzą.

2018 metais trijų liūtų šešėlyje startavo ir motociklininkas Balys Bardauskas, jau vienąsyk bandęs pasiekti Dakaro finišą, tačiau dėl traumos to padaryti nepavyko. Prieš startą jis aiškiai deklaravo savo siekius: „Važiuoju ne siekti kokių nors vietų, o tiesiog pasiekti finišą, gauti medalį.“

Vytauto Dranginio nuotr./Balys Bardauskas
Vytauto Dranginio nuotr./Balys Bardauskas

Sunkaus 2018 metų Dakaro maratono nebaigė Sebastienas Loebas, Nani Roma ir Carlosas Sousa, o Antanui ir Vaidotui turnyrinėje lentelėje nusileido Mikko Hirvonenas, Orlando Terranova, Cyrilas Despresas ir daugybė kitų žvaigždžių.

Antano ekipažas nė viename etape nepretendavo į greičiausiųjų dešimtuką, tačiau aukštą 12 vietą užsitikrino stabilumu. Komandos mechanikai kone nuobodžiavo: raudonasis „Toyota Hilux“ greičio ruožų finišuose pasirodydavo turėdamas visas kėbulo dalis, su sveikais pusašiais, traukėmis ir kitomis detalėmis.

Antano ekipažas nė viename etape nepretendavo į greičiausiųjų dešimtuką, tačiau aukštą 12 vietą užsitikrino stabilumu.

Žinoma, tos pergalės trumpai nenusakysi, nebūna lengvų Dakarų, nebūna lengvų pergalių. Ekipažui reikėjo smarkiai stengtis reguliuoti savo greitį, važiuoti nei per greitai, nei per lėtai, gesinti kibirkštis salone, galvoti, strateguoti, saugotis.

V.Žala ir S.Jurgelėnas tapo Lietuvos numylėtiniais. Ilgą laiką jie važiavo greičiausiai tarp savo tautiečių ir įsitvirtino antrame dešimtuke. Visgi antroje Dakaro dalyje jų „Toyota Hilux“ susidūrė su techninėmis problemomis – lūžo vairo traukė, tada pusašis, o galiausiai nutrūko stabdžių žarnelė. Ir viskas – viename greičio ruože, kur buvo prarastos bene 3 valandos ir galimybės kovoti dėl pirmojo dešimtuko. Taigi jiems beliko išsilaikyti antrame dešimtuke. Tą jie padarė sėkmingai ir 2018 metų Dakare finišavo 18-oje vietoje. Paskutiniuose klasikinio ralio greičio ruožuose taip pat nustebino puikiu pasirodymu – 12-ame etape užėmė net 9-ąją vietą, 4 minutėmis aplenkę po jų finišavusį „Peugoet“ gamyklinės komandos pilotą C.Despresą.

Žilvino Pekarsko / 15min nuotr./Saulius Jurgelėnas ir Vaidotas Žala
Žilvino Pekarsko / 15min nuotr./Saulius Jurgelėnas ir Vaidotas Žala

Ypač nustebino Vaidoto tiesioginė kova su pasaulinio lygio pilotu suomiu M.Hirvonenu. Paskutiniame greičio ruože jie susikovė dėl 18 vietos – kuris kurį. Ir ką jūs manote – Vaidotas buvo greitesnis, atlaikė greitojo suomio spaudimą ir pasiekė finišą 19 sekundėmis greičiau.

Vaidoto šturmanas Saulius, dažnai prilaikantis savo jaunąjį pilotą, tuomet leido jam pasimėgauti ir važiuoti maksimaliu greičiu. „Tai buvo šiek tiek pavojinga, tačiau kova buvo labai maloni, Vaidotas skrido lyg ant sparnų“, – po maratono finišo sakė Saulius.

B.Vanago ir S.Rozwadowskio ekipažas patyrė daugybę išbandymų: krito nuo skardžio, patyrė „stogą“ kopose, lūžo detalės, važiavo trimis ratais. Ir taip beveik kiekviename etape. Buvo tik du etapai, po kurių į vaizdo kamerą kalbėdamas B.Vanagas ramia širdimi galėjo pasakyti „Atvažiavome be problemų.“ Benedikto komandos techninis vadovas Darius Biesevičius vėliau prisipažino, kad mechanikai miegojo tik 2 naktis iš 14...

