Dabar populiaru
Publikuota: 2017 lapkričio 14d. 19:01

Kaip elgtis, prie prekybos centro radus nubrauktas automobilio dureles

Skersas BMW
Skaitytojo Remio nuotr. / Skersas BMW

Prekybos centrų stovėjimo aikštelės – ne tokios jau nekaltos vietos, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Nubrauktos, apdaužytos automobilio durelės – dažnas reginys, gadinantis nuotaiką. Kartais kaltininkas, dėl neatsargumo taip apgadinęs automobilį, aiškus, o kartais tenka gaudyti vėją laukuose. Anot draudikų, kas penktas vairuotojas yra bent kartą apgadinęs svetimo automobilio dureles.

Tačiau akivaizdu, kad išsaugoti sveikas, nenubrauktas automobilio dureles, statant automobilius prekybos centro aikštelėje – sudėtingas uždavinys. Nes ir vietos nėra daug, ir automobilių keleiviai pernelyg nesistengia saugoti svetimą turtą. Todėl dažnai tenka matyti prabangius automobilius, pastatytus skersai per dvi vietas – tokiu drastišku būdu siekiant apsaugoti dureles.

„Praktika rodo, kad netyčiniai incidentai, per kuriuos apgadinami automobiliai, dažniausiai nutinka automobilių stovėjimo aikštelėse, esančiose prie prekybos ar verslo centrų didžiuosiuose miestuose. Šiose zonose kur kas didesnis judėjimas – prekybos centrų klientai automobilį pasistato vos keliolikai minučių ar kelioms valandoms, o apsipirkę nedelsdami išvyksta“, – sakė „Compensa Vienna Insurance Group“ žalų departamento vadovas Mindaugas Balinskas.

O ką daryti, kaip elgtis, jei saugojote, puoselėjote automobilį, ir štai – siurprizas: nubrauktas lakas ir dažai? Su tokia situacija susidūrė 15min skaitytojas Dmitrijus, vairuojantis vos metų senumo automobilį. Ant jo kėbulo nebuvo jokių įbraukimų, kol prie prekybos centro į dureles stuktelėjo iš gretimo automobilio išlipę senjorai. Jie savo kaltės nepripažino, todėl Dmitrijus iškvietė policiją. Ar teisingai pasielgė?

Durelių apgadinimas nėra eismo įvykis

Policijos atstovai šią situaciją komentuoja lakoniškai: tai nėra eismo įvykis, juk automobiliai stovėjo. Todėl žalos atlyginimo klausimu kreipėmės į draudikus.

„Lietuvos draudimo“ atstovė Ingrida Žaltauskaitė paaiškino, kad šiuo atveju privalomasis civilinės atsakomybės draudimas negalioja. Jis galiotų tik tuomet, kai nors viena transporto priemonė juda. Todėl skaitytojai pasielgė teisingai, nepildydami eismo įvykio deklaracijos (nes eismo įvykio nebuvo).

Buvo padaryta turtinė žala – apgadintas kito žmogaus turtas (naujas automobilis). Kadangi nukentėjusiojo Dmitrijaus apynaujis automobilis draustas kasko draudimu, nuostoliai bus atlyginti.

„Yra tik skirtumas dėl besąlyginės išskaitos (franšizės). Jei žmogus rado apgadintą automobilį ir nustatyti kaltininko neįmanoma, tokiu atveju kasko draudimas atlygins žalą, išskaičiuodamas draudimo sutartyje numatytą besąlyginę išskaitą. Jei kaltininką nustatyti pavyko, galimi du keliai – žmonės patys tarpusavyje susitaria dėl žalos arba kviečiama policija. Tuomet nukentėjęs pristato draudikui policijos išvadą apie įvykį ir kasko draudimas atlygins žalą pilnai, netaikydamas franšizės. Toliau jau išieškoti žalą iš kaltininko yra draudimo bendrovės reikalas“, – komentavo I.Žaltauskaitė.

Jos teigimu, Dmitrijus su policijos pažyma dabar turėtų kreiptis į savo draudimo bendrovę. Žinoma, jei tokia situacija atsitiktų žmogui, kuris neturi kasko draudimo, tuomet jau jam reiktų reikalauti žalos atlyginimo iš kaltininko teismine tvarka.

„Lietuvos draudimo“ atstovės teigimu, toks durelių apgadinimas būtų analogija su vagyste: policija surašo pažymą apie įvykį ir nesvarbu ar rasti vagys, ar pripažįsta kaltę, bet faktas yra nustatytas, ir tai yra pagrindas draudimo bendrovei išmokėti nuostolių atlyginimą.

Bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje Žalų administravimo departamento direktorius Audrius Pilčicas šią situaciją komentuoja taip:

„Jei iš stovinčio automobilio išlipdami keleiviai apgadina šalia esančio automobilio kėbulą, tai nėra laikoma eismo įvykiu. Tad, vadovaujantis teisės aktais, patirti nuostoliai nėra atlyginami pagal transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomąjį draudimą.

Dažniausiai pasitaiko, kad išlipdami iš automobilio keleiviai ar transporto priemonės vairuotojas neapdairiai atidaro dureles ir tokiu būdu apgadina greta stovinčio automobilio kėbulą. Įprastai tokios situacijos pasitaiko automobilių stovėjimo aikštelėse šalia daugiabučių, prekybos centrų, ten kur didelis automobilių srautas, o jį pastatyti erdviau kyla sunkumų. Jeigu abi šalys sutaria dėl padarytos žalos atlyginimo, tuomet galima pasirašyti dokumentą, kad kaltininkas prisiima atsakomybę padengti patirtus nuostolius. Tačiau gali būti ir toks scenarijus, kad kaltininkas neigs padaręs žalą ir vengs atsakomybės. Tokiu atveju, užfiksuoti įvykiui reikėtų kviesti policijos pareigūnus ir reikalauti iš kaltininko žalos atlyginimo civiline tvarka“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie Gazas