TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuviškų rankų darbo vaisius – lenktyninis automobilis „Mazda RX-8“

„Mazda RX-8“
Edgaro Buiko nuotr. / „Mazda RX-8“
Šaltinis: 15min
0
A A

Tie, kas gyvai matė šį lenktynėms paruoštą „Mazda RX-8“ automobilį, turėjo likti apimti žavesio, o galbūt net ir netekti žado. O sužinojus, kad visas šis bolidas yra sukurtas lietuviškomis rankomis kone nuo nulio, gali apimti dar didesnė susižavėjimo juo banga.

Tai „Promaksa by 50garage“ komandos vadovo Antano Vėbros projektas, kurio išpildymas truko beveik vienus metus. Jis sukurtas specialiai žiedinėms lenktynėms, daug laiko testuotas, o šiemet jau paleistas į trasą rimtai kovai.

Standartinių elementų šiame „Mazda RX-8“ beveik nėra, net ir po variklio dangčiu plakanti širdis yra visai nuo kitos markės japoniško automobilio, o pavarų dėžė – nuo BMW.

Pradžia

„RX-8“ nėra pirmas „Mazda“ markės automobilis, prie kurio rankas prikišo Antanas. Anksčiau jis yra lenktyniavęs su senu „Mazda 323“ automobiliu, kurį tobulino net penkerius metus, ir vos su 125 AG pajėgumo mašina sugebėjo Kačerginės „Nemuno žiedą“ įveikti per 1 min. 24 sek.

Edgaro Buiko nuotr./Livijus Jodeika
Edgaro Buiko nuotr./Livijus Jodeika

Kitu Antano lenktyniniu automobiliu tapo šis „Mazda RX-8“, prie kurio vairo jo kūrėjas iš pradžių sėdo kaip testuotojas, o vėliau vairuotojo vietą perleido komandos nariui – Livijui Jodeikai. Ateiti iki šio etapo prireikė daug laiko, kantrybės bei patirties.

Įsigijus „Mazda RX-8“ ir norint sukurti konkurencingą bei patikimą kovinį automobilį, viską teko pradėti nuo tuščio popieriaus lapo, kuriame pradėti brėžiniai bei pirminiai skaičiavimai. Vėliau visa tai persikėlė į kompiuterį.

Bendraujant su gudriausiais Lietuvos inžinieriais buvo sukurta važiuoklė: visos šakės, traukės, amortizatoriams atlikti skaičiavimai kompiuteriu. Visi automobilio projektavimo darbai bei skaičiavimai truko apie 4 mėnesius. Be to, „RX-8“ buvo ir pasirinktas būtent dėl savo dvigubų skersinių svirčių važiuoklės, kuri yra kažkiek artima Formulės-1 pakabai – tai yra pagrindinis automobilio koziris.

Turėdami projektą, šeši komandos nariai kibo į surinkimo darbus ir po dar septynių mėnesių automobilis buvo užbaigtas. Dirbta buvo tikrai daug: tiek dienomis, tiek naktimis, tiek savaitgaliais. Komanda nepasidavė, o daug įvairių sprendimų buvo atliekama surinkimo metu – ekspromtu, pasitelkiant 10 metų patirtį, sukauptą dirbant su sportiniais automobiliais. Kaip atvirauja Antanas, be darnaus komandos darbo, automobilio surinkimas galėjo užsitęsti ir daugiau nei metus laiko.

Andriaus Lauciaus nuotr./„Mazda RX-8“
Andriaus Lauciaus nuotr./„Mazda RX-8“

Variklio skyriuje – galinga „Toyota“ širdis

Paklausus, kas buvo sunkiausia, Antanas, šiek tiek pagalvojęs, šį titulą skiria kėbului. „Jo visai nebuvo ir viską reikėjo pagaminti nuo nulio. Be to, reikėjo ne tik pagaminti, bet ir sukurti dizainą, kad automobilis neatrodytų baisiai. Vien prie šių reikalų komanda užtruko maždaug pusantro mėnesio“, – sakė jis.

Kalbant apie šiame automobilyje likusias standartines „Mazda RX-8“ dalis, kurios buvo jam išriedant iš gamyklos, vardijant užtektų mažiau nei vienos rankos pirštų: tai stogas ir ratų guoliai. Visa kita yra pakeista arba pagaminta Antano komandos narių.

2JZ variklis – tai kaip mūsų komandos veidas. Jis generuoja daug arklio galių ir mes jį labai mėgstam

Pakeista ir automobilio širdis. Vietoj standartinio, rotorinio variklio, automobiliui buvo įtaisytas legendinis „Toyota“ agregatas – 3,0 litrų, šešių cilindrų 2JZ variklis. „Šis variklis – tai kaip mūsų komandos veidas. Jis generuoja daug arklio galių ir mes jį labai mėgstam“, – sako automobilio kūrėjas Antanas Vėbra.

