Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lenktynių trasą Kačerginėje valdančio „Nemuno žiedo“ veikla – tarsi pinigų plovimo pradžiamokslis

Šarūnas Pladas prieš Joną Poškų
Organizatorių nuotr. / Lenktynės Nemuno žiedo trasoje
Šaltinis: 15min
0
A A

„Tai chrestomatinis pavyzdys, kaip plaunami pinigai“, – kalbėdamas apie tai, kaip viešojoje įstaigoje „Nemuno žiedas“ buvo tvarkomi finansai, tvirtino Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) generalinis direktorius Klemensas Rimšelis.

KKSD yra vienintelis didžiausią šalyje automobilių ir motociklų žiedinių lenktynių trasą Kačerginėje valdančio „Nemuno žiedo“ steigėjas ir valdytojas. 1997 metais įkurtos įstaigos veikla po padidinamuoju stiklu atsidūrė, kai Sporto departamentui ėmė vadovauti K.Rimšelis.

KKSD generalinis direktorius „Nemuno žiedo“ vadovą Eduardą Jaką iš pareigų atleido šių metų birželio 6 dieną, formaliai – už aplaidumą darbe. Viešajai įstaigai E.Jakas vadovavo visą dešimtmetį – nuo 2001-ųjų. Pašalinus E.Jaką, laikinuoju direktoriumi buvo paskirtas Arūnas Samochinas.  

Šventinių pusryčių žurnalistus pasikvietęs K.Rimšelis atvirai pasakojo apie „Nemuno žiede“ galimai vykusias finansines machinacijas.

Vengė skaičiuoti sugebančios „Excel“ programos

K.Rimšelis šypsojosi pasakodamas, kaip „Nemuno žiedas“ departamentui pateikdavo finansines ataskaitas. Įprasta pateikti dokumentus, parengtus „Excel“ programa, tačiau „Nemuno žiedas“ finansines ataskaitas pateikdavo „Word“ pavidalu.

„Netrukus supratome, kodėl taip buvo daroma: juk „Excel“ viską suskaičiuoja, „Word“ – ne. Rašydamas „Word“ galutinėje eilutėje gali įrašyti ką nori, ir atrodys, kad viskas gerai. Tačiau mes skaičiuoti mokame, o paskaičiavę pamatėme neatitikimus“, – kalbėjo K.Rimšelis.

Pats direktorius įstaigai skolino milijonus

Kilus įtarimams, nuspręsta atlikti išsamesnį patikrinimą, tačiau atsirado kliūčių. Pasak K.Rimšelio, vos pradėjęs tikrinti „Nemuno žiedo“ veiklą auditorius griebėsi už galvos. „Jei būčiau žinojęs, tikrai nebūčiau apsiėmęs atlikti šio darbo“, mums sakė auditorius. Jis sulaukė ir grasinimų. Įvairiomis užuominomis grasinimų, galima sakyti, sulaukiau ir aš pats. Man sakė: „Sportininkai labai susirūpinę, gali kilti tam tikrų problemų“, – pasakojo K.Rimšelis.

Andriaus Ufarto/BFL nuotr./KKSD generalinis direktorius Klemensas Rimšelis
Klemensas Rimšelis

Susipažinti su išsamiomis audito išvadomis KKSD vadovas neleido, tačiau keletą punktų pacitavo. Pavyzdžiui, 2010 m. finansinėje ataskaitoje nurodytas 2,5 mln. litų įstaigos pelnas, nors auditas „Nemuno žiedo“ metinį pelną įvertino vos 354,6 tūkst. litų. „Tad pelnas patikrinimo metu sumažėjo septynis kartus“, – teigė K.Rimšelis.

KKSD vadovui užkliuvo ir įstaigos lėšų skolinimosi ypatumai. Patikrinimo metu paaiškėjo, kad 2010 metų pradžioje „Nemuno žiedas“ iš paties direktoriaus gavo beveik 1,27 mln. litų paskolą. Tais pačiais metais E.Jakui įstaiga grąžino kiek daugiau nei 1 mln. litų, tačiau papildomai pasiskolino dar 227 tūkst. litų. Taip įstaiga direktoriui liko skolinga beveik 0,5 mln. litų. Įdomiausia tai, kad paskolų gavimo ir grąžinimo operacijos buvo atliekamos grynaisiais pinigais, todėl kyla įtarimų, ar skolinimo faktas apskritai buvo.

Reklamai per pusantrų metų išleido 6 mln. litų

Pasak KKSD vadovo, „Nemuno žiedas“ per pusantrų metų išleido maždaug 6 mln. litų reklamai, nors sutartys su reklamos paslaugas neva teikiančiomis bendrovėmis kelia daugybę įtarimų. Vienose bendrovėse dirba vos vienas žmogus, kitų direktoriai teisti, trečioms vadovaujančių žmonių gyventojų registre apskritai nėra. 

„Nemuno žiedas“, kaip ir dauguma su sportu susijusių viešųjų įstaigų, į Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondą kreipdavosi prašydamas lėšų įvairiam turtui – technikai, baldams ir panašiai – įsigyti. Pasak K.Rimšelio, kai buvo pakeisti visi darbuotojai, paaiškėjo, jog įstaiga neturi nei baldų, nei kompiuterių, kuriems įsigyti buvo skirtos lėšos.

„Tokių pavyzdžių yra ir daugiau. Kasmet įstaiga iš Fondo prašydavo po 12 tūkst. litų radijo ryšio priemonių nuomai, nors, kaip paaiškėjo, tokias priemones galima nusipirkti, o ne išsinuomoti, už 10 tūkst. litų. Arba gauna lėšų trasos įrengimui, o ten iki šiol žolė žaliuoja“, – „Nemuno žiedo“ veiklos pavyzdžius kaip žirnius bėrė K.Rimšelis.

K.Rimšelis atskleidė ir tai, kaip buvo galimai klastojamos sąskaitos-faktūros. Įtariama, kad įstaiga kasmet apmokėdavo tas pačias sąskaitas. „Net nesivargindavo ištaisyti dokumentų numerių, tik specialiomis priemonėmis paslėpdavo seną datą“, – kalbėjo K.Rimšelis.

2010 metais iš įstaigos atsiskaitomosios sąskaitos banke buvo išimta 1,27 mln. litų, 542 tūkst. iš jų – išduoti atsakingiems asmenims. Audito duomenimis, 96 proc. iš atsakingiems asmenims išduotų pinigų buvo išduoti pačiam direktoriui ir jo sūnui – vairavimo instruktoriui. 

Tiria FNTT ir Mokesčių inspekcija

Po audito KKSD kreipėsi į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą (FNTT) ir Mokesčių inspekciją. Šiuo metu atliekamas tyrimas. Tiesa, K.Rimšelis baiminasi, kad tyrimas gali taip ir nesibaigti. „FNTT įstaigos veikla domėjosi ir anksčiau, tačiau ankstesnis tyrimas jokių rezultatų nedavė. Todėl ir norisi pasitelkti viešumą, kad tyrimas taip paprastai nebūtų numarintas“, – kalbėjo K.Rimšelis.

KKSD yra keliolikos viešųjų įstaigų dalininkas. Pasak K.Rimšelio, jau suplanuotas visų jų auditas. „Jei audito išvados bus panašios, kaip „Nemuno žiedo“ atveju, iškart kreipsimės į FNTT“, – teigė K.Rimšelis.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Gazas