-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Aldona Juozaitytė: Motociklai užburia muzika

Senokai rašiau pievas, tad – pats laikas! Motociklus jau gretinau su gėlėmis, avalyne, kvapu. Žinojau, kad ateis ir muzikos eilė.
Aldona Juozaitytė
Aldona Juozaitytė / Alessio Corradini nuotr.

Muzika mane lydėjo nuo paauglystės, padarė pertrauką ir neseniai vėl sugrįžo visu trenksmu. O tokia meilė niekada nepraeina: kai vėl ją pamatai (išgirsti), atrodo tarsi vakar, net jeigu junti kelių metų klajonių tuštumos aidą širdyje. Vėl sujungus apdulkėjusias kolonėles su stiprintuvu, tarsi sugrįžti namo.

Mano muzika – tai angliškai vadinami 80‘s, lietuviškai – devintasis dešimtmetis. Dešimtmetis, kai gimiau aš, kai visas pasaulis šoko; tai laikmetis, kai gimė daugybė muzikos stilių bei išpopuliarėjo DJ‘ėjaus svarba. Nesu profesionalė, tad rašau ne apie muzikos instrumentus ar klasikinę muziką, bet mirtingiesiems prieinamas populiariąsias dainas. Ir, tiesa, atmeskime stereotipą, kad motociklininkai – tai metalistai ar hard roko gerbėjai. Ne tik!

Pradžiai – pasvarstymui: kokias žinome dainas, susijusias su motociklais? O klipus? Puikus hitas ir vienas iš labai retų atvejų, kai klipe originaliai, įdomiai panaudotas motociklas – A-ha „Take on Me“ (1986 m.), pasirodymo metais MTV muzikos apdovanojimuose susižėręs net šešis titulus.

VIDEO: a-ha - Take On Me (Official Video)

Nuo variklio iki žibintų

Taigi motociklo dalys ir dainos. Pasirinkti nebuvo lengva: rėmas, variklis, ratai (padangos), bakas, radiatorius ir, taip, žibintai. Norėjau išskirti ir karbiuratorių (įpurškimą), žvakes, stabdžius, sankabą ar filtrus, bet, manyčiau, skaitytojui ta pieva būtų jau per plati...

Pradėsiu nuo variklio. Daugelis pasakys, kad tai – svarbiausia motociklo dalis. Bet aš akcentuosiu kitką: variklis – tai širdis, čia yra vožtuvai, pumpuojamas kraujas, vyksta daugybė reikalų. Širdyje dega ir žmogaus ugnis – kas jis yra, kuo gyvena, ko siekia. Motoras apibrėžia motociklo esmines technines charakteristikas ir emociją, kurią jis suteikia vairuotojui. Tad – renkuosi Michael Sembello „Maniac“! Puiki daina, kurioje subtiliai, bet stipriai atskleidžiama aistra, būtinybė kurti, sąlyga gyventi. 1983 m. daina sukurta filmui „Flashdance“, kuriame du šokiai – vieni geriausių mano matytų šokių apskritai.

Širdis pumpuoja kraują. Motociklas – benziną. Taigi bakas, kurio reikia pilno, užpildyto, yra Billy Idol „White Wedding“ (1982 m.). Iš dalies, nes brolis dainuoja sesei, o Billy buvo pirmoji kompaktinė plokštelė, kurią man padovanojo brolis dar žalioje paauglystėje. Taip pat – nes čia brolis nepatenkintas sesės pasirinkimu, o nauja pradžia reiškia šviežią, atsinaujinantį kraują. Tiesa, tada, kai išgirdau dainą, dar neegzistavo „Youtube“ ir klipą pamačiau tik gerokai vėliau – dainininkas atvažiuoja motociklu ir parašo rimtą nuosprendį. Kraujo ryšys visada bus varomoji žmonių jėga.

VIDEO: Billy Idol - White Wedding Pt 1

Kiečiausia motociklo dalis? Rėmas. Ant jo „kabinasi“ kitos dalys ir detalės, tai – it griaučiai. „Turėti stuburą“ reiškia turėti nuomonę, vertybes, principus, netgi ambicijas ar „ožius“, jeigu tai kryptinga ir veža tave reikalinga, trokštama kryptimi. „Turėti stuburą“ reiškia pastovėti už save, nepasisekus – vėl pakilti ir eiti toliau. Rėmas – tai sunkiai sulaužoma ar sulankstoma dalis. Žinoma, kalbant apie žmogų, fiziškai tai – reliatyvu ir trapu, tačiau kalbant apie moralinę tvirtybę – beveik nepalaužiama. Tokia tai ir daina ir jos kontekstas: Joe Esposito „You‘re Best Around“ sukurta filmui „The Karate Kid“ 1984 metais.