Komanda smarkiai nelindo į variklio vidų, tiesiog pakeitė dylančias detales į naujas, savaip sutvarkė aušinimo sistemą, įstatė papildomų daviklių, pagerino jo alsavimą, patys pagamino išmetimo kolektorių, prieš tai atlikę skaičiavimus, kad turbokompresorius dirbtų reikiamu diapazonu. Viso to rezultatas – anksti „užpučiamas“ turbokompresorius, kuris leidžia turėti maksimalią galią išvažiuojant iš posūkio.

Statistikai – variklis dabar generuoja apie 500 AG ir 600 Nm galią, bet Antanas sako, kad tai dar ne riba – per sezoną šie skaičiai kils.

„Promaksa by 50 Garage“ komandos nuotr./„Mazda RX-8“ kūrimas
„Promaksa by 50 Garage“ komandos nuotr./„Mazda RX-8“ kūrimas

Įdėti šį agregatą į rotorinio variklio vietą nebuvo itin sunku. Tiesa, dėl didelio variklio masės teko atrasti tinkamą svorio centrą. Pats variklis, kaip įmanoma, maksimaliai pastumtas į kėbulo pusę, o daugelis dalių iš čia – perkelta į galinę dalį, kompensuojant perteklinį svorį priekyje. Net vairuotojo sėdynė yra galinėje automobilio dalyje. Kai buvo montuojamas variklis, automobilis stovėjo ant svarstyklių, o konstruktoriai dėliojo agregatus iš priekio į galą, kad pasiektų kuo geresnį svorio balansą. Rezultatas – priekio ir galo santykis 52:48.

2JZ variklis yra sujungtas su laiko išbandyta ir patikrinta BMW pavarų dėže. Norint sujungti dviejų skirtingų gamintojų agregatus buvo reikalingas adapteris. Antanas atvirauja, kad laikui bėgant automobilyje tikrai atsiras sportinė, sekvencinė greičių dėžė.

Kadangi automobilis iškart buvo ruoštas ne tik trumpų distancijų žiedinėms lenktynėms, o su mintimi, kad bus planuojama startuoti 4 valandų ar 1000 km lenktynėse, todėl parinkta gerokai stipresnė, negu reikia sankaba – ji yra dviejų diskų ir visiškai keraminė.

„Promaksa by 50 Garage“ komandos nuotr./„Mazda RX-8“ kūrimas
„Promaksa by 50 Garage“ komandos nuotr./„Mazda RX-8“ kūrimas

Vairuotojas gali reguliuoti variklį

Automobilio elektronika pagaminta taip pat nuo nulio. Variklio kompiuteris yra visiškai programuojamas ir turi daug įvairių funkcijų. Jis komandai leidžia taip sureguliuoti variklio darbą ir turbokompresoriaus slėgį, kad posūkyje, spaudžiant akceleratorių iki dugno, nepraslystų galiniai varomi ratai. Komanda taip pat gali valdyti kuro purkštukų darbą taip, kad būtų papildomai aušinamas variklis.

„Promaksa by 50 Garage“ komandos nuotr./„Mazda RX-8“ kūrimas
„Promaksa by 50 Garage“ komandos nuotr./„Mazda RX-8“ kūrimas

Dar vienas programuojamo kompiuterio privalumas – galimybė valdyti turbokompresoriaus slėgį su išvestu mygtuku. Jeigu viename posūkyje variklio galios yra per daug, vairuotojas spaudžia mygtuką, ir sumažėja turbinos slėgis. Jeigu tiesiojoje trūksta galios, vėl vairuotojas spaudžia mygtuką ir papildomai gaunama apie 80 AG.

Variklio valdymo blokas yra suprogramuotas taip, kad vairuotojas vairuodamas galėtų pats, priklausomai nuo lenktynių situacijos, reguliuoti variklio darbą.

Važiuoklė, kėbulas ir interjeras

„RX-8“ automobilio važiuoklė yra pagaminta iš besiūlio vamzdžio, kuris skirtas būtent tokiems darbams. Visos traukės neturi lankstų (šarnyrų), vietoje jų atsirado sferiniai guoliai, kurie kompensuoja ratų geometrijos pokyčius važiuojant posūkiuose. Kitaip sakant, važiuoklėje nėra jokių gumų ar plastmasių. O gamyklinio automobilio pakabos elementai yra sujungti šarnyrais ar vadinamaisiais sailentblokais, kurie suteikia minkštumo, tačiau, maksimaliai greitai įveikiant posūkius, automobilis juose ima slysti. Sportiniame automobilyje komforto nėra, o posūkiuose jis itin stabilus.

Atliekant skaičiavimus, buvo išsiaiškinta, kad „RX-8“ tinka tik vieno išnešimo (ET) ratlankiai. Tuo buvo įsitikinta dar ir per testus, nes, uždėjus kitokius ratlankius, automobilis tiesiog nebenori sukti į posūkį.

