Dabar populiaru
Publikuota: 2018 vasario 12d. 12:16 , atnaujinta: 2018 vasario 12d. 16:49

Visorių slėnio bendruomenė dėl M.Lietuvio gatvės: Vilniaus savivaldybė vengia dialogo ir „saugo mišką“

Mykolo Lietuvio gatvė
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Mykolo Lietuvio gatvė

Asociacija „Visorių slėnio bendruomenė“ išplatino pranešimą, kuriame teigia palaikanti siekius nutiesti M.Lietuvio g. tarp Vilniaus vakarinio aplinkkelio ir Molėtų pl., tačiau siekia apsaugoti savo gyvenamąją vietą nuo sunkiojo transporto keliamo triukšmo ir nepatogumų bei išvengti pavojaus sveikatai dėl didžiulio eismo intensyvumo. Vilniaus savivaldybės manymu, bendruomenė mėgina stabdyti projektą.

Kaip 15min jau rašė, Mykolo Lietuvio gatvė turėtų sujungti Vilniaus vakarinį aplinkkelį ir Ukmergės g. su Molėtų pl. Tačiau planus esą mėgina stabdyti gyventojų grupė, kuri kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą prašydami įpareigoti Aplinkos apsaugos agentūrą iš naujo nagrinėti poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą.

Pagal rengiamą projektą M.Lietuvio gatvė tęsis nuo vakarinio aplinkkelio ir Ukmergės gatvės sankirtos iki Mokslininkų ir Noragiškių gatvių sankirtos. Planuojama nutiesti 2,7 km ilgio, keturių eismo juostų su skiriamąja juosta apšviečiamą gatvę, įrengti 3 m pločio dviračių taką vienoje gatvės pusėje, šaligatvius abipus, viešojo transporto stoteles ir kitą reikiamą inžinerinę infrastruktūrą (lietaus nuotekų bei elektros tinklus). Nutiesus gatvę bus perskirstyti esami transporto srautai ir padidintas transporto srautų greitis Šiaurinėje miesto dalyje.

Gatvė eis per Fabijoniškių ir Verkių seniūnijas. Čia planuojama, kad važinės ir viešasis transportas, maršrutai bus derinami pagal poreikį, realius keleivių srautus. Be autobusų, sunkusis transportas čia nevažinės.

Palaiko, bet nori dialogo

Po šios paskelbtos informacijos, Visorių slėnio bendruomenės atstovas, advokatų profesinės bendrijos „TRINITI LT“ partneris Deivis Valiulis išplatintame pranešime tvirtina, kad bendruomenė palaiko savivaldybės siekius nutiesti naują gatvę, tačiau gyventojai nori, kad būtų atsižvelgta į privalomus jų sveikatos apsaugos reikalavimus.

„Pagal dabartinį savivaldybės planą, M.Lietuvio gatvę numatoma tiesti pagal žemės sklypų, esančių B.Krivicko g., ribas. Detalusis planas M.Lietuvio gatvei tiesti pradėtas ruošti dar 2014 metais, tačiau bendruomenės pirmininkas Jurgis Lebedys tvirtina, kad viso proceso metu savivaldybė vengė dialogo su gyventojais, netgi neatsako ir į raštu pateikiamus paklausimus ir, padedant savivaldybei pavaldžioms įmonėms, ieško būdų, kaip apeiti įstatymų reikalavimus, turinčius užtikrinti tinkamą visuomenės sveikatos apsaugą nuo išorės veiksnių“, – rašoma pranešime.

Taip pat teigiama, kad Visorių slėnio bendruomenė yra siūliusi savivaldybei pakreipti M.Lietuvio gatvę taip, jog „darant minimalų papildomą poveikį aplinkai, būtų apsaugoma gyventojų teisės gyventi sveikai“. „Tačiau savivaldybė, skubėdama įgyvendinti gatvės tiesimo planus, tokių pasiūlymų atsisakė ir siūlo gatvę nutiesti palei pat gyvenamąją teritoriją, nors numatomas eismo intensyvumas tikrai didelis. Net ir numatomas eismo intensyvumas savivaldybės dokumentuose ėmė mažėti – gyventojai svarsto, ar tai nedaroma siekiant „sukurti“ reikiamus skaičius ir parodyti, kad žalos gyvenvietėje gyvenantiems žmonėms nebus“, – teigiama bendruomenės pranešime.

Kitais atvejais savivaldybė į aplinkos apsaugą nežiūri taip skrupulingai, pavyzdžiui, realizuojant kitos, būsimosios Šiaurinės gatvės statybas, bus iškirsta apie 1,5 ha miško, – sakė J.Lebedys.