Edgaro Buiko nuotr./Sebastianas Rozwadowskis ir Benediktas Vanagas po finišo 8-ame greičio ruože
Edgaro Buiko nuotr./Sebastianas Rozwadowskis ir Benediktas Vanagas po finišo 8-ame greičio ruože

Viename etape B.Vanago ekipažas pelnė 24 valandų baudą už tai, kad važiavo alternatyviu maršrutu. Lenktynininkas neturėjo kito pasirinkimo, nes automobilis buvo sužalotas, alternatyvus kelias buvo vienintelė viltis naktį pasiekti stovyklą. Tačiau finiše šio ekipažo užimta 30-oji vieta nėra blogas dalykas, juk maratone startavo 92 ekipažai.

Motociklininkas B.Bardauskas surinko nemažą gerbėjų armiją. Stabiliai važiuodamas ir taip visus nustebinęs lietuvis finišą pasiekė 81-oje vietoje. Tai geriausias lietuvių motociklininkų pasiekimas per Dakaro ralio istoriją. Toje pačioje pozicijoje 2012 metais finišavo Gintautas Igaris. „Nebuvo lengva, – po finišo dalijosi įspūdžiais Balys. – Per parą vidutiniškai trasoje praleisdavau apie 16–18 valandų. Kartais į stovyklą grįždavau ryte. Per dieną nugriūdavau bent dešimt kartų. Taigi dešimt kartų keldavau 200 kilogramų sveriantį motociklą. Be to, bent dešimtį kartų skridau per vairą. Visa laimė, motociklas važiavo patikimai. Viso ralio metu keičiau tik porą detalių. O šiaip važiavau gana stabiliai. Prisikaupiau visokios patirties, ateityje norėčiau suburti motociklininkų komandą.“

Craft Bearings nuotr./Darius Vaičiulis ir Antanas Juknevičius
Craft Bearings nuotr./Darius Vaičiulis ir Antanas Juknevičius

Beje, dar viena lietuviška pavardė buvo sunkvežimių turnyrinėje lentelėje – ketvirtą vietą užėmė sunkvežimiu važiavęs lietuvių kilmės Kazachstano gyventojas Artūras Ardavičius. Ši pavardė Dakaro sirgaliams puikiai žinoma. Artūras jau daugiau nei 20 metų dalyvauja įvairiuose ralio reiduose ir Dakaro maratone. 2008 metais jis tapo Pasaulio reidų taurės laimėtoju, o 2011 metais startavo Dakaro maratone prie „KamAZ“ sunkvežimio vairo. 2012 metų Dakaro maratone jis finišavo trečias sunkvežimių įskaitoje.

2018 metų Dakaro ralis lietuviams buvo rekordinis – du ekipažai finišavo antrame dešimtuke, o A.Juknevičius su D. Vaičiuliu ekstremaliai priartėjo prie pirmojo dešimtuko durų – užėmė 12 vietą.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

JK parlamentas atmetė „Brexit“ sutartį, balsuos dėl nepasitikėjimo vyriausybe

15min iš Dakaro Gazas

Aštuntasis etapas Dakare: Benediktas Vanagas neišvengė gedimų, virto

N-18 Aktualu

Kelyje BMW išpuolį patyrusi moteris atskleidė šokiruojančią skyrybų dramą

Gazas

Lietuvos motociklininkai sėkmingai įveikė ištvermės pareikalavusį 8-ąjį etapą

Aktualu

Trys labiausiai tikėtini „Brexit“ proceso tolesnės raidos scenarijai

Aktualu

A.Monkevičius: mokytojų klausimą galėtume spręsti labai oriai

24sek

Šviesią ateitį R.Jokubaičiui prognozuojantis Šaras: „Neleisime jam pasikeisti“

Aktualu

Tautiečio žmogžudyste įtariamas lietuvis stojo prieš Northamptono magistrato teismą

Mokslas.IT

„Linkomanija“ nuo trečiadienio nebeveiks

„Ginčas“ dėl „Žalgirio“ talento: iškils ar pradings?

Aktualu

Šauksmas iš vaikų namų: bijo būti įvaikintas per prievartą

Gyvenimas

Mes lygūs. Lietuvos žvaigždžių vizažistas Ąžuolas Misiukevičius: „O kodėl moterys dirba statybose?“

Kultūra

Andrius Jakučiūnas: Neišmindžiotais rašytojų takais, arba Kur sugauti senąją literatūros dvasią (I)

Verslas

15min pristato naują audioplatformą 15min Klausyk

24sek

FIBA Čempionų lyga: tritaškiais nukalta „Neptūno“ pergalė ir netikėta trauma

24sek

Monstriška „Žalgirio“ pergalė – rekordas, naujoko šou ir R.Jokubaičio žybsnis

Vardai

Vilija Pilibaitytė-Mia: „Daugiau niekada netekėsiu. Dabar yra mano aukso amžius“

Gyvenimas

Kodėl protingi žmonės niekada nelaiko nuoskaudų?

