Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 24d. 07:00

Kauno automobilių turgus paskendęs dulkėse: pirkėjas teigia po dešimties minučių net ėmęs dusti

Kauno automobilių turgus
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Kauno automobilių turgus

Į 15min kreipėsi Kauno automobilių turguje savaitgalį apsilankęs pirkėjas Tomas (vardas pakeistas). Turgavietėje jis užtruko vos 10 minučių – ilgiau mašinos paieškų tęsti negalėjo dėl dulkių gūsių, ėmusių ne juokais kirbinti gerklę. Vyras dėl to apkaltino netoliese veikiančią termofikacijos elektrinę, tačiau ši, kaip paaiškėjo, vasarą net neveikia. Galimų dulkių gūsių priežasčių – ne viena.

Temą siūlykite gazas@15min.lt

Į redakciją besikreipęs Tomas papasakojo, kad savaitgalį jis nuvyko į Kauno automobilių turgų, norėdamas įsigyti transporto priemonę, tačiau to jam nepavyko padaryti, nes turgavietėje kilo dideli dulkių ar tai smėlio gūsiai.

Skaitytojo nuotr./15min skaitytojo užfiksuotas dulkių gūsis
Skaitytojo nuotr./15min skaitytojo užfiksuotas dulkių gūsis

„Pabuvęs turguje 10 minučių, pradėjau kosėti. Galima sakyti, kad net burna buvo pilna žvyro, drabužiai murzini, telefonas bei visi kiti mano aksesuarai – padengti kažkokio smėlio sluoksniu, o net nešneku apie automobilius, kurie stovi turguje. Automobilių pardavėjai valo juos ratais vieną po kito. Kodėl kauniečiai bei kiti žmonės turi kentėti visa tai? Kauno automobilių turguje šeštadienį pats įkarštis, dauguma – atvykėliai iš kitų šalių. Nemaža dalis žmonių priversti dėvėti akinius, nes dulkės krinta į akis, burną taip pat stengiamasi užsidengti“, – teigė skundą parašęs Tomas.

Skaitytojo nuotr./15min skaitytojo užfiksuoti apdulkėję automobiliai turguje
Skaitytojo nuotr./15min skaitytojo užfiksuoti apdulkėję automobiliai turguje

Jo žvilgsnis iškart krito į šalia turgaus įsikūrusią „Kauno termofikacijos elektrinę“. Tomas pabandė susisiekti su šios įmonės atstovais, tačiau nepavyko – administracija savaitgaliais nedirba. Skambino skundo autorius ir į Darbo inspekciją – bergždžiai.

Skundžiasi ir turgaus pardavėjai

15min žurnalistė, nuvykusi į Kauno automobilių turgų, pakalbino ir prekeivius. Pakalbintieji pritarė, kad problema su dulkėmis egzistuoja, tiesa, visi nurodė skirtingus galimus teršėjus. Daugelis turguje parduodamų automobilių, nors prieš pat apsilankymą stipriai nulijo, išties atrodė tarsi nutaškyti purvu.

„Dažnai tie gūsiai kartojasi. Praėjusį šeštadienį buvo labai blogai. Manau, šalia veikianti katilinė kaminus valė. Slepiamės po akiniais, valome automobilius keletą kartų per dieną. Štai, vakar nuploviau, vėl tos dulkės. Ir čia net ne įprastos gatvių dulkės, o kažkoks smėlis. Iš visų pusių vėjai to purvo prineša, juk pramoninis rajonas. Tik iš miesto nieko neateina. Kartais kepamų šašlykų kvapas padvelkia – tas vienintelis geras“, – šmaikščiai kalbėjo vienas savo prekę kaip tik apsilankymo metu blizginęs prekiautojas automobiliais.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kauno automobilių turgus
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kauno automobilių turgus

Kitas, kuris prekybą vykdė arčiau Taikos prospekto, pasiūlė atkreipti dėmesį į tai, kad pastaruosius du mėnesius buvo tvarkomas kelias, tad normalu, kad tuo metu intensyviau dulkėjo.