Bendruomenės atstovų teigimu, pagal pirminius projektus, šioje gatvėje eismo intensyvumas buvo numatomas daugiau kaip 23 tūkst. automobilių per parą, šiuo metu – jau tik 17 tūkst. Šis skaičius minimas ir poveikio aplinkai vertinimo ataskaitoje. Apsaugai nuo šio srauto keliamo triukšmo ir taršos iš apsaugos priemonių yra numatyta tik mažatriukšmė asfalto danga. Nei triukšmą mažinančių sienučių, nei želdinių, nei garsą izoliuojančių langų ir balkonų nėra numatoma, tuo tarpu tiesiant Šiaurinę gatvę visos šios apsaugos priemonės bus įrengtos, tad gyventojams kyla klausimas – kodėl taikomi skirtingi kriterijai.

„Kitais atvejais savivaldybė į aplinkos apsaugą nežiūri taip skrupulingai, pavyzdžiui, realizuojant kitos, būsimosios Šiaurinės gatvės statybas, bus iškirsta apie 1,5 ha miško, tam yra pritarusios visos oficialios institucijos. Mūsų atveju kažkodėl ir mažesnių galimybių neatsiranda“, – cituojamas bendruomenės pirmininkas J.Lebedys.

Pasigenda bent sienučių

D.Valiulis sako, kad susiklosčius tokiai situacijai aplinkinių namų gyventojų bendruomenė siekia, kad bent minimaliai būtų užtikrinta teisės aktų garantuojama aplinka, saugi nuo triukšmo ir taršos. Bendruomenės paprašė įvertinti galimą antrąją alternatyvą – planuojamos gatvės raudonąsias linijas perkelti nuo minėtų žemės sklypų ribų apie 50 m. Tokiam visuomenės pasiūlytam variantui pritarė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamentas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Mykolo Lietuvio gatvė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Mykolo Lietuvio gatvė

„Projekto įgyvendinimas pagal savivaldybės siūlymą neatitinka visų reikalavimų, taikomų užtikrinti tinkamą visuomenės sveikatos apsaugą. Maža to, Poveikio aplinkai vertinimo ataskaitoje triukšmą mažinančių sienučių įrengimo atsisakyta dėl brangaus ir sudėtingo jų įrengimo bei neefektyvumo esamoje situacijoje, Visorių slėnio bendruomenės gyvenamuosiuose namuose nenumatyta įrengti izoliuojančių akustinių langų ir durų, tą numatoma daryti tik viename name ir visai kitoje vietoje“, – esamą situaciją apžvelgė teisininkas D.Valiulis.

„Suinteresuoti gyventojai yra poveikio aplinkai vertinimo proceso dalyviai. Jie nori pašalinti jų teisių ir teisėtų interesų pažeidimus. Visi žinome, kad poveikio aplinkai vertinimas atliekamas ne šiaip sau, juo turi būti nustatytas numatomą ūkinės veiklos poveikis visuomenės sveikatai. Panašu, kad mūsų atveju šis procesas nėra skaidrus, jis atliekamas atmestinai, nepaisant gyventojų interesų, o vien siekiant patogumo savivaldybei“, – teigė advokatas.

Suinteresuoti gyventojai yra poveikio aplinkai vertinimo proceso dalyviai. Jie nori pašalinti jų teisių ir teisėtų interesų pažeidimus, – sakė D.Valiulis.

Skundas teismui, anot advokato, yra paskutinė gyventojų galimybė atkreipti dėmesį į jiems kylančias problemas. „Visą laiką siekėme konstruktyvaus dialogo su savivaldybe, tačiau iki šiol tokio nepavyko užmegzti. Neprarandame vilties, kad savivaldybė tinkamai įvertins situaciją ir mūsų teisėtus norus“, – sako Visorių slėnio bendruomenės advokatas.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius 15min prieš kelias dienas sakė, kad gyventojų norai pakeisti „gatvės kryptį ir vingį reikštų didelio miško masyvo iškirtimą ir tai miestui būtų nemaža žala“. Meras taip pat tikino, kad garsinės apsaugos sienelės projekte numatomos ir bus pastatytos.

Vilniaus apygardos administracinio teismo atstovė 15min pirmadienio rytą informavo, kad Visorių bendruomenės skundas teisme gautas, bet nutarties dėl to, ar priimti jį nagrinėti, teismas dar nepriėmė. Artėjant darbo dienos pabaigai, Vilniaus savivaldybės atstovai pranešė, kad teismas kaip neproporcingą ir nepagrįstą vertino prašymą stabdyti M.Lietuvio g. projektavimo procesus ir apsaugos priemonių nepritaikė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Skambiausios P.Auštrevičiaus mintys: ką sakė apie lapes narvuose, eurą, Kataloniją ir ryšius su R.Kurlianskiu?

