Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ar draudimas apmoka kelių erelių padaromą žalą?

Įvykio vietoje
Sauliaus Chadasevičiaus / 15min nuotr. / Avarija
Šaltinis: 15min
0
A A

15min.lt su draudimo srities ekspertu primena kaip kuriuos įdomesnius niuansus, kaip (ne)veikia Privalomasis transporto priemonių civilinės atsakomybės draudimas.

Pastaruoju metu 15min.lt publikavo keletą rašinių apie tai, kaip teisių neturintys vairuotojai kelia grėsmę sau bei aplinkiniams ar netgi sukelia skausmingus eismo įvykius (žr. susijusius straipsnius).

Naujienų portalas nutarė vairuotojams priminti, kas atlygina begalvių kelių erelių padaromą žalą. Mat automobilio vairavimas neturint teisės vairuoti šios rūšies transporto priemonę yra viena sąlygų, kai Privalomasis civilinės atsakomybės draudimas pažeidėjams – negalioja.

– Ar galioja civilinės atsakomybės draudimas, jei avariją padaro teisių neturintis pažeidėjas?15min.lt teiravosi Transporto priemonių draudikų biuro direktoriaus Algimanto Križinausko.

– Transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo sistema yra tokia, kad jei transporto priemonė yra apdrausta (o sakyti „jeigu“ čia nereikėtų, nes ji privalo būti apdrausta!), tai nesvarbu, kas ja važiuodamas padarė žalą – nukentėjusiajam per eismo įvykį nuo transporto priemonės, kurią vairavo teisės vairuoti neturintis asmuo, žala bus atlyginta, o – draudimo išmoką išmokės kaltininko transporto priemonę apdraudęs draudikas. Jeigu žala buvo padaryta neapdrausta transporto priemone – žalą nukentėjusiajam atlygins mūsų biuras. Tačiau tokiu atveju atsiranda draudiko ar Biuro teisė iš neteisėtai transporto priemonę valdžiausio asmens susigražinti visas patirtas išlaidas. Visa ši privalomojo civilinės atsakomybės draudimo sistema būtent į tai ir yra orientuota – kad nukentėjusysis bet kuriuo atveju neturėtų problemų.

– Ar nepilnametis turi teisę savo vardu registruoti transporto priemonę?

– Žinote, visko būna dabar. Ir seksu galima užsiimti nuo 14 metų pagal įstatymą, nors tai už proto ribų.  Kiek man žinoma, nepilnametis gali ir įsigyti, ir paveldėti, ir registruoti transporto priemonę. Tiksliau reikėtų „Regitros“ paklausti (atsakymą rasite čia).

– Jei vairuotojas turi mašiną, bet nėra įgijęs ar yra praradęs teisę ją vairuoti – kas turi mokėti už tos transporto priemonės draudimą?Privalomojo civilinės atsakomybės draudimo sistema būtent į tai ir yra orientuota – kad nukentėjusysis bet kuriuo atveju neturėtų problemų.

– Nesvarbu, kuris žmogus draudžia ir pinigėlius sumoka. Svarbu, kad į tą draudimo polisą įrašomas ne žmogus, kuris draudė.

Įstatymas labai aiškiai nustato prievolę drausti savo transporto priemones civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu iems jų savininkams tol kol ta transporto priemonė yra įregistruota. Niekas nedraudžia man nupirkti draudimo polisą savo sūnui ar draugui, tačiau, nepriklausomai nuo to kas sumokės pinigus už draudimą, vis tiek draudimo polise kaip draudėjas bus įrašytas tos transporto priemonės tikrasis savininkas, kuris yra užfiksuotas automobilio registracijos liudijime. Kitaip tariant, visada savo transporto priemonę draudžia savininkas, o kad už jį sumokėjo Onutė, Marytė ar Algis – nesvarbu.

– Ar civilinis draudimas galioja, jei avariją sukelia ir žalos pridaro automobilio vagis?

– Nesvarbu, kas vairavo! Civilinės atsakomybės privalomasis draudimas galioja nepriklausomai nuo to koks vairuotojas valdydamas draudimo polise nurodytą automobilį sukėlė eismo įvykį. Net jeigu kas nors pavogė transporto priemonę ir ją vairuodamas padarė žalą kitiems – vis tiek nukentėjusiajam nuo tos transporto priemonės bus išmokėta draudimo išmoka. Ir nesvarbu, ar Lietuvoje, ar Šveicarijoje, ar Čekijoje, ar kitur įvyko avarija – nukentėjusiajam turi būti atlyginta žala, nepriklausomai nuo to, kad automobilį valdė kas nors neteisėtai. Visos valstybės taip nusistačiusios, kad tik paskui aiškinamasi su savininku: jei jis tvarkingai apsidraudęs – jis bus apsaugotas. Jei jis pažeidė sutartį ir, pavyzdžiui, automobilį vairavo asmuo, kuris neturi teisių – savininkui gali būti taikomas regresas.