„Neprilaistysi, kiek reikia, remontuojamos gatvės, kai vyrauja karščiai. O ką galima padaryti? Pasikankinome, bet, štai, turime naujai asfaltuotą prospektą. Vakar asfaltą išpylė. Aš tai džiaugiuosi, kad valdžia tvarko“, – trečiadienį tikino kitas prekeivis.

Kalta – ne elektrinė

Išgirdęs pirkėjo Tomo nuogąstavimus, Kauno automobilių turgaus UAB „Varanas“ direktorius Valentinas Naujanis ėmė juoktis. Jis patikino, kad turgavietės teritorija – atvira ir didelė, užima apie 10 hektarų, tad dulkių gūsiai išties dažnai atkeliauja. Pastaruoju metu tarša buvo suintensyvėjusi, tačiau tikrai, anot jo, ne dėl šalia veikiančios elektrinės, o dėl Kauno miesto savivaldybės užsakymu vykdomos Taikos prospekto rekonstrukcijos.

„Taikos prospektas dabar tvarkomas, atidengti kraštai, tai tvarkymas, asfaltavimas problemą pagilina. Nori nenori apdulka mašinos, tačiau apdulka tik tos, kurios arčiau Taikos prospekto stovi. Pravažiuojančios mašinos taip pat pakelia dulkių, jei nepalaisto tvarkomo kelio ar nepalyja, tai sėda smėlis ant automobilių. Pats važiuoju į darbą ir mašinos neplaunu, nes dulkėmis kaskart važiuojam – kol neišasfaltavo, neapsimokėjo plauti. Dabar jau lyg sutvarkė.

Kiekvieną dieną būname, tai būtume paspringę jau tomis dulkėmis, jei tokia didelė problema. Yra problema, bet ne nuo elektrinės. Manau, nuo atidengtų teritorijų“, – paaiškino V.Naujanis.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Valentinas Naujanis
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Valentinas Naujanis

Skundų dėl to iš prekeivių jis teigė nesulaukęs – valosi jie automobilius kiekvieną dieną, turi juk parduodamas daiktas turėti gerą prekinę išvaizdą.

„Turim kitą problemą – nuo Ramučių pareina dvokas. Kartais rytais jaučiame tą kvapą iš šiluminės. Šiukšlių puvimo kvapas“ – pasisakė turgaus savininkas.

Elektrinė vasarą neveikia

Aplinkos apsaugos departamento atstovai 15min taip pat patikino, kad tarša sklinda ne iš „Kauno termofikacijos elektrinės“, nes ši vasarą veiklos nevykdo, tad nuo skundo autoriaus minimo objekto taršos sklaida negalima. Aplinkosaugininkų atstovė nurodė kreiptis į Kauno miesto savivaldybę, nes ši turi užtikrinti, kad būtų nuolat laistomas šalia remontuojamas kelias – Taikos prospektas. Būtent iš statybvietės ir gali sklisti dulkių ir smėlio gūsiai. Savo teritoriją, pasak aplinkosaugininkų, turi prižiūrėti ir turgaus vadovai.

„Kauno termofikacijos elektrinės“ komunikacijos koordinatorius Arūnas Armalis paaiškino, kad internetiniame puslapyje nuolat skelbiami taršos rodikliai.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šalia Kauno automobilių turgaus veikia termofikacijos elektrinė
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šalia Kauno automobilių turgaus veikia termofikacijos elektrinė

„Kuriant interneto svetainę, vienas iš reikalavimų – kad būtų taršos skaitliukas, kurio rezultatai nuolat būtų skelbiami. Dujinė elektrinė teršia kietosiomis dalelėmis keliais kartais mažiau už biokurines elektrines. Vasarą mūsų elektrinė neveikia, tad iš jos kaminų jokie dūmai, suodžiai, nuosėdos ar ką dar galima įsivaizduoti nesklinda. Mūsų ir kaminai aukšti. Beje, šalia turgaus yra viena iš biokurinių katilinių, ten žemesnis kaminas – gal iš ten ateina?