J.Jankevičius sudrebino „Atsarginių“ laidą: be cenzūros apie Domantą, Joną ir karalių

Aktualu

Orai.lt: artėja žvarbios dienos

Pasaulis kišenėje

Nepamirštami nuotykiai egzotiškajame Vietname: ką verta aplankyti ir nuveikti?

Gyvenimas

7 daržovės, kurios apdorotos yra daug sveikesnės

24sek

Jonas Valančiūnas demonstravo raumenis, Domantas Sabonis į aikštę nežengė

24sek

LeBrono Jameso debiutas Los Andžele pažymėtas muštynėmis ir pralaimėjimu

Aktualu

Skandalas dėl J.Khashoggi nužudymo drąsina kritikus: kodėl JAV parduoda tiek daug ginklų Saudo Arabijai?

Aktualu

D.Trumpas: JAV pasitrauks iš branduolinio susitarimo su Rusija

Vardai

„Man-go“ 20-mečio koncertas: įspūdingas šou, senosios narės ir besilaukianti grupės lyderė Rima

24sek

NBA naktis: stebuklingas L.Dončičius ir 50 metų neregėtą statistiką surinkęs N.Jokičius

Gazas

F-1 etapo JAV kvalifikacijoje triumfavo Lewisas Hamiltonas

Sportas

Danas Rapšys iškovojo auksą ir į šipulius sudaužė Lietuvos rekordą

Gyvenimas

Jos mus saugo. Oro iššūkis pareigūnėms: „Aro“ surengtas aukščio baimės testas

Pasaulis kišenėje

Paryžius savaitgaliui: kur drąsios žiurkės ir kur neverkia vaikai

Vardai

Vilniuje naują albumą pristatę broliukai latviai „Brainstorm“: „Čia visada jaučiamės laukiami“

Vardai

Pirmąkart su krikštasūniu Kipru duetu uždainavusi Simona Nainė: „Jaučiu dvigubą atsakomybę“

Gyvenimas

Švedijos ligoninėje dirbantis Mykolas: baletas gelbėdavo, kai sukrisdavo du koliokviumai per dieną

Vardai

Kristupas Krivickas su žmona Jurgita laukiasi penkto vaiko

Gazas

Žiemos švelnėja, o dviratininkų miestų gatvėse reta, kodėl?

Naujienos

Aktualu

Skambiausios P.Auštrevičiaus mintys: ką sakė apie lapes narvuose, eurą, Kataloniją ir ryšius su R.Kurlianskiu?

Aktualu

Linas Šipavičius: Sekmadienio Evangelija. Ar galite....? Galime!

J.Jankevičius sudrebino „Atsarginių“ laidą: be cenzūros apie Domantą, Joną ir karalių

Aktualu

Orai.lt: artėja žvarbios dienos

Pasaulis kišenėje

Nepamirštami nuotykiai egzotiškajame Vietname: ką verta aplankyti ir nuveikti?

Gyvenimas

7 daržovės, kurios apdorotos yra daug sveikesnės

24sek

Jonas Valančiūnas demonstravo raumenis, Domantas Sabonis į aikštę nežengė

24sek

LeBrono Jameso debiutas Los Andžele pažymėtas muštynėmis ir pralaimėjimu

Aktualu

Skandalas dėl J.Khashoggi nužudymo drąsina kritikus: kodėl JAV parduoda tiek daug ginklų Saudo Arabijai?

Aktualu

D.Trumpas: JAV pasitrauks iš branduolinio susitarimo su Rusija

Vardai

„Man-go“ 20-mečio koncertas: įspūdingas šou, senosios narės ir besilaukianti grupės lyderė Rima

24sek

NBA naktis: stebuklingas L.Dončičius ir 50 metų neregėtą statistiką surinkęs N.Jokičius

Vardai

Kristupas Krivickas su žmona Jurgita laukiasi penkto vaiko

Gazas

F-1 etapo JAV kvalifikacijoje triumfavo Lewisas Hamiltonas

Gyvenimas

Jos mus saugo. Oro iššūkis pareigūnėms: „Aro“ surengtas aukščio baimės testas

Pasaulis kišenėje

Paryžius savaitgaliui: kur drąsios žiurkės ir kur neverkia vaikai

Vardai

Vilniuje naują albumą pristatę broliukai latviai „Brainstorm“: „Čia visada jaučiamės laukiami“

Šių laikų šnipinėjimas

Sportas

Danas Rapšys iškovojo auksą, bet iki Lietuvos rekordo pritrūko

Vardai

Pirmąkart su krikštasūniu Kipru duetu uždainavusi Simona Nainė: „Jaučiu dvigubą atsakomybę“

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie Gazas