Toliau. Ratai, padangos. Jos kabinasi į bet kokį gruntą, veža tave nesvarbu, kas dėtųsi aplinkui. Tie du šaukšto pločio lopinėliai, kurie visada išlaiko ant žemės (ar pakabina ore), neša nenuilsdami. Sukasi, sukasi, sukasi. Aria, rausia, slysta, čiuožia, sugeria šuolį, užneša uodegą, stabdo, cypia... Intuityviai pasirinkau šiek tiek kosminę, užburiančią, it nesiliaujančią dainą – kaip ir pats besisukantis ratų procesas... 1981 m. JAV elektroninės šokių muzikos pionierius Patrick Cowley sukūrė „Menergy“. Jam galėtų prilygti tik italas Giorgio Moroder.

Žibintai – tai akys, vedančios ir naktį, ir dieną. Šiuo atveju pati daina pasirinko save – Corey Hurt „Sunglasses at Night“ (1984 m.). Kūrinio įrašymo metu studijoje oro kondicionavimo sistema kažkokiu būdu teršė orą, tad garsistai užsidėjo saulės akinius, o dainininkas interpretavo dainos žodžius. Tai – nepamirštama melodija!

Degančiai širdžiai (motorui), pumpuojančiai kraują (benziną), nešančioms kojoms (ratams), užtikrintiems griaučiams (rėmui), akyloms akims (elektrai) reikia pailsėti. O štai tada neretai įsijungia radiatorius – aušinantis „dūšią“, jausmus ir aistrą, kad neperdegtume. Būtinas, privalomas ir motociklo, ir žmogaus elementas! Sigue Sigue Sputnik daina „Ultra Violence“ sukurta 1990 m. – tai „gabalas“, apie kurį iki šiol sunku rasti daug informacijos, tai kūrinys, aplenkęs savo laiką.

„Šiuolaikiškiau“? Žinoma!

80‘s – seniena, atgyvena? Niekaip nesutikčiau. Bet žinoma, galiu pateikti ir 90‘s ar dešimtojo dešimtmečio sąrašiuką; išsiplėsti ar susiaurinti pasirinkimą ir taip tęsti be galo. Nenorėčiau tik priskirti dainų iš šio dešimtmečio, nes jausmui, kaip ir gerai muzikai, reikia laiko. Įsirėžti į atmintį, subrandinti mintis, sukurti istoriją ir nebepaleisti. Tiesa, neretai geriau žinome ne vieną kultinę dainą perdainuotą kitų grupių – taip nutiko ir su Tears for Fears „Shout“ (1985 m.), Soft Cell „Tainted Love“ (1981 m.), Chris Isaak „Wicked Game“ (1989 m.) ir daugybę kitų.

Taigi sąrašiukas iš kiek „žinomesnių” dainų yra toks:

Variklis yra Metric „Help I’m Alive” (2009 m.) – daina apie širdį. Taip aiškiai, kad komentaro nereikia.

Motociklo rėmas – The Crystal Method „Keep Hope Alive” iš albumo Vegas (1997 m.), kurį gėriau dar mokykloje.

Bakas (nes pili arba ne) – Fatboy Slim „Weapon of Choice (2000 m.). Mėgstu šokį ir ypač tokį, kuriam negalioja sienos, nebūtina scena, nesvarbu amžiaus ribos – jis dega širdyje.

Radiatorius – kai užgesini motoriuką po įspūdingos, kvapą gniaužiančios, sunkios, lengvos, lietingos, saulėtos, nuvarginusios, pakrovusios kelionės ar pasivažinėjimo, kaip sunkiai bepakeltum kojas, nori tik vieno – apkabinti savo žmogų. Trijų seserų ir brolio grupė The Corrs spinduliuoja švelnumu ir todėl tvirtybe – kaip ir daina „What Can I Do?“ (1997 m.). Beje, jie žavingai prieš kelis metus sugrįžo į sceną!

Ratai, padangos – tai The Chemical Brothers „The Sunshine Underground” iš albumo „Surrender” (1999 m.). Pradėti važiuoti motociklu – iš pradžių lėčiau, apšildyti padangas, motorą – tai tarsi pabusti, rąžytis. Padangos vyniojasi ritmu, širdis plaka sparčiau, akių vyzdžiai plečiasi – kai pabundi ir vėl gyveni! Pasirodžius „Kemikalų“ albumui šią dainą klausiau bundantį šaltą rytą, kažkur ekskursijoje su klase autobusu. Tada nesiskyriau su didelėmis, kokybiškomis ausinėmis ir brolio man pateikta muzika – albumais. Štai kodėl turiu gerą skonį!

Žibintai ir akys – tai užburianti, minkšta ir galinga Snow Patrol „Open Your Eyes” (2006 m.) – bet tik neatsiejamai nuo klipo, kurio istorija yra įdomi. Tai – kultinis filmas „C'était un rendez-vous“, sukurtas režisieriaus Claude Lelouch Paryžiuje dar 1976 m. Filmas trunka 8 minutes, filmuotas ankstyvą rugpjūčio rytą, „in a single shot“, lekiant nemažu greičiu. Nors buvo įrašytas „Ferrari“ garsas, tai „Mercedes-Benz“ automobilis. Iki šiol spėliojama, kas vairavo automobilį ir ar režisierius nebuvo suimtas pasirodžius filmui viešumoje.

VIDEO: Snow Patrol - Open Your Eyes

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius