Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gruodžio 10d. 20:00

Užkliuvo elektromobilių įkrovos stotelės: turintiems judėjimo negalią kelią užkirstų borteliai

Elektromobilių įkrovos stotelė Diskriminacijos radaras
A.Jašinskienės/15min.lt nuotr. / Elektromobilių įkrovos stotelė

Savivaldybės, gavusios lėšų iš Europos regioninės plėtros fondo, įsirenginėja elektromobilių įkrovos stoteles. Vis dėlto buvo atkreiptas dėmesys, kad jos statomos taip, jog būtų prieinamos ne visiems – žmonės, turintys judėjimo negalią ir judantys vežimėliu, negalėtų jomis naudotis, mat kliūtimis taptų borteliai. Skundžiamasi dėl Birštono ir Palangos miesto savivaldybių. Pastaroji pranešė, kad nuspręsta projektą pakoreguoti, o rangovas pagal jį atliks statybos darbus – taip problema bus išspręsta.

Mindaugas Kraulaidis, pats turintis fizinę negalią, feisbuke rašė, kad kai kuriose savivaldybėse įrengtos stotelės yra/bus neprieinamos žmogui, turinčiam judėjimo negalią bei judančiam vežimėliu – stotelės yra apstatytos borteliais. „Žmogus su vežimėliu užšokti ant bordiūro negalės ir tokiu būdu negalės naudotis elektromobiliams skirta infrastruktūra“, – konstatuoja jis. Išskiriamos Birštono ir Palangos miestų įkrovos stotelės.

Vyras atkreipė dėmesį, kad buvęs susisiekimo ministras Rokas Masiulis yra teigęs, jog „Europos Sąjungos investicijos paskatins didelį pokytį Lietuvos miestų susisiekimo sistemoje – žmonėms bus sudarytos palankios sąlygos naudotis netaršiomis transporto priemonėmis“. Tačiau, Mindaugo teigimu, šiuo atveju žmonėms, turintiems judėjimo negalią, palankios sąlygos sudarytos nebus.

Dėl nesudarytų sąlygų visiems vienodai naudotis elektromobiliams skirta infrastruktūra ir neįgaliųjų diskriminacijos jis apskundė Susisiekimo ministeriją, Palangos miesto savivaldybę, Birštono miesto savivaldybę, Lietuvos savivaldybių asociaciją ir rangovą UAB „Elinta Charge“.

„Atsiradus papildomai informacijai ir apie kitų savivaldybių nesudaromas sąlygas neįgaliesiems naudotis elektromobiliams skirta infrastruktūra, prašau išnagrinėti ir šių savivaldybių bei prisidėjusių subjektų veiklą, o pasitvirtinus diskriminacijos faktui skirti atitinkamą nuobaudą“, – prašė M.Kraulaidis.

Pradėjo tyrimą

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba Komunikacijos skyriaus vedėja Mintautė Jurkutė 15min informavo, kad gavo šio žmogaus skundą ir pradėjo tyrimą dėl galimos diskriminacijos dėl negalios.

Rangovas: mes apskųsti nepagrįstai

Susisiekus su UAB „Elinta Charge“ direktoriumi Ignu Mikučiu, šis teigė, kad įmonės atstovai paisė konkurso sąlygų. „Ne mes projektavome, kokie bus privažiavimai. Mūsų atsakomybė – tik pastatyti pačias stoteles“, – telefonu tikino jis.

I.Mikutis atsakė ir į vyro skundą feisbuke: „Visiškai pritariame Jums dėl Jūsų išsakytos problemos. Apie tai yra kalbėta ir su savivaldybėmis, ir su konkurso organizatoriumi LAKD. Lygiai taip pat, kaip ir jūs, apgailestaujame, kad ne visi projektuotojai į tai atkreipia reikiamą dėmesį. Tačiau skundas rangovui šiuo atveju reiškiamas nepagrįstai, kadangi rangovas šiame konkurse (pagal jo sąlygas) yra tik įkrovimo stotelių tiekėjas ir pajungėjas suprojektuotoje vietoje.“

Nukreipė į savivaldybes

Tuo metu Susisiekimo ministerija 15min informavo, kad ministerija skiria ES lėšas, Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos viešųjų pirkimų būdu perka reikiamą įrangą, tačiau už infrastruktūros plėtrą yra atsakingos pačios savivaldybės. Taigi ministerija rekomendavo kreiptis į atsakingas savivaldybes.

Susisiekimo ministerijos nuomone, elektromobilių įkrovos stotelės turi būti pritaikytos naudotis žmonėms, turintiems fizinę negalią.

Lietuvos savivaldybių asociacijos patarėjos viešiesiems ryšiams Indrės Vilūnienės atsakymas buvo lakoniškas – asociacija tokio skundo nė nėra sulaukusi.

Projektą suderino su Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacija

Tuo metu Birštono mero patarėja Rimantė Kurkauskaitė, atsakinga už ryšius su žiniasklaida, taip pat teigė, kad savivaldybės nepasiekė toks skundas.

„Elektromobilių įkrovos stotelės Birštono mieste buvo įrengtos, įgyvendinus projektą „Elektromobilių įkrovimo prieigų įrengimas Birštono mieste“, kuris buvo finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Pasibaigus šiam projektui, Birštono savivaldybė penkerius metus dar bus atsakinga už elektromobilių įkrovimo paslaugos teikimą miesto gyventojams ir kurorto svečiams nemokamai“, – komentavo ji.

Pasak R.Kurkauskaitės, įkrovos stotelės yra suprojektuotos ir įrengtos laikantis universalaus dizaino principų. „Norime pažymėti, kad elektromobilių įkrovimo stotelių supaprastintas statybos techninis projektas buvo suderintas su Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacija dar 2018 m. birželio mėnesį. Mes taip pat norėtume sužinoti, kokios konkrečios techninės sąlygos ar apribojimai neleidžia naudotis elektromobilių įkrovimo stotelėmis žmonėms su negalia“, – kalbėjo ji.

Pakoreguos projektą

Palangos miesto savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyrius atsiųstame komentare pažymi, jog Palangos savivaldybės administracijai problema dėl neįgaliųjų patekimo prie elektromobilių įkrovimo stotelės Dariaus ir Girėno gatvėje yra žinoma, šiuo klausimu buvo suorganizuoti susitikimai su projektuotoju ir rangovu.

„Jau yra aptarta ir nuspręsta, kad projektuotojas pakoreguos projektą, o rangovas atliks statybos darbus pagal pakoreguotą projektą, pagal kurį bus išspręstas neįgaliųjų patekimo prie elektromobilių įkrovimo stotelės klausimas“, – žadama komentare.

Vėliau savivaldybė atsiuntė patikslintą informaciją, kad projektuotojai pakeitė sprendinį ir žmonės, turintys fizinę negalią, galės pasikrauti automobilius. Privažiavimas bus pritaikytas.

Portale 15min, bendradarbiaujant su Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, veikia iniciatyva, skatinanti pastebėti ir nenumoti ranka į diskriminacijos atvejus, „Diskriminacijos radaras“. Pasijutote diskriminuojami dėl lyties, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, etninės priklausomybės ar religijos? Kreipkitės – mes jums padėsime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Gazas