Edgaro Buiko nuotr./„Mazda RX-8“
Edgaro Buiko nuotr./„Mazda RX-8“

Automobilio kėbulas yra išlengvintas, išpjaustytos nereikalingos skardos, dėl svorio išvalyta ir garso izoliacinė medžiaga. Išorinės dalys yra pačios komandos pagamintos iš stiklo arba anglies pluošto. Tik stogas likęs skardinis. Visa tai suteikia automobiliui žemą svorio centrą. Ateityje Antanas planuoja visą kėbulą pasigaminti tik iš anglies pluošto.

Interjeras – minimalistinis. Čia nėra nieko nereikalingo. Sudėta automatinė gaisro gesinimo įranga, pravestos skysčių linijos ir pačių pagamintas lengvas prietaisų skydas.

Testų metu įveikta 3000 km

Taigi, visiškai surinkus automobilį, pirmieji metai buvo paskirti ne lenktynėms, o rimtiems testams, norint išsiaiškinti silpnąsias automobilio vietas bei patobulinimo galimybes. Kone visas 2016 metų sezonas buvo tam ir pašvęstas.

„Testiniai metai reikalavo daug darbo reguliuojant automobilį ir ieškant spragų. Daug dirbti reikėjo su važiuoklės geometrijos reguliavimu, kad padangos šiltų ir diltų tolygiai. Be abejo, turėjome ir gedimų. Silpnos vietos neatlaikė. Iš viso testų metu prasukome apie 3000 kilometrų. Jie buvo vykdomi ir „Autoplius.lt Fast Lap“ lenktynių metu. Smagu, kad, betestuojant automobilį, sugebėjome sezone užimti antrąją vietą, o tai pasako, kad automobilis tikrai yra konkurencingas“, – apie pirmus kilometrus kalbėjo automobilio kūrėjas Antanas Vėbra.

Dirbti reikėjo su važiuoklės geometrijos reguliavimu, kad padangos šiltų ir diltų tolygiai. Iš viso testų metu prasukome apie 3000 kilometrų

Tikriausiai ne vienam kyla klausimas, kodėl visi metai buvo praleisti kuriant visą automobilį, o antri metai – testuojant?

Antanas Vėbra gyvenime yra užsibrėžęs tikslą – sukurti stiprią bei vieningą komandą ir paruošti automobilį, kuris būtų visapusiškai greitas. „Viskas klostosi pagal mano planą, 2016 metais pats sėdau prie savo sukurto automobilio vairo ir pats jį testavau, nes negaliu siekti rezultato neatlikęs testų pats, nežinodamas, kaip jis važiuoja, ką jis daro, ką jame reikia tobulinti“, – pasakojo Antanas.

2017 metų sezone prie „Mazda RX-8“ vairo jis vietą užleido kitam vairuotojui, nes A.Vėbra pats negali būti komandoje ir vadovu, ir lenktynininku, ir kūrėju. „Turėdamas vairuotoją, aš galiu pasinerti į tolesnius automobilio tobulinimus, o vairuotojas gali susikoncentruoti tik į vairavimą. Tai dar vienas mano tikslo etapas. Aš niekada negalėsiu važiuoti taip greitai, nes man net menkiausias garsas ar mažytis dūmelis iškart sukelia galvosūkius, kad gal kažkas yra negerai. Kitaip sakant, vairuotojas lenktynių metu mažiau galvoja apie automobilį, jis galvoja apie rezultatą ir kaip aplenkti arba nepasiduoti priešininkui“, – atviravo „Promaksa by 50garage“ komandos vadovas.

Pirmos 2017 metų „Autoplius.lt Fast Lap“ varžybos buvo rimtas išbandymas visai komandai, vairuotojui ir jos vadovui. „Pirmą kartą stebėjau automobilį iš šono, ir man tai patiko. Komanda, kaip visada, dirbo darniai, nekilo jokių klausimų, kam ką reikia daryti, o Livijus Jodeika atliko savo, kaip lenktynininko, darbą be priekaištų. Likome antri, tačiau tai geras rezultatas, žinant tai, kad naujas vairuotojas sėdo prie itin galingo automobilio. Iškart po varžybų iš jo gavau kalną pastabų, kas dirba ne taip, ką reikia tobulinti. Tuomet pasijaučiau taip, kaip ir visada svajojau – vairuotojas pateikia man ataskaitą, o aš tobulinu ir gerinu „RX-8“ automobilį toliau. Mano akimis, tai yra svajonių komanda“, – dar neišblėsusiais įspūdžiais po pirmųjų sezono lenktynių dalijosi komandos vadovas Antanas.

Pasibaigus vienoms varžyboms, netrukus ateis kitos. „Promaksa by 50garage“ komandos šių metų planas yra keturi „Autoplius.lt Fast Lap“ lenktynių etapai ir vienos 4 valandų ištvermės lenktynės, kurios duos įžangą į ateityje planuojamą rimtesnį dalyvavimą tokio formato varžybose.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Gazas