Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 18d. 15:43

Nemokamas viešasis transportas — ką dar siūlo Europos judumo savaitė?

Kalvarijų gatvė Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Kalvarijų gatvė Vilniuje

Kas galėjo pagalvoti, kad kone prieš 20 metų pirmą kartą įvykusi Europos judumo savaitė taps pokyčius skatinančia tradicija. Kasmet rugsėjo 16-22-oji — proga savęs paklausti: kokį pėdsaką palieku keliaudamas įprastais, tačiau gamtai ir sveikatai nedraugiškais būdais? Daugybė veiklų, skirtų keliavimo sąmoningumui ir sveikatingumui skatinti, vyks visoje Lietuvoje. Prie Europos judumo savaitės iniciatyvos jungiasi beveik visos Lietuvos savivaldybės. Kokių renginių nepražiopsoti?

Rugsėjo 16-22 d. Europos šalys, tarp jų ir Lietuva, skatina rinktis netaršius, aplinkai, o taip pat ir žmonių sveikatai draugiškus, darnius keliavimo būdus. Šių metų tema „Judumas — be jokios taršos“ primena, kad visa Europa jau 2050-aisiais užsibrėžė neišskirti anglies dvideginio.

Jau įprasta, kad rugsėjo 22-ąją, Dieną be automobilio, kai kuriuose šalies miestuose viešasis transportas bus visiškai nemokamas. Rugsėjo 22 d. taip keliauti kviečia Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Marijampolė, Biržai, Druskininkai, Palanga, Joniškis, Kaišiadorys, Utena, Radviliškio rajonas. Beje, tądien birštoniečiai ir svečiai nemokamai keltu kelsis per Nemuną. Verta paminėti, kad nuo rugpjūčio 1-osios Tauragėje visas viešasis transportas tapo nemokamas, o rugsėjo 17-20 d. startavo šią iniciatyvą populiarinanti akcija „Išbandyk nemokamą viešąjį transportą mieste“.

Alytiškiams — nemokamos ekskursijos

Renginių gausa ir įvairove šiemet išsiskiria Alytus, kurio gyventojai kviečiami mankštintis, dalyvauti dviračių, pėsčiųjų žygiuose bei prisijungti prie Turizmo informacijos centro (TIC) organizuojamų ekskursijų. 15min kalbinta TIC direktorė Lena Valentaitė-Gudzinevičienė atkreipė dėmesį, kad tai vienas žaliausių Lietuvos miestų, tarpukariu, beje, buvęs kurortu. Ji pasakojo, kad daugiau nei trečdalį teritorijos užima parkai, o kur dar beveik 30 km pėsčiųjų ir dviratininkų takų, leidžiančių alytiškiams dviračiais, paspirtukais ar pėsčiomis iš gyvenamųjų rajonų nuvykti iki darbo, miesto centro, poilsio zonų.

„Tai leidžia dar kartą paskatinti gyventojus naudotis turima infrastruktūra ir rinktis darnesnius keliavimo būdus: automobilį keisti dviračiu, ėjimu pėsčiomis, viešuoju transportu ar kitokiu „žalesniu“ susisiekimo būdu“, — paklausta, kodėl jos mylimam Alytui svarbi Europos judumo savaitė, atsakė ji ir paaiškino, kad miestiečius kviečia dažniau palikti automobilius namuose, prisiminti, kad puikiai praleisti laisvalaikį galima sveikai — pėsčiomis ar dviračiu, kartu geriau pažįstant savo miestą, sustojant prie objektų, kurių kasdien skubėdami nepastebime.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Alytus po padangų perdirbimo gamyklos gaisro
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Alytus po padangų perdirbimo gamyklos gaisro

Pasak Lenos Valentaitės-Gudzinevičienės, visą savaitę Visuomenės sveikatos biuras kvies mankštintis ir treniruotis, taip pat organizuojamas jau tradicija tapęs „Birutiečių“ žygis. Pašnekovė atskleidė, kad šiemet Alytaus miesto gatvėse vyks ir 46-asis tarptautinis sportinio ėjimo festivalis „Alytus 2020“.

