Dabar populiaru
Lietuvos automobilių kelių direkcija Lietuvos Respublikos Susisiekimo ministerija
Statistika Metai Eismo įvykių Sužeista Žuvo
Lietuvos keliuose iki vasario 22 d.: 2018 395 443 32
2017 296 352 18
Publikuota: 2016 rugsėjo 7d. 15:39

Neužsegtas diržas ant užpakalinės sėdynės – pavojus sau ir esantiems priekyje

Vairuotojas
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Vairuotojas

Automobilio saugos diržai. Be abejonės, tai yra patį didžiausią saugumą užtikrinanti priemonė, kuri šiuo metu egzistuoja beveik visose daugiau nei du ratus turinčiose transporto priemonėse. Tačiau dauguma vairuotojų taip nevertina savo, o dažnu atveju ir kitų gyvybės, kad saugos diržus yra linkę palikti neprisegtus.

„Šitas pamirksėjo ilgom, prieky policija – segamės.“ Turbūt daugelis sutiks, kad dažniausiai po tokių vairuotojo žodžių pasigirsta užsegamų saugos diržų garsas ant užpakalinės sėdynės.

Žinoma, situacija sparčiai gerėja – pamatyti saugos diržu neprisisegusį vairuotoją ar keleivį, sėdintį priekyje, darosi vis sunkiau. Tačiau dažnai pamirštame, kad taisyklė užsisegti saugos diržus galioja ne tik automobilio priekyje sėdintiems asmenims.

Pyp, pyp, pyp...

Būdai, kaip padaryti, kad saugos diržai visada būtų užsegti, pradėti įgyvendinti daugiau nei prieš dešimtį metų. Automobilių gamintojai sugalvojo labai paprastą, tačiau efektyvų būdą – neužsegti saugos diržai skleidžia erzinantį pypsėjimą ir kol nėra užsegami, tol girdėsis pypsėjimas.

Tai yra puiki priemonė, kuri sutinkama didžiojoje dalyje Lietuvoje registruotų automobilių, tačiau yra dar du bet. Retame automobilyje pasigirs pypsėjimas, kai nebus užsegti diržai ant užpakalinės sėdynės.

„Volvo“ nuotr./Trijų taškų saugos diržai
„Volvo“ nuotr./Trijų taškų saugos diržai

Dar vienas niuansas, kaip apsukrūs vairuotojai apgauna šią sistemą – automobilių laužyne esančios detalės. Policijos pareigūnai, vykdydavę reidus, ne kartą buvo aptikę apsukruolių, kurie tyčia nenori važiuoti segėdami saugos diržu. Kad apgautų automobilį ir negirdėtų pypsėjimo, šie vairuotojai pasitelkė fantaziją – nusipirkę laužyne diržo sagtį, ją įsega į saugos diržo spynelę, taip išvengdami pypsėjimo.

Žinoma, tokius vairuotojus absoliuti dauguma eismo specialistų pavadintų vienareikšmiškai – bepročiai. O tokiems vairuotojams, turbūt, geriausia gimtadienio dovana būtų šis įrankis.

Užsisegęs keleivis – saugus vairuotojas

Užsisegti saugos diržus keleiviai, sėdintys ant užpakalinės sėdynės, turėtų ne tik dėl savo paties saugumo. Daugelio tyrimų metu nustatyta, kad avarijos metu į automobilio salono priekį skriejantis keleivis gali mirtinai sužaloti vairuotoją ar šalia jo sėdintį žmogų.

Įsivaizduokite: automobilis trenkiasi į kliūtį palyginti nedideliu greičiu – 50 km/val. Saugos diržai prispaudžia priekyje sėdinčius asmenis prie sėdynės – šie išlieka nesužeisti. Tačiau kas vyksta su keleiviais, kurie sėdi ant užpakalinės automobilio sėdynės ir diržų nesegi?

Atsakymas į klausimą – sėdintys ant užpakalinės sėdynės rėžiasi į keleivius, sėdinčius priekyje. Jeigu automobilis senas, neturintis galvos atlošų, pasekmės gali būti dar baisesnės: 80 kg sveriantis „mėsos kalnas“ atsitrenkęs į priekyje sėdinčių keleivių pakaušį gali būti mirties nuosprendis sėdintiems priekyje.

Tai yra viena iš priežasčių, kodėl susilaikymas nuo frazės „atsiprašau, gal galite užsisegti saugos diržus“ gali būti pražūtingas. Žinoma, atsakomybė prieš policijos pareigūną, nesegint saugos diržu, taip pat yra nemaloni – už neprisegtą saugumo priemonę galima gauti 57–86 eurų baudą.

Nesaugančių gyvybės – 35 proc.

Portale 15min inicijuota skaitytojų apklausa rodo, kad nesisegti saugos diržų, kai sėdima ant užpakalinės automobilio sėdynės, yra linkę 35 proc. apklaustųjų (žiūr. infografiką)

21 procentas teigia, kad saugos diržus užsisega tik tuomet, kai šiuos paragina automobilio priekyje sėdintis keleivis ar vairuotojas. Juk dažniausiai išgirsta frazė „moka tas, kas neužsisegė“ priverčia keleivius padaryti išvadą – jeigu ne dėl savo saugumo, tai dėl savo piniginės storio.

Daugiausiai, 44 procentai, respondentų teigia, kad vos tik jiems atsisėdus ant užpakalinės automobilio sėdynės, pasigirsta diržo užsegimo garsas. Minėti 44 procentai apklaustųjų teigia, kad diržą užsisega be jokio kito žmogaus paraginimo.

Apklausoje iš viso dalyvavo daugiau nei 4000 internetinio portalo 15min skaitytojų.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie Gazas