Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 liepos 1d. 19:59

Ką reikia žinoti norint pradėti mokytis vairuoti motociklą?

Solveiga Dambrauskaitė-Bakutienė: kaip mokytis važiuoti motociklu
Stopkadras iš filmuots medžiagos / Solveiga Dambrauskaitė-Bakutienė: kaip mokytis važiuoti motociklu
Atėjus vasarai, kiekvienas prisimena seną savo svajonę vairuoti motociklą. Jei esate vienas iš jų, kviečiame pasižiūrėti filmuotą pasakojimą, kuriame aptariami svarbiausi ir aktualiausi klausimai, susiję su A kategorijos egzaminais ir praktiniu mokymu.

Norint vairuoti motociklą pirmiausia reikės išlaikyti teorijos egzaminą „Regitroje“. Jam pasiruošti galima dviem būdais: savarankiškai, t. y. eksternu, arba išklausyti teorijos kursą vairavimo mokykloje. Paskui jūsų laukia bent 10 mok. val. praktinio mokymo vairavimo mokykloje.

Sėkmingai jį baigę, galėsite laikyti egzaminą „Regitroje“. Tačiau yra keletas išimčių, pavyzdžiui, jei du metus vairuojate A1 kategorijos motociklą, A2 kategoriją galite įgyti be jokių papildomų kursų, tik išlaikius egzaminus. Ta pati tvarka galioja, jeigu turite A2 kategoriją, o norite įsigyti A. O nuo rugpjūčio mėnesio vyresniems kaip 24 metų asmenims bus galima įgyti A1 kategoriją be jokių egzamių „Regitroje“, pakaks baigti vairavimo kursus vairavimo mokykloje.

Verta žinoti, jog turėdami A kategoriją galėsite vairuoti ne tik motociklus. O kartu turėdami ir B kategoriją galėsite vairuoti ir galingąjį keturratį.

Prieš pradedant mokytis taip pat pagalvokite apie savo išlaidų planavimą, nes kainuos ne tik kursai, bet ir pirmosios pagalbos kurso išklausymas. Taip pat galbūt reikės papildomų pamokų. Be to, galbūt norėsite įsigyti šalmą bei apsaugas.

„YouTube“ kanalo „Moteris prie vairo“ autorė Solveiga Dambrauskaitė-Bakutienė kalbasi su vairavimo mokyklos „ARV-Auto“ vairavimo instruktoriumi Edvardu Vanagu.

– Kada pats geriausias metas pradėti mokytis vairuoti motociklą?

– Geriausias metas pradėti mokytis vairuoti motociklą yra tada, kai šauna mintis, kad aš noriu sėsti ant motociklo ir pabandyti jį vairuoti. Taigi tada ir verta pradėti vairuoti.

VIDEO: Kaip išlaikyti A kategoriją? Svarbiausia ką reikia žinoti | Motociklo stabdymas

– Taip, bet, jeigu žiema, tai tada nepavyks?

– Nepavyks atsisėsti ant transporto priemonės, bet galima pradėti ruoštis teoriškai, išlaikyti teorijos egzaminą, morališkai pasiruošti, taip pat galbūt kokią nors įrangą įsigyti.

– Privalomas praktinio vairavimo kursas motociklo kategorijai trunka 10 mok. val., sakykite, ar visiems to kurso užtenka, ar reikia papildomų pamokų?

– Nuo žmogaus įgūdžių ir jo gebėjimų priklauso, ar pakaks penkių važiavimų. Dažnu atveju, jeigu žmogus prieš tai turėjęs patirties, tai jam pakanka. Jeigu atsisėdo pirmą kartą, būna, kad tenka praktikuotis ir dažniau.

– Ar tiesa, kad „A“ kategorijos motociklai yra labai dideli, todėl smulkaus sudėjimo, žemo ūgio žmogui gali būti fiziškai sudėtinga valdyti didelį motociklą?

