Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 30d. 21:42

Motociklininke.lt: Motociklai ir rudens spalvos

Italija, Alessio Corradini nuotr.
Italija, Alessio Corradini nuotr.
Ruduo asocijuojasi su branda, derliumi, spalvų gausa. Jeigu pavasarį turime daugybę švelnių, šviesių, pastelinių gamtos spalvų, rudenį jos sunoksta ir tampa pačios išraiškingiausios. Medžiai spalį „sužydėjo“ antrą kartą ir vėl stebėjomės gamtos margumynu. Natūralu, kad motociklininkei, kartais rašančiai „pievas“, kyla neįprastas klausimas – o kokių spalvų motociklus žinome? Ir ką jos skelbia, kokią žinutę skelbia? Pažiūrėkime.

Pilka – pasaulėžiūros klyksmas

Tiesą sakant, maniau ši tema yra lengvesnė, nes pasąmonėje jau esu įsirašiusi tam tikrų motociklų modelių populiariausias ir neįprasčiausias, progines spalvas. Tačiau pastarąjį dešimtmetį vertėsi ne tik mada, kaip atrodyti – taigi ir motociklams, bet ir žmonių vartojimo įpročiai bei kultūros filosofija. Trumpai tariant, norime saugoti žemę, jos išteklius, pradėjome mąstyti daugiau racionaliai negu puošniai. Natūralu, kad stiprėja elektrinių motociklų rinka, natūralu, kad kinta ir motociklų dizainas, taigi ir spalvos.

Tačiau vis dėlto, reziumuoti nūdienos dar negalima – reikia laiko perspektyvos. Todėl apsistokime ties tokiu klausimu – kai galvojame apie tam tikrus modelius, kokia dažniausia yra jų spalva? Net jeigu kone kiekvienas motociklų gamintojas turi daugybę spalvų, imkime populiariausias.

Beje, ir dar paklausčiau pasvarstymui – o kokios spalvos motociklo nėra arba nematėte? Bent jau gamyklinės, originalios spalvos? Nepamenu auksinės, rožinės, anksčiau buvo rečiau matoma ir pilka spalva. Nors taip apibūdinti spalvas – per daug elementaru, nes kiekvienas žmogus savaip suvokia ir vertina. Šiam suvokimui įtakos turi profesija, geografinė platuma, kultūrinės tradicijos. Tad reikėtų klausti, pvz., o ta pilka – labiau kaip šlapias asfaltas ar duslus plastikas? O auksas labiau su perlo atspalviu ar saulėlydžio? O rožinė – kiaulaitės ar erškėčių tam tikros veislės spalva? Tiesa, ir dabar jau apstu įvairių pilkos spalvos intonacijų – ir ne vien tik „custom“ motociklų, o ir gamyklinių.

Šiek tiek teorijos

Turbūt kiekvienas žinome, kodėl atsiranda spalva, kas yra vaivorykštė, kad spalvos skirstomos į chromatines ir achromatines, į šiltas ir šaltas. Taip pat, kad yra 3 pagrindinės (geltona, raudona, mėlyna), tada išvestinės arba antrinės spalvos. Tiesa, atsiradus skaitmenai, atsirado ir dar kelios spalvų sistemos. Taip pat žinome, kad spalvos turi „poras“ kitoje spektro pusėje, t.y. dera tarpusavyje.

Dar žinome, kad spalva turi tris parametrus: toną (angl. hue) – spalvos tipą (pvz. raudona, žalia, oranžinė); sodrumą arba „grynumą“ (angl. saturation) – spalvos nuotolį nuo pilkos (kuo mažesnis sodrumas, tuo pilkesnė spalva) bei šviesį (angl. value) – nuotolį nuo juodos link baltos. Ir dar girdėjome, kad spalvos kažką simbolizuoja ir kad tai – ne iš piršto laužta. Nes visa galime pamatyti, perskaityti gamtoje, kuri neklysta – tarkime, musmirė „rėkia“, kad ji yra nuodinga, o ryškiaspalviai povai reiškia sveikatą ir traukia patelių dėmesį.

Ir tai tik keli iš daugybės įdomių faktų apie spalvą, šviesą ir mūsų suvokimą apie tai. Bet kadangi suvokimas yra toks subjektyvus dalykas, apsibrėžkime pakalbėti „paprastai“: raudona, mėlyna, juoda...