Vienintelė elektrinė, kuri dirba, tai ta, kuri pradėjo deginti šiemet šiukšles (Kauno kogeneracinė jėgainė – aut. past.). Gal sumaišė žmogus, ne į tą pusę pažiūrėjo, apkaltino mūsų elektrinę, kurios pagrindinis darbo ciklas – šildymo sezono metu. Vasarą termofikacijos elektrinė net nepamenu kada buvo įjungta. Dabar ji stovi rezervinėje parengtyje. Šiuo metu niekas joje nieko nedegina“, – teigė A.Armalis.

Šiltuoju metų laiku, pasak jo, atliekami techniniai darbai – elektrinė tvarkoma, ruošiamasi šildymo sezonui.

„Vasarą termofikacijos elektrinė įsijungtų nebent tuomet, kai prireiktų elektros rezervo. Tokiu atveju turi susidaryti didelis deficitas, sutrikti daug turimų sistemų. Turi susiklostyti labai sunki situacija Lietuvoje“, – paaiškino pašnekovas.

Savivaldybė perspėjo rangovą

15min kreipusis į Kauno miesto savivaldybę, šios atstovai patikino prašę Taikos prospekto rekonstrukciją atliekančio rangovo užtikrinti tai, kad būtų imtasi priemonių dulkėtumui darbų vykdymo metu mažinti.

Miesto savivaldos atstovai pažadėjo labiau kontroliuoti rangovo darbus, nors šie kelią ir laisto, bet, matyt, nepakankamai dažnai. Tikimasi, kad problemą sumažins ir lietingi šiuo metu orai.

Šalia turgaus Taikos prospekte veikiančios biokuro katilinės valdytojo UAB „Idex Baltic“ atstovas spaudai Vidmantas Gudas taip pat abejojo tuo, kad kalta gali būti ši katilinė.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kauno automobilių turgus
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kauno automobilių turgus

„Sakoma, kad buvo juntamas kvapas, o jau tai duoda rimtų signalų, kad ne biokuro katilinės dėl to kaltos. Tuo labiau kad vasara – gamyba sumažėjusi, šilumos reikia mažiau.

Nežinau, koks kvapo pobūdis, bet jei tai nesusiję, kaip sakote, su „Kauno termofikacijos elektrinės“ veikla, galbūt kvapai ateina iš atliekų rūšiavimo MBA gamyklos ar Kauno kogeneracinės atliekų jėgainės. Tačiau net šias prielaidas apsunkina minimas dulkių faktas. Labiau panašu tuomet į kokias nors šalia vykstančias statybas“, – spėliojo V.Gudas, pažadėjęs apie tai pasitarti su biokuro katilinę Taikos prospekte valdančios įmonės specialistais.

„Idex Baltic“ atstovas: „Savaitgalį vyravo šiauriniai ir pietryčių vėjai – tai kryptis nuo turgaus link mūsų katilinės, o ne atvirkščiai“.

„Idex Baltic“ technikos direktorius Darius Čeledinas buvo kategoriškas: „Esame visiškai tikri, kad nei dulkių gūsiai, nei nemalonūs kvapai negalėjo sklisti nuo mūsų valdomų šilumos gamybos įrenginių. Pirma, savaitgalį nebuvo vykdomi jokie kaminų valymo darbai. Antra, vasarą dėl mažesnio šilumos poreikio šilumos gamyba vykdoma minimaliais pajėgumais, o svarbiausia yra tai, kad pati šilumos gamybos veikla apskritai nesukuria dulkėtumo ar aktyvių kvapų. Trečia, savaitgalį vyravo šiauriniai ir pietryčių vėjai – tai kryptis nuo turgaus link mūsų katilinės, o ne atvirkščiai. Vertinant visa tai, manome, kad taršos šaltinių reikėtų dairytis kitur“.

Jis patikino, kad oro taršos rodikliai niekuomet nebuvo viršyti, įmonė yra nuolat tikrinama ir taršos pažeidimų nebuvo nustatyta.

„Galbūt dulkėtumą ir nemalonius kvapus turguje galėjo sukelti Taikos prospekte vykdomi kelio remonto darbai“, – spėjo D.Čeledinas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Video

16:30
01:11
00:56

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Gazas