Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

6 garaže pamiršti daiktai, kuriuos galima naudoti dar kartą arba perdirbti

Trys iš keturių gyventojų garažų yra pilni daiktų ir dėl to nebelieka vietos automobiliui statyti, rodo tyrimas, atliktas JAV. Spėjama, kad panaši situacija būtų ir Lietuvoje.
Garažai Šnipiškių rajone
Garažai Šnipiškių rajone / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Garažas dažnai tampa smulkių ir stambių atliekų, kaip laisvalaikio ir elektronikos įrangos, automobilinių atliekų (padangų, tepalų) ir kitų nereikalingų daiktų kaupimo vieta. Ir dar yra nemažai atvejų, kai atliekos, ypač turinčios aplinkai ir žmonių sveikatai pavojingų medžiagų, patenka ne pas atliekų tvarkytojus, o išmetamos į buitinių atliekų konteinerį ar sąvartynus, paliekamos pakelėse ir miškuose“, – sakė Gamintojų ir importuotojų asociacijos, Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos kokybės vadovė Veronika Masalienė.

Elektriniai sodo ir daržo įrankiai

Garažas yra ta vieta, kurioje įprastai laikome sodo ir daržo įrankius (vėjapjoves, pjūklus ir kt.). Jei nutarėte atnaujinti turimą įrangą ir elektriniai įrankiai vis dar tinkami naudojimui, parduokite ar dovanokite juos kitiems. Dažnai būna, kad neveikiantį įrankį dar galima pataisyti ir kartais tereikia pakeisti vieną jo detalę. Tokiu būdu daiktai prikeliami naujam gyvenimui ir taupomi gamtos ištekliai kitam įrankiui pagaminti.

Visgi, jei elektrinio įrankio negalima pataisyti, pirkdami naują grąžinkite sugedusią įrangą pardavėjui prekybos vietoje arba priduokite atliekų surinkimo vietose ir atliekų tvarkytojams. Elektrinius įrankius reikia perdirbti, nes juose, ypač senesniuose, yra tokių metalų, kaip nikelio ir kadmio junginių. Naujos technologijos lemia, kad palaipsniui rinkoje įsigali draugiškesni aplinkai ličio jono akumuliatoriai, tačiau ir šiuos į sodo ar daržo įrangą montuojamus akumuliatorius būtina saugiai perdirbti.

Automobilio alyva ir skysčiai

Kur kitur, jei ne garaže laikomas automobilių stiklų valiklis, skystis stabdžiams, antifrizas ar variklio tepalas.

Panaudotas automobilių variklių tepalas yra stipriai užterštas įvairiais metalais, todėl jį būtina perdirbti, o ne, pavyzdžiui, panaudoti patalpų šildymui. Deginant alyvos atliekas išsiskiriančios sunkiųjų metalų dalelės nusėda ant žemės paviršiaus ir užteršia dirvą bei gruntinį vandenį. Atidavus šias atliekas jų tvarkytojams pasirūpinama, kad iš panaudoto tepalo būtų pagaminama bazinė alyva, o iš jos – alyva pardavimui. Tokiu būdu saugomi gamtos ištekliai, neteršiama aplinka ir nekyla pavojaus žmonių sveikatai.

Panaudotą tepalą galima pristatyti atliekų tvarkytojams arba nuvežti į savivaldybių įrengtas didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Lietuvos gyventojas per vienus kalendorinius metus gali nemokamai priduoti iki 10 kilogramų alyvos atliekų. Jei tepalus keičiate autoservise, senus ten ir palikite.

Padangos ir kitos automobilių atliekos

Yra keletas būdų, kaip pasielgti su senomis automobilių padangomis. Ne itin sudilusias padangas galima restauruoti.

Susidėvėjusias ir netinkamas naudojimui padangas reikėtų atiduoti perdirbimui ir, pabrėžė aplinkosaugos specialistai, jokiu būdu nedeginti. Deginamos padangos į aplinką išskiria kenksmingųjų medžiagų, o patekusios į gamtą suyra tik per 120-140 metų.

Perdirbtų padangų guma gali būti panaudojama sporto aikštynų ar žaidimų aikštelių guminėms dangoms, automobilių statymo apsauginių kuolelių gamybai arba energijai gauti. Senų padangų deginimo procese naudojami specialūs filtrai, kurie neutralizuoja į aplinką išsiskiriančias kenksmingąsias medžiagas.

Garaže galima aptikti senų automobilių filtrų, akumuliatorių ar amortizatorių, kuriuos perdirbus būtų saugoma ne tik aplinka, bet ir tausojami gamtos ištekliai. Pavyzdžiui, net iki 98 proc. seno akumuliatoriaus sudedamųjų dalių gali būti perdirbamos ir grįžti į rinką kaip nauji produktai. Perdirbimo procese akumuliatoriai išardomi, atskiriamos švino plokštės, plastikiniai korpusai, elektrolitas. Iš švino ir plastikinių korpusų gaminami nauji akumuliatoriai, o elektrolitas gali būti naudojamas trąšų gamyboje.

Tvarkant garažą kartais aptinkame pamirštas automobilio sėdynes ar vidaus apdailos ir išorės detales. Šis plastikas netinkamas kitiems gaminiams gaminti, tačiau panaudojamas kaip energijos šaltinis.

Žaislai, laisvalaikio ir sporto įranga

Mažesnius nereikalingus daiktus žmonės linkę išmesti į buitinių atliekų konteinerį, o didesnius daiktus tiesiog palikti šalia jo. Visgi dauguma šios įrangos taip pat galima perdirbti, nes ji turi metalo, plastiko ar gumos. Ir, pavyzdžiui, jei perkamas naujas elektrinis traukinukas, senąjį galima nunešti tokių žaislų pardavėjui arba pristatyti atliekų tvarkytojams.

Įvairūs skysčiai

Tarp atliekų, kurios nugula garaže, yra buitinės chemijos produktai, lakas, dažai, skiediklių atliekos, cheminėmis medžiagomis užteršta pakuotė ir medžiagos, rūgštys, šarmai, agrochemijos atliekos ir pan.

Valikliai sudaro didžiausią pavojingų medžiagų, naudojamų namuose, dalį. Fosforo junginiai į vandens telkinius patenka su buityje naudojamų cheminių preparatų atliekomis. Tokias atliekas gyventojai gali nešti į atliekų surinkimo aikšteles arba priduoti tokias atliekas tvarkančioms įmonėms.

Kiti buityje naudojami daiktai

Nebereikalingi smulkūs namų apyvokos daiktai (radijo aparatai, garso grotuvai, vaizdo kameros ir kt.), oro ventiliatoriai, apšvietimo įranga neretai taip pat sandėliuojami garaže, tačiau viską taip pat galima panaudoti dar kartą ar perdirbti, teigė aplinkosaugos ekspertai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius