Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 16d. 17:03

Kaip ir kodėl tikrinami alkoholio kiekio matuokliai?

Alkotesteris
VMC nuotr. / Alkotesteris

Kaip jūsų automobiliui kas dvejus metus reikia atlikti techninę patikrą, kad juo būtų galima saugiai važiuoti, panaši patikra reikalinga ir kitiems prietaisams, ne išimtis – alkotesteris. Kad alkotesterių rodmenys būtų tikslūs, alkotesterius reikia kas pusę metų vežti metrologams, rašoma pranešime.

Įprasta manyti, kad alkoholio kiekio matuoklius (arba alkotesterius) daugiausiai naudoja kelių policijos pareigūnai, tikrinantys, ar sustabdyti vairuotojai nevartojo alkoholio prieš sėdant už automobilio vairo. Vis dėlto, metrologijos specialistai teigia, kad alkoholio kiekio matuoklius atveža tikrinti daugybė įvairiose srityse dirbančių bendrovių ir, nors tikrinti darbuotojų blaivumą techninėmis priemonėmis reikalingas pačių darbuotojų sutikimas, įmonių, kurios neturi alkotesterių, lieka vis mažiau.

VMC nuotr./Vitalijus Gylys
VMC nuotr./Vitalijus Gylys

„Šiais laikais tai svarbu ne tik bendrovėms, turinčioms vairuotojus, bet ir kitų profesijų atstovams, kurių neblaivumas darbo vietoje galėtų padaryti daug žalos visuomenei – tokių dalykų niekas nebetoleruoja“, – sako „Vilniaus metrologijos centro“ (VMC) technikas-metrologas Vitalijus Gylys.

Kaip dažnai turi būti tikrinami alkotesteriai?

Kad būtų užtikrintas tikslus alkotesterių veikimas, metrologinei patikrai prietaisai turi būti atvežti kas pusę metų. Kiekvienas alkotesteris turi savo leistiną paklaidą, tačiau patikrą atliekant rečiau, alkotesterių rodmenys gali į paklaidą nebetilpti.

„Toks alkotesterių patikros periodiškumas yra dėl to, kad prietaise esantis jutiklis veikia elektrocheminiu principu – alkotesteryje esantis jutiklis reaguoja su atitinkamos koncentracijos alkoholio garais ir išskiria milivoltais matuojamą įtampą. Šią įtampą prietaisas pakeičia į alkoholio koncentracijos rodmenis“, – alkotesterių veikimo principą aiškina V. Gylys.

„Alkotesteryje esantis jutiklis yra labai jautrus, todėl kas pusę metų reikia alkotesterį atvežti mums patikrai, o prireikus – sukalibruoti arba suderinti. Tikrinant alkotesterį rečiau, nėra užtikrinamas tikslus alkotesterio veikimas – jo paklaida gali būti per didelė, o tai gali turėti nelabai gerų pasekmių“, – tikina VMC specialistas.

Kaip vyksta alkotesterio metrologinė patikra?

Kaip teigia V. Gylys, pagrindinis metrologinės alkotesterių patikros principas – imituoti žmogaus iškvepiamą orą blaivumo patikrinimo metu.

„Tam turime etaloninius tirpalus, kurie kalibratoriais yra įkaitinami ir juose palaikoma 34 laipsnių temperatūra, tokia, kokia yra ir žmogaus iškvepiamo oro. – metrologinės alkotesterių patikros metodiką pasakoja V. Gylys. – Kalibratoriaus vamzdelis yra prijungiamas prie alkotesterio ir atitinkamos koncentracijos etaloninio tirpalo garai yra įpučiami į prietaisą. Tada alkotesterio rodmenys yra sulyginami su etaloninio tirpalo koncentracija.“

VMC metrologas pasakoja, kad patikra „Vilniaus metrologijos centre“ atliekama su penkiais skirtingų koncentracijų – 0,5, 1, 1,19, 1,5 ir 2,8 promilių – tirpalais, kad būtų apimtas visas alkotesterių veikimo diapazonas.

„Taip imituojami svarbiausi taškai – lengvas, sunkus bei vidutinis girtumas, ir tarpiniai taškai. Su kiekvienu tirpalu atliekame po tris bandymus, išvedame vidurkį ir sprendžiame, ar matavimo priemonė yra tinkama naudoti, ar ją dar reikia derinti“, – sako VMC technikas metrologas V. Gylys.

„Nors patikrinamų prietaisų kiekis ir keičiasi, tačiau per savaitę patikriname iki 200 alkoholio matuoklių“, – priduria jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:36
01:48
02:04

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie Gazas