– Iš pirmo žvilgsnio žiūrint ir pamačius didesnę transporto priemonę, ją pajudinus ir pastūmėjus, taip ir atrodys, kad baisu. Yra žmonių, kurie nori pabandyti prieš pradedant mokslus, kaip čia viskas atrodys, bet tinkama laikysena, pačios transporto priemonės valdymas paskui įtakos neturi.

Palaipsniui įgūdžiai gėrėja ir visos baimės išnyksta. O smulkaus sudėjimo mergina, kada reikia nusistumti į stovėjimo vietą, kuo puikiausiai tą atlieka. Be to, vyrai pirmame važiavime stebisi, kaip jai tai pavyksta.

– Tai kokio nors specialaus pasirengimo sporto salėje nereikia lankyti, pavyzdžiui, kokį mėnesį prieš, kad galėtum motociklą pastumti?

– Dėl motociklo nereikia, o dėl savo malonumo galima.

– Jei mokinys išlaikė teorijos egzaminą, pasiruošė teoriją, ar jam reikia kaip nors specialiai pasiruošti praktikos pamokoms?

– Specialiai ruoštis kaip ir nereikėtų, tačiau vairavimo mokykla pandemijos metu paprašys turėti pirštines ir šalmą. Visomis kitomis priemonėmis pasirūpins mokykla.

– Jei mokinys nėra sėdėjęs ant motociklo, ar jam prieš ateinant į vairavimo mokyklą, reikėtų bent susipažinti su valdymo įtaisais, ar jis, atvykęs į vairavimo mokyklą, viską sužinos?

– Viską sužinos vairavimo mokykloje, bus supažindintas su klausimais, kurie bus pateikti egzamino metu, bet labai dažnai jau patys mokiniai domisi, nori vairuoti, susipažįsta su ta pačia transporto priemone, galbūt, gyvai ar kitomis priemonėmis.

– Atvykus į mokyklą, pirma pamoka prasideda vairavimo aikštelėje. Kokia mokymo svarba yra elementų aikštelėje, jeigu mokinys turi įgūdžių? Gal jis pirma gali važiuoti į gatvę? Ar vis tiek reikia pradėti nuo aikštelės?

– Visais atvejais mes pirmiausia prašome mokinio atvykti į aikštelę. Joje pasitikriname įgūdžius. Pirmas vairavimas mokymo aikštelėje visada įvyks, kadangi pratimų gausa yra nemaža. Tai to važiavimo metu reikėtų susipažinti su visais pratimais. Keli važiavimo elementai atliekami važiuojant minimaliu greičiu. Pavyzdžiui, stabdymas važiuojant ne mažesniu kaip 50 km/val. greičiu bei kliūties apvažiavimas.

– Kaip egzaminuotojas ar vairavimo instruktorius gali matyti, kokiu greičiu važiuoja motocikininkas?

– Na, čia turbūt nuo egzaminuotojo ar vairavimo instruktoriaus įgūdžių priklauso, kaip jis sugebės pastebėti važiuojančią transporto priemonę. Pavyzdžiui, tam tikru kampu galbūt žiūrint ir įvertinant greitį, yra toks greitis (einančio žmogaus), kuris nenusakomas pačiu spidometro rodymo greičiu. Tai tiesiog šalia einančio žmogaus reikia laikyti pusiausvyrą ir lėčiau važiuoti. Tai turbūt pats lėčiausias pratimas.

– Laikant vairavimo egzaminą „Regitroje“ patartumėte nuomotis mokyklos motociklą? Ar vertėtų pasirinkti motociklą, kuris yra egzaminų centre?

– Registruodamiesi į praktikos egzaminą, turite laisvę pasirinkti, kuria transporto priemone laikyti (savo ar „Regitros“). Jeigu pasirenkate „Regitros“, nuomojatės transporto priemonę iš „Regitros“ ir atliekate važiavimą. Jeigu pasirenkate savo transporto priemonę, tada turite du pasirinkimus: arba tiesiogiai savo transporto priemonę pateikti, arba nuomotis iš vairavimo mokyklos, su kuria atliksite manevrus.