– O jei kažkas mašiną nugvelbia ir sudaužo – ar bus mokama nukentėjusiajam už tos pavogtosios transporto priemonės remontą?

– Tokiu atveju už jūsų mašinos remontą pagal civilinės atsakomybės privalomąjį draudimą žala jūsų automobiliui nebus atlyginama. Tokios žalos atlyginimo jūs galėsite reikalauti tik iš paties vagies. Šio draudimo esmė yra ta, kad, drausdami savo automobilį, jūs apsidraudžiate savo galimas bėdas, jeigu jūsų automobiliu (nesvarbu kam vairuojant) bus padaryta žala kitiems (tretiesiems) asmenims, o ne jums patiems. Savo paties turtą jūs galite apsidrausti savanoriškai KASKO draudimu. Tada pagal KASKO polisą draudikas jums atlygintų jūsų turtui padarytą žalą.

– Ar mūsų šalyje dažnai taikomas tas vadinamasis regresas, kai draudikai bando susigrąžinti pinigus iš tikrojo žalos kaltininko?

– Pasitaiko. Principinės nuostatos kai draudikas, sumokėjęs draudimo išmoką, turi teisę reikalauti, kad atsakingas už eismo įvykį asmuo grąžintų už savo padarytą žalą išmokėtas sumas yra šios: vairuotojas buvo neblaivus, vairavo techniškai netvarkingą transporto priemonę, vairavo automobilį neturėdamas teisėto pagrindo ar teisės vairuoti tos rūšies transporto priemonę, taip pat jeigu padarė žalą tyčia. Yra ir daugiau nuostatų, susijusių su draudikų regreso teise, kurios detaliai numatytos teisės aktuose. Jeigu eismo įvykio kaltininkas žalą padarė nedrausta transporto priemone, mūsų biuras, išmokėjęs draudimo išmoką, visais atvejais turi teisę susigrąžinti patirtas išlaidas tiek iš paties kaltininko tiek ir iš transporto priemonės savininko.

– O jei į avariją patenka, sakykime, girtas ar neturintis teisių vairuotojas, bet dėl įvykio jis akivaizdžiai nekaltas – ar tai reiškia, kad draudimo išmokos už jam priklausantį automobilį jis negautų?

– Jeigu neblaivus vairuotojas nėra atsakingas už eismo įvykį, o pats nukentėjo, tai tokiu atveju jam žala bus atlyginama kaip ir bet kuriam kitam nukentėjusiajam. Transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomasis draudimas garantuoja žalos atlyginimą (draudimo išmokas) nukentėjusiems nepriklausomai nuo to, ar jie buvo blaivūs, ar važiavo turėdami vairuotojo pažymėjimą, ar iš viso nevažiavo transporto priemone, o tiesiog ėjo per gatvę ar sėdėjo kur nors ant suoliuko. Svarbiausia, kad būtų aiškiai pripažintas eismo įvykio kaltininkas (atsakingas už eismo įvykį asmuo), kuriam ir kyla civilinė atsakomybė. Visa privalomojo draudimo sistema, kaip minėjau, yra suformuota siekiant pirmiausiai maksimaliai apsaugoti nukentėjusiųjų interesus.

15min.lt iliustracija/Sąlygos, kai avarijos kaltininkui, galima sakyti, negalioja civilinės atsakomybės draudimas.
15min.lt iliustracija/Sąlygos, kai avarijos kaltininkui, galima sakyti, negalioja civilinės atsakomybės draudimas.

Regreso sąlygos

Eismo įvykio metu padarytos žalos nustatymo ir draudimo išmokos mokėjimo taisyklėse numatyti SUMOKĖTŲ DRAUDIMO IŠMOKŲ GRĄŽINIMO ATVEJAI:

59. Atsakingas draudikas, sumokėjęs draudimo išmoką, turi teisę reikalauti, kad sumokėtas dėl padarytos žalos sumas grąžintų atsakingas už žalos padarymą asmuo (transporto priemonę vairavęs asmuo arba kitas teisės aktų nustatyta tvarka atsakingas už žalos padarymą asmuo), jeigu jis arba asmuo, už kurį jis atsako:

59.1. vairavo transporto priemonę būdamas neblaivus, apsvaigęs nuo vaistų, narkotinių, psichotropinių ar kitų svaigiųjų medžiagų, vartojo alkoholį ar kitas svaigiąsias medžiagas po eismo įvykio iki jo aplinkybių nustatymo arba vengė neblaivumo ar apsvaigimo patikrinimo;

59.2. vairavo techniškai netvarkingą transporto priemonę, kai ją naudoti draudžia teisės aktai, ir eismo įvykis įvyko dėl šios priežasties;

59.3. padarė žalą neturėdamas teisėto pagrindo vairuoti transporto priemonę ar neturėdamas teisės vairuoti šios rūšies transporto priemonę;

59.4. pasišalino iš įvykio vietos;

59.5. padarė žalą tyčia.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Gazas