„Iš visų renginių norėtume išskirti pėsčiųjų žygį „Vidzgirio miško paslaptys“, kurio dalyviai mėgausis unikalia natūralios gamtos sala Alytaus mieste. Tokio miško neturi nė vienas iš didžiųjų Lietuvos miestų. Jame auga didžiausias vientisas skroblynas Lietuvoje, veši plačialapiai bei griovų ir šlaitų miškai, ąžuolynai, didelę botaninę vertę turintys retieji augalai, gyvena saugomos paukščių, varliagyvių ir vabzdžių rūšys. Žygio metu bus atskleistos visos šio miško paslaptys ir galima bus pasigrožėti neseniai mokslininkų jame atrastais dviem piliakalniais. Jei kas nesuspės — po Vidzgirio botaninį draustinį galima keliauti ir savarankiškai. Čia driekiasi pažintinis takas bei įrengti informaciniai stendai, krypties ženklai, poilsio vietos“, — pasakojo pašnekovė.

Rugsėjo 22-ąją alytiškiai kviečiami dalyvauti dar vienoje šaunioje ekskursijoje — „Meilės pėdsakais Alytuje“. Beje, L.Valentaitė-Gudzinevičienė atskleidė, kad čia yra vienintelė vieta Lietuvoje, kur savo meilę galima išmatuoti metrais — ant aukščiausio šalyje pėsčiųjų ir dviračių tilto yra specialios žymos, ties kuriomis įvardytos meilės pagal Aristotelio filosofiją rūšys. O ar žinojote, kad ir Alytaus vardas kilo iš labai gražios meilės istorijos, kurią sužinos ekskursijos dalyviai.

Šiauliai kviečia pažinti paveldą, judėti darniai ir laimėti dviratį

Ypatinga ši Europos judumo savaitė ir šiauliečiams. Šiaulių miesto savivaldybė atkreipė dėmesį, kad vis daugiau gyventojų renkasi ekologiškas transporto priemones. Daugelis dviračius, elektrinius paspirtukus naudoja ne tik laisvalaikiui, bet ir į darbo vietą nuvykti. Mieste taip pat labai padaugėjo elektromobilių.

Ką šią savaitę veiks šiauliečiai? Kaip 15min atskleidė TIC vadovė Rūta Stankuvienė, organizuojami įvairūs aktyvų judėjimą, keliavimą po miestą skatinantys nemokami renginiai, tarp kurių — ekskursijos pėsčiomis „Judėjimas“ ir dviračiais „Pietinio kronikos prieš 100 metų“, žygis „Lygiadienio ėjimas per Salduvę“, šeimų žygis Kurtuvėnų regioniniame parke, taip pat ekskursija žmonėms su judėjimo negalia „Prisikėlimo aikštė – vakar ir šiandien“.

Anot jos, neįsivaizduojantys gyvenimo be žaidimų, kviečiami dalyvauti interaktyviame žaidime, parengtame su kelionių portalu „Pamatyk Lietuvoje“ — „Kur teka vandenys Šiauliuose?“. Žaidimo metu reikia aplankyti įvairius vandeniškus objektus mieste. Įveikus visą maršrutą galima laimėti raudoną miesto dviratį iš „Baltik vairas“, o kiekvienas dalyvaujantis gauna prizą.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Druskonio ežero prieigos
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Druskonio ežero prieigos

Druskininkuose — judumo piešinys

Ne mažiau smagią iniciatyvą sumanė Druskininkai, kviečiantys žingsniais „išpiešti“ mylimą miestą ir taip prisidėti prie aplinkai draugiškų judėjimo būdų skatinimo. Kaip tai vyks? Europos judumo savaitės metu tereikia vaikštinėjant ar kitaip darniai judant po Druskininkus įsijungti specialią programėlę telefone.

Miestiečiai ir kurorto svečiai taip pat kviečiami dalyvauti kituose renginiuose, tarp kurių — paskaitos, diskusijos, aktyvūs užsiėmimai suaugusiems bei vaikams, parodos, ir net vaizdo klipo „Judrus laisvalaikis Druskininkuose“ konkursas.

O ką įdomaus šią savaitę galima nuveikti kituose Lietuvos miestuose? Daugiau informacijos — ČIA.

2014–2020 m. finansiniu laikotarpiu Lietuvos transporto sektoriuje numatoma investuoti apie 1,1 mlrd. eurų Europos Sąjungos fondų lėšų. Daugiau kaip 86 mln. eurų skiriama darnaus judumo projektams finansuoti. Šios investicijos padės šalyje skatinti darnų įvairių rūšių judumą ir plėtoti aplinkai draugišką transportą, siekiant sumažinti anglies dioksido išmetimus.

Inicijuotas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

23:12
01:41
01:13

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Gazas