Deganti aistra, veržli šviesa

Pradėkime nuo raudonos – tai yra valinga, ryžtinga, labai aktyvi ir šildanti spalva. Ji yra ir labiausiai pastebima bei sukelia artėjimo įspūdį. Tačiau nuo jos greitai pavargstama, ji ima erzinti. Ir štai italai dažnai renkasi raudoną – ugnies, aistros, kraujo, kovingumo ir karo spalvą. Legendiniuose motociklų gamintojų „Ducati“, „MV Agusta“, „Cagiva“, „Aprilia“ modeliuose dažnai pamatysime būtent raudoną. Motociklai pasižymi skoningu dizainu, bet neretai – ir kaprizingu ar bent išskirtiniu charakteriu – kaip ir patys „karštakošiai“ italai. Tačiau ir su vienais, ir su kitais niekada nebūna nuobodu.

Motociklininke.lt archyvo iliustr./Monster-1200, Ducati.com
Motociklininke.lt archyvo iliustr./Monster-1200, Ducati.com

Oranžiniai-raudona taip pat būdinga ir anuometinės Čekoslovakijos legendai – „Jawai“, tačiau šiuose motocikluose taip pat dažnai sutinkama ir bordo spalva – artima vyno raudoniui. Bordo – tai rudos ir raudonos spalva, su lašeliu violeto. „Burgundiška“ vadinama spalva kilo nuo vyno regiono „bordeaux“ Prancūzijoje tais laikais, kai į angliakalbes šalis atkeliaudavo daug vyno. Ši spalva siejama su aukštesnio rango visuomenės dalimi, galia ir ambicijomis.

Motociklininke.lt archyvo iliustr./KTM EXC-F, ktm.com
Motociklininke.lt archyvo iliustr./KTM EXC-F, ktm.com

O štai energijos, entuziazmo, ryški ir aktyvi, kelianti nuotaiką ir tonusą oranžinė puikiai tinka enduro (bekelės) ir motokroso motociklų lyderiams KTM. Šis motociklų gamintojas įrodė savo egzistavimą jau vien 17 iš eilės Dakaro pergalių.

Motociklininke.lt archyvo iliustr./KTM EXC-F, ktm.com
Motociklininke.lt archyvo iliustr./KTM EXC-F, ktm.com

Tiesa, nesuvokiamai galingiems kelioniniams, aštriems gatvės „fighter‘iams“ ar elektriniams žirgams galbūt norėtųsi, kad spalva kiek varijuotų su pustoniais – kaip tai daro, tarkime, labai skanių, padūkusių spalvų „Fiat 500“ automobiliukai. Bet austrai, matyt, pasižymi germanams būdingu stabilumu ir aiškia vizija.

O kai sakome „geltona“ motociklų pasaulyje iškyla keli variantai: įsimenami „Ducati“ ir atnaujintos klasikinės linijos „Yamaha“ modeliai bei „Suzuki“ motociklai. Labiausiai, matyt, pastarųjų krosiniai sporto „įrankiai“. Ir spinduliuoja jie „geltoniškus“ privalumus: aktyvumą, linksmumą, didina darbo ir raumenų našumą, kelia nuotaiką. Tačiau ši spalva taip pat gali trukdyti susikaupti, o kai kuriuose kraštuose simbolizuoja išdavystę, baimę ir pavydą. Kaip ir geltona rožė?

Motociklininke.lt archyvo iliustr./BMW F850 GS, bmwmotorrad.com
Motociklininke.lt archyvo iliustr./BMW F850 GS, bmwmotorrad.com

Šaltas protas, parako kibirkštis

Balta ir mėlyna sudaro ypatingą patikimumo, švaros įspūdį. Ir kartu jos naudojamos net keliuose motociklų gamintojų kūriniuose. Balta reiškia pradžią, grynumą, absoliutą ir tobulumą. Kita vertus, balta yra „neutrali“ spalva, vadinasi tinkanti su visais, visiems ir visada. Ir, neretai, jeigu pasirenkamas „chirurginis“ baltos atspalvis ji gali tapti nuobodi, perdėm sterili, preciziška. Na, o mėlyna reiškia ramybę – jūros, dangaus – ir aiškumą, mąstymą, begalybę. BMW logotipe, kuriame matome šių dviejų derinį, yra ir žiupsnelis raudonos – taigi šiek tiek aistros, ugnies, parako.