Aktualu

Prie vairo sučiuptas neblaivus prokuroras Eduardas Builisovas

24sek

Dainius Adomaitis prieš kovą su ALBA – apie Roką Giedraitį ir didžiausią pozityvą

Vardai

Kylie Jenner „Instagram“ rekordą sutriuškinęs kiaušinis pateko ant žurnalo viršelio

Kultūra

O koks tu, kai nevaidini? Tomas Erbrėderis

Aktualu

Brolis pasakė, ką darys, jei teismas leis įvaikinti jo sesę porai iš Naujosios Zelandijos

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: narkotikai, NATO be JAV, žiauri Lenkijos pamoka ir Astravo bėda

Vardai

Andrius Mamontovas priblokštas: Sausio 13-osios minėjime juo mėgino pasinaudoti propagandai skleisti

Naujienos

Laisvalaikis

Tokijo naujame žuvų turguje tunas parduotas aukcione už rekordinius 2,7 mln. eurų

24sek

M.Grigonis įvertino K.Maksvyčio įdirbį: „Prieš sezoną atrodė, kad „Neptūnas“ bus silpnesnis“

Gyvenimas

Astrologė apie sausio 6-ąją įvyksiantį Saulės užtemimą: „Neskubėkite ir būsite pirmi“

Gazas

Dakaro legenda pripažintam Antanui Juknevičiui – organizatorių staigmena

Aktualu

Konstantinopolio patriarchas pasirašė tomosą dėl Ukrainos Bažnyčios autokefalijos

Pasaulis kišenėje

15min rekomenduoja: įdomiausios vietos 2019-ųjų atradimams Lietuvoje

Aktualu

Kompozitoriaus T.Dobrovolskio žudikas paskutinį kartą bandys įrodyti esąs nekaltas

24sek

Graikijos grandų priešprieša susižavėjęs R.Pitino savo žaidėjams siūlė lygiuotis į L.Lekavičių 

Aktualu

Prie Los Andželo per šaudymą boulingo klube žuvo 3 žmonės, 4 sužeisti

Vardai

D.Barzinskas – diplomuotas choro dirigentas, kilnojantis svarmenis: „Buvau pravardžiuojamas storuliu“

Aktualu

S.Paltanavičius: žiemos sulauksime, tik ji bus nepastovi, permaininga

Aktualu

Draudimų galia ar sveika gyvensena? Alkoholį lietuviai šiandien perka jau kitaip

Deuce

ATP Brisbenas: finale susikaus Kei Nishikoris ir Danilas Medvedevas

Aktualu

Vilniuje bevardės gatvės bus pavadintos sukilėlių vardais

Maistas

Tingiam savaitgaliui – blynai ir blyneliai su bananais. 9 receptai

24sek

Gražiausių Eurolygos epizodų rinkinyje – trys buvę žalgiriečiai ir dėjimas „Žalgirio“ arenoje

Aktualu

Intensyviai ieškoma mįslingai Molėtų rajone dingusio vaikino: artimieji prašo pagalbos

Gazas

Sostinėje Trijų Karalių eisenos metu bus ribojamas eismas

Aktualu

Klaipėdos mero posto siekiantis uosto vadovas vasarį atostogaus

Kultūra

Nacionaliniame M.K.Čiurlionio dailės muziejuje Kaune – įspūdingas reginys

Aktualu

JAV, nuogąstaudama dėl protestų po rinkimų Kongo DR, nusiuntė į Afriką karių

Aktualu

G.Paluckas: Lietuvoje – politinės kultūros nuosmukis

Sportas

Rankininkei Japonijoje labiausiai įsiminė taisyklių gausa ir gyvenimas šalia aktyvaus ugnikalnio

Mokslas.IT

Iranas ruošiasi paleisti tris palydovus

Šaro mama – emocingiausia mama „Žalgirio“ rungtynėse

Vardai

Gera keliauti kartu

Video

00:17
20:02
00:32

Praktiški patarimai

Parašykite atsiliepimą apie Gazas