Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 06 29, 11:38

Karštis neslūgsta: kaip jis veikia vairuotojus, automobilius ir netgi keleivius?

Jau beveik savaitę iš Lietuvos nesitraukia svilinantis karštis. Nors tokios vasaros daugelis laukia, tačiau vairuotojams ir jų sveikatai tai – tikras iššūkis.
Karštis
Karštis / 123RF.com nuotr.

Draudikai pastebi, kad tokiomis karštomis dienomis yra keletas patarimų, į ką turėtų atkreipti dėmesį vairuotojai. Nukentėti gali ne tik jie, bet ir keleiviai bei pati transporto priemonė, todėl papildomas atsargumas išties svarbus.

Sumažėjusi koncentracija turi įtakos vairavimo kokybei

Vairuojant labai svarbi yra koncentracija, tačiau karštomis dienomis susitelkti gali būti sudėtinga. Įkaitusioje aplinkoje tirštėja kraujas, sutrinka kraujotaka, o visa tai yra glaudžiai susiję su smegenų veikla. „Lietuvos draudimo“ Operacijų departamento vadovas Artūras Juodeikis sako, kad karštomis dienomis išties pastebima daugiau smulkių eismo įvykių.

„Tokiomis karštomis dienomis vairuotojai turėtų dar labiau saugoti savo bei aplinkinių sveikatą, todėl išskirčiau keletą aspektų, ką būtina padaryti svilinant karščiui.

„Lietuvos draudimo“ nuotr./Artūras Juodeikis
„Lietuvos draudimo“ nuotr./Artūras Juodeikis

Pirmiausia, jau atėjus prie automobilio ir pamačius, jog jis yra prikaitęs – rekomenduočiau iškart nesėsti į transporto priemonę. Tiek vairuotojas, tiek ir keleiviai labiau apsaugos savo sveikatą, jei keletą minučių automobilį pavyks pravėdinti. Kitu atveju transporto priemonėje bus susidaręs lyg pirties efektas, kai sėsti už vairo nėra saugu“, – teigia Artūras Juodeikis.

Anot jo, iškart sėdant prie vairo ir važiuojant, yra rizikuojama savo, keleivių bei kitų eismo dalyvių sveikata bei gyvybe. Verčiau praverti dureles, langus ir palaukti keletą minučių, kol temperatūra salone sumažės.

„Žmonės vasarą ir taip greičiau atsipalaiduoja, yra mažiau susikoncentravę, todėl labai svarbu reguliuoti karštį automobilyje, bent taip mažinant tikimybę dėl koncentracijos sumažėjimo patekti į eismo įvykį“, – sako A. Juodeikis.

Akinanti saulė bei vaikų, augintinių sveikatos apsauga

Kaip kitą svarbų aspektą Artūras Juodeikis išskiria spiginančią saulę.
„Tai aktualu visą vasarą, tačiau kai svilina karštis – saulė tiesiogiai šviečia į akis, todėl būtina dėvėti akinius nuo saulės, naudoti atlenkiamą skydelį. Tai išties dvi paprastos priemonės, kuris gali padėti išvengti eismo įvykių. Be abejonės, tokiomis karštomis dienomis labai svarbus ir šviežias vanduo – jo visada reikėtų turėti su savimi“, – pažymi „Lietuvos draudimo“ ekspertas.

Kaip sako specialistas, vienas svarbiausių dalykų tokiomis karštomis dienomis – vaikų bei augintinių sveikata ir saugumas.

„Jokiu būdu, net ir trumpam laikui, nepalikite automobilyje vaikų ir augintinių. Toks karštis yra kritiškai pavojingas sveikatai ir gyvybei. Noriu atkreipti ir aplinkinių žmonių dėmesį – nebūkime abejingi, jei matome gretimame automobilyje vaiką ar augintinį vienus – nedelsiant reikia skambinti trumpuoju pagalbos telefonu 112“, – elgtis atsakingai ragina „Lietuvos draudimo“ atstovas.

Oro kondicionieriai

Anot A. Juodeikio, svarbu tokiomis karštomis dienomis nepiktnaudžiauti ir oro kondicionieriais.

„Labai svarbu įvertinti, kokia būtų tinkama temperatūra salone. Pavyzdžiui, jei lauke yra 35 laipsniai karščio, automobilio viduje temperatūra neturėtų nukristi iki 20 laipsnių šilumos. 15 laipsnių skirtumas yra labai didelis, taigi garantuotai peršalsite“, – sako draudimo ekspertas.

Didelės provėžos – tūkstantiniai nuostoliai

Draudimo atstovas atkreipia dėmesį ir į techninius transporto priemonių parametrus, kelio dangą.

„Prie ypatingai didelio karščio tais keliais, kur važinėja ar yra pakraunamas sunkusis transportas, pasitaiko atvejų, kai yra įspaudžiamos provėžos. Mūsų bendrovės duomenimis, už autoįvykius, kurie susiję su provėžomis asfalte, išmokame keliasdešimt tūkstančių eurų sumas per metus.

Tokios provėžos yra pavojingos, nes vengdami netikėtų kliūčių, vairuotojai manevruoja, taip sukeldami pavojų bei susidurdami su kitais kelių eismo dalyviais. Todėl išties norisi atkreipti vairuotojų dėmesį, kad tokios provėžos nebūtų nuvertintos – dėl jų kaltės įvykių tikrai būna gana nemažai“, – sako A. Juodeikis.

Po karčių visuomet ateina liūtys – į ką atkreipti dėmesį
Anot jo, galiausiai svarbu prisiminti, kad po tokių didžiulių karščių visuomet ateina vasaros vėtros bei liūtys.

„Jei pakliuvote į didelę liūtį, būtinai pasirinkite saugų greitį ar visai sustokite šalikelėje, jei yra tokia galimybė, kol liūties banga praeis ir matomumas bus geresnis. Taip pat, liūtis greitkeliuose gali sukelti vandens sankaupas ant važiuojamosios dalies – įvažiavus į tokią gilią balą dideliu greičiu, automobilis gali tapti nevaldomu“, – teigia A.Juodeikis.

Be to, draudimo atstovas pažymi, kad saugant automobilius nuo karščio, vairuotojai juos dažnai stato po dideliais medžiais, tačiau tai nėra geras pasirinkimas. Anot jo, staiga prasidėjusi vasaros vėtra išlaužo medžių šakas, ypač senų didelių medžių, ir tos šakos sunkiai apgadina transporto priemones.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Gazas