Motociklininke.lt archyvo iliustr./BMW F850 GS, bmwmotorrad.com
Motociklininke.lt archyvo iliustr./BMW F850 GS, bmwmotorrad.com

Šių spalvų trijulę taip pat turi ir „Honda“. Ir nors iš šios kompanijos „firminių“ spalvų dažniausiai dominuoja raudona, ji yra šaltesnio atspalvio, nerėkianti ir santūri (jeigu taip galime sakyti apie raudoną). Švedų legendiniai motociklai „Husqvarna“ (dabar jau priklausantys KTM) irgi yra baltai-mėlynos spalvos, bet su žiupsneliu energingos citrininės geltonos. Pasirinktos šaltos spalvos labai tinka skandinavų tradicijai, kultūrai – motociklai žiūrisi atšiauriame klimate, gamtos erdvėse, pasikalbėjimų tyloje.

Na, o kiek skaistesnė mėlyna, kurią mėgstu vadinti „plastmasine“ yra „Yamaha“ žirgų bene populiariausia spalva. Ir viena iš dabartinio „Yamaha“ Moto GP lenktynininko Valentino Rossi spalvų – greta besijuokiančios geltonos. „Daktaras“ mėgsta „miksuoti“ dieną ir naktį, blogiuko ir geriečio įvaizdžius, taigi tam pasitelkia ir šias spalvas.

Neįprasta spalva – salotinė žalia – dažniausiai sutinkama „Kawasaki“ modeliuose. Žalia yra gyvybės, jaunystės, vilties ir džiaugsmo spalva. Gaivinanti, neblaškanti dėmesio, sveika akims, padedanti susikaupti. Tačiau japonai sužaidžia gana gudriai (jeigu jie apie tai susimąstė parinkdami spalvą) – į ramybės spalvą įmaišo šviežios, besijuokiančios citrinos geltonos – taigi energijos pliūpsnį ir ryškumą.

Neutralus virsmas, tapatybės šešėliai

Juoda – rimties spalva. Blogiausiai atspindi šviesą, turi savybę mažinti, dideli plotai slegia. Greta juodos dera kaukolė – kuri vakarų kultūrose simbolizuoja gedulą, mirtį, o filosofijoje – intelekto, dvasios vietą, kurioje rusena žmogaus gyvybės ugnis. Nenuostabu, kad „kietą“ įvaizdį mėgstantys baikeriai renkasi šį, artimą mirčiai simbolį ir juodą spalvą – kaukolėtas maikutes, žiedus, diržus, klubų logotipus ir, žinoma kultinius, legendinius Harley-Davidson – dažniausiai juodus, blizgančius, kriokiančius – motociklus. Kita vertus, ir čia jau apstu daugybę madingų, „neutralesnių“ spalvų.

Harley Davidson nuotr./ „Harley-Davidson Sport Glide“
Harley Davidson nuotr./ „Harley-Davidson Sport Glide“

Daugiau neutralių spalvų? Pirmoji mintis – chaki žalia bei smėlio – ir siejasi jos labiausiai su kariniais „Royal Enfield“, kai jie dar buvo gaminami gimtinėje Anglijoje. Turbūt galėtume daugiau burti apie šių spalvos reikšmę, bet tada tai buvo tiesiog itin praktiškos, maskuojančios spalvos. Kurios vėl atgimė su cafe racer‘ių kultūra prieš riebų dešimtmetį. Tokias – tamsintas, sodintas, sendintas, „natūralias“, neutralias, lokalias (kaip dar pavadinsime – nepagadinsime) – spalvas ypač mėgsta „custom“ motociklų kultiniai meistrai danai „Wrenchmonkees“, kurie uždavė toną visai „custom“ motociklų subkultūrai.

Motociklininke.lt archyvo iliustr./Zero FXS, Zeromotorcycles.com
Motociklininke.lt archyvo iliustr./Zero FXS, Zeromotorcycles.com

Na ir pabaigai. Dešimtmetį švenčiantys elektriniai amerikiečių motociklai ZERO, kurie vis dar turi tik kelias atstovybes Europoje, savo išskirtinės spalvos lyg ir neturi. Arba turi asfalto pilką ir kreminę baltą. Ar ZERO vis dar ieško savo tapatybės, ar tai ir yra dalis tapatybės? Na, tinka visiems pagal kiekvieno (spalvos) skonį. Nes elektra varomi aparatai bus nebe pasirinkimas, o kone vienintelė išeitis ir jauniems motocikliukams reikia kurti savo istoriją nuo nulio. Ir ne tik nuo nulio degalų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

motociklininke.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:36
52:13
17:22

Esports namai

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Kiekvienas gali

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie Gazas