Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Užsienietiški būdai išvengti susidūrimo su laukiniais gyvūnais keliuose

Įvykio vietoje
Egidijaus Krikščiūno nuotr. / Įvykio vietoje
Šaltinis: gazas.lt
0
A A

Tamsiuoju paros metu staigiai iš miško išbėgę gyvūnai daugeliui vairuotojų būna neaplenkiama kliūtis. Skaudi tokių nelaimių statistika rodo, jog vien 2013 m. keliuose įvyko 1625 susidūrimai su gyvūnais. Net penkiolikoje iš jų nukentėjo žmonės: 1 žuvo, 19 buvo sužeista.

Bene dažniausiai tokių eismo įvykių kaltininkais tampa stirnos, elniai ir įspūdingiausias Lietuvos miškų žvėris – briedis. Kadangi šie gyvūnai didžiuliai ir galingi, vaikščiodami miške beveik niekuomet nesusiduria su jokiais pavojais. Savisaugos instinktas jiems gan svetimas, todėl drąsiai, nieko aplink nematydami eina keliu ir ypač tamsoje gali tapti skaudžių avarijų priežastimi.

Pirmieji prevencinių priemonių dėl susidūrimų su laukiniais gyvūnais ėmėsi suomiai. Šioje atšiaurioje šalyje kiekvienais metais eismo įvykiuose žūva net 4000 elnių. Dažniausiai tokios avarijos įvyksta lapkričio ir gruodžio mėnesiais, kuomet kelius dengia ledas.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Įvykio vietoje
Tomo Markelevičiaus nuotr./Įvykio vietoje

Dėl to Laplandijos elnių augintojai nusprendė išbandyti, iš pradžių kiek drastiškai atrodančią priemonę avarijų skaičiui mažinti. Augintojai ėmė purkšti gyvūnų ragus šviesą atspindinčiais ir fluorescenciniais dažais.

Taip papuoštas elnias vairuotojui tampa matomas jau iš tolo. Tiesa, kol kas vis dar išbandomos įvairios dažų kombinacijos, kurios būtų atsparios nedraugiškam Skandinavijos klimatui.

Tuo tarpu Kanadoje, kurioje absoliutūs eismo įvykių sukėlimo lyderiai yra briedžiai, stengiamasi problemą išspręsti kiek kitaip. Siūloma pavojinguose kelio ruožuose ties kelkraščiu paryškinti fluorescencinę kelio juostą.

Taip naktį susidaro didesnis kontrastas tarp ryškios juostos ir tamsaus briedžio silueto, taigi vairuotojas gali jau iš toliau pastebėti jog kažkas žygiuoja į kelią.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Įvykio vietoje
Tomo Markelevičiaus nuotr./Įvykio vietoje

Kalbant apie Lietuvą, kol kas mūsų šalyje apie susidūrimus su laukiniais gyvūnais kelyje perspėja kelio ženklai. Atitinkamuose kelio ruožuose stūkso ir apsauginės tvoros. Tamsiuoju paros metu, ypač važiuojant pro miškus, vairuotojams patartina būti itin dėmesingiems ir sumažinti greitį.

Verta nepamiršti, jog būtent rudenį ir žiemą kelyje įvyksta didžiausias avarijų skaičius. Vairuotojams reikėtų būti itin dėmesingiems ir saugotis laukinių gyvūnų išbėgusių į kelią. Saugaus eismo kultūrą Lietuvoje propaguojantis projektas „Nebūk briedis“ eismo dalyviams primena, jog žmogus, ne laukinis gyvūnas, ir savo saugumu gali pasirūpinti pats.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Įvykio vietoje
Tomo Markelevičiaus nuotr./Automobilis po susidūrimo su stumbru

Susidūrimų su gyvūnais kartais neįmanoma išvengti net ir atsargiai vairuojant, tačiau imtis visų atsargumo priemonių, tokių kaip saugus greitis ir atidus kelio stebėjimas, tiesiog būtina.

Lietuvos automobilių kelių direkcija Lietuvos Respublikos Susisiekimo ministerija
Statistika Metai Eismo įvykių Sužeista Žuvo
Lietuvos keliuose iki rugsėjo 24 d.: 2017 2423 2891 135
2016 2198 2611 122
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Gazas