– O dabar pakalbėkime apie stabdymą, nes kur kas svarbiau ne tik akceleruoti motociklą, bet ir mokėti jį saugiai sustabdyti. Ką žinoti tam, kuris pirmą kartą ar pirmuosius kartus sėda ant motociklo?

– Na, dažniausiai teorijos metu mokinys susipažįsta, kaip stabdyti motociklą, kad yra du stabdžiai, kuriuos abudu reikės valdyti, tik reikės atskirti, kuris yra stipriau naudojamas, o kuris švelniau. Priekinio rato stabdis bus valdomas ranka, o galinio rato stabdis valdomas su koja.

– Kiek stabdymo metu svarbus bako spaudimas kojomis?

– Vairavimo metu, kadangi mes niekaip neturime laikytis už vairo, nei nuo jo trauktis, nei stumti, nei stipriai gniaužti rankų, tai pagrindinis laikymasis ir bus kojomis. Dėl bako mes galime ir valdyti pačią transporto priemonę. Iš viso trys kūno pozicijos, kurios liečia vairavimo metu motociklą: pėdos, su kuriomis valdome pakojus ir galime pakreipti motociklą reikiama linkme jam važiuojant, keliai, vidinė kelio dalis, kuri laikosi stabdymo metu arba greitėjant ir posūkyje gali paspausti baką į vieną ar kitą pusę, padėti valdyti. Na, šitame motocikle mums nepavyks to parodyti. Tai alkūnės, su rankomis spaudžiant baką galima padėti įveikti posūkį (pvz., sportiniuose motocikluose).

– Kai kurie motociklininkai sako, kad priekinis stabdis naudojamas tik sportiniame važiavime. Ar tai yra tiesa, ar ne? Ar gatvėje reikia naudoti abu stabdžius?

– Kad stabdymas būtų efektyvus, naudosime abu stabdžius. Tačiau stabdymo metu, kada visa jėga ir visas svoris nukeliauja į priekinį ratą, tai pagrindinis stabdis bus mūsų priekinio rato.

– O kokios dažniausios motociklo stabdymo klaidos?

– Kai vairuotojas supanikuoja pastebėjęs kliūtį, labai staiga spaudžia stabdį, jį užsiblokuoja. Jeigu galinis ratas užsiblokuoja, prasideda slydimas. Kitas atvejis, kai išgąstis laimi, o vairuotojas staiga spaudžia priekinį stabdį. Tokiu atveju gali virsti per priekinį ratą. Šiuolaikiniai motociklai turi ABS sistemą, kuri padeda to išvengti.

– Turbūt stabdymo metu svarbu ir žvilgsnio koncentracija. Svarbu nesusitelkti į kliūtį, o stengtis ją apvažiuoti, ar ne?

– Motociklo valdyme tai yra pagrindinis dalykas. Mes negalime žiūrėti į konkretų tašką, o visą laiką ieškoti galimybės, kur apvažiuoti. Kai pradedame ieškoti galimybių, tada patenkame į jas. Tai palinkėjimas – nežiūrėti į pavojų, o stengtis surasti, kur mes galime saugiai apvažiuoti.

– Ir dar girdėjau, kad yra du mokymosi tipai: vienas – stengtis išvengti kliūties, o kitas – mokėti taisyklingai nugriūti. Kaip mokote jūs?

– Mes stengiamės, kad tų nuvirtimų nebūtų. Arba numatyti galimybes, koks pavojus mūsų laukia. Tai linkėtume, kad nebandytumėte apsaugų veikimo priemonių, o tiesiog saugiai vairuotumėte.

Linkime saugių kelionių. O jei turėsite svajonę vairuoti motociklą, galbūt šiemet tai yra puikus metas to imtis.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

01:27:07
01:32
01:48